Εκτρωσεις/ανεπιθυμητες εγκυμοσυνες

O ellanor με κάλυψε! :thumbup: Συμφωνώ with every single word! 8O

ρισπέκτ!
Πραγματικά, φαντάζομαι, θα είναι τεράστιο σοκ όταν το ανακαλύπτεις. Δεν είσαι προετοιμασμένη γι’αυτό, δεν είναι η κατάλληλη στιγμή να γίνει, και απλά πρέπει να αλλάξεις όλη σου τη ζωή. Προσωπικά δε θα ήθελα να κάνω άνω κάτω τη ζωή μου και να αντιμετωπίσω το παιδί σαν βάρος. Πρέπει να έρθει στην ώρα του και να το απολαύσω! Ούτε θα ήθελα πχ. να το γεννήσω και να το δώσω στη γιαγιά μου να το μεγαλώνει ώστε εγώ να μπορώ να ασχολούμαι με τις σπουδές μου… δεν είναι υγιές.

Πολλές φορές έχω δει στον ύπνο μου ότι είμαι έγκυος και επεδή δε θέλω πιέζω την κοιλιά μου μπας και ξε-γίνω έγκυος #-o :? τραγικό :-s

Αυτό θυμάμαι το συζητούσαμε πέρσι στη βιολογία. Υπάρχουν μερικές πολύ σοβαρές ασθένειες που θα συνοδεύουν το παιδί σε όλη του τη ζωή και γι’αυτό ακριβώς γίνονται πια όλες αυτές οι εξετάσεις ώστε να μπορούν οι γονείς να αποφασίσουν. Έχω δει και 'γω τέτοιες περιπτώσεις… φυσικά και το αγαπούν το παιδί οι γονείς, αλλά είναι θλιβερό και γι’αυτούς και το ίδιο που υποφέρει… Άτομα με σύνδρομο Down για παράδειγμα, χρειάζονται εφ’όρου ζωής κάποιον να τους παρακολουθεί και να τους βοηθά. Αυτό δεν είναι ζωή…

Της επόμενης μέρας εννοείς; Αν ναι, τότε δεν έχεις προλάβει καν να μείνεις έγκυος όταν παίρνεις το χάπι αφού η διαδικασία κάνει κάποιες μέρες να ξεκινήσει (να θεωρηθείς έγκυος δλδ) :-k , οπότε δεν τίθεται τόσο το ηθικό δίλημμα… Απλά υποτίθεται δεν πρέπει μια κοπέλα να το πάρει πάνω από 2-3 φορές στη ζωή της γιατί είναι πολύ ισχυρό…

ρε παιδια μερικες φορες πρεπει να ριχνεις το παιδι τα παν και οι αλλο δεν γινεται μια 15 χρονη να μεγαλωσει παιδια//εγω σορρυ κιολας αμα μου τυχαινε κατι τωρα στην τρυφεργ ηλικια των 16 θα το ριχνα επισης αμα ειχε καποιο συνδρομο π.χ νταουν επισης θα το ριχνα 1ον επειδ δεν θα μπορουσα να ανταπεξελθω και 2ον γιατι δεν θα ειχε κανονικη ζωη και μην μου πειτε μια χαρα ζουν εμενα ενας φιλος μου εχει μια αδερφη με νοητικη καθυστερηση μονο ζωη δεν ζει πιστεψτε με

σορρυ αμα ειμαι σκληρος αλλα αυτη ειναι η αποψη μου

εγω απλα προτεινω την μια και σιγουρηλυσητην αποχη

Εκανες κουοτ δικο μου ποστ και λεω για το χαπι ενω αναλυεις(?) κατι τελειως ακυρο.

[SPOILER]

:|[/SPOILER]

οππα ακυρο δεν απαντουσα σε σενα καταλαθος πατησα κουοτ αντι για ποστ ριπλαι

Συμφωνω με ellanor, σωστος στο κομματι του τι σημαινει ενα παιδι, δεν το φερνουμε στον κοζμο αντε-αντε, δεν ειναι κανα καινουργιο κινητο ξερω γω, να 'χουμε να παιζουμε.
Σχετικα με την εκτρωση, υπαρχουν σαφως πολλοι τροποι να ελαχιστοποιησεις την πιθανοτητα να φτασεις να κανεις κατι τετοιο, αλλα προσωπικα ειμαι υπερ σε περιπτωσεις π.χ. μικρης ηλικιας, ελλειψης πορων για να μεγαλωσει το παιδι, βιαζμου κ.α.
Το θεμα ειναι να προσεχουν, ειδικα οι μικρες ηλικιες(γιατι εχουνε ξεφυγει σεξουαλικα:p ) και να μην φτανουν να κανουν εκτρωσεις για πλακα στα 15-16 τους…

Ώπα, κάτσε: Tα “πειράματα” αυτά προέρχονται από την Αμερική όπου η κουβέντα για τις εκτρωσεις είναι εντελώς πολωμένη και το λόμπυ που είναι κατά των εκτρώσεων χρησιμποιεί τέτοια τεχνάσματα για να προσεγγίσει όσους δεν μπορεί με τη Βίβλο που έιναι το κύριο του επιχείρημα ως τώρα…
Έχουν αμφισβητηθεί από πολλούς επιστήμονες.
Αν αυτό σου λέει κάτι, το θρησκόληπτο λόμπυ κατά των εκτρώσεων είναι αυτό που στήριξε φανατικά τον Bush για να φτάσει στην εξουσία αφού είναι και ο ίδιος κατά των εκτρώσεων και τους έταξε πως θα προσπαθήσει να ανατρέψει την απόφαση του ανώτατου δικαστηρίου που από τη δεκαετία του '70 νομιμοποεί τις εκτρώσεις στην Αμερική.

Στα δικά μας τώρα, πάνω-κάτω με έχει καλύψει ο Ellanor.
Σαφώς και η έκτρωση δεν είναι αντισυλληπτικό μέσο, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν θα έπρεπε να αφήσουμε είτε άμεσες απαγορεύσεις είτε “παιχνίδια ενοχών” να στερήσουν αυτή τη δυνατότητα.

Ειλικρινα ειναι ενα πολυ δυσκολο θεμα… Η γνωμη μου παντως (και ως γυναικα) ειναι κατα, γιατι αφαιρεις χωρις δευτερη σκεψη μια ανθρωπινη ζωη. Ειναι πολυ σοβαρο. Τωρα ομως απο ‘κει και περα υπαρχουν και αλλα προβληματα εγκυμοσυνη μετα απο βιασμο, προβληματα στη μητερα κατα την κυηση, προβληματα στο εμβρυο, συλληψη σε μικρη ηλικια (που υπαρχει και ο φοβος των γονιων, της αντιδρασης τους) που ενταξει εκει ειναι θεμα καθαρα του ιδιου του ατομου τι θα κανει. Εγω παντως πιστευω οτι θα επρεπε να υπαρχει και η καταλληλη παιδεια πανω σ’ αυτα τα θεματα οπως και στα ναρκωτικα. Το να μην μιλαμε καθολου για αυτα πιστευω οτι τα κανει χειροτερα…

Καταπληκτικο Forum! Απασχολει πολυ την κοινωνια μας τα τελευταια χρονια. Συγχαρητηρια!

Εγω θα μιλησω καλυτερα για τις επιπτωσεις μιας εκτρωσης για να γνωριζει και ο κοσμος(μιας και εχω καποια σχεση με το επαγγελμα,αν και οδοντιατρος καναμε και γυναικολογικα)
Για αρχη η εκτρωση ειναι μια σοβαρη και επικινδυνη επεμβαση και οι επιπλοκες που μπορει να δημιουργησει ειναι σωματικες και ψυχολογικες…
Σωματικες:-διάτρηση της μήτρας
-στείρωση ή ακομα και υπογονιμότητα
-ανεπάρκεια του τραχηλικού στομίου της μήτρας το οποιο μπορει να προκαλεσει ακομα και αποβολη σε μια επομενη εγκυμοσυνη
-Μικροβιακες λοιμωξεις
Για να μειωθουν οι επιπτωσεις γενικως θα πρεπει ο ασθενης να ακουσει προσεκτικα τον γυναικολογο και να ακολουθησει καθε βημα σωστα για την μετεγχειρητικη πορεια…(περισσοτερες λεπτομερειες απο γυναικολογο καλυτερα,ως οδοντιατρος γνωριζω τα βασικα μονο)
Ψυχολογικες:-συναισθήματα ενοχής
-κατάθλιψη
-φόβος
Και αλλα πολλα μιας και η ανθρωπινη ψυχη ειναι αβυσσος και μπορει να χτυπηθει σε πολλα μερη…
τελοσπαντον για να μην σας κουραζω,το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν υπαρχει ενημερωση και το χειροτερο ειναι οτι δεν ενδιαφερονται οι ιδιοι οι ανθρωποι για το θεμα…
και για να μην ξεχασω μεγαλη ευθυνη εχει και ο αντρας…

Σίγουρα είναι επικίνδυνο όπως λέει και ο από πάνω, αλλά από ηθικής άποψης κλπ. τάσσομαι υπέρ της έκτρωσης για λόγους που προαναφέρθηκαν (ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη σε μικρή ηλικία, βιασμός, και γενικώς ζευγάρι που δεν είναι έτοιμο για/δε θέλει παιδί).

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Γιατί οι εκτρώσεις είναι τόσο ακριβές; Είναι ακριβή σαν διαδικασία ή επίτηδες ώστε να το σκέφτονται καλύτερα οι μέλλουσες μητέρες; Αν ισχύει το δεύτερο, θα συμφωνούσατε να είναι πιο φτυνή η διαδικασία (με αποτέλεσμα να γίνονται και περισσότερες εκτρώσεις μάλλον);

Η εκτρωση ειναι κανονικη επεμβαση στην οποια η γυναικα ειναι αναισθητη. Για αυτο ειναι και ακριβη. Αν ηθελαν να αποτρεψουν τις γυναικες απο την εκτρωση δεν νομιζω οτι θα την εκαναν ακριβη.

Αναίσθητες είστε τις περισσότερες ώρες:p

food for thought:

Ο πατέρας θα πρέπει να έχει το δικαίωμα να αποτρέψει μία έκτρωση?

Πως? Εισαι και ρατσιστης? Δεν το πιστευω… Ελπιζω να κανεις πλακα.8O

Μπα. Γενική αλήθεια!

Σχετικά με το φαί του κάρβου: Επειδή όπως ειπώθηκε δεν φέρει ευθύνη μόνο η κοπέλα, φυσικά και θα πρέπει να έχει άποψη. Βέβαια το μεγαλύτερο λούκι θα το φάει η κοπέλα, έτσι?

έτσι .

φυσικά και θα έχει λόγο, αλλά για την απόφαση πρέπει να την πάρουν και οι δύο μαζί …

Ναι η κοπελα γιατι μετα απο μια εκτρωση μπορει να μεινει στειρα…

Εγώ μιλάω στο να θέσει βέτο ώστε να μη γίνει στείρωση. Το να αναγκάσει τη γυναίκα να κάνει έκτρωση παρά τη θέληση της, προφανώς και δεν είναι αποδεκτό από κανένα :wink:

υπέρ .

Φίλος μου είχε συζητήσει με τη κοπέλα του για το θέμα αυτό, και είχαν αποφασίσει αν κάτσει στραβή να το κρατήσουν το παιδί. 19 και 20 χρονών βέβαια. Τώρα 15 χρονών παιδί, τι παιδί να μεγαλώσεις και πως? Εδώ τον ευατό σου δε μπορείς να προσέξεις καλά καλά.