Εκτρωσεις/ανεπιθυμητες εγκυμοσυνες

Ναι βεβαια. Ή μερικες φορες που λενε ‘‘να τη πληρωσεις να το ριξει’’…Ελεος…:?

αναλογα την περιπτωση!
καμια φορα ειναι καλυτερα να γινει εκτρωση απο το να φερεις εαν παιδι στην ζωη στην οποια το πιο πιθανο θα ειναι να μην ειναι “καταληλη” για αυτο! απο το να βασανιζεται μια ζωη καλυτερα να μην την ζησει!

ΦΥΣΙΚΑ! Εφ’οσον ειναι προθυμος να μεγαλωσει μαζι με την κοπελα το παιδι γιατι να μην το κανει… Εχει κι αυτος λογο πανω στο θεμα της εκτρωσης, ειναι ΚΑΙ δικο του το παιδι του οποιου η μοιρα δεν ειναι ακομα καθαρογραμμενη.

μα αφού η κοπέλα δε θέλει να μεγαλώσει αυτό το παιδί…

Χμ, το να είναι πρόθυμος απο το να έχει τη δυνατότηα είναι 2 διαφορετικά πράγματα. Και δικό του παιδί, αλλά δεν είναι αυτός που θα το κουβαλάει 9 μήνες μέσα του, οπότε η βαρύτητα της γνώμης του χάνει λίγο.

Για να είμαι ειλικρινής δεν πιστεύω ότι υπάρχει ένα απόλυτο ναι ή όχι σε τέτοιες περιπτώσεις. Είναι ανάλογα τη περίπτωση, τη ψυχολογική κατάσταση των γονιών και τις οικονομικές τους δυνατότητες.

Τι συζηταμε…:stuck_out_tongue: Αφου τις περισσοτερες φορες το αντιθετο γινεται. Δηλαδη θελει η τυπισσα να το κρατησει και γραφει στα @@ της τον τυπα, κατι που φυσικα δεν ειναι σωστο, δεν κανεις τον αλλον πατερα χωρις να τον ρωτηξεις… Εγω πιστευω οτι τετοιες αποφασεις πρεπει να παιρνονται απο κοινου.

Aυτό υπάρχει θρησκευτικού που το πιστεύει :expressionless:

Του αντρα της τα κανει συλλογη;

Με τετοια μυαλα θα χει αντρα?

Με πιανεις. Δες το πρωτο μου ποστ σ’αυτο το θρεντ και θα δεις οτι λεω ακριβως το ιδιο. Δεν ειναι απολυτη η αποψη του καθενα…

απολυτη ξε-απολυτη

αμα μεινει μια κοπελα εγκυος στα 16

ειναι μεγαλυτερο το εγκλημα να κρατησει το παιδι

οπως “εγκλημα” ειναι πλεον και το σεξ χωρις προφυλαξη
με τετοια ανευθυνοτητα που κυβερναει τα μυαλα των ανθρωπων

Καταρχήν θα συμφωνήσω ως συνάδελφος με όσα έγραψε λίγο πριν ο TheVoid. Σίγουρα μια έκτρωση ενέχει πολλούς κινδύνους και δεν είναι ό,τι καλύτερο για τον γυναικείο οργανισμό. Επειδή όμως το να κρατήσεις και να μεγαλώσεις ένα παιδί σε μικρή ηλικία, χωρίς να το θέλεις και να το έχεις αποφασίσει υπεύθυνα, χωρίς ίχνος ωριμότητας και χωρίς να μπορείς να του παρέχεις τα βασικά, είναι πολύ περισσότερο εγκληματικό, δηλώνω ξεκάθαρα υπέρ της έκτρωσης. Βέβαια είμαι ξεκάθαρα και υπέρ της σωστής και υπεύθυνης αντισύλληψης, όμως ακόμα και αν αυτή υπάρχει ποτέ δεν σου δίνει 100% προστασία.
Κάτι που με εξόργισε είναι ένα ποστ της φίλης Wretch στην πρώτη σελίδα περι κραυγής του εμβρύου όταν μπει η βελόνα και τέτοια. Μην πιστεύεις τέτοια πράγματα, είναι τελείως αβάσιμα και τελείως αντι-επιστημονικά. Σε διαβεβαιώ οτι το έμβρυο εάν η έκτρωση γίνει έγκαιρα, ούτε καν έχει στόμα, όχι να το ανοίξει κιόλας και να ουρλιάξει. Μη σε επηρεάζουν συναισθηματικά τέτοιου είδους προπαγάνδες. Στοίχημα οτι κάτι τέτοιο έχει διαρρεύσει απο χριστιανικούς κόλπους ενάντια στις εκτρώσεις και τέτοιες μπαρούφες. Τέλοσπάντων δεν θέλω να είμαι απόλυτος, κράτα μόνο το οτι κάτι τέτοιο απλά δεν συμβαίνει και δεν πρέπει να σε επηρεάζει.

Δεν υπαρχει υπερ η κατα στις εκτρωσεις. Υπαρχει υπερ η κατα στην ελευθερη επιλογη του ζευγαριου (η της μητερας αν ο πατερας αγνοειται) να κουμανταρει τη ζωη του. Αυτα τα περι “δολοφονιας του εμβρυου” τα ακουω βερεσε. Ας φαινομαι αναισθητος, αλλα το να καταστραφουν 2 ζωες νεων ανθρωπων (και κατ’ επεκταση και η ζωη του παιδιου) φανταζει απειρως χειροτερο.

Κοριτσια, εσεις που ειστε κατα, τι θα καναντε σε περιπτωση εγκυμοσυνης απο βιασμο (ναι ναι, χτυπαω ξυλο).

Ξαναλεω δεν παιζεις με μια καινουρια ζωη οπως κι αν δημιουργηθηκε. Ενταξει δεν λεω οτι θα ηταν το πιο ευχαριστο πραγμα… Αλλα ας σκεφτουμε και το αλλο (περα απο τον βιασμο)… τοσες οικογενειες υπαρχουν που θελουν παιδια και δεν μπορουν να εχουν. Και δεν λεω γενικα να δωσεις το παιδι οπου κι οπου. Δεν ειναι παιξε γελασε αυτο θελω να πω πιο πολυ.
Οπως ειπε και ο πυραμιδας δεν υπαρχει απολυτο ναι γιατι ολοι θεωρια ειμαστε τωρα μεχρι να μας τυχει. Δεν ξερεις την ψυχολογια του καθενα.

Δεν παιζεις με μια κανουρια “ζωη”, παιζεις ομως με τη δικη σου. :wink:

Προφανως ολοι ειμαστε θεωρια μεχρι τωρα, αλλα ουσιαστικα με την τελευταια προταση σου συμφωνεις μαζι μου. Τιποτα δεν ειναι απολυτο και το ζευγαρι πρεπει να ειναι ελευθερο να αποφασισει.

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω σε όσους τάσσονται κατά των εκτρώσεων είναι το πως επιτρέπουν σε ένα ατύχημα να καθορίσει πέρα για πέρα τις μοίρες τους. Η ζωή απο μόνη της έχει αρκετά απρόοπτα. Ειδικά όταν μιλάμε για νεαρά ζευγάρια που λίγες μέρες πριν μπορεί να σχεδίαζαν πράγματα πάνω στις σπουδές τους, ή στο επάγγελμα τους για παράδειγμα, και ξαφνικά βλέπουν τα πάντα να καταρρέουν.

Συν το οτι πολλές φορές η μητέρα μένει μόνη της να αναλάβει το παιδί καθώς ο άντρας την κάνει… Ανευθυνότητα θα πείτε, αναισθησία, όντως, είναι πολύ άσχημο. Το εναλλακτικό όμως, αν κρατήσουν το παιδί, είναι να δημιουργηθούν μεγάλα εμπόδια στις ζωές όλων. Της κοπέλας. Του αγοριού. Του παιδιού που έρχεται σε ένα τέτοιο περιβάλλον. Και της οικογένειας της κοπέλας, των γονιών της, που ποιός ξέρει πόσα βάρη θα επωμιστούν (οικονομικά και ψυχολογικά).

Οκ, αν υπάρχει θέληση όλα γίνονται θεωρητικά. Αλλά ρε γαμώτο, να φέρνει η άλλη ένα παιδί στον κόσμο και να το βλέπει σαν “βάρος που οφείλει να επωμιστεί” ή “κατάρα”, ή “χτύπημα της μοίρας”, αυτό όχι.

Όπως είπαν και άλλοι, πρώτο έγκλημα είναι να μην παίρνεται προφύλαξη. Ωστόσο σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά πρέπει να ζυγίζεις τους θεωρητικύς κανόνες με την πρακτική ουσία. Προσωπικά τάσσομαι υπέρ.

είμαι σαφώς κατά.
από την στιγμή που γίνεται σύλληψη μιλάμε για έναν οργανισμό, και δεν μπορώ να κούω οργανισμός είναι στις 32κ κάτι μέρες ή στις 12ώρες αυτοί που τα λένε εθελοτυφλούνε…
ακόμα η ευθύνη αρχίζει από την ερωτική πράξη του ζευγαριού , από την στιγμή που έρχεσαι σε ερωτική επαφή πρέπει και να έχεις αυτό στο μυαλό σου…
ακόμα η ελευθερία κάθε ατόμου να επιλέξει πως να ζήσει που είναι??απόφασίζουμε εμείς γιατί σκευτόμαστε πως και εμάς η ζωή θα έρθει πάνω κάτω??
και επειδή η παρέμβαση σε κάτι φυσιολογικό έχει και επιτώσεις (γιατί έτσι λειτουργεί η φύση),μην μιλήσουμε
ψυχολογικές και σωματικές…
για καταστάσεις παθολογικές όπως σύδρομο down και άλλες δεν θα ανφερθώ γιατί δεν τα έχει λύσει η βιοηθική θα τα λύσουμε εμείς??

πάρτε και ένα site για σωστή ενημέρωση:
www.unborn.gr

σύλλογος προστασίας αγέννητου παιδιού

Αν και ημουν υπερ, νομιζω με επεισες. Πολυ ενδιαφερον και το site :wink:

φίλε bacilus χαίρομαι που έχουμε την ίδια άποψη…
απλά θέλω για κάτι τέτοια θέματα να τα κοιτώ χωρίς το εγώ μου και να τα βλέπω όπως μου τα δείχνει η ίδια η επιστήμη με απτές αποδείξεις…(η ιατρική και εμβρυολογία συγκεκριμένα στην παρούσα κατάσταση)…