Εκτρωσεις/ανεπιθυμητες εγκυμοσυνες

ντραμτεκ εμεις ειχαμε μια κοπελα στο σχολειο μας που ετυχε και εμεινε εγκυος το εριξε και καλα εκανε για μενα 16 χρονων τι να κανει να το μεγαλωσει πως να εγκαταλειψει το μελλον της να μεινει σε ενα σπιτι να φροντιζει το παδι…

???/

16 χρονων να προσεχει που ανοιγει τα ποδια της

Εννοεις να τα ανοιγει σε στειρους μονο?
τς τς τς

[B][U]Το σεξ στην εφηβεία[/U][/B] 

Όλοι ξέρουμε ότι οι νέοι γνωρίζουν το σεξ σε όλο και μικρότερη ηλικία. Οι ειδικοί συμφωνούν ότι αυτό δεν είναι ό,τι καλύτερο, καθώς στις πολύ νεαρές ηλικίες δεν υπάρχει η απαραίτητη ψυχική αλλά και σωματική ωριμότητα. Μερικοί προτείνουν ως λύση στο πρόβλημα την χρήση «επείγουσας αντισύλληψης» ώστε οι νέοι να κάνουν τους πειραματισμούς τους αποφεύγοντας τις «ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες». Άλλοι λένε ότι επιβάλλεται και η χρήση προφυλακτικού, μια και ελλοχεύουν διάφορα αφροδίσια νοσήματα. Όμως το θέμα είναι οπωσδήποτε πολύ ευρύτερο από την αποφυγή μιας ασθένειας ή/και μιας εγκυμοσύνης.

Σχετικά με το πότε είναι η κατάλληλη ηλικία για σεξ ή/και τεκνοποιία – θέματα που παραδοσιακά συσχετίζονται οπωσδήποτε με τον θεσμό του γάμου – υπάρχει διάσταση απόψεων ακόμα και σε πολιτισμούς που αναπτύσσονται την ίδια χρονική στιγμή στην ίδια χώρα. Για παράδειγμα, στην αρχαία Σπάρτη υπήρχε πρόστιμο για το γάμο σε πολύ νεαρή ηλικία, καθώς θεωρούσαν ότι η κοπέλα που είναι μικρότερη από δεκαοκτώ ετών δεν είναι σε θέση να κυοφορήσει χωρίς προβλήματα, και δεν πρόκειται να φέρει στον κόσμο τα γερά παιδιά που προσδοκούσε η πολιτεία. Από την άλλη, στην αρχαία Αθήνα πολλές φορές πάντρευαν τα κορίτσια σε τόσο μικρή ηλικία, που με σημερινά κριτήρια θα μπορούσαμε άνετα να χαρακτηρίσουμε τους γαμπρούς ως παιδεραστές.

Ακόμα, μερικές δεκαετίες πίσω, πολύ κοντά στη σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα, οι νέοι παντρεύονταν πολύ νωρίτερα από ότι σήμερα, συνήθεια που διατηρείται και σήμερα στη χώρα μας από τους Ρομά (τσιγγάνους). Παράλληλα όπως μας πληροφορούν νεώτερες έρευνες, η καθυστέρηση της τεκνοποιίας αποτελεί πηγή ασθενειών και μειωμένης γονιμότητας τόσο για τις γυναίκες, όσο και για τους άντρες, που διαθέτουν κι αυτοί «βιολογικό ρολόι».

Στην εποχή μας που η επιστήμη έχει προοδεύσει τόσο πολύ, και πολλές σχετικές μελέτες κι έρευνες βλέπουν το φως της δημοσιότητας, μπορούμε να γνωρίζουμε με βεβαιότητα ότι

* μια έφηβη μπορεί να φέρει σε πέρας με επιτυχία την φυσιολογική λειτουργία της κυοφορίας και του τοκετού με την κατάλληλη ψυχολογική και ιατρική υποστήριξη, αλλά και με την κατάλληλη διατροφή, μια που και ο δικός της οργανισμός βρίσκεται ακόμη σε φάση ανάπτυξης
* μια εγκυμοσύνη όπου η μητέρα βρίσκεται ακόμα στην εφηβική ηλικία, χρειάζεται διαρκή ιατρική παρακολούθηση
* μια έκτρωση σε εφηβική ηλικία είναι ένα γεγονός καταστρεπτικό από κάθε άποψη, ψυχολογική αλλά και σωματική πολλές φορές
* το «χάπι της επόμενης ημέρας» μπορεί συχνά να έχει εκτρωτική δράση, και με την ορμονική αναστάτωση που προκαλεί, δεν είναι ό,τι καλύτερο για τον γυναικείο οργανισμό, πόσο μάλλον για τον οργανισμό μιας έφηβης που αναπτύσσεται ακόμη
* όταν το σεξ λαμβάνει χώρα μεταξύ νέων πρώιμης εφηβικής ηλικίας δημιουργεί πολλά προβλήματα, τα οποία δεν μπορούν να αντισταθμιστούν από την ηδονή που παρέχει
* η χώρα μας κατέχει μια από τις πρώτες θέσεις στις αμβλώσεις εφήβων κοριτσιών...

την παρτη της κοίταξε απλά…
εύχομαι να μην της βγούνε άλλα προβλήματα στο μέλλον , thats why…

δεν υπαρχει 16 παρθενα πια μονο λιγες //, οποτε αυτο πο λες ειναι ανευ σημασιας

Οι επιστήμες της ψυχολογίας και της κοινωνιολογίας απο την άλλη θα μπορούσαν να μιλήσουν για το πλήθος των ανύπαντρων νεαρών μητέρων που έχουν επομιστεί ήδη απο τα 20 τους (και βγάλε) τη φροντίδα ενός παιδιού, τις βαρύτατες συνέπειες που έχει για το παιδί μια προβληματική ανατροφή, και τις επιπτώσεις πάνω στην ψυχική υγεία τόσο της μητέρας όσο και του παιδιού μιας ανεπιθύμητης γέννας.

Δε συμφωνώ, για λόγους που είπα ήδη πίσω.

Δεν ειπα να μην τα ανοιγει.Ειπα να προσεχει που τα ανοιγει.
Στην τελικη δεν φταιω εγω που δεν υπαρχουν 16χρονες παρθενες.Απο τη στιγμη που δεν ειναι ωριμες να προσεξουν και να αναλαβουν τις ευθυνες των πραξεων τους ας μην το κανουν.
Οι περισσοτερες δε το κανουν για απολαυση απλα για να ειναι in και δηθεν και πολυθεν.

Ενταξει τι να πω… Ο κοσμος τελικα κοιταει την παρτυ του και δεν νιωθει καν. Αυτο που ειπε ο τολκι, να προσεχει η 16χρονη που ανοιγει τα ποδια της, οπως επισης και ο οποιοσδηποτε που τελειωνει. Δηλαδη νταξει κανεις την βλακεια και σου φταιει το παιδι απο πανω;

ellanor όσων αφορά την επιστήμη της ψυχολογίας και ψυχιατρικής κάνεις λάθος είναι κατά της έκτρωσεις και φαίνεται από έρευνες…
όσοων αφορά κοινωνιολογικά δεν το έχω ψάξει…

Τυχαίνει ξέρεις να έχω σπουδάσει ψυχολογία… :wink:

Η οποία επιστήμη δεν είναι “εννιαία”, υπάρχουν κι εκεί τάσεις. Όσο αφορά αυτά που είπα (πολύ πίσω και τα οποία δεν ξέρω αν διάβασες), σχετικά με την σημασία του να μεγαλώνει ένα παιδί σε υγιές περιβάλλον, στο οποίο να νιώθει πως γίνεται αποδεκτό, και στο οποίο υπάρχουν οι αναγκαίοι πόροι για την συντήρηση του, καμία ψυχολογία δεν διαφωνεί, ξέρω που σου λέω. Όπως και για τη σημασία που έχει ψυχολογικά για μια νεαρή κοπέλα να χτίζει το μέλλον της, και να μην αναγκάζεται ήδη απο τα 20 της να φέρνει τα βάρη της μητρότητας.

εγώ το βλέπω από την πλευρά της ψυχιατρικής που δημιουργούνται προβλήματα όπως νευρώσεις, ocd ( obsessive compulsive disorter), αγχώδεις άλλες διαταραχές , και αδυναμία στο να ολοκληρωθεί σαν άτομο από την στιγμή που έχει κάνει έκτρωση…
εγώ δεν το έχω σπουδάσει αλλά πιστεύω να καταλαβάινεις ότι έχω κάποιες “πηγές” και ενημερώνομαι…

Οι διαταραχές που περιγράφεις δεν αποτελούν βιολογικές επιπτώσεις κάποιας έκτρωσης. Όπως και γενικά δεν συνιστούν αρρώστειες με την έννοια που είναι ο διαβήτης ή το Πάρκινσον. Είναι ψυχολογικές διαταραχές, και ως τέτοιες οι αιτίες τους είναι επίσης ψυχολογικές, και εδράζονται τόσο στο περιβάλλον, όσο και τον ιδιαίτερο ψυχισμό της μητέρας.

Έτσι λοιπόν μια κοπέλα θρησκευόμενη ας πούμε, που βασανίζεται με σκέψεις περί αμαρτίας, ηθικής και τέτοια, αν κάνει έκτρωση είναι πολύ πιθανό μετά να ταλανίζεται με ενοχές και αυτές οι ενοχές να πάρουν τη μορφή ψυχολογικών διαταραχών. Αυτό όμως σχετίζεται με το ιδιαίτερο υπόβαθρο του κοριτσιού, τις αντιλήψεις της, το περιβάλλον που μεγάλωσε, εδώ π,χ με τις θρησκευτικές της πεποιθήσεις.

Αν πάρουμε την περίπτωση μιας κοπέλας που ενώ δε θέλει να έχει παιδί, βιώνει καταπίεση απο τους γονείς της ή το περιβάλλον της για να το κρατήσει (π,χ), τότε η κοπέλα αυτή θα φέρει το παιδί και πάλι θα εκδηλωθούν οι ίδιες διαταραχές, μόνο που τώρα η αιτία θα είναι η καταπιεσμένη επιθετικότητα της, τόσο απέναντι στο παιδί, όσο και απέναντι στους γονείς. Επιθετικότητα η οποία θα εκδηλώνεται με ψυχοσωματικά συμπτώματα και διαταραχές, ενάντια στον ίδιο της τον εαυτό.

Αν πάρουμε τέλος την περίπτωση μιας κοπέλας που φέρνει ένα παιδί στον κόσμο, χωρίς να έχει χρήματα να το αναθρέψει, και αναγκάζεται να κάνει 2-3 δουλειές για να τα βγάλει πέρα, εκεί να δεις πόσες διαταραχές μπορεί να προκύψουν. Όχι μόνο στην ίδια, αλλά και στο παιδί, με το οποίο λόγω φόρτου εργασίας δε θα έχει χρόνο ούτως ή άλλως να ασχολείται μαζί του όσο πρέπει. Βάλε και το οτι είναι πολύ πιθανό το παιδί να μεγαλώσει χωρίς πατέρα. Τι επιπτώσεις μπορούν να έχουν όλα αυτά στην ψυχολογία τους?

Αυτά βέβαια είναι πολύ γενικά παραδείγματα. Κάθε περίπτωση είναι σχετική. Τα αναφέρω απλά για να δείξω πως αυτό που λέμε “ψυχολογικές επιπτώσεις” είναι επίσης σχετικό και οι ρίζες του βρίσκονται πάντα στο περιβάλλον και τον ψυχισμό κάθε ανθρώπου. :slight_smile:

Γενικά υπέρ. Γιατί γίνονται και ατυχήματα (π.χ. σπάει το μπαλλόνι) και μετά τρέχουμε και δεν φτάνουμε.
Τώρα πλέον βέβαια, υπάρχει και το λεγόμενο “χάπι της επόμενης ημέρας”, το οποίο έχει σώσει πολλές φορές την κατάσταση, αλλά παλιότερα που δεν υπήρχε κάναμε το σταυρό μας που καμμιά φορά δεν πετύχαινε και έμπαινε το νυστέρι δυστυχώς (για όλους).

δεν αποτελούν βιολογικές επιπτώσεις αλλά πάντα σε μία “πάθηση” χρειάζεται και ένα ερέθισμα…που στην προκειμένη περίπτωση είναι η έκτρωση άρα κάτι κακό…μία η άλλη έρχεται ανάλογα με το περιβάλλον που ζει και την όλη ψυχοσύνθεσή της…
το θέμα είναι ότι πληγώνεται σωματικά και αυτό επιδρά ούτως ή άλλως και στην ψυχολογία της …
άρα δεν μπορούμε να πούμε ότι βγαίνει υγιείς και αλώβητη από την έκτρωση…ψυχικά και σωματικά…
απλά γίνεται επιλογή τελικά το κακό ή το χειρότερο…:wink:

Βασικα φιλε drumtech, τα πραγματα ειναι απλα. Αν εσυ κ η κοπελα σου αποκτησε παιδι απο ατυχημα εχετε την πληρη ελευθερια να το κρατησετε. Αν εγω ερθω σε μια παρομοια κατασταση ουτε καν θα σκεφτω την επιλογη να το κρατησω επειδη στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ θελω να προσφερω οσο το δυνατον καλυτερες συνθηκες να μεγαλωσει και αυτη την στιγμη αδυνατω. Simple as that. Επομενως ο καθενας εχει δικαιωμα να εκφραζει την γνωμη του, ομως πιστευω οτι η δυνατοτητα στην εκτρωση ειναι απαραιτητη.

μα εγώ δεν είπα σε κανέναν κάνε αυτό απλά παραθ’ετω καποια πράγματα…
τώρα τι κάνεις εσύ και ο καθένας είναι δικιά του υπόθεση…
απλά είναι λίγο μ%λακία να τα απλοποιούμε όλα…:wink:
και εκτός από αυτό εγώ στο δικό μου παιδί θέλω να προσφέρω πάνω απ’όλα ζωή και πραγματική αγάπη…

Καμια φορα ειναι απαραιτητο να απλοποιουμε καποια πραγματα. :wink:

Kαλα τα λετε…
Τις γυναικες που στην ουσια αυτες θα φανε το μεγαλυτερο πακετο τις ρωτησε κανεις?

Ακομη και αν αυτο ειναι ενας ανθρωπος?:-s

ναι ρε μαγκες

ακομα αν και αυτο ειναι ενας ανθρωπος

οταν θα φτασει σε καποια ηλικια και θα του λειπουν πραγματα
οπως ωρες με τους γονεις του
παιχνιδια
ρουχα
φαγητα
εκδηλωση αγαπης απο τους γονιους
και ολα αυτα

να σαι σιγουρος οτι θα αναρωτηθει για ποιο λογο γεννηθηκε!

λογω ηθικων ενδοιασμων των ανωριμων και ανευθυνων γονιων του