..Με λίγα λόγια

Οι συλλογές του Metal Hammer και Metal Invader, βοήθησαν και εμένα ώστε να ανακαλύψω μπάντες, με κάποιες βέβαια να καταλήξουν και πολύ αγαπημένες.

Του Μ.Η ήταν ας πούμε πιο “επιμορφωτικές”, με την έννοια πως παρουσίαζαν highlights από δισκογραφικές εταιρίες, σαν αυτές που ανέφερε ο Crisp πιο πάνω, είτε ολόκληρους δίσκους (βλέπε In The Woods… Destruction, Saxon, Judas Priest, Haggard, Psychotic Waltz κ.α), είτε συλλογές από συγκροτήματα (βλέπε Sepultura, Manilla Road κ.α), είτε και ανα είδος όπως αυτή που ανέβασε ο @nikosPL (για κάποιο λόγο είχα φάει τρελό κόλλημα με τους Cemetery Of Scream :grin:).

Το πρώτο που είχα πάρει θυμάμαι ήταν η παρακάτω συλλογή…

Και ένα άλλο μεγάλο κόλλημα της εποχης ήταν και οι Ice Divine και το παρακάτω τραγούδι.

Τα Warzone του Μ.Ι από την άλλη (και αν θυμάμαι καλά), περιλάμβαναν νέα τραγούδια από τις τότε νέες κυκλοφορίες. Έμαθα πολλές μπάντες και από εκεί με αποκορύφωμα τους Darkthrone με το Ravishing Grimness.

Την συλλογή που πραγματικά έλιωσα ήταν αυτή που ανέβασε ο @_Dead. Την κατείχα και εγώ λόγω του Dead Poem. Πολλές αγαπημένες μου μπάντες ξεπήδησαν από εκεί μέσα (The Gathering, Moonspell Sentenced, Tiamat και Ulver). To growl που έσκαγε στο τραγούδι των Unleashed με είχε σοκάρει!

9 Likes

φοβερες συλλογες αυτες του Metal Invader -Warzone- πιο νεες μπαντες και σε ποιο underground προσανατολισμο.
απο εκει για παραδειγμα ακουσα πρωτη φορα τους Thunder Rider.

image

1 Unrest – Sadness And Darkness
2 Thunder Way– Nothing Else To Try
3 Brazen Abbot– Eye Of The Storm
4 William J. Tsamis*– King Of Kings
5 Impaled Nazarene– I Am The Killer Of Trolls
6 Thunder Rider– Blackwing
7 Condemnation– Graves In The Darkness
8 On Thorns I Lay– Heaven’s Island
9 Pazuzu– In A Tavern
10 Aeternus– White Realm
11 Airged L’amh– The Wedding
12 Heaven’s Cry – Cruel Disguise
13 Earth Crisis– Broken Foundation
7 Likes

Ω ναι ρε φίλε!!! Είχα ξεχάσει το And Though Shall Trust The Seer και φυσικά το ντεμπούτο των Psychotic Waltz. Τι σφαλιάρα ήταν αυτή.

8 Likes

Παίρνω με… μεγάλο ενθουσιασμό την σκυτάλη για να θυμηθώ άλλες τρεις συλλογές από εταιρείες που κυκλοφόρησαν μαζί με κάποιο τεύχος του ΜΗ!

|1| Αrmored Saint - Rain Of Fire
|2| Cannibal Corpse - A Skull Full Of Maggots
|3| Fates Warning - Point Of View
|4| Flotsam And Jetsam - Iron Tears
|5| Mercyful Fate - Is That You, Melissa
|6| Savatage - Sirens
|7| Sacred Reich - Surf Nicaragua
|8| Six Feet Under - Human Target (Live)
|9| Trouble - The Tempter
|10| Warlord - Deliver Us From Evil
|11| Lizzy Borden - Rod Of Iron
|12| Omen - Death Rider

Λόγω ηλικίας και… προϋπηρεσίας, η συγκεκριμένη συλλογή δεν μου έμαθε κάτι καινούριο μιας και τα συγκροτήματα και τα τραγούδια τα γνώριζα, είχα και τους αντίστοιχους δίσκους (πλην αυτών του death metal!), όμως είναι ενδεικτική του τι είχε στο roster της η Μetal Blade, όλες αυτές τις φοβερές μπάντες και μάλιστα στην παραγωγικότερη περίοδο της πορείας τους - ή έστω, σε σημαντικό μέρος αυτής!

history of noise records

|1| Gamma Ray – Lust For Life
|2| Watchtower – Control And Resistance
|3| Running Wild – Under Jolly Roger
|4| Kreator – Under The Guillotine
|5| Skyclad – Moongleam And Meadowsweet
|6| Rage – Invisible Horizons
|7| Virgin Steele – A Symphony Of Steele
|8| Coroner – Grin (Nails Hurt)
|9| Iron Savior – Watcher In The Sky
|10| Stratovarius – Hands Of Time
|11| Grave Digger – Heavy Metal Breakdown
|12| Conception – Roll The Fire

Παρόμοια εύσημα, τηρουμένων των αναλογιών, διεκδικεί και η Noise για το metal από την Κεντρική Ευρώπη και βορειότερα, κατά κύριο λόγο! Πραγματικά τεράστια “δεξαμενή” για να επιλέξεις από σπουδαία κομμάτια ιστορικών σχημάτων, διαφόρων ηχητικών “αποχρώσεων”. Σκέτη απόλαυση!

history of century media

|1| Nevermore – What Tomorrow Knows
|2| The Gathering – Strange Machines
|3| Samael – Ceremony Of Opposites
|4| Sentenced – Nepethe
|5| Rotting Christ – King Of A Stellar War
|6| Jag Panzer – Shadow Thief
|7| Morgoth – Under The Surface
|8| Moonspell – Opium
|9| Old Man’s Child – My Kingdom Will Come
|10| Exodus – Piranha
|11| Borknagar – To Mount And Rove
|12| Tiamat – In A Dream

Για το τέλος έχουμε αυτό εδώ, που περιείχε σχετικά νεώτερα, τότε, τραγούδια. Τη συλλογή της Century media όμως θα τη θυμάμαι πάντα με νοσταλγία γιατί είχα πάρει το αντίστοιχο τεύχος ενώ υπηρετούσα την στρατιωτική μου θητεία στον Έβρο και όταν άκουσα το CD (και ειδικά όταν έφτασε η σειρά των αγαπημένων Jag Panzer) ήταν σαν βάλσαμο για τα αυτιά μου! Το γράφω και είναι σαν να το ξαναζώ!

15 Likes

πωπω ολα αυτα που ανεβασατε ειναι στο ραφι 3 μετρα παραδιπλα…πραγματικα περιμενα καθε μηνα το ΜΗ για να δω τι cd θα δωσει…
Φοβερα CD που δωθηκαν επισης ειναι το σπανιο ΕΡ των Pain of Salvation που αποτελουταν απο 6 κομματια (3 απο τους δυο πρωτους δισκους τους) Το Live Α Pleasant shade of gray των Fates Warning,Denim and leather απο Saxon (ακομα λατρευω το Princess of the night)…Word of mouth των Vicious rumors… Τι ωραιες εποχες που ζησαμε…

5 Likes

Aν μιλάμε για συλλογές metal hammer, μάλλον αυτή βάζω ως 1η:

|1| Annihilator (2)–|Alison Hell|5:00|
|2| Crimson Glory–|Heart Of Steel|6:07|
|3| Altura (2)–|Horizons Fade|5:25|
|4| Cacophony–|Speed Metal Symphony|9:34|
|5| Flotsam And Jetsam–|Escape From Within|6:47|
|6| Cynic (2)–|Veil Of Maya|5:20|
|7| King Diamond–|Sleepless Nights|8:56|
|8| Shadow Gallery–|Crystalline Dream|5:44|
|9| Vinnie Moore–|Lifeforce|3:54|
|10| Magellan–|Songsmith|5:32|
|11| Vicious Rumours*–|Soldiers Of The Night|5:15|
|12| Mercyful Fate–|Come To The Sabbath|5:20|

Από εδώ έμαθα Shadow Gallery, Cynic, άκουσα πρώτη φορά King Diamond.
Και η άλλη που είχε μέσα το Slaves of Pain, ποια ήταν?

12 Likes

A να χαθείτε, παλιόπαιδα. Με συγκινήσατε…

4 Likes

Βρήκα και το άλλο, που πραγματικά τα κομμάτια ειναι ένα και ένα:

|1| Obituary–|Infected|5:34|
|2| Pestilence–|Land Of Tears|4:47|
|3| Cynic (2)–|Uroboric Forms|3:29|
|4| Death (2)–|Symbolic|6:31|
|5| Disincarnate–|Entranced|5:51|
|6| Nailbomb–|Wasting Away|3:55|
|7| Malevolent Creation–|Malevolent Creation|5:31|
|8| Suffocation–|Breeding The Spawn|4:44|
|9| Sepultura–|Slaves Of Pain|4:00|
|10| Fear Factory–|Martyr|4:05|
|11| Deicide–|Deicide|3:59|
|12| James Murphy (2)–|Convergence|4:22|
|13| Immolation–|Into Everlasting Fire|5:10|

9 Likes

Τι ωραία που τις έχω όλες αυτές τις συλλογές του Hammer :smiley:

6 Likes

Άλλος ένας εδώ που συγκινήθηκε μόνο και μόνο που είδε τα εξώφυλλα. Δεν ξέρω, μάλλον φταίει το ότι τόσα χρόνια σε συζητήσεις, στο forum, παντού, όλο θα μιλάμε για τους κλασικούς δίσκους των συγκροτημάτων, και μάλλον αυτά τα δισκάκια κάπου παράπεσαν στη λήθη. Εγώ π.χ. παίζει να μην τα έχω συζητήσει ΠΟΤΕ και με ΚΑΝΕΝΑΝ, πέρα από τους 2-3 κολλητούς μου τότε όταν ήμασταν 13 χρονών και τ’ ακούγαμε για πρώτη φορά.

Roadrunner, Music for Nations, Noise και Century Media ήταν τ’ αγαπημένα μου νομίζω. Αδιανόητο το ότι έτσι αποκτήσαμε και “A pleasant shade of grey” (το “Heart of the ages” δεν το πρόλαβα, αλλιώς θα το έβαζα κι αυτό).

10 Likes

Μια απο τις 2 καθοριστικες συλλογες που επεσαν στα χερια μου τυχαια οταν ημουν ακομα στο δημοτικο :sweat_smile:

Σοκ με skull full of maggots, deliver us και death rider.

Αλλα το μεγαλυτερο κολλημα και τα περισσοτερα repeat επεσαν σε 2 αλλα κομματια: point of view και is that you, melissa. Ολα τα παραπανω εθεσαν γερες βασεις για την ενασχοληση μου με αυτα τα μουσικα ειδη αρκετα χρονια αργοτερα.

Η αλλη σημαντικοτατη για μενα συλλογη απο hammer ηταν η παρακατω:

Επικη συλλογη, 1000 ευχαριστω στον περβανιδη πραγματικα που εντελως τυχαια με εφερε σε επαφη με τοσο συγκινητικα καλα συγκροτηματα και τραγουδια, με καποια απο τα απολυτα US power metal διαμαντια…

Τα 2 Candlemass, τα 2 Heir Apparent, το run for tomorrow και το necropolis τα ενιωσα στο επακρο, και ας ημουν σε τοσο μικρη ηλικια, τα ακουγα μανιωδως. Το run for tomorrow παραμενει ενα απο τα καλυτερα μεταλ κομματια που εχω ακουσει ποτε. Τα λατρευω ολα, πραγματικα, και οταν αργοτερα στις σπουδες σε καποια φαση αποφασισα να τα ξαναψαξω και να ακουσω τους αντιστοιχους δισκους ηταν μια πολυ ιδιαιτερη και συναισθηματικη διαδικασια.

16 Likes

Μπράβο ρε παιδιά, κάποιες από αυτές τις συλλογές τις είχα ξεχάσει τελείως. Δυστυχώς τα cd τα έχω Ελλάδα οπότε δεν μπορώ να τα ψάξω. Πάντως, μεγάλη συγκίνηση βλέποντας τις συλλογές αυτές, ίσως γιατί καταλαβαίνω πόσα χρόνια πέρασαν από τότε ή προσπαθώ τουλάχιστον γιατί μου φαίνεται σαν χθες που ξεκίνησα να ασχολούμαι με αυτό το απίστευτο μουσικό ταξίδι κ έχω φτάσει τα 43, όπως ίσως αρκετοί εδώ μέσα από όσα διαβάζω.
Καλά κ άγια τα άλμπουμ όπως λέει ο @Leper_Jesus αλλά αυτές οι συλλογές μας έμαθαν πολλά, ειδικά εμας από επαρχία που δεν είχαμε κάποιο ραδιοφωνικό σταθμό για να μαθαίνουμε πράγματα. Κ τότε ούτε χρήματα υπήρχαν αλλά ούτε κ ίντερνετ για να ακούμε/κατεβάζουμε άλμπουμ.

13 Likes

boomer mode on
Σίγουρα κάποιοι θα σκεφτούν “και γιατί δεν καλούσατε τις βλάβες;”
boomer mode off (don’t know if still possible)

4 Likes

boomer ξεμπούμερ, τα αλμπουμ τα είχαμε. και οι συλλογές όσο και αν ήταν “καλές” είχαν αρκετά γνωστά πράγματα. τωρα βεβαίως βεβαίως βλέπεις άτομα ακόμα να αγοράζουν τα “μείντεν” (και όχι μικρής ηλικίας) οπότε …

:grinning: ωραίος …χαχα,κοιτα παρόλαυτα αποτυπωνεις την αληθεια των τελευταίων ετών ( που και βλαβη να επικαλεστείς ,αν θα στο φτιάξουν ) ,ο @nikosPL πολυ σωστα μιλαει για ενα κομμάτι της τοτε εποχής επισης,να πω και εγω ενα αλλο ,μα δεν ειχα υπολογιστή τοτε δεν με ενδιέφερε και συνειδητά δεν ηθελα να εχω(ηταν να μη γινει αρχη βεβαια) :grin:
Σορυ για το οφτοπικ γκοου ον, ωραία αυτα με τις emotional συλλογες…

3 Likes

Aν μιλάς για κάποιον που είχε ήδη σοβαρή δισκοθήκη, ναι. Αν μιλάς για κάποιον που τότε ξεκίναγε να ακούει, τότε κάποιες από αυτές τις συλλογές ήταν εξαιρετικές.

Τώρα αυτό εσένα τι σε πειράζει αυτό? Δηλαδή όταν έχεις χρόνια σε αυτό το είδος, πρέπει να σταματήσεις να ακούς μεινστριμ πράγματα και να είσαι σώνει και ντε αντεργκράου? Γιατί έκει είναι μόνο η καλή μουσική, κιετσι?
Το μεταλοπατερόμετρο βάρεσε κόκκινα ε

5 Likes

Τις περισσοτερες απο αυτες τις συλλογες τις ειχα και εγω (θεωρητικα τις εχω ακομα αμα σκαλισω αρκετα τις ντουλαπες μου!), μου εμαθαν παρα πολλες μπαντες που αργοτερα εψαξα περισσοτερο τις δισκογραφιες τους, Warlord, Mercyful fate, Rotting Christ, Moonspell, Conception, Trouble μερικα παραδειγματα. Αναμνησεις :heart:

5 Likes

Φοβερές εποχές, υπέροχες αναμνήσεις!

Δεν έχω αγοράσει ποτέ μουσικό περιοδικό :no_mouth:

1 Like

Μικρός πρέπει να είσαι ρε αν θυμάμαι, οπότε πολύ λογικό μου ακούγεται.

Ο 25χρονος μεταλλας ξάδερφος μου θεωρεί πολύ περίεργο πάντως πως ακόμα παίρνω καμια φορά το Χάμερ, σαν εμένα με το θείο μου που αγοράζει ακόμα εφημερίδα ένα πράγμα.

Εκείνη την εποχή ήταν πολύ σημαντικη η πληροφόρηση μέσω των μουσικών περιοδικών, hammer, invader, rock hard και άλλα προσωπικά ότι έβρισκα το αγόραζα, ειδικά όταν είχε και cd! Μάθαμε πολλές μπάντες έτσι, πολλά ιδιώματα και ήταν μια πολύ αγαπημένη συνήθεια.

4 Likes