..Με λίγα λόγια

Φημες θελουν να εχει στειλει για βρουβες και τον harris. Με αφορμη το συγκεκριμενο τους ειχε καλεσει στην περιοδεια του x factor. Γαμω τους διοργανωτες μονο εδω δεν παιξαν μαζι.

1 Like

Nαιι, γειά σας

Εχετε χρόνο να σας μιλήσω για το καλύτερο funeral doom κομμάτι όλωνε των εποχωνε?

Symphonaire Infernus et Spera Empyrium

Αυτό στη δική μου κατηγοριοποίηση γράφει doom/death, αλλά μπορούμε ενδεχομένως να πούμε ότι τουλάχιστον όποτε το ακούμε μπορεί και να είναι το καλύτερο κομμάτι όλωνε των επόχωνε γενικότερα.

Ας πούμε λοιπόν δυο λόγια για τις 3 συλλογές "The History of… " του Hammer που προανέφερα, εκ των οποίων η πρώτη (Roadrunner Records) συνόδευε το τεύχος Αυγούστου 2000 με το ιστορικό πλέον αφιέρωμα 90ς και αποτέλεσε εφαλτήριο σοβαρής πλέον ενασχόλησης με το μέταλ καθώς μέχρι τότε τα ακούσματα ήταν τα άπαντα των METALLICA και από κει και πέρα λίγο MAIDEN, λίγο MEGADETH άντε και λίγο SLAYER μαζί φυσικά με κάμποσο ελληνικό ροκ, τα 3 πρώτα OFFSPRING και κάποια σκόρπια πράγματα που έβλεπα στο MTV και μου κινούσαν το ενδιαφέρον όπως το “Califonication” των RHCP.

Κατά τη γνώμη μου όλα τα κομμάτια σε αυτές τις συλλογές είναι ένα κι ένα, αλλά γι’ αρχή θα επικεντρωθώ σε ορισμένα μόνο.

Track Band Title
1 Obituary Platonic Disease
2 Crimson Glory Dream Dancer
3 Death Crystal Mountain
4 Mercyful Fate A Dangerous Meeting
5 Biohazard Punishment
6 Shadow Gallery War For Sale
7 Pestilence Subordinate To The Domination
8 Annihilator The Fun Palace
9 Deicide Once Upon The Cross
10 Marty Friedman Dragon Mistress
11 Flotsam And Jetsam Dreams Of Death
12 King Diamond Arrival

Η συλλογή της Roadrunner για μένα ήταν πρώτα απ’ όλα πύλη προς το πανάγνωστο σε μένα εκείνη την εποχή death metal και το ξεκίνημα του “Platonic Disease” με τη φωνάρα του Tardy ήταν instant hook για να έρθει (μετά το διάλειμμα των CG) το ακόμα πιο εθιστικό “Crystal Mountain” των DEATH. Όταν πια φτάναμε στο καραβλάσφημο “Once Upon The Cross” τα πράγματα ήταν πλέον πολύ σοβαρά και ένιωθα ότι πρέπει οπωσδήποτε να ασχοληθώ με αυτό το μπρούταλ παρακλάδι.

Εκτός των ντεθ μεταλζ, εννοείται ότι μιλάμε για εκσπερμάτωση κατά το “Tonight the circle’s meeting agaiaiaiain…”.

Track Band Title
1 Paradise Lost Eternal
2 At The Gates Terminal Spirit Disease
3 Isengard Vinterskugge
4 My Dying Bride Some Velvet Morning
5 Pentagram When The Screams Come
6 The Blood Divine These Deepest Feelings
7 Darkthrone In The Shadow Of The Horns
8 Lid Lid
9 Autopsy Hole In The Head
10 Anathema Sleepless
11 My Dying Bride The Cry Of Mankind

Για MDB τα είπαμε πιο πάνω, οπότε αφού αναφέρω ότι γενικότερα αυτή η συλλογή είχε τέτοιο αντίπκτυπο πάνω μου ώστε να έχω αγοράσει όλους τους δίσκους στους οποίους περιέχονταν τα κομμάτια (με εξαίρεση το AT THE GATES), θα κάνω ειδική μνεια αφενός στους PARADISE LOST και ANATHEMA ώστε να συμπληρωθεί η αγία βρετανική τριάδα του doom/death και αφετέρου στους DARKTHRONE καθώς από εκεί ξεκίνησε το μακρύ μαυρομεταλλικό ταξίδι που συνεχίζεται έως σήμερα (οι CRADLE OF FILTH των οποίων ήδη είχα προλάβει να γίνω φανμπόης είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο).

Τέλος πρέπει να πω ότι αν και το ομώνυμο κομμάτι των LID (Wagner & Danny Cavanagh) δε με τρέλαινε και τόσο, εν τούτοις κάτι (ίσως ο στίχος “Don’t need a light at the end of my tunnel; I need a bigger shovel”) με έκανε να αγοράσω το δίσκο που από το πουθενά έγινε ένας από τους αγαπημένους μου ροκ δίσκους ever.

Track Band Title
1 Spiritual Beggars Blind Mountain
2 Cradle Of Filth A Gothic Romance (Red Roses For The Devil’s Whore)
3 Entombed To Ride, Shoot Straight And Speak The Truth
4 Orange Goblin Land Of Secret Dreams
5 Paradise Lost Sweetness
6 Electric Wizard Stone Magnet
7 Candlemass Dark Are The Veils Of Death
8 Arcturus Alone
9 Cathedral All Your Sins
10 Elend Apocalypse
11 Spiritual Beggars Save Your Soul

Εδώ η φάση ήταν (και είναι και θα είναι) “Sweetness”, το οποίο έψαχνα τότε σε ποιον δίσκο των LOST ήταν και που να πάρει ο διάολος, δεν το έβρισκα :exclamation:

Από κει και πέρα μιλάμε για υπέροχη πρώτη επαφή με ARCTURUS (αν και σε δύσκολο κομμάτι) και CANDLEMASS, ενώ το ENTOMBED μου άρεσε στα κρυφά καθώς απ’ ότι γράφανε τότε στη “βίβλο” (:joy:) είχανε προδώσει τις death metal καταβολές τους κτλ κτλ

17 Likes

Υπέροχες αναμνήσεις, η αλήθεια είναι ότι μάθαμε πολλά από τις συλλογές του Χάμμερ κ γενικά από το περιοδικό. Η παρακάτω συλλογή πάντως για εμένα στιγμάτισε πάρα πολύ τις μελλοντικές μου προτιμήσεις όσον αφορά την χέβυ μουσική. Νομίζω τότε , έγραφε ακόμα ο Φλωράκης στο Χάμμερ.

9 Likes

Στον Φλωρακη θα χρωσταω παντα οτι εδωσαν το HEart Of The Ages σε μια εποχη που ο μικρος morgoth ακουγε Blind Guardian και Grave Digger. Ο μικρος και αγουρος morgoth πατησε το play και για τα επομενα 12:22 εμεινε απλα μαγεμενος να ακουει αυτο που εκτυλισσοταν στα ακουστικα του Discman του και να μην ξερει απο που του ηρθε. Πραγματικα απο τα γεγονοτα που μου αλλαξαν την πορεια μου σαν ακροατη, δεν υπερβαλλω καθολου

Over the mountains of raging thunder και η τριχα καγγελο τοοοοσα χρονια μετα

12 Likes

Μαγικη η ατμόσφαιρα αυτού του δίσκου. Όταν είχα αγοράσει το Χάμερ που το είχε δώρο ήμουνα πολύ άγουρος σαν ακροατής για να το εκτιμήσω, μερικά χρόνια μετά όταν το έβαλα να παίξει ξανά κατάλαβα τι έχανα. Απιαστο ντεμπούτο που όσο ωραίοι και να ήταν οι επόμενοι δίσκοι τους δεν έφτασαν τόσο ψηλά ποτε ξανα.

Οποίος δεν το έχει ακούσει το πρότεινω ανεπιφύλακτα.

5 Likes

Το Omnio ειναι επισης δισκος μνημειο αλλα εντελως διαφορετικος. Αυτο που πετυχαινουν εδω ανακατευοντας Burzumικο μπλακ, αγνο επικο pagan και 70s prog rock ειναι πραγματικα αδιανοητο. Απο τις αγαπημενες μου μπαντες γενικα απο τοτε και για παντα.

4 Likes

Και το strange in stereo είναι πολύ ωραίος δίσκος επίσης. Αλλά το ντεμπούτο είναι ασύλληπτο, κάθε ακρόαση είναι και ένα μικρό ταξίδι σε ανεξερεύνητους κόσμους.

2 Likes

Όντως ωραίες και χρήσιμες οι συλλογές του Hammer. Αλλά μιας και πιάσαμε τις συλλογές θα ήθελα να αναφέρω και εγώ μια καλή.

Darkness We Fell από την Century Media.

Δεν ξέρω αν κυκλοφόρησε ως ξεχωριστή κυκλοφορία αλλά εγώ την πήρα ως bonus disc στην αρχική κυκλοφορία του Dead Poem των Rotting Christ. Οι φώτο είναι μέσα από το βιβλιαράκι όπου μαζί με το tracklist υπάρχουν και μερικές πληροφορίες για την κάθε μπάντα.

Ήταν η περίοδος που είχα κολλήσει με Slayer άγρια και το μόνο που ήθελα να ακούω ήταν το Reigh in Blood και οτιδήποτε άλλο ακουγόταν κοντά στους Slayer. Την ίδια περίοδο όμως που πήρα το Dead Poem έπεσε στα χέρια μου και το Draconian Times από Paradise Lost και άρχισα να ξεκολλάω λιγάκι από thrash.

Όπως ήταν φυσικά μπάντες όπως Sentenced, Moonspell, Samael, Orphaned Land, Lacuna Coil που ήταν κοντά στον ήχο του Draconian κατευθείαν μου έκαναν κλικ. Αλλά το μεγάλο κόλλημα ήταν οι The Gathering. Το Nighttime Birds το είχα λιώσει εντελώς. Από τότε κρατά ο έρωτας με Anneke φυσικά. Έκανα αρκετό καιρό να ξαναβάλω το Reigh in Blood μετά από αυτό.

9 Likes

τί ομορφες αναμνησεις ρε γμτ…
πόσα πράγματα μάθαμε μέσα απο αυτα τα cds σαν πιτσιρικάδες…ακόμα θυμάμαι να σκάει για πρωτη φορά το crystal mountain στα τύμπανα μου και να χάνω την γη κατω απο τα πόδια…

2 Likes

…αναμνησεις…να,μολις θυμηθηκα και απο τα πρωτα μου :baby: πορνο σε vhs :eyes: :ear:

2 Likes

Οι συλλογές του Metal Hammer και Metal Invader, βοήθησαν και εμένα ώστε να ανακαλύψω μπάντες, με κάποιες βέβαια να καταλήξουν και πολύ αγαπημένες.

Του Μ.Η ήταν ας πούμε πιο “επιμορφωτικές”, με την έννοια πως παρουσίαζαν highlights από δισκογραφικές εταιρίες, σαν αυτές που ανέφερε ο Crisp πιο πάνω, είτε ολόκληρους δίσκους (βλέπε In The Woods… Destruction, Saxon, Judas Priest, Haggard, Psychotic Waltz κ.α), είτε συλλογές από συγκροτήματα (βλέπε Sepultura, Manilla Road κ.α), είτε και ανα είδος όπως αυτή που ανέβασε ο @nikosPL (για κάποιο λόγο είχα φάει τρελό κόλλημα με τους Cemetery Of Scream :grin:).

Το πρώτο που είχα πάρει θυμάμαι ήταν η παρακάτω συλλογή…

Και ένα άλλο μεγάλο κόλλημα της εποχης ήταν και οι Ice Divine και το παρακάτω τραγούδι.

Τα Warzone του Μ.Ι από την άλλη (και αν θυμάμαι καλά), περιλάμβαναν νέα τραγούδια από τις τότε νέες κυκλοφορίες. Έμαθα πολλές μπάντες και από εκεί με αποκορύφωμα τους Darkthrone με το Ravishing Grimness.

Την συλλογή που πραγματικά έλιωσα ήταν αυτή που ανέβασε ο @_Dead. Την κατείχα και εγώ λόγω του Dead Poem. Πολλές αγαπημένες μου μπάντες ξεπήδησαν από εκεί μέσα (The Gathering, Moonspell Sentenced, Tiamat και Ulver). To growl που έσκαγε στο τραγούδι των Unleashed με είχε σοκάρει!

9 Likes

φοβερες συλλογες αυτες του Metal Invader -Warzone- πιο νεες μπαντες και σε ποιο underground προσανατολισμο.
απο εκει για παραδειγμα ακουσα πρωτη φορα τους Thunder Rider.

image

1 Unrest – Sadness And Darkness
2 Thunder Way– Nothing Else To Try
3 Brazen Abbot– Eye Of The Storm
4 William J. Tsamis*– King Of Kings
5 Impaled Nazarene– I Am The Killer Of Trolls
6 Thunder Rider– Blackwing
7 Condemnation– Graves In The Darkness
8 On Thorns I Lay– Heaven’s Island
9 Pazuzu– In A Tavern
10 Aeternus– White Realm
11 Airged L’amh– The Wedding
12 Heaven’s Cry – Cruel Disguise
13 Earth Crisis– Broken Foundation
7 Likes

Ω ναι ρε φίλε!!! Είχα ξεχάσει το And Though Shall Trust The Seer και φυσικά το ντεμπούτο των Psychotic Waltz. Τι σφαλιάρα ήταν αυτή.

8 Likes

Παίρνω με… μεγάλο ενθουσιασμό την σκυτάλη για να θυμηθώ άλλες τρεις συλλογές από εταιρείες που κυκλοφόρησαν μαζί με κάποιο τεύχος του ΜΗ!

|1| Αrmored Saint - Rain Of Fire
|2| Cannibal Corpse - A Skull Full Of Maggots
|3| Fates Warning - Point Of View
|4| Flotsam And Jetsam - Iron Tears
|5| Mercyful Fate - Is That You, Melissa
|6| Savatage - Sirens
|7| Sacred Reich - Surf Nicaragua
|8| Six Feet Under - Human Target (Live)
|9| Trouble - The Tempter
|10| Warlord - Deliver Us From Evil
|11| Lizzy Borden - Rod Of Iron
|12| Omen - Death Rider

Λόγω ηλικίας και… προϋπηρεσίας, η συγκεκριμένη συλλογή δεν μου έμαθε κάτι καινούριο μιας και τα συγκροτήματα και τα τραγούδια τα γνώριζα, είχα και τους αντίστοιχους δίσκους (πλην αυτών του death metal!), όμως είναι ενδεικτική του τι είχε στο roster της η Μetal Blade, όλες αυτές τις φοβερές μπάντες και μάλιστα στην παραγωγικότερη περίοδο της πορείας τους - ή έστω, σε σημαντικό μέρος αυτής!

history of noise records

|1| Gamma Ray – Lust For Life
|2| Watchtower – Control And Resistance
|3| Running Wild – Under Jolly Roger
|4| Kreator – Under The Guillotine
|5| Skyclad – Moongleam And Meadowsweet
|6| Rage – Invisible Horizons
|7| Virgin Steele – A Symphony Of Steele
|8| Coroner – Grin (Nails Hurt)
|9| Iron Savior – Watcher In The Sky
|10| Stratovarius – Hands Of Time
|11| Grave Digger – Heavy Metal Breakdown
|12| Conception – Roll The Fire

Παρόμοια εύσημα, τηρουμένων των αναλογιών, διεκδικεί και η Noise για το metal από την Κεντρική Ευρώπη και βορειότερα, κατά κύριο λόγο! Πραγματικά τεράστια “δεξαμενή” για να επιλέξεις από σπουδαία κομμάτια ιστορικών σχημάτων, διαφόρων ηχητικών “αποχρώσεων”. Σκέτη απόλαυση!

history of century media

|1| Nevermore – What Tomorrow Knows
|2| The Gathering – Strange Machines
|3| Samael – Ceremony Of Opposites
|4| Sentenced – Nepethe
|5| Rotting Christ – King Of A Stellar War
|6| Jag Panzer – Shadow Thief
|7| Morgoth – Under The Surface
|8| Moonspell – Opium
|9| Old Man’s Child – My Kingdom Will Come
|10| Exodus – Piranha
|11| Borknagar – To Mount And Rove
|12| Tiamat – In A Dream

Για το τέλος έχουμε αυτό εδώ, που περιείχε σχετικά νεώτερα, τότε, τραγούδια. Τη συλλογή της Century media όμως θα τη θυμάμαι πάντα με νοσταλγία γιατί είχα πάρει το αντίστοιχο τεύχος ενώ υπηρετούσα την στρατιωτική μου θητεία στον Έβρο και όταν άκουσα το CD (και ειδικά όταν έφτασε η σειρά των αγαπημένων Jag Panzer) ήταν σαν βάλσαμο για τα αυτιά μου! Το γράφω και είναι σαν να το ξαναζώ!

15 Likes

πωπω ολα αυτα που ανεβασατε ειναι στο ραφι 3 μετρα παραδιπλα…πραγματικα περιμενα καθε μηνα το ΜΗ για να δω τι cd θα δωσει…
Φοβερα CD που δωθηκαν επισης ειναι το σπανιο ΕΡ των Pain of Salvation που αποτελουταν απο 6 κομματια (3 απο τους δυο πρωτους δισκους τους) Το Live Α Pleasant shade of gray των Fates Warning,Denim and leather απο Saxon (ακομα λατρευω το Princess of the night)…Word of mouth των Vicious rumors… Τι ωραιες εποχες που ζησαμε…

5 Likes

Aν μιλάμε για συλλογές metal hammer, μάλλον αυτή βάζω ως 1η:

|1| Annihilator (2)–|Alison Hell|5:00|
|2| Crimson Glory–|Heart Of Steel|6:07|
|3| Altura (2)–|Horizons Fade|5:25|
|4| Cacophony–|Speed Metal Symphony|9:34|
|5| Flotsam And Jetsam–|Escape From Within|6:47|
|6| Cynic (2)–|Veil Of Maya|5:20|
|7| King Diamond–|Sleepless Nights|8:56|
|8| Shadow Gallery–|Crystalline Dream|5:44|
|9| Vinnie Moore–|Lifeforce|3:54|
|10| Magellan–|Songsmith|5:32|
|11| Vicious Rumours*–|Soldiers Of The Night|5:15|
|12| Mercyful Fate–|Come To The Sabbath|5:20|

Από εδώ έμαθα Shadow Gallery, Cynic, άκουσα πρώτη φορά King Diamond.
Και η άλλη που είχε μέσα το Slaves of Pain, ποια ήταν?

12 Likes

A να χαθείτε, παλιόπαιδα. Με συγκινήσατε…

4 Likes

Βρήκα και το άλλο, που πραγματικά τα κομμάτια ειναι ένα και ένα:

|1| Obituary–|Infected|5:34|
|2| Pestilence–|Land Of Tears|4:47|
|3| Cynic (2)–|Uroboric Forms|3:29|
|4| Death (2)–|Symbolic|6:31|
|5| Disincarnate–|Entranced|5:51|
|6| Nailbomb–|Wasting Away|3:55|
|7| Malevolent Creation–|Malevolent Creation|5:31|
|8| Suffocation–|Breeding The Spawn|4:44|
|9| Sepultura–|Slaves Of Pain|4:00|
|10| Fear Factory–|Martyr|4:05|
|11| Deicide–|Deicide|3:59|
|12| James Murphy (2)–|Convergence|4:22|
|13| Immolation–|Into Everlasting Fire|5:10|

9 Likes