Σαπίζουμε στο σπίτι. Ή και όχι

Ripper ναι, και ηταν καταπληκτικος, αυτο ειναι απο τα πραγματα που θυμαμαι πολυ καθαρα :smiley:

Mustaine κι εμενα μου αρεσει η φωνη του, οκ εννοειται υπαρχουν πολυ καλυτεροι του, αλλα στη μουσικη των megadeth ειναι perfect match

3 Likes

Δεν διάβασα το ριπορτ απο πάνου, αλλά θυμάμαι κι εγώ εκείνη τη συναυλία. Έχασα ο,τιδήποτε έπαιζε πριν τους Savatage (Rotting Christ, ίσως κι άλλοι; δεν ξέρω, δεν διαβασα το κείμενο όπως είπα) επειδή το έσκασα από τη δουλειά και έφτασα λίγο αργά στο ΟΑΚΑ. Μπήκα μέσα 5-10 λεπτα πριν αρχίσουν οι θεοί, αλλά το λιοπύρι κι η ξέπνοη ανάσα μου μετά από το τρέξιμο που έριξα, άργησε να με βάλει σε mood. Αλλά θυμάμαι ότι πέρασα όμορφα, με μαγικές μελωδίες από μία ξεχωριστή μπάντα, που μας έχει δώσει τρομερές στιγμές. Τους ευχαριστήθηκα επίσης στο Σπόρτινγκ, μία τρομερή βραδιά εκεί.

Οι CoF δεν με χάλασαν, απλώς δεν τους ακούω. Ίσως για 2-3 τραγούδια να αντέχω να τους παρακολουθήσω, αλλά τρίτους από την κορυφή και μετά από Savatage, οκ… σόρι, δεν θα πάρω. Μπυρίτσα και ανάσα, περιμένοντας τα επόμενα.

Παρότι οι Megadeth δεν είναι η αγαπημένη μου μπάντα, κυριολεκτικά έκλεψαν την παράσταση εκείνο το βράδυ. Πέρασα υπέροχα, θυμάμαι ότι είχε καλό ήχο εκεί όπου καθόμουν, οπότε όλοι οι γνωστοί ύμνοι έρχονταν στα αυτιά μου με μία μορφή που με έκανε να απολαμβάνω τη μουσική με την οποία μεγάλωσα, όπως ακριβώς έπρεπε.

Μετά ήρθε η ώρα των JP. Ο Ripper μάς ήδη είχε πάρει το μυαλό με τη φωνή του, ε… εκεί στη σκηνή, έδειξε ότι ήταν άξιος αντικαταστάτης του θεού. Ωστόσο, απλώς δεν ήταν JP. Ήταν συγκλονιστικό να τους βλέπεις μπροστά σου, να ακούς τις ξυραφιές από τις γνωστές κιθάρες, τον όγκο και τη μελωδία αυτών των τύπων που έγραψαν ιστορία στη μουσική μας, αλλά πάντα έλειπε το τοτέμ. Ομολογώ όμως ότι πέρασα υπέροχα και με αυτούς και στο σύνολο. Αν μιλάμε για ένα overall rating της βραδιάς, θα έλεγα ότι ήταν ένα εξαιρετικό 7/10, ίσως και 8/10, από πλευράς billing/ήχου/διασκέδασης/απόδοσης.

Υ.Γ.: Μήπως όλα αυτά τα μνμ έπρεπε να μεταφερθούν/είναι στις “μεταλλική νοσταλγία”;

5 Likes

Less than Human. Εδώ, η μνήμη λειτούργησε.

2 Likes

Για ψευτο-Priest, ήταν πολύ δυνατοί.

1 Like

Ερώτηση: Οι σημερινοί Judas Priest, χωρίς KK και Glenn Tipton, είναι κανονικοί Priest ?

όχι για μένα

2 Likes

Οτιδηποτε δεν εχει μεσα KK-Tipton-Rob-Hill δεν ειναι οι “κανονικοι” priest και για μενα. Αν το κανουμε λιγο πιο ελαστικο, οτιδηποτε δεν εχει Rob και Glenn, που για μενα ειναι εξισου εμβληματικη μορφη για το heavy metal με το Rob (χωρις να υποτιμαω KK-Hill και Holland-Travis παντα).

Παρ’ολα αυτα μου αρεσε πολυ η περιοδος Ripper και στην live και την studio μορφη της, οπως και η ας πουμε τωρινη συνθεση στην (με Faulkner- Tipton) studio μορφη (live δυστυχως ο χρονος τους εχει ριξει και ειναι απολυτα φυσιολογικο)

Για τον Glenn, τι να κανεις, στεναχωρηθηκα οταν εμαθα για την ανοια…ο KK μαλακιστηκε επισης τι να κανεις.

Ειναι περισσοτερο συναισθηματικο το θεμα, με ποιους εχει περισσοτερο ταυτιστει καποιος και ποια περιοδος τους του αρεσει περισσοτερο, γιατι αλλιως οι κανονικοι Priest ειναι η συνθεση του Rocka Rolla με τον John Hinch στα τυμπανα :rofl:

1 Like

Μεταξύ μας πιο “κανονικοί” ήταν τότε οι Priest από ότι είναι σήμερα, και ναι ο Ripper γάμησε σύμπαντα εκείνη τη μέρα.
Και οι COF γάμησαν όμως, ήταν στην καλύτερη τους φάση τότε μετά το αξεπέραστο Midian, μετά δυστυχώς έπεσαν.
Megadeth, Savatage γάμησαν κι αυτοί τι να λέμε τώρα. Πολύ ωραία μέρα.

3 Likes

:+1:

:+1:

Χαχα ειρωνικα το ειπα ρε μαν γι αυτο εβαλα και το ροφλι διπλα, ελπιζω να μην νομιζει κανενας πως το εννοω :smiley:

Για μενα ο πιο γαματος και πιο φακιν πριστ drummer τους ειναι ο Travis και δευτερος στην προτιμηση μου ο Les Binks (sorry Holland)

1 Like

Δεν έχει σημασία :stuck_out_tongue:

Και οι κανονικοί Motorhead είναι με Fast Eddie και Filthy Taylor :stuck_out_tongue_winking_eye:

3 Likes

ναι , you could say that

απλά σε πολλές τέτοιες περιπτώσεις μετράει και το χρονικό διάστημα , κοιτάς και το επίπεδο της μπάντας / μουσικής που έβγαλαν με τα ΧΨ μέλη οπότε δεν μπορείς να ακυρώσεις κάποιους που δεν ήταν αρχικά μέλη αλλά έχουν πολυετή παρουσία και έχουν βγάλει μουσική που έχει την αξία της στο είδος

Το έχω κάνει με κάποιες μπάντες αυτό . Είχα άδικο , υπάρχουν συγκροτήματα με περιόδους

3 Likes

Εγώ σήμερα έμαθα πως ο drummer των Mars Volta είναι ο Jon Theodore που είναι ο drummer των QOTSA :open_mouth: Τρελό procrastination αυτές τις 3 μέρες, με βλέπω να πηγαίνω σερί μέχρι αύριο για να βγάλω τη δουλειά :sweat_smile:

Συνεχίστε

1 Like

Καλυτεροι απο τρου-Priest :sunglasses:

Ηταν ο ντραμμερ των Mars Volta στα πρωτα 3 τους, μετα ειχαν δυο αρρωστακια που επαιζαν λες και ειχαν παρει καποιες γραμμουλες κοκα, τον Pridgen και τον Deantoni Parks. Οχι πως ο Theodore ηταν πολυ πισω. Και νταξει δεν συγκρινω καν την παρουσια του στις δυο μπαντες, καθοτι βρισκω τους QOTSA τν επιτομη της βαρεμαρας.

1 Like

1 Like

Ελα οξω με τον σιχαμενο

Εμένα όσες φορές έβαλα να ακούσω μου φάνηκαν τόσο βαρετοί που ζήτημα είναι να έχω ακούσει ποτέ ολόκληρο δίσκο τους. Για να μην πω και άλλες μπάντες που ανήκουν σε αυτή την κατηγορία. Για πάμε να ανάβουν τα αίματα :stuck_out_tongue:

3 Likes

Κι εμένα το ίδιο. Έχω προσπαθήσει να τους ακούσω αλλά δεν μου είπαν τίποτα.

Έλα πες κι άλλες μπάντες!

3 Likes

Α, είμαστε πιο πολλοί απ’ ότι νόμιζα . Δεν μπόρεσε να με κρατήσει ούτε ένα τραγούδι τους ποτέ

3 Likes

soty 2013

2 Likes