Ελληνικος κινηματογραφος

απο τις ελαχιστες που εχω δει

μια αιωνιοτητα και μια μερα
γλυκια συμμορια
No budget story

ετσι,αγαπαμε Χαραλαμπιδη.Δες και τα φτηνα τσιγαρα,αν δε τα χεις ηδη δει :slight_smile:

Για εμένα ο ελληνικός κινηματογράφος ανα δεκαετία έχεις ως εξής:

Τα '50s και '60s είναι η χρυσή του δεκαετία από κάθε άποψη (και εμπορικά δηλαδή και καλλιτεχνικά) ειδικά όσον αφορά τις κωμωδίες. Οι ηθοποιάρες που βγήκαν ή αναδείχθηκαν τότε (Χατζηχρήστος, Ρίζος, Ηλιόπουλος, Κωνσταντάρας, Παπαγιανόπουλος και και και) μοιάζουν αξεπέραστοι ακόμα και σήμερα, ταινίες όπως το “Υπάρχει και φιλότιμο”, “Της κακομοίρας”, “Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες”, “Τα κίτρινα γάντια” και πολλές ακόμα (ποια να πρωτοθυμηθώ) είναι επίσης αξεπέραστες και τόσο διαχρονικά αστείες που απορείς σε ποια γενιά θα μοιάζουν ξεπερασμένες.

Στα '70s, η γενιά των προηγούμενων ηθοποιών είχε αρχίσει ήδη να μεγαλώνει και παρακμάζει αλλά το στυλ κρατούταν “με το ζόρι” με τα αποτελέσματα να είναι τραγικά. Δαλιανίδη γαμιέσαι.

Tα '80s έχουν διπλό πρόσωπο. Από την μία είναι η δεκαετία της βιντεοκασσέτας με κάτι κωμωδίες κακόγουστες και κρύες και κάτι δραματικές ταινίες τόσο κακές που σε κάνουν να γελάς αλλά και η δεκαετία που το ελληνικό σινεμά αρχίζει να εξευρωπαϊζεται και βγαίνουν μερικά διαμαντάκια όπως η “Γλυκιά συμμορία”, οι “Απέναντι”, η “Φανέλα με το 9”, η “Ρεβάνς”, το “Ρεμπέτικο”, το “Βίος και πολιτεία”, “Λούφα και παραλαγή” και γενικώς κάποιες πολύ καλές ταινίες.

Τα 90’s είναι μια δεκαετία που βγαίνουν πάρα πολλοί καλοί Έλληνες ηθοποίοι, οι οποίοι είναι σαφως επηρεασμένοι από τα “τερατα” της δεκαετίας του '50 και του '60 (o Mπέζος για παράδειγμα με τον Κωνσταντάρα ή ο Φιλιπίδης με τον Χατζηχρήστο) αλλά είναι παράλληλα και η δεκαετία της ιδιωτικής τηλεόρασης. Έτσι, αν και δημιουργούνται κάποια καταπληκτικά σίριαλ, ο κινηματογράφος δεν τα πηγαίνει τόσο καλά ενώ τα “διαμαντάκια” της προηγούμενης δεκαετίας δίνουν την θέση τους σε κάποιες πολύ δήθεν και καλά κουλτουρέ ταινίες της κακιάς ώρας (π.χ. “Ο Εργένης” ή το “Μη μου άπτου” κτλ). Υπάρχουν βέβαια και οι φωτεινές εξαιρέσεις των “Τέλος εποχής”, “Ηνίοχος”, “Η αερινή σύναξη των αγοφυλάκων” και φυσικά το καταπληκτικό “Όλα είναι δρόμος” αλλά μέχρι εκει.

Τα '00s ήταν η δεκαετία που η τηλεόραση αρχίζει και χάνει την ποιότητα της, αντίθετα το άθλιο, κακόγουστο και κρύο"Safe sex" ανοίγει τον δρόμο για πολλες κωμωδίες που θέλουν να θυμήσουν την δεκαετία του '90 όσον αφορά τα σίριαλ αλλά απλά δεν παλεύονται. Κάποια βέβαια όπως το “Bang Bang” ή το πρόσφατο “Νήσος” ειναι ωραίες ταινιούλες αλλά μεχρι εκει. Από τον “σοβαρό κινηματογραφο” επίσης λίγα πράγματα (όπως και στα '90s) μεταξύ των οποίων τα εξαιρετικά “Φτηνά τσιγάρα”, “Ο Βασιλιάς” και “Νύφες” καθώς και η “Γλυκιά συμμορία” των '00s δηλαδή το “Ο χαμένος τα παίρνει όλα”. Ιστορικά ήδη ακόμα και τα “Η ψυχή στο στόμα” και το “Σπιρτόκουτο”, τα οποία εμένα δεν μου άρεσαν βέβαια αλλά έχουν ένα μεγάλο κοινό που τα θεωρεί ταινιάρες.

Ξεχωριστό κεφάλαιο νομίζω για τον ελληνικό κινηματογράφο ο Θόδωρος Αγγελόπουλος, του οποίου επίτηδες άφησα έξω ταινίες από πάνω γιατι χρειάζεται ειδική μνεία για να μην πω ξεχωριστό thread. O Lupin μερικές σελίδες πίσω ανάφερε μερικές από τις καλύτερες ταινίες του. Για εμενα η “αγία τριάδα” του είναι τα “Μέρες του '36”, “Μεγαλέξαντρος” και “Οι κυνηγοί”. Μεγάλος αν και δικαιολογημένα παρεξηγημένος μέχρι ενός σημείου. Αν πάντως ξεπεράσει κανείς το περιτύλιγμα δηλαδή το γεγονός ότι κάνει αργές ταινίες και δει την ουσία του νομίζω ότι θα δει μερικές από τις καλύτερες ταινίες του ελληνικού σινεμα.

Αυτά.

Και καμια του αγγελοπουλου βαλε

χαχ, μαρεσει πολυ ο τεο, τι να κανω…

όταν παίζεις μπάλα, τον θυμίζεις και λίγο…

αυτο δεν επρεπε να το πεις…
αιδοιο!

δεν τον λες αργό. ψείρα τον λες. πιστεύω ότι απλά παίρνει όσο χρόνο χρειάζεται. ντάξει ατελείωτος ο θίασος πχ, αλλά τα 'χει δώσει όλα. δεν παπαρολογεί, αυτό εννόω. και δεν είναι όλες έτσι δηλαδή. απλά δε γίνεται όταν βλέπεις safe sex καληώρα να πας να δεις αγγελόπουλο, είπαμε. αν και δε την πολυπάλεψα στο μετέωρο βήμα του πελαργού, για να είμαι ειλικρινής.

:lol::lol::lol:

ρε σεις άρεσε σε κανέναν σας “η τεστοστερόνη” ή μόνο εμένα μ φάνηκε μια κουλή μλκ ?:?

τι γελας εσυ ρε μπαγλαμα?
Δουδ, την επομενη φορα κατσε με σαμαν σεντρε φορ μοναχα…

μαλακιαρα ηταν και τοχα δει και σινεμα το ζωον-ας οψετε η παρεα δλδ-…

καπου ειχα διαβασει για τον αγγελοπουλο οτι το προβλημα δεν ειναι οτι ειναι αργος αλλα το οτι δεν εχει ρυθμο. δεν θυμαμαι ποιος το πε, νομιζω καποιος αλλος ελληνας σκηνοθετης. ισως και να ισχυει.

Ε, ήταν ωραία ατακα… :frowning:

μπορεί. βαρύς είναι σίγουρα. ενδιαφέρουσα άποψη ότι μπορεί να έχει θέμα ο ρυθμός του. είναι και τα θέματα κάπως, ψάξε βρες εξήγηση τώρα.

aww μωρε, σε πειραζω:p…

θα πω και γω το μακρυ μου για Τεο αυριο, τωρα ανακατευομαι μπροστα στο πισι, καλυνηχτες

Ειδα τον κυνοδοντα

Πριν πω οτιδηποτε

α)ποσοι εδω μεσα το εχουν δει κ τι τοπυς ειπε ?

β) λουπιν θελω την γνωμη σου οπωςδηποτε

γ) μακαρι να πεσει μια φωτια στα αρχεια να ακουν ολες αυτες οι ταινιες με καρεζη/αλικη/βουτσα που τις παιζουν καθε βδομαδα 3 φορες τουλαχιστον

ελεος ρε πστ μου εχουμε φτασει στο 2010.οχι αλλο καρβουνο.

ακομα κ ο βεγγος (πουναι θεος κ αγαπαμε) δεν μπορω να δω αλλο

αλλα ειδικα αυτα με αλεξανδρακη/καρεζη/λασκαρη/βουτσα ΣΚΑΤΑ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΑΣ

ΟΠΩς ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ [SIZE=“6”]ΔΑΛΙΑΝΙΔΗ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΓΑΜΗΣΟΥ[/SIZE]

ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕΙ ΤΗΝ ΖΩΖΩ ΣΑΠΟΥΝΤΖΑΚΗ

σάμαν, αμυντικός ογκόλιθος από δω και πέρα.

αν έχει κάνας τράκερ της προκοπής για γρηκ μουβιζ, να σφυρίξει. δεν είμαι του streaming.

ψ. εμένα δε με ξετρέλανε ο κυνόδοντας. νταξ, καλό ήταν, δε λέω, απλά δε βρήκα και πολύ νόημα.

μονο για τα μπολντ, επειδη ειμαι κομματια, [SIZE=“7”]ΑΣΕ ΡΕ ΤΗΝ ΚΑΡΕΖΗ ΗΣΥΧΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΑΜΗΣΩ…[/SIZE]

ελληνιδα Οντρεη Χεμπορν και μεγιστη μορφαρα, το ποσα περασε επι χουντας δεν λεγονται…

μακαρι βουγιουκλακιδες και λοιπες αστειες να ειχα εστω το 1% απο το σκερτσο και το ταλεντο της…

και ο βουτσας γαμαει επισης-ΨΙΤ\Μ/-

[SIZE=“7”]Αλλα ΛΙΓΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΖΕΝΑΚΙ[/SIZE]
:evil::x:x

οκ η καρεζη ειναι εκτος

πες τωρα για κυνοδοντα

Τον διαβάζεις ικανό να πει κάτι για κυνόδοντα αυτή τη στιγμή? :stuck_out_tongue: