Ελληνικος κινηματογραφος

Το ίδιο είχα πει κι εγώ όταν το ανακάλυψα. Το είχαν βάλει σ’ ένα άρθρο εξ αφορμής των αρχών της πανδημίας.

Δυστυχώς, όπως βλέπετε, αν και προσέφερα το θείο δώρο να το βρω ολόκληρο, οι τρισκαταρατοι το κατέβασαν. Αισχος!

1 Like

Καλά το έχω πετύχει και σε τηλεόραση σχετικά πρόσφατα ε, 1-2 χρόνια πριν ένα πρωί σαββατοκύριακου σε κάτι διακοπές…επικ ιζ επικ με Αλεξανδράκη Περικλή και Χρονοπούλου Ασπασία

2 Likes

Είναι οι Κόπανοι η καλύτερη ελληνική κωμωδία?
Για απαντήστε για να ξέρω με ποιους μιλάω εδώ μέσα

2 Likes

tuZe9fH

Ή έστω από τα κορυφαία δείγματα της εποχής του

E, αφού είπαμε.

Στα σοβαρά, τώρα, σίγουρα δεν είναι η καλύτερη ελληνική κωμωδία.

Είναι, όμως, το cult διαμάντι της γενιάς των γύρω από τα 40, καθώς κι ένα από τα πιο άρτια παραδείγματα απίστευτων χαρακτήρων, με εκρηκτική μίξη.

Από πού να αρχίσεις και πού να τελειώσεις;

Ποντικομαμή; Τούφα; Κοράκι; Χοντρή;

Προσωπικά, βέβαια, έχω τεράστια αδυναμία στον ασύλληπτο Δούκα, αυτή την τεράστια μορφάρα, από την οποία έχω υιοθετήσει ξεδιάντροπα τις ατακάρες του “Α, χαίρομαι! Βλέπω έχετε βγάλει και το Κολλέγιο.”, “Τι λέει ο Βαλκάνιος;” και “Σε…; Γνωριζόμαστε από τον Στρατό, κύριε…;”.

Επίσης, οι μανιακοί της ταινίας (μεταξύ αυτών κι εγώ ξεκάθαρα/δεν ξέρω πόσες φορές την έχω δει συνολικά) δεν παίρνουν ποτέ αψήφιστα και ορισμένα φαρμακερά, κοινωνικοπολιτικά βέλη που χώνει ο Κωνσταντίνου μέσα στο σενάριο, βάσει της επικαιρότητας της εποχής (αλλά και όσων τελικά ακολούθησαν λίγα χρόνια αργότερα). Μοιραία, όμως, αυτά χάνονται μέσα στην πληθώρα των υπολοίπων ατακών και των ευτράπελων σκηνικών.

Τέλος, να τονίσω ότι υπήρχε σκέψη για sequel, η οποία ποτέ δεν προχώρησε (και φυσικά δεν πρόκειται να προχωρήσει και τώρα). Κάπου είχα πετύχει μία αναλυτική συνέντευξη του Κωνσταντίνου επ’ αυτού, αλλά δεν τη βρίσκω. Επομένως, αρκεστείτε στο παρακάτω link:

4 Likes

Με αυτά και αυτά ξεχάστηκα, μιας και πιάσατε παραπάνω αγαπημένες ταινίες κτλ και να πω ότι στο φετινό Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης θα έχει αφιέρωμα στον σπουδαίο Τάκη Κανελλόπουλο και οι φίλοι Θεσσαλονικείς + όσοι ανεβούνε/με για το Φεστιβάλ, να έχουν το νου τους γιατί μιλάμε για πολύ μεγάλο κεφάλαιο της εγχώριας σκηνής -και οι 9 ταινίες που θα προβληθούν είναι μια προς μια άχαστες:

https://www.filmfestival.gr/el/all-news/28557-64o-fkth-megalo-afieroma-ston-taki-kanellopoulo

νταξ, καλό γούστο έχει το παιδί ;p

2 Likes