Καλύτερες Κυκλοφορίες 2021

@apostolisza8 δεν περίμενες να με πιάσουν οι OSI;! Μήπως να σου θυμίσω ότι είχαμε μια κοινή στήλη που λεγόταν To Enter Pagan;!

@ManosOrff το Divide And Dissolve έχει μια πολύ πρωτόγονη, βαθιά καλλιτεχνική δύναμη που μου φαίνεται αδύνατο να αγνοησω. Έχει πλάκα εντωμεταξύ που τα πιο ουσιώδη “πολιτικά” φετινά άλμπουμ για μένα, ήταν instrumental! (Divide και GYBE)

Όσο για Turnstile, το έλιωσα, περνάω καλά αλλά δεν μπορεί να πάει σε κανένα βάθος μέσα μου. Όταν τους δούμε live, θα περάσουμε σούπερ πάντως!

3 Likes

Ωραια λιστα @Aldebaran - το Lamp Of Murmuur πολυ καλο !!

2 Likes

Μεγάλη ζημιά μας έκανες βραδιάτικα!

Μετά το εισαγωγικό κομμάτι του ενός λεπτού, πέρασα στο Knucklecog. Το άκουσα τρεις φορές συνεχόμενες και τώρα που μάζεψα λίγο το σαγόνι μου, προσπαθώ να βρω λόγο να πατήσω next γιατί τα έχουν παίξει όλα σε ένα κομμάτι. Απίστευτο!

1 Like

Ζημιά λέμε, @Kostas_L

Θα ανέβει και κείμενο μου σύντομα, δεν έκατσα όμως να περιγράψω πολλά γιατί, κάπου, καλό είναι κάποια πράγματα να ακούγονται χωρίς να πολυαναλύονται.

1 Like

Όπως συμβαίνει παραδοσιακά, ξέχασα ένα κορυφαίο άλμπουμ, το Acts of Worship των Actors. Έντιτ λοιπόν.

3 Likes

Καλησπέρες και σειρά μου!

Η αλήθεια είναι πως η λίστα μου γέρνει περισσότερο προς τα άλμπουμ που με κέρδισαν και δέθηκα μαζί τους, που ένιωσα πως το καθένα, έχει κάτι να πει. Κάπως έτσι, με έναν ό,τι να ναι αλγόριθμο καταλήγω πως για μένα, αυτά είναι και τα κορυφαία της χρονιάς.

Το 2021 ήταν μια χρονιά με πολλές (μουσικές) απογοητεύσεις, οπότε μέσα σε όλα τα άλλα άκουσα περισσότερη μουσική από ό,τι πέρσυ, να εμπιστεύομαι προτάσεις άλλων ευκολότερα, αν και με έπιασα να ενθουσιάζομαι πολύ πιο δύσκολα, πράγμα λογικό όμως.

Βέβαια, υπάρχουν δίσκοι όπως το νο1 μου, που θεωρώ πως είναι πολλά περισσότερα, και ας ζω στον μικρόκοσμό μου. Αντανακλάσεις είναι αυτές!

Άλλη μια 15δα άλμπουμ που φλέρταραν επικίνδυνα για λίστα. Λινκ στον τίτλο στην κριτική του σάιτ για περισσότερες πληροφορίες και για ακρόαση (this is not an ad):

Summary
  1. Zao - The Crimson Corridor
    Πίσσα, κόκκινη και μαύρη, δημιουργία και καταστροφή, post και core, φορτίο όχι βλακείες.
  2. Tenue - Territorios
    Emo-crust το λένε και καλά κάνουν γιατί ξέρουν. Ανατριχίλα με όσα υπενθυμίζει αλλά και προς τα εκεί που κοιτάει.
  3. Neighborhood Brats - Confines Of Life
    Έχω χάσει το μέτρημα αναφορικά με το πόσες φορές το άκουσα και (θα) το ακούω. Κάθε φορά όμως αυτό το νεύρο ξυπνάει κάτι, πράγμα που με καθησυχάζει πως δεν έγινα αναίσθητο γομάρι, ακόμα.
  4. Cloak Of Altering - Sheathed Swords Drip With Poisonous Honey
    Έμπνευση, απομόνωση, πειραματισμός, όραμα, συμπύκνωση, δόμηση, συμμετρία, αλχημεία, ακρότητα.
  5. Suffering Hour - The Cyclic Reckoning
    Προσωπικότητα και μελωδίες. Χάος και τεχνική αλλά με μουσικότητα. Σωστές επιρροές αλλά αυτό είναι η μισή αλήθεια. Η άλλη μισή είναι πως δάμασαν τα όργια αλλά δεν τα απλούστευσαν.
  6. Dödsrit - This Mortal Coil
    Δεν θα πάψει ποτέ να με συγκλονίζει το πως μπορεί μια αλλαγή ρυθμού και ένα μοντέρνο d-beat να διαλύσει το σύμπαν. Πόσο μάλλον όταν αυτό διαδέχεται μακροσκελείς μελωδίες. Ισορροπία και ψύχος, εξωτερικό και μη.
  7. Fucked Up - Year Of The Horse
    Τους είχα χάσει αλλά αντί να τους ξαναβρω ήρθαν και έκατσαν με το έτσι θέλω. Όσα απολαμβάνει αυτό το άλμπουμ και η μπάντα πλέον τα αποκαλώ δικαιοσύνη.
  8. Wode - Burn In Many Mirrors
    Κιθαριστικά solos στο black metal. Καλό είναι να γίνονται. Riff-άρες μεταλλάδικες που δεν το σπάνε; Επίσης. Αυθάδεια και βήματα μπροστά. Ηχάρα.
  9. One Step Closer - This Place You Know
    Μπορούν τα φωνητικά και οι στίχοι να απογειώσουν τόσο πολύ ένα δίσκο; Ίσως. Φέτος με έπιασα να ασπάζομαι το hype πολλών δίσκων, αλλά αυτό εδώ το hardcore (ας πούμε) πραγματάκι ίσως είναι το πιο αλήτικο, και συναισθηματικό.
  10. Tyrann - Djävulens Musik
    Burn with me, baby burn. Turn to darkness, turn, turn, turn. Necromancer, pyromance. Pyromania, Transylvania. Ρεφραίν χρονιάς, όποιας.
  11. Alkerdeel - Slonk
    Ωμό, σάπιο, μονολιθικό, κάφρικο, αλλά έλα που στο βάθος και μες το χώμα κρύβονται κάτι τρελά συνθετικά κόλπα. Άρχοντες.
  12. Portal - Avow
    Με είχαν χάσει με το προηγούμενο. Πίστεψα πως ό,τι είχαν να πουν, το είπαν και πλέον οι μαθητές τους κοντράρουν. Μερικά χαστούκια τα θυμάσαι και αυτό είναι τέτοιο. Τα σέβη μου.
  13. Demoniac - So It Goes
    O καλύτερος thrash metal δίσκος των τελευταίων ν ετών. Από τους καλύτερους prog δίσκους που άκουσα τα τελευταία n-k χρόνια. Αλάνθαστο.
  14. Idles - Crawler
    To yang στο yin του “Joy…”. Πήραν τον εκνευρισμό τους, βρήκαν την προέλευση και τον έστρεψαν εντός. Καθαρτικό.
  15. Canal Irreal - s/t
    Ο καλύτερος punk δίσκος που δεν ακούσατε φέτος.

Μουσικοί που έλιωσα υπερβολικά πολύ τα φετινά τους άλμπουμ μέσα στα μετρό και τα λεοφορεία και τις πεζοπορίες για να μην αναφερθούν:

Summary

Wheel (doom), Shame, Unto Others, Revenant Marquis, OSI & The Jupiter, Jalang, Gauze, Kurushimi, Chubby And The Gang, Slant, Arabrot, Iceage, Dold Vorde Ens Navn, Dramachine, Παροξυσμός, 偏執症者 (Paranoid), Every Time I Die, Spectral Wound, Paysage D’Hiver, Caveman Cult, αυτές τις πέντε συνθέσεις των Επιθανάτιος Ρόγχος.

Και του χρόνου με υγεία, καλά κουράγια και πάθος να τα λέμε για μουσικές και όλα όσα τις περιτριγυρίζουν.

17 Likes

Extreme λιστάρα ευαγγέλιο!

Βέβαια, τα περισσότερα τα έχουμε υπεραναλύσει σε pm, ξέρετε, όταν ο Αποστόλης ενθουσιάζεται με κάτι κι αρχίζει να στέλνει δεκάδες μηνύματα μέχρι να ακουσεις κάτι!

Για να μην αποθεωνω μονο, αν υπάρχουν δυο άλμπουμ που νιωθω πως “αδικησες” λιγο φετος είναι των Norse και των Code. Το πρώτο γιατι το ηθελε το στικεράκι του, το δεύτερο γιατι δεν του κανεις ουτε μια αναφορά!

3 Likes

Δηλαδή δεν “δικαιώθηκαν” οι Norse και δη οι Code στην extreme ανασκόπηση; Να νιώθω τύψεις τώρα δηλαδής?
Για τους πρώτους στηρίζω την αποψάρα μου για τις λεπτομέρειες, το δεύτερο απλά ξέχασα να το αναφέρω όπως και το φετινό Need στα όσα έλιωσα. Ήταν έγκλημα το ότι πήγε να βγει η χρονιά χωρίς να του δώσουμε την πρέπουσα προσοχή.

Για τα άλλα που λες απλώς αρνούμαι να τοποθετηθώ :stuck_out_tongue:

2 Likes

Αυτό μου θυμίζει το εξώφυλλο του νο.1 σου!

3 Likes

Merry Fucking Xmas

5 Likes

ωραίο τριπαρισμα 3 η ώρα τη νύχτα

3 Likes

Αρκετά πρόχειρα αλλά έκανα 10αδα. Cheers!

  1. Darkthrone - Eternal Hails…

  2. Wheel - Preserved in Time

  3. HERZEL - Maîtres de l’Océan

  4. Nestor - Kids in a Ghostown

  5. Fortress - Don’t Spare The Wicked

  6. Iron Maiden - Senjutsu

  7. Evergrey - Phoenix rising

  8. Dordeduh - Har

  9. Carcass - Torn Arteries

  10. Motorpsycho ‎- Kingdom Of Oblivion

Plus 2

Black soul Horde - Horrors from the void
Tentation - Le Berceau des Dieux

13 Likes

Πολλές εξαιρετικές κυκλοφορίες φέτος, ξεκινάω με τα ηλεκτρονικά γιατι έτσι.

MoTER - Aerodnmx

Top ηλεκτρονικός δίσκος για φέτος. Έλληνας παραγωγός που έχει επινοήσει το δικό του προσωπικό
στυλ. Progressive synthwave με εφυέστατες συνθέσεις. Ένα ολοκληρωμένο άλμπουμ με όλα
τα κομμάτια εξαιρετικά.

https://moter.bandcamp.com/album/aerodnmx

Diskette Park - Dissociator

Ένα υπνωτικό άλμπουμ, ρυθμικό idm ανακατεμένο με ζεστά samples. Φουτουριστική ατμόσφαιρα
και ταυτόχρονα χαλαρωτικό. 36 λεπτά υπέροχης αρμονίας.

https://underwater-computing.bandcamp.com/album/dissociator

Loathe - The Things They Believe

Εδώ έχουμε τους Loathe, μία metal μπάντα από το Liverpool που βγάζει έναν εξαιρετικό ambient δίσκο.
Ατμόσφαιρες που σε κάνουν να επιπλέεις, στρώσεις απο syntheziser η μία πάνω στην άλλη σε
αισθητική δυστοπίας που θυμίζει ύφος Παπαθανασίου στο Blade Runner.

https://sharptonerecords.bandcamp.com/album/loathe-the-things-they-believe

Feral - The End

Ηχοτοπία, ήχοι από το διάστημα, παραμορφωμένα synth
και λούπες σε ανώμαλους ρυθμούς μέχρι και πιάνο. Ένας υπέροχο ηλεκτρονικό πείραμα.

https://feralferalferal.bandcamp.com/album/the-end-2

Τα τέσσερα αγαπημένα μου synthwave άλμπουμ για φέτος, απολαύστε:

Necromancer - Abyss


https://necromancerofficial.bandcamp.com/album/abyss

Mega Drive - Neuroframe


https://megadrive.bandcamp.com/album/neuroframe

Acryl Madness - RYU


https://acrylmadness.bandcamp.com/album/ryu-ep

Draven - EP1


https://draven1980s.bandcamp.com/album/ep-i


LLNN - Unmaker

Industrial αισθητική αποκάλυψης, πνιγμένα riffs που εναλάσσονται
μέσα σε ατμόσφαιρες και άγρια φωνητικά, όλα μαζί να δένουν υπέροχα. Τα πλήκτρα δίνουν μία υπέροχη επική αίσθηση.
Εκπληκτική παραγωγή, εκπληκτικός ήχος, υπέροχη ροή, ένα μεγαλειώδες sludge αλμπουμ.

https://llnn.bandcamp.com/album/unmaker

Divide And Dissolve - Gas Lit

Όγκος Χάος Ποίηση. Από τα καλύτερα Sludge/Drone/Doom των τελευταίων ετών.
Οι δύο δεσποινίδες απο τη μελβούρνη απέδειξαν ότι γράφουν και παίζουν
μουσική με ποιότητα. Μόνο η ακρόαση μπορεί να περιγράψει αυτόν τον δίσκο.

https://divideanddissolve.bandcamp.com/album/gas-lit-2

Thy Catafalque - Vadak

Ο Thy Catafalque σπάει τα όρια αυτη την φορά μαζί με τους δεκαέξι guest μουσικούς του.
Ηλεκτρονικά στοιχεία έχουν τοποθετηθεί εκεί που πρέπει και ταιριάζουν απόλυτα με το prog metal.
Φιμωμένες κιθάρες σπέρνουν riffs σε υπνωτικούς ρυθμούς ανακατεμένα με πλήκτρα, παγανιστική ατμόσφαιρα με παραδοσιακά όργανα και φωνές, αφηγήσεις και λόγια όλα στα ούγγρικα. Εξαιρετική μίξη και ήχος. Δίσκος αριστούργημα.

https://thycatafalqueuk.bandcamp.com/album/vadak

Sermon of Flames - I Have Seen the Light, and It Was Repulsive

Απόλυτη ακρότητα. Μαύρες λιτανείες ξεπηδούν μέσα από μπλεγμένους ρυθμούς που σε βομβαρδίζουν.
Φωνές από την άβυσσο, βιομηχανικοί ήχοι, ένα υπέροχο ποίημα βλασφημίας.

https://i-voidhangerrecords.bandcamp.com/album/i-have-seen-the-light-and-it-was-repulsive

Amenra - De Doorn

Σκοτάδι παντού, σχισμένα φωνητικά και αφηγήσεις στη γλωσσα τους που ταιριάζει
απόλυτα με το χαρακτηριστικό τους post/sludge metal.
Οι Amnenra έβγαλαν το καλύτερο τους άλμπουμ από εποχές Mass III.

https://amenra.bandcamp.com/album/de-doorn

Monomyth - Orbis Quadrantis

Ορχηστρικό ψυχεδελικό stoner με ατελείωτο ταξιδιάρικο groove.
Μπάντα φτιαγμένη από μέλη των 35007. Έχουν βγάλει εξαιρετικές μουσικές ως τώρα και
αυτό είναι το πιό ολοκληρωμένο τους άλμπουμ.

https://monomyththeband.bandcamp.com/album/orbis-quadrantis

The Age Of Truth - Resolute

Stoner rock διάθεση, doom περάσματα, θολομένες fuzz κιθάρες και τσαμπουκαλίδικα φωνητικά.
Δεν βλέπεις συχνά τόσο καλά δουλεμένες συνθέσεις στο έιδος, εδώ έχουμε μία τέτοια περίπτωση.
Δεύτερος δίσκος οι Age Of Truth, πολλά υποσχόμενοι.

https://theageoftruth.bandcamp.com/album/resolute

14 Likes

Καλή χρονιά σε όλους εύχομαι.μακαρι να χορτάσουμε λαιβ φέτος.βαζω κ εγώ μια δεκάδα που άκουσα περισσότερο φέτος

Gojira-fortitude
Dream theater-AVOTTOTW
Soen-imperial
Herzel-le dernier rempart
Need-norchestrion(a song for the dead)
Iron Maiden-senjutsu
Green Lung-black harvest
Wheel-preserved in time
Mastodon-hushed and grim
Heavy feather-mountain of sugar

14 Likes

Τα παρακάτω σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να θεωρηθούν «λίστα», μιας και δεν άκουσα τόσα albums ώστε να έχω μία έγκυρη άποψη για το «επίπεδο» της χρονιάς. Αναφέρω, ωστόσο, αυτά που μου έκαναν περισσότερη θετική ή αρνητική εντύπωση. Οι ταχύτητές μου όσον αφορά τη μουσική παραμένουν ακόμα «χελωνίσιες», αφού προσπαθώ όταν ακούω ένα album να το «μαθαίνω» (ας πούμε), να διαβάζω τους στίχους του παράλληλα, να επιστρέφω σε (ή ν’ ανακαλύπτω) ολόκληρη τη δισκογραφία ενός συγκροτήματος με αφορμή αυτό κλπ. Οπότε, όπως καταλαβαίνει κανείς, νέα μουσική ακούω με το σταγονόμετρο. Anyway, τα παρακάτω είναι που ξεχώρισα περισσότερο:

Turnstile “Glow on”

Χωρίς αμφιβολία το μεγαλύτερο σοκ που έφαγα φέτος. Δεν πίστευα ότι θα μπορούσε album να με πορώσει με τέτοιον τρόπο ακόμα και σήμερα, λες και γίνομαι έφηβος ξανά κι ανακαλύπτω πρώτη φορά τι σημαίνει groove, ρυθμός, κιθαριστικό riff. Album υπεράνω μουσικών ειδών και προτιμήσεων πραγματικά.

Khirki “Κτηνωδία

Κι αυτή απ’ τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της χρονιάς. Χωρίς φολκλόρ υπερβολές και κεντράροντας στην ουσία του riff και της σωστής φωνής από πάνω, έβγαλαν ένα 100% προσωπικό και ιδιαίτερο μίγμα, παρ’ όλο που τα βασικά του συστατικά μπορούν να εντοπιστούν σχετικά εύκολα σε διάφορες μεριές του σκληρού ήχου.

Need “Norchestrion: a song for the end”

Από τα συγκροτήματα που έλιωσα φέτος, μιας και δεν τους είχα ακούσει μέχρι πρότινος. Για να ‘μαι ειλικρινής, η σειρά για ‘μένα είναι “Hegaiamas”, “Orvam”, “Siamese god” κι έπειτα οτιδήποτε άλλο, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι οι τύποι κατάφεραν να ολοκληρώσουν μια τριλογία με (πάνω-κάτω) συγκεκριμένη ηχητική κατεύθυνση και επαναλαμβανόμενες ιδέες/δομές (εννοώ με την έννοια της συγκρότησης ενός ενιαίου concept), χωρίς ωστόσο στιγμή να πέφτουν σε περιττές επαναλήψεις. Εγώ αυτό το λέω και κατόρθωμα.

Παροξυσμός “Παροξυσμός

Τεράστια βήματα μπροστά. Δίσκος-χωνευτήρι του μισού extreme ήχου που έχει υπάρξει. Τα κιθαριστικά lead, οι ατμόσφαιρες από τα πλήκτρα και οι Frost-ίλες το κάνουν ατακαμάχητο.

+2 που δεν είναι ακριβώς «νέες» κυκλοφορίες:

Επιθανάτιος Ρόγχος/Τελευταίος Αιώνας split LP

Ηχογραφημένο 10 χρόνια πριν, δεν έχει χάσει τίποτα από την αίγλη του. Η πλευρά των Ε.Ρ. είναι ό,τι αγαπήσαμε σ’ αυτό το γαμημένο το neo-crust, οι Τελευταίος Αιώνας μας εισάγουν στο κεφάλαιο «Καταχνιά» με τις πιο μεταλικές φόρμες και τα βιολιά τους.

Αρνητική Στάση “Πανκολόγιο 1988-2012”

Επανακυκλοφορία είναι ουσιαστικά αυτό, αλλά το αναφέρω μιας και κυκλοφόρησε φέτος σε μία πλήρη έκδοση (με όλες τις δουλειές της μπάντας) κι έδωσε, επιτέλους, και σε μας τους νεότερους τη δυνατότητα ν’ αποκτήσουμε την album-άρα που ακούσει στο όνομα “Οι άγγελοι του ψεύδους”.

Από ‘κεί κι έπειτα, θετικές εντυπώσεις μου άφησαν οι Mastodon , οι Darkthrone σταθερά έχουν ΜΑΓΙΚΕΣ στιγμές στο στυλ που έχουν επιλέξει τα (πολλά, πλέον) τελευταία χρόνια, οι Krav Boca συνεχίζουν ένα σερί καλών δίσκων και γίνονται όλο και πιο hardcore και οι Amenra έχουν ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΕΣ στιγμές στο “De doorn”, αλλά και κάποιες έντονα βαρετές που δε μ’ αφήνουν να ευχαριστηθώ το κάθε λεπτό σ’ αυτόν το δίσκο. Στα επίπεδα του “Mass IIII” θα το τοποθετούσα, δηλαδή, εμφανώς πιο κάτω από το VI, III και V. Slant , UDDA , Scavengers και Svdestada ήταν όλες προτάσεις του φίλτατου Αποστόλη που μπορεί να μη με συγκίνησαν στον ίδιο βαθμό (π.χ. οι τελευταίοι για τους οποίους γίνεται πολύς λόγος), αλλά ήταν albums που άκουσα αρκετές φορές ευχάριστα. Panopticon , NOFX και Carcass ήταν, ας πούμε, «απογοητεύσεις» για ‘μένα, από την άποψη ότι είμαι μεγάλος οπαδός των παλιότερων δουλειών τους και δε βρήκα τις συγκινήσεις που αναζητούσα στις φετινές τους δουλειές.

Για του χρόνου δε ζητάω τίποτα άλλο, παρά άλλη μία περίπτωση σαν αυτή των Turnstile!

12 Likes

Χωρις σειρα, οι δεκα + ενα κυκλοφοριες που ξεχωρισα για το 2021.

Wheel - Preserved In Time
Trivium - In The Court Of The Dragon
Cauldron Born - Legacy of Atlantean Kings
Herzel - Le dernier rampart
Warrior Path- The Mad King
Khirki – Κτηνωδία
Need -norchestrion(a song for the end)
Green Lung- Black Harvest
Ethereal Shroud – Trisagion
Morgul Blade - Fell Sorcery Abounds
+

Iron Maiden - Senjutsu

7 Likes

Λοιπόν, ας παραθέσω και εγώ λιστούλα και επεξηγήσεις.

Σε γενικές γραμμές ήταν καλή χρονιά μουσικά, φυσικά όμως πολλά μου ξέφυγαν και δεν πρόλαβα να ακούσω. Η λίστα περιέχει κυρίως μεταλλικά ακούσματα, η κατάταξη είναι περίπου αξιολογική, αλλά όπως και να έχει αυτοί είναι οι δίσκοι που άκουσα και γούσταρα περισσότερο φέτος:

  1. Pharaoh - The Powers That Be

  2. Herzel - Le Dernier Rempart

  3. Dream Unending - Tide Turns Eternal

  4. Wheel - Preserved In Time

  5. Suffering Hour - The Cyclic Reckoning

  6. Terra Odium - Ne Plus Ultra

  7. Empyrium - Über den Sternen

  8. Worm - Foreverglade

  9. Blazon Rite - Endless Halls Of Golden Totem

  10. Heavy Sentence - Bang To Rights

  11. Atvm - Famine, Putrid And Fucking Endless

  12. Ustalost - Before The Glinting Spell Unvests

  13. Outre-Tombe - Abysse Mortifère

  14. Poison Ruin - S/T

  15. Black Soul Horde - Horrors From The Void

  16. StarGazer - Psychic Secretions

Από εκεί και πέρα και σε μη μέταλ μονοπάτια, με απασχόλησαν πάρα πολύ αυτοί δίσκοι:

  1. Agusa - En annan värld

  2. Trees Speak - Post Human

  3. Ciccada - Harvest

  4. Stew - Taste

  5. Hillside - Sunday in June

  6. Discodor - Discodor

  7. Tusmørke - Nordisk Krim

  8. The Killers - Pressure Machine

  9. Arthuros - Goddess

Υπάρχουν σίγουρα δίσκοι που ξέρω πως θα μου αρέσουν, όπως τα Cynic, Reveal, Wode, Asphyx, Need, Ruins of Beverast, ενώ κάποιους άλλους (όπως το Diskord) θα ήθελα να τους ακούσω παραπάνω.

9 Likes

Poison Ruin και StarGazer στην ίδια λίστα!!!

1 Like

Κάτι χάνω εδώ, προς τι η έκπληξη ρε συ;