Let's Play II : 52 Χρονια Μουσικης σε 52 Εβδομαδες

Tribulation - Where the Gloom Becomes Sound
Lake of Tears - Ominous
Carcass - Torn Arteries
Soen - Imperial
Human Serpent - Heirlooms Eternal
Leprous - Aphelion
Converge & Chelsea Wolfe - Bloodmoon: I
Iron Maiden - Senjutsu
Darkthrone - Eternal Hails…

(με τυχαία σειρά) κάποια από αυτά θα παίξουν δυνατά για την πεντάδα μου. Κρίμα να μην μπορώ να τα συμπεριλάβω όλα, θυμάμαι ότι μου άρεσαν όλες οι (άνωθεν) κυκλοφορίες, αλλά θα περιμένω μέχρι να δω και τις υπόλοιπες λίστες μήπως χρειαστεί να προσθέσω κάτι που αυτή την στιγμή μου διαφεύγει (πχ Gojira, ας πούμε, αν και θεόχλωμο να μπουν πεντάδα).

30 Likes

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Δεν βρίσκω λόγο για καμία αλλαγή:

1. Fucked Up - Year Of The Horse
2. Black Midi - Cavalcade
3. Mastodon - Hushed and Grim
4. Godspeed You Black Emeperor - G-d’s Pee AT STATE’S END
5. Floating Points, Pharoah Sanders, London Symphony Orchestra - Promises

Best cover:

34 Likes

Το ξέχασα αυτό, θα έμπαινε, μάλλον στην εικοστή θέση.

1 Like

Κατεβαίνει :wink:

2 Likes

Καλές γιορτές σε όλους, με υγεία πάνω από όλα!

2021

1) Every Time I Die - Radical
Το κύκνειο άσμα της μεγάλης μου αδυναμίας αποτέλεσε ταυτόχρονα και την καλύτερη δουλειά τους σε όλα τα επίπεδα. Μεγάλο κρίμα η διάλυσή τους, ήταν, είναι και θα είναι one of a kind. R.I.P.

2) Turnstile - GLOW ON
Οι Turnstile εδώ γίνονται μεγάλοι, τελειοποιώντας αυτό που έκαναν πάντα. Φοβερός δίσκος, που ενώ δεν ανακαλύπτει τον τροχό, αποπνέει μια μοναδική ζωντάνια!

3) Carcass - Torn Arteries
Πραγματικά δεν ήξερα τι να περιμένω μετά την υπερεπιστροφή με το Surgical Steel και ειλικρινά κρατούσα πολύ μικρό καλάθι. Με την πρώτη ακρόαση σβήστηκαν όλες οι αμφιβολίες μου. Τον δίσκο τον έλιωσα τότε και τον λιώνω ακόμα, αφού από τη μια μου ακούγεται 100% Carcass, αλλά από την άλλη πολλά στοιχεία μέσα στον δίσκο έχουν έναν πιο νεωτεριστικό αέρα. Bill Steer είσαι αγέραστος σε όλα!

4) Royal Blood - Typhoons
Feel good hit of the summer! Ποιο; Όλο! Δίσκος-σφηνάκι, ακούγεται και χορεύεται από την αρχή μέχρι το τέλος! Για 'μένα, ο καλύτερός τους άνετα!

5) Gojira - Fortitude
Η ανοδική πορεία συνεχίζεται ακάθεκτα. Εδώ οι Gojira κυκλοφορούν τον - μάλλον - αγαπημένο μου δίσκο τους, καθώς η συνοχή και η ροή του για πρώτη φορά είναι ανεπανάληπτη, ενώ συνεχίζουν να έχουν σε μεγάλο βαθμό όλα όσα τους έκαναν μεγάλους.

Honorable mentions:
Limp Bizkit - Still Sucks
Whitechapel - Kin
Trivium - In The Court Of The Dragon
Iron Maiden - Senjutsu
Cradle of Filth - Existence Is Futile
Foo Fighters - Medicine at Midnight

Εξώφυλλο: Every Time I Die - Radical

33 Likes

Ξαναβλέπω τη 15δα που παρέδωσα το 2021 και ακόμα συμφωνώ σε τα όλα της σε απόλυτο βαθμό, δεν θα άλλαζα ούτε τη σειρά. Μάλλον το σημαντικότερο νο1 της δεκαετίας για μένα, σε μια πολύ σημαντική χρονιά σε προσωπικό επίπεδο:

Για όσα άτομα δεν θέλετε να δώσετε κλικ να δείτε σχόλια και αναλυτική παρουσίαση, καλές γιορτές να ευχηθώ (ΟΚ και στα υπόλοιπα) και παραθέτω τις ψήφους:

Summary

1. Non Serviam - Le Cœur Bat
2. Panopticon - …And Again Into The Light
3. Turnstile - Glow On
4. Converge - Bloodmoon: I
5. Autarkh - Form In Motion

Για λοιπόν namedrop πλην των 15, όσα είχα αναφέρει τότε, δίσκοι που ακόμη τους θαυμάζω και με κερδίζουν διαρκώς:

Summary

Εξώφυλλο χρονιάς; Η τέχνη τους ανήκει:

image

Υ.Γ. Θενκς για την αναφορά στην extreme metal ανασκόπηση του '20 @GRACCHUS_BABEUF, we invest in that shit more than “normal”, ελπίζω να τσεκάρετε εν γένει και τις υπόλοιπες και δη τις φετινές (ειδικά πριν παραδώσετε λίστα για το '23 :speak_no_evil: :face_in_clouds: )

Καλά Χριστούγεννα.

32 Likes

2021 με φοβερές μουσικές.
Εντάξει, δεν είναι και Psychotic Waltz αλλά, τέλος πάντων, προχωράμε.
Μερη κριστμας εβριουαν!

  1. Turnstile - Glow On
  2. Converge - Bloodmoon: I
  3. Fucked Up - Year Of The Horse
  4. Idles - Crawler
  5. Arab Strap - As Days Get Dark
  6. Sleaford Mods - Spare Ribs
  7. Fiddlehead - Between Τhe Richness
  8. Damon Albarn - The Nearer The Fountain, More Pure The Stream Flows
  9. Autarkh - Form In Motion
  10. Lice - Wasteland: What Ails Our People Is Clear
  11. Black Country, New Road - For The First Time
  12. Skyzoo - All The Brilliant Things
  13. Code - Flyblown Prince
  14. Shame - Drunk Tank Pink
  15. Black Midi - Cavalcade
31 Likes

Μου φαίνεται λίγο αχρείαστη η ειρωνεία αλλά οκ.

Είσαι σίγουρα στο σωστό φόρουμ?

11 Likes

Mην τριγκάρεστε γιορτάρες μέρες.
Εκτός αν απαγορεύεται μετά από ένα χρόνο στωικής παρακολούθησης, να κάνουμε και κανά σχόλιο για τα αποτελέσματα.

Καλά, προφανώς καλύτερα Gaga (που δεν μ΄ άρεσει κι όλας) από PW.

3 Likes

Εχει χαθει ο ελεγχος εδω μεσα. Γιατι δεν με μπαναρετε;

9 Likes

Νομίζω συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με την λίστα μου του 2021. Πολύ ωραία χρονιά και ακούω ακόμα νομίζω ψιλοτακτικά σχεδόν τα πάντα που μου άρεσαν τότε.

1. Pharaoh - The Powers That Be

2. Herzel - Le Dernier Rempart

3. Dream Unending - Tide Turns Eternal

4. Wheel - Preserved In Time

5. Suffering Hour - The Cyclic Reckoning

6. Terra Odium - Ne Plus Ultra

7. Empyrium - Über den Sternen

8. Worm - Foreverglade

9. Blazon Rite - Endless Halls Of Golden Totem

10. Heavy Sentence - Bang To Rights

11. Atvm - Famine, Putrid And Fucking Endless

12. Ustalost - Before The Glinting Spell Unvests

13. Outre-Tombe - Abysse Mortifère

14. Poison Ruin - S/T

15. Black Soul Horde - Horrors From The Void

16. StarGazer - Psychic Secretions

Αυτά ξεχώρισα και άκουσα περισσότερο. Υπήρχαν και άλλα που μου αρέσαν, μερικά και αρκετά, αλλά τα τοποθετώ πιο κάτω. Μερικά από αυτά είναι οι δίσκοι των Fortress, Ungfell, Diskord, Konquest, Todd La Torre.

Επίσης, να κάνω και μια μικρή λίστα με κυκλοφορίες εκτός του “σκληρού” ήχου που γούσταρα πολύ και είναι recommended.

1. Agusa - En annan värld

2. Trees Speak - Post Human

3. Ciccada - Harvest

4. Hillside - Sunday in June

5. Discodor - Discodor

6. Tusmørke - Nordisk Krim

7. The Killers - Pressure Machine

8. Arthuros - Goddess

Χρόνια πολλά σε όλους!

30 Likes

Γι’ αυτό είμαστε σε φόρουμ, για τα σχόλια. Κ πάλι όμως δεν καταλαβαίνω γιατί η ειρωνεία κ όχι ένα απλό σχόλιο για το αποτέλεσμα.

Θα μπορούσες να βρεις κάτι που σου αρέσει βέβαια εκτός αν είμαστε στο σημείο (που κάποιες φορές φαίνεται ότι είμαστε) απλά να την λέμε στον άλλο. Τέσπα, καλές γιορτές. Γενικά ευτυχώς που τελειώνει το παιχνίδι, παρόλο που έχω ανακαλύψει πολύ ωραία άλμπουμ εδώ, ώστε να σταματήσει το κούνημα του δαχτύλου. (δεν είναι για σένα το σχόλιο, γενικά μιλάω.)

1 Like

Γιατί μετά θα έπρεπε να ανοίξουμε σοβαρή κουβέντα αλλά βαριέμαι.

Επειδή έγινε παραπάνω η σύγκριση την έβαλα. Επίσης, κάπως ακραίο αυτό με το δάχτυλο, πραγματικά, ελάχιστα σχολιάζει κανείς αρνητικά τα αποτελέσματα. Εγώ παίζει ξερωγω να έχω γράψει κακό σχόλιο για κάτι που ψηφίστηκε από τον Μάρτιο. Και σήμερα ειδικά περισσότερο πλάκα έκανα. Κουλ.

4 Likes

2021

Είχα ποσταρει από τότε μια 20αδα συν μερικά χονοραμπλ στο σχετικό νήμα , αρκετά από αυτά ακόμα τα ακούω πάρα πολύ συχνά, προστέθηκαν και άλλα στην πορεία χωρίς όμως κάποιο να καταφέρνει να φτάσει δεκάδα.

Άλλα ανέβηκαν στην κλίμακα της προσωπικής αδυναμίας σε αυτό το μικρό διάστημα των δύο χρόνων, άλλα έπεσαν συγκριτικά, όπως και να έχει φανταστική χρόνια. Εν συντομία λοιπόν:

1. Turnstile- Glow on: Στόφα κλασικού ροκ δίσκου. Προσωπική ταυτότητα, αμεσότητα, πορωση.

2. Gojira- Fortitude: άξιος διάδοχος του Magma, λιγότερο σκοτεινό, γεμάτο κόμματαρες

3. Khirki- Κτηνωδία: εντυπωσιακό το μίγμα της μουσικής τους, άπειρες ακροάσεις και τότε αλλά και τα δύο χρόνια που μεσολάβησαν

4.Helloween- Helloween: μόνο κλάμα δεν γράφω τίποτα

5. Suffering hour - The cyclic Reckoning: απόλυτα προσωπικός ηχος, πολύ ιδιαίτερες κιθάρες, περιμένω με ανυπομονησια το επόμενο βήμα μετά και το εξαιρετικό περσινό split ep

Δεύτερη πεντάδα - Υπερδισκαροι όλα

6.Demoniac- So it goes: Ένας δίσκαρος που χωρίς να χάνει καθόλου από τη thrash ορμή του είναι πειραματικός και ανανεωτικος

7. Need- Norchestrion: απίστευτο πως η συνέχεια των orvam και hegaiamas είναι στα ίδια δυσθεώρητα ποιοτικά επίπεδα

8. 1914- Where fear and weapons meet: ακόμα πιο ώριμο και στοχευμένο από τα ήδη εξαιρετικά προηγούμενα δύο, ουσιαστικά εδώ τελειοποιούν τον ήχο τους

9. Non serviam- Le coeur bat: εφιαλτικά χαοτικό και εθιστικό, φοβερός δίσκος που προχωράει μπροστά τη μουσική που ακούμε

10. At the gates- The nightmare of being: όλα αυτά τα προοδευτικά στοιχεία που έχουν ενσωματωσει στον ήχο τους φτιάχνουν ένα δίσκο γεμάτο συναίσθημα και ζωντάνια, εντυπωσιακά καλό.

Με πόνο έμειναν απέξω εξαιρετικοί δίσκοι από αγαπημένα συγκροτήματα, αλλά τι να κανς

Εξώφυλλο παντοτινής αγάπης

Helloween_-_Helloween

37 Likes
  1. Harakiri For The Sky - Mære
  2. Trivium - In The Court Of The Dragon
  3. Gojira - Fortitude
  4. Iron Maiden - Senjutsu
  5. Flotsam and Jetsam - Blood In The Water
34 Likes

Στην πεντάδα μέχρι το 2035! Για να επανορθώσω για το '20…

3 Likes

2021

Καλα Χριστουγεννα σε ολους,να ειστε καλα ωρε ανθρωποι :muscle:


  • HELLOWEEN – s/t
  • LIQUID TENSION EXPERIMENT - 3
  • HOT BREATH - Rubbery Lips
  • THE NEAL MORSE BAND - Innocence & Danger
  • TRANSATLANTIC - The Absolute Universe

  • LEPROUS – Aphelion
  • NOAH GUNDERSEN - A Pillar of Salt
  • DREAM THEATER - A View From the Top of the World
  • THE NIGHT FLIGHT ORCHESTRA - Aeromantic II
  • MASTODON - Hushed and Grim

και μερικα ακομη

Summary
  • SOEN – Imperial
  • STEVEN WILSON - The Future Bites
  • ANNEKE VAN GIERSBERGEN - The Darkest Skies Are The Brightest
  • IRON MAIDEN – Senjutsu
  • THE OFFSPRING - Let The Bad Times Roll
  • HIMMELLEGEME - Variola Vera
  • THE TEA PARTY - Blood Moon Rising
  • EVANESCENCE - The Bitter Truth
  • GOJIRA - Fortitude
  • ESA HOLOPAINEN - Silver Lake
  • JΟΕ BONAMASSA - Time Clocks
  • APRIL RAIN - Mirror of Ether
  • DEEP PURPLE - Turning to Crime
  • RAGE - Resurrection Day
  • EVERGREY - Escape of the Phoenix
  • U.D.O. - Game Over
  • TUESDAY THE SKY - The Blurred Horizon
  • CLAYMOREAN - Eulogy for the Gods
  • BLOOD RED SHOES – Ø (EP)
  • ACCEPT - Too Mean to Die
  • MOONSPELL - Hermitage
  • ΑΡΜΕΝΙΣΤΕΣ – ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ (RIP ΜΑΚΗ)
  • EVERGLADE - Yesterday’s Leftovers

30 Likes

2021

1. Lake of Tears - Ominous - Κατέχει την πρωτιά για μένα, δεν χρειάζεται να τον ξανακούσω για να βεβαιωθώ. Δυνατό συναίσθημα, απώλεια, πόνος, γροθιά στο στομάχι… Ξεκάθαρα μια μικρογραφία της ψυχής μου!

2. Darkthrone - Eternal Hail…… - Groove-άτος ήχος. Εξαιρετικά εμπνευσμένες συνθέσεις. Κατά την γνώμη μου, το Lost Arcane City of Uppakra μετά το 3:20 είναι η κολοσσιαία μουσική στιγμή του 2021!

3. Iron Maiden - Senjutsu - Δυνατό comeback των θρύλων. Με ένα πολύ συγκινησιακό part 1 που συμπληρώνει θαυμαστά το επικότατο part 2. Και με ένα φινάλε που σου σφηνώνει στο κεφάλι.

4. Demoniac - So It Goes - Bandcamp: 2020 ≠ Spotify: 2021. Προτιμώ τη δεύτερη εκδοχή. Για χάρη των Extraviado & Equilibrium Fatal το ψηφίζω και για το επερχόμενο έτος!

5. Soen - Imperial - Με λίγα λόγια, συγκλονίστηκα συθέμελα: Ήρεμη δύναμη!

6. Tribulation - Where the Gloom Becomes Sound - Ο πιο πολυακουσμένος μου δίσκος για το 2021. Τον αφήνω εκτός με βαριά καρδιά. Δυστυχώς, μου χάλασε τα σχέδια η σφηνοκωλιά των Demoniac.

7. Gojira- Fortitude - Αυτό και των Converge διεκδικούν πρωτιά, ας αποφασίσετε εσείς. xoxo ;")

8. Carcass - Torn Arteries

9. Converge & Chelsea Wolfe - Bloodmoon: I

10. Leprous - Aphelion

Καλύτερο εξώφυλλο της χρονιάς.

Η σειρά προτίμησης αλλάζει διαρκώς, σε συνάρτηση με την ψυχολογική διάθεση.

34 Likes

Quoted for truth

3 Likes