Φαγητό - Συνταγές, Προτάσεις, Φωτογραφίες, Γεύσεις

Γι’ αυτο μιλαω :joy:

2 Likes

Ημουν σίγουρος, κάθε επίσκεψή μου προς τα κει έχει παντα την ερώτηση “Talking Breads θα πάμε;”

3 Likes

Τα σπάει το Talking Breads! Από τα καλύτερα μπεργκεράδικα στην Αθήνα για μένα. Ειδικά εκείνο το pulled pork του, όλα τα γαμημένα λεφτά.

2 Likes

Talking breads το καλύτερο κ για μένα, πίκλα-τσενταρ-κρέας-κετσαπ, ορθόδοξα και σωστά.-

1 Like

Δεν είμαι του μπέργκερ γενικά, talking υπερεκτιμημένο @pantelis79. Μόνο guerilla burger

1 Like

Να είσαι καλό παιδί να σου πω και ποιο είναι το καλύτερο ανατολίτικο με κεμπάπ και κοτόπουλο στην περιοχή :stuck_out_tongue:

Πρόταση: Η καλύτερη καυτερή sauce για κοτόπουλο, ψάρι, μπέργκερς, noodles κτλ :arrow_down:

Τι να προτιμήσω, μπουρίτος ή τσιμιτσάνγκα; Οπωσδήποτε με τσίλι κον κάρνε, τι άλλο να παραχώσω, δεν έχω δοκιμάσει ξανά.

Διλήμματα ζωής.

1 Like

Απο ποιο μερος?

Ελαχιστη σημασια εχει. Το μεξικανικο φαγητο ειναι ολα ουσιαστικα παραλλαγες των ιδιων συστατικων (ή τελος παντων αρκετα παρομοιων συστατικων), τα οποια ειναι τορτιγια, κρεας, τυρι, φασολια, γκουακαμολε, πικο ντε γκαγιο ή οπως το λενε στο χωριο μου ψιλοκομμενη ντοματα με ψιλοκομμενο κρεμμυδι, και κανα αρωματικο.

  • Κεσαντιγια εχεις για βασικο συστατικο το τυρι που υπαρχει σε αθφονια
  • Μπουριτο εχεις ουσιαστικα ενα γιγαντιαιο τυλιχτο πιτογυρο αλλα με τορτιγια αντι πιτας και ελαφρως πικαντικο μοσχαρι/κοτοπουλο αντι γυρου
  • Τσιμιτσανγκας ειναι ουσιαστικα deep-fried buritto και αρα πιο κρατσανιστα
  • Τακος ειναι πιο μικρα σε μεγεθος και δεν μπαινει φασολι μεσα, ειναι λιγο πιο light (και με ελευθερια για περισσοτερους συνδυασμους, υπαρχουν τακος με ψαρι, με σολομο, με γαριδα, με μοσχαρι, ακομα και με λαχανικα κτλ)
  • Εντσιλαδας λιγο χυμαδιο ολα τα συστατικα στο πιατο για οσους γουσταρουν να τρωνε messy

Διαλεξε και παρε!
ΥΓ1. Υπαρχουν κι αλλα… τορτας, τοσταδας, φαχιτας, κτλ
ΥΓ2. Αν ειναι η πρωτη σου εμπειρια με Tex Mex, εγω θα προτεινα μπουριτο, ειναι το πιο στανταρ

3 Likes

Θα πάω Mall αύριο, οπότε τα Ancho είναι μονόδρομος.

Η τορτίγια, όπως και η πίτα, δεν με τρελαίνει, ίσως ψημένη… Θέλω κάτι μαλακό, τα φαχίτας, τι είναι;

Τσίλι κον κάρνε, ρύζι, φασόλια, πίκο ντε γκάγιο, καλαμπόκι, φαχίτας βέτζις, μοντερευ τζακ τυρί και ντιπάκια γκουακαμόλε, ξινή κρέμα και τσιπολτε μαγιο…θα μου άρεσαν και οι τσίλι γαρίδες.

Ήξερα ότι θα απαντούσες, είσαι θεριακλής, ρε κουιντομαρα.

1 Like

Τορτιγια :stuck_out_tongue:

2 Likes

Χαχαχα οκ, μπερδεύτηκα με το φαχίτα μπολ που νομίζω γίνεται άνευ τορτιγιας.

1 Like

Εχω φαει σε Ancho’s , τα οποια ειναι υπερτιμια και δεν εχω κανενα αρνητικο να πω, ποσο μαλλον για τις πενταευρες και πεντατιμιες μαργαριτες που εχουν.

Κι εγω ετσι νομιζα παλιοτερα, αλλα φαχιτα ΔΕΝ ειναι η τορτιγια. Ειναι ουσιαστικα το μπριζολιδι (ή και κοτοπουλο) οταν ειναι κομμενο σε λωριδες, και σερβιρεται με σωταρισμενα κρεμμυδια, πιπεριες, και ολα τα καλουδια. Η τορτιγια μαλιστα ειναι προαιρετικη.

Αυτο ακριβως.

https://chilangos.gr/

Προσωπικα προτεινω αυτο για το μελλον. Μερικοι θρεντοκανιβαλοι γνωριζουν τι εστι.
Τυχαια ταγκ @kbil @pantelis79 @shadowking69 @drenie

4 Likes

Τσιμιτσάνγκα με μοσχάρι. Εντάξει, μια χαρά είναι, είναι μεγάλο, με την τρίτη θα το τελειώσω.

Όντως, frozen margarita lime πεντανόστιμη, πεντατίμια, τεράστια. Θα μπορούσα να ζήσω με τέτοιες.

5 Likes

Θα μπορούσα να πίνω κουβάδες μαργαρίτα…

Γαμάτο μεξικάνικο είναι το Amigos στη Γλυφάδα btw

4 Likes

Και στη Νέα Σμύρνη

1 Like

Σπιτικα τακος με πικαντικο κιμα στον οποιο προσεθεσα διαφορα μπαχαρικα, τυρι, γκουακαμολε, φασολια, ψιλοκομμενη ντοματα, sour cream και για γαρνιρισμα λιγο cilantro. Δε με ενδιαφερουν σχολια για καδραρισμα κτλ, επρεπε να φαγωθουν αμεσα. Και ηταν φανταστικα.

9 Likes

Τα χειροποίητα φαίνονται πολύ γευστικότερα, ελκυστικότερα, πάντως, σίγουρα.

1 Like

Κοιτάξτε τι φτιάχνουν οι ΤΡΕΛΟΙ εκεί στο Μπάρι :dizzy_face:

Κι εγώ που νόμιζα τότε 1ο έτος που προσπάθησα πρώτη φορά να φτιάξω μακαρονάδα ότι την έκαψα, ενώ στην πραγματικότητα είχα φτιάξει (μια μορφή) spaghetti all’assassina!

1 Like

Εγω δεν θα την ετρωγα παντως

2 Likes