Φαγητό - Συνταγές, Προτάσεις, Φωτογραφίες, Γεύσεις

καρδούλα για την κόκκινη σάλτσα, καυτερή Χαλάνδρι φορέβα, έτρωγες δύο και έλιωνες κολώνες της ΔΕΗ με την ανάσα σου.

2 Likes

Στο Αιγάλεω ένας έχει απομείνει (πολύ local φάση όμως, πρέπει να ξέρεις το κατάστημα για να πας/δεν έχει ντελίβερυ και είναι λίγο χωμένο σε κάτι στενά), εκτός αν κάτι μου διαφεύγει (που αμφιβάλλω). Έφαγα από τον άνθρωπο πριν μια βδομάδα έπειτα από πάρα πολύ καιρό και δεν το χόρταινα το φαγητό. Βάζει και καυτερό πιπέρι (ενίοτε και μπόλικο, αν το ζητήσεις) και γίνεται τούμπανο.

1 Like

Hit-or-miss η σάλτσα ντομάτας στο πιτόγυρο. Έχω φάει και ό,τι καλύτερο και ό,τι χειρότερο. Once again, it’s how you do it.

Μελαγχόλησα γαμώτο γιατί υπάρχει ένα σουβλατζίδικο Άγιο Ελευθέριο, κοντά μου δηλαδή, ονόματι “Ο Σπύρος”, που κάποτε έδινε επιλογή να βάλεις μέσα μια ψιλοπικάντικη σάλτσα και λίγο χοντροκομμένη κιόλας, σχεδόν σαν pico de gallo (!) και ήταν απίθανο το αποτέλεσμα, είχε γίνει από τα go-to μου… Αλλά δυστυχώς το καταργήσανε οι μαλάκες…

Λοιπόν ανταπόκριση για το λάιβ μπορεί να μην κάνω αλλά δε μπορώ να παραλείψω το εξαιρετικό φαγητό που έφαγα πριν από αυτό το περασμένο σάββατο στα εξάρχεια. Mangal κυρίες και κύριοι. Κούρδικο εστιατόριο με φοβερές γεύσεις, εξαιρετικές (αλλά πολύ εξαιρετικές) τιμές και σπεσιαλιτέ το σουβλάκι συκώτι όπου ανάμεσα στα κομμάτια συκωτιού υπάρχει αρνίσιο λίπος. Καύλωσες καθόλου???

6 Likes

Ε δες τα ρε Ελλάδα όλα αυτά!

Mangal απλά κορυφή :heart:

3 Likes

Ε μίλα ρε φίλε λίγο νωρίτερα, χθες μετά από καιρό ήμουν στην περιοχή νωρίς και έψαχνα να φάω. Ακούγεται έπος αυτό που περιέγραψες, θα δοκιμαστεί asap.

1 Like

Σουβλάκι που κακώς δεν ειχα δοκιμάσει νωρίτερα
“Το Τέλειον”

https://maps.app.goo.gl/DUpCh4WFjWq8JbN59

Απλό, λιτο, φθηνό (2.60 δεν εχω δει αλλου), με αληθινες πατατες κ ωραιο κρεας.
Δεν κανει ουτε διανομη.

1 Like

Καλό το Mangal. Ρε @martian, αν ΕΝΑ πράγμα μπορείς να βρεις στη συγκεκριμένη περιοχή, είναι φαγητό :grinning:

Μουστάρδα μαζί με το τζατζίκι - ή γιαούρτι - στο πιτόγυρο, ναι.
Κέτσαπ όχι. Γενικά κέτσαπ πουθενά.

2 Likes

Μωρέ φαγητό βρήκα και καλό, έχω και εγώ τα σποτάκια μου, ΑΛΛΑ δεν ήταν σουβλάκι συκώτι με αρνίσιο λίπος :stuck_out_tongue:

Btw @Primordial_hordes αν ξαναπάς Mangal δοκίμασε (αν δεν το έκανες την τελευταία φορά) ένα που το λένε “Γιαγλαμά”: Στρώσεις πίτας, κιμά και σκορδάτου γιαουρτιού με γαρνιτούρα ψιλοκομμένο καρύδι από πάνω. Ο Ν Ε Ι Ρ Ο.

Και μια που μιλάμε για τουρκο-κούρδικα, κάντε τη χάρη στον εαυτό σας και πάτε να φάτε στο Λέιλιμ Λέι (κοντά στο Πεδίον του Άρεως) όποτε ευκαιρήσετε. Θα με θυμηθείτε.

4 Likes

και μπάτσους

2 Likes

Μλκς κοντεύω να φάω την οθόνη, ας κάνουμε μια παύση.

2 Likes

Εννοείται φαγήθηκε δίχως αύριο

1 Like

Ίσως στο νο.2, μετά το φαγητό, φαντάσου :joy:

1 Like

Συμπάσχω. Την έβγαλα με ζυμαρικά με μυζήθρα. Just that.

1 Like

5 Likes

Κέτσαπ παντού και πάντα

2 Likes

Δεν καταλαβα οτι σε αυτο αναφεροσουν!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως τρωω με κέτσαπ και μουστάρδα τον γυρο. Δεν ηξερα οτι αυτο θεωρειται περιεργο :thinking:

Τα υπολοιπα αναλογως τα κεφια.Ισως παπρικα με τα μπιφτεκοειδη ή με σως γιαουρτιου οτι εχει σχεση με κοτοπουλο.