Φαγητό - Συνταγές, Προτάσεις, Φωτογραφίες, Γεύσεις

@Lupin να τους μάθουμε λίγη μπαλίτσα (Αθηναίων - Σαλονικιών) ή χαμένος κόπος λες;

Ασε μας να φαμε οπως μας αρεσει μωρε :laughing:

2 Likes

Fair enough :stuck_out_tongue:

δεν έχει νόημα, ΑΝ ΚΑΙ Σαλονικιούς ακούω και σέβομαι σε μεγάλο βαθμό τις επιλογές/ιδιαιτερότητές τους στο φαγητό, το έχουν κερδίσει προ πολλού- ασχέτως που τα κετσαπομούσταρδα στον γύρο είναι για ποινική δίωξη.

1 Like

Εντάξει ναι, σε κάποια πράγματα είναι δύναμη οι μπουγατσάδες

Απλά έχουν αυτά τα ακατανόητα (εκτός του εγκλήματος με κέτσαπ - μουστάρδα) με το τι εννοούν όταν λένε “τυρί”, “κασέρι”, “σάντουιτς” κλπ. Τέλος πάντων :stuck_out_tongue:

1 Like

Τυρι λεμε ολα τα λευκα τυρια-φετα
Κασερι ολα τα κιτρινα τυρια
Σαλαμια ολα τα αλλαντικα

Ενταξει προφανως και δεν ειναι σωστη η χρηση αλλα καταλαβαινομαστε μεταξυ μας :rofl:

5 Likes

νταξ’ όλα συγχωρούνται σε μεγάλο βαθμό, το γενικότερο φαγητό μεταξύ Αθήνας και Θεσσαλονίκης το χωρίζει ένα χάος, τόσο σε ποιότητα όσο και σε εμπνεύσεις, που δεν πας κόντρα στο φινάλε φινάλε

δείξτε λίγο έλεος… είχα αρακά για μεσημεριανό…

επίσης και οι αθηνέζοι να ξεχωρίσουν τα καλαμάκια από τα σουβλάκια :stuck_out_tongue:
(Λαρισαίος εδώ, η αλήθεια βρίσκεται στη μέση)

1 Like

Σαν “εσωτερικός κώδικας” έχει και τη χαριτωμενιά του I guess. Εκεί που καίγεται ο εγκέφαλος είναι όταν κάποιοι βγαίνετε από τη comfort zone σας (βλ. εκτός Σαλόνικα) αλλά αρνείστε να μιλήσετε λίγο πιο κανονικά. Είχα διαβάσει παλιά ένα σχόλιο σε άλλο φόρουμ (νομίζω στο insomnia) που διηγούνταν την ιστορία με μια Σαλονικιά που πήγε σε σούπερ μάρκετ στην Αθήνα, στον πάγκο με τα τυριά, και ζήτησε από τον υπάλληλο απλά …τυρί.

– Παρακαλώ, τι τυρί θέλετε
– Τυρί καλέ
– Ναι έχουμε πολλά τυριά, ποιο απ’ όλα θέλετε
– Εεεεε τυρί θέλω

Και έπρεπε λέει να παρέμβει ένας που κατάλαβε τι παίζει και να εξηγήσει ότι η μαντάμ ήθελε φέτα

:rofl:

2 Likes

έχω αντίστοιχη ιστορία με συμφοιτητή Σαλλλλονικιό που σε σουβλατζίδικο είπε “2 σάντουιτς” και μετά παραπονιόταν γιατί του έδωσε ψωμάκια…

1 Like

Αν η ιστορια ειναι πραγματικη, ακομη κι ετσι παντως η κοπελια επρεπε να διευκρινισει τι λευκο τυρι θα ηθελε. Υπαρχουν δεκαδες ειδη, ακομη και φετας αν υποθεσω οτι αυτο εψαχνε.

Διαβασα καμια 50αρια μνμ απο χθες, οπου υπηρχε ο συνδυασμος λεξεων “κετσαπ” και “σουβλακι”, εγιναν report. Ελπιζω σε clairvoyant x5 για ολους τους συντακτες των συγκεκριμενων ποστ.

EDIT: αλλαξα γνωμη, report και σε οποιο ποστ συνδυαζει τη λεξη “κετσαπ” με χρηση σε φαγητο. Περιλαμβανει και τις φωτογραφιες, για οποιον πιστευει οτι θα περασει στο ντουκου.

Οποτε ειμαι εκτος πολης επειδη δεν ξερω τι ισχυει σε καθε περιοχη(την εχω πατησει σε νησι που μου εβαλαν γιαουρτι σε γυρο) παντα τους λεω αναλυτικα τι θελω να εχει μεσα.

Ενταξει η τυπισσα με το τυρι ισως ηταν περιπτωση.Δεν ειμαστε και τοσο ανικανοι να παραγγειλουμε αυτο που θέλουμε :rofl:

4 Likes

Καλά με τη διαφορά στη νουμενκλατούρα πήγα κι εγώ να την πατήσω κάποτε. Πενταήμερη Γ’ Λυκείου είχαμε πάει Θεσσαλονίκη και πάμε μια παρέα σε ένα σουβλατζίδικο. Εγώ εν τω μεταξύ πρώτη φορά να παραγγέλνω πιτόγυρο εκτός Κρήτης, οπότε ανυποψίαστος ζητάω “δύο γύρους” (στην Κρήτη όταν λέμε “γύρος” εννοούμε απλά το πιτόγυρο). Ευτυχώς που ο σουβλατζής πονηρεύτηκε/παραξενεύτηκε και ζητάει διευκρίνιση, “τι εννοείς, δύο μερίδες γύρο;” :sweat_smile:

3 Likes

Σαντουιτς λεμε οτιδηποτε περιλαμβανει ζυμαρι και το γεμιζεις με κατι.

Πχ σε ενα γυραδικο μπορεις να ακουσεις

-θελω 3 σάντουιτς

-Πως τα θέλεις;

-τα 2 πιτα γυρο και το αλλο με ψωμάκι και μπιφτεκι

2 Likes

το ξέρω, το έχω μάθει πλέον. επίσης υπάρχει και το τοστ (που είναι το σάντουιτς στις άλλες περιοχές) και το τοστάκι που είναι το τετράγωνο τοστ :stuck_out_tongue:

κι εγώ αναλυτικά τα λέω για να καταλαβαίνουν όλοι. παραλίγο να την πατήσω μικρός στην Αθήνα που ζήτησα 3 σουβλάκια, εννοώντας 3 τεμάχια (καλαμάκια που λένε :stuck_out_tongue: ) αλλά ευτυχώς με ρώτησε “με απ’ολα;” και το έσωσα.

πάντως οι βόρειοι είναι οι πιο δύσκολη. δλδ έχω πει σε κρεπερί “τυρί, κοτόπουλο, πατάτες κλπ” και μου λέει “όταν λες τυρί, εννοείς κασέρι;;” με ύφος! λες και βάζει όντως κασέρι στην κρέπα και όχι gouda ξερωγω

Να ορίστε, με κάτι τέτοια θλίβομαι

Που το θεώρησες ότι “την πάτησες” μ’ αυτό

3 Likes

Οχι οτι ηταν ασχημο με το γιαουρτι.Μια χαρα το εφαγα απλα δεν ηταν αυτο που ηθελα

Εντάξει, το 'σωσες κάπως

Ειναι νομιζω πως θα συνηθισεις να τρως κατι

Ενταξει, περαν της πλακας σχετικα με τα καλαμακια και τα τυρια, παντα αναρωτιεμαι πώς μπορει να αλλαξει τοσο ριζικα η εννοια του “σαντουιτς” απο μια ολοκληρη περιοχη. Εννοω, οτι ο ορισμος του σαντουιτς ειναι δυο φετες ψωμι, αλλα καποιος αποφασισε οτι “οχι, θα λεμε ολες τις ζυμες” και οι αλλοι ειπαν “καλη ιδεα αφεντικο”;

Ρητορικη ερωτηση, δεν περιμενω απαντηση προφανως.

Υ.Γ.: Επισης, το καλτσονε -ενδεχομενως με ανανα- γιατι δεν ειναι σαντουιτς; Και η σπανακοπιτα;