Φαγητό - Συνταγές, Προτάσεις, Φωτογραφίες, Γεύσεις

Δεν ειναι κακο, αλλα μπορεις πολυ καλυτερα νομιζω (!)

Εδω που ειμαι εχουμε ΜΙΑ ελληνικη κρεπερι, και δεν εχω την ευκαιρια να πηγαινω συχνα, ποσο μαλλον που ειναι πρωιναδικο μαγαζι και κλεινει καποια στιγμη το απογευμα (ολοι ξερουμε οτι η κρεπα εχει καλυτερη γευση μετα τις 10 το βραδυ για να κλεισεις την ημερα σου)

Το δικο μου go to ηταν παντα το εξης:

Καπνιστη γαλοπουλα
Λουκανικο Φρανκφουρτης
Ντοματα
Τυρι
Αυγο
Τυροκαυτερη (αλλα οχι πολλη, γιατι κυριαρχει στην γευση) ή εναλλακτικα μαγιονεζα
Και του λες να βαλει αρκετα μπαχαρικα (αλατι, πιπερι και παπρικα)

Στα τσακιρ κεφια και πατατες μεσα αλλα οχι πατατακια αν εχουν μονο απο αυτα.

1 Like

Αν το πάμε έτσι: κοτόπουλο ψίχα, τυρί, ντομάτα, πιπεριές & mayo.

Αχ, έναν αιώνα έχω να τη γευτώ!

Πόσα μαγαζιά υπάρχουν που δίνουν επιλογή “κοτόπουλο ψίχα”;

2 Likes

:rofl: :rofl: :rofl:

Κανένα, απ’ το κεφάλι μου το έβγαλα.

(Προτιμώ τις κοτομπουκιές του Λεπερ, chicken nuggets, αλλά δεν θυμάμαι να υπάρχει αυτή η επιλογή εδώ.)

3 Likes

Θα το κάνω, ναι. Εκτός από το αυγό που παραδοσιακά έχω μια φοβία να το παραγγέλνω απ’ έξω -blame 2 σαλμονέλες γι’ αυτό (αν και είναι καθαρά ψυχολογικό, δεν το είχα πάθει από αυγό απ’ όσο ξέρω). Εκτός κι αν είναι σε burger, εκεί το γουστάρω.

Όλα;;; :roll_eyes:

1 Like

Leper κρέπες μόνο γιαννενα ρε. Βάζεις τη μισή βιτρίνα και πληρώνεις το πολύ 7 ευρώ. Η δική μου παντοτινή είναι τυρί, μπέικον, πατάτες, ουγγαρέζα, πιπεριά και μανιτάρια φρέσκα

5 Likes

Μάλλον το αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά τότε

Εγώ κατάλαβα ότι εννοεί το κοτόπουλο το ξεψαχνισμένο, το “pulled” που λένε τα τελευταία χρόνια

1 Like

Τι ίδιο δε λέμε;

Μου αρέσει. Αλλά μου τη δίνει όταν δεν είναι ξεροψημένο το μπέικον (μόνο έτσι μ΄αρέσει και συνήθως δεν είναι γαμώτο) κι επίσης μανιτάρια φρέσκα που βρίσκεις παιδί μου εσύ;;;

1 Like

Εδώ σχεδόν παντού παίζει

Μπορεί εγώ να μην το 'χω προσέξει Leper, γιατί σε τέτοιου τύπου μαγαζιά δεν παραγγέλνω σχεδόν ποτέ κοτόπουλο, παρά μόνο κοτομπουκιές κάποιες φορές

Ροκφόρ, κοτόπουλο, κίτρινο τυρί, καλαμπόκι, tabasco ftw

(Πυξ Λαξ) Νταξ μου αρέσουν και πιο κλασικοί συνδυασμοι, αλλά είπα να γράψω έναν πιο ασυνήθιστο

Poop Purge GIF - Poop Purge Toilet - Discover & Share GIFs

4 Likes

Ευτυχώς όχι κομισάριε!

Παίρνω την ίδια κρέπα κ σάντουιτς από το Γυμνάσιο - είναι για μένα μπαλανσντ στα όλα της.

Τυρί
Μπέικον
Μανιτάρια
Τυροσαλατα
Ντομάτα
Τσιπς (στικς)

Ναι.

Μου έκαψες τον σκληρό.

Ωραία, παιδιά, ευχαριστώ για τις προτάσεις, θα τα δοκιμάσω σταδιακά όλα, εκτός από το ροκφόρ που κάνω πώς δεν το διάβασα και τα πατατάκια που ο ΜΟΝΟΣ τρόπος που μπορώ να τα δεχτώ με ψωμί, είναι όπως τα τρώγαμε στα διαλείμματα στο δημοτικό: ψωμάκι που το ανοίγουμε στη μέση, σακούλα με πατατάκια που την πατάγαμε αργά και ηδωνικά μέχρι να σπάσουν, και μετά τα ρίχναμε μες στο ψωμί. Αλήθεια, το κάνατε κι εσείς αυτό ή ήταν μόνο ηπειρώτικη παράδοση;

2 Likes

Fixed.

Θα 'λεγα “χωρίς παρεξήγηση κλπ.”, αλλά τι να παρεξηγήσεις εσύ που μας έλεγες πουτανάκια!

1 Like

Μόνο σε Βρετανία - Ιρλανδία ήξερα να κάνουν τέτοια αψυχολόγητα πράγματα

1 Like

σαντουιτς με πατατάκια και λάκτα… λυσάξτε τώρα…

1 Like