Φαγητό - Συνταγές, Προτάσεις, Φωτογραφίες, Γεύσεις

Πρέπει να το είχα δοκιμάσει σε σάντουιτς με τυρί-ζαμπόν. Οι συμμαθητές μου πρόσθεταν και κετσαπομουστάρδα…

:rofl: :rofl: :rofl:

Ήταν η ακριβώς επόμενη σκέψη μου…

Ελεύθερα. :stuck_out_tongue:

Σου δινω κ γω κρεντιτ για το ροκφορ κ το ταμπασκο

1 Like

Το ροκφόρ μου μυρίζει και μόνο που το διαβάζω / γράφω

Και μόνο στη θέαση μπορεί να νιώσω τη μυρωδιά, ενεργοποιούνται οι νευρώνες του εγκεφάλου μάλλον απο την αηδία που έχει μείνει αποτυπωμένη στο υποσυνείδητο

1 Like

Ο μόνος τρόπος να φάω με ευχαρίστηση ροκφόρ είναι σε πίτσα με 4 τυριά. Κατά τ’άλλα μακριά κι αγαπημένοι.

Ειρήσθω εν παρόδω, αγόρασα γραβιέρα με παστουρμά (απολύτως heavy metal συνδυασμός), κάθε μπουκιά είναι όνειρο. Αν βρείτε, πάρτε με κλειστά μάτια. Αν δεν τρώτε παστουρμά, σας κοιτώ υποτιμητικά πίσω από την οθόνη.

2 Likes

Πριν λίγο έφαγα παστουρμαδοπιτα με κασέρι

6 Likes

Δηλαδη gnocchi με blue cheese sauce δεν ψηνει κανενας στο ροκ(ιν) φορ(ουμ)?

9 Likes

ωραίο το ροκφορ, το τρώω και σκέτο άμα λάχει - νιόκι ειδικά ναι, αρρώστια

Παστουρμάς είναι a little slice of heaven κάθε του φέτα, αλλά να πω την αλήθεια, μετά το πέρας της παστουρμοφαγίας πρέπει να ανοίξω όλα τα παράθυρα του σπιτιού για να ξεμυρίσει από την μυρωδιά.
Όμως ναι, παστουρμάς και σουτζούκι (βάζω και αυτό στην εξίσωση) είναι cheat για εμένα και τα 2 - με σκατά μαζί να μου τα δώσεις θα τα φάω

3 Likes

Το ροκφόρ (το ροκφόρ, ε;/όχι, μπλε τυριά και μαλακίες) από μόνο του είναι το καλύτερο τυρί που υπάρχει (και το λέει αυτό μέγας λάτρης των τυριών) για εμένα.

Ροκφόρ με ταμπάσκο, όμως, μόνο ο Λάτσος μπορεί να το αντέξει/διαχειριστεί.

8 Likes

Ροκφόρ :heart:, Παστουρμάς :heart:
Προχωράμε.

7 Likes

Aυτο ακριβως. Τα υπολοιπα ειναι ημιμετρα.
Ροκφορ και σκετο φυσικα. Υπεροχο.

3 Likes

call to arms από το Υπερπέραν σε @dude να μας μιλήσει για σουτζούκια και παστουρμάδες :stuck_out_tongue:

1 Like

Έχω φάει παστουρμοπιτάκια με συνοδεία μαρμελάδα βερίκοκο. Χτυπηθείτε τώρα. ;p

1 Like

Άστα και δεν έφτιαξα ούτε φέτος σουτζούκι και έχω ξεμείνει εδώ και καιρό…
Δεν είδα αρχικά το θρεντ και νόμιζα οτι συζητούσατε στην τιτανομαχία για να φέρετε κάνα μεζέ την επόμενη φορά :D.

5 Likes

Σουτζουκακια ειναι το αγαπημενο μου φαι. Ειδικα με μια χυτρα μακαρονια

4 Likes

Που ο Άκης τις προάλλες έλεγε ότι το κύμινο είναι optional και το προτείνει προσωπικά. Κιμά προτείνεις να βάλουμε Άκη;

5 Likes

Χαχαχα…γενικα τον Ακη δεν τον τσεκαρω απο τοτε που σκεφτηκα να ψαξω παραλλαγες για μακαρονια με κιμα και ειχε μια συνταγη που ειχε ολο το σουπερ μαρκετ.
Επισης εχει τυχει να εχω ταλαιπωρηθει πολυ, χωρις να φταινε αυτοι η εμεις, με τα μαγαζια του για επαγγελματικους λογους, η εταιρεια που δουλευω ειχε μια συνεργασια μαζι τους, και δεν θελω να βλεπω Ακη ουτε ζωγραφιστο απο χερακι τριχρονου

2 Likes

Το βρήκα.

Μνημειώδες ποστ!

10 Likes

Από τις πιο ατόφια cult στιγμές της τελευταίας 10ετίας στα 7χ7 και 8χ8 πρωταθληματάκια που έχω συμμετάσχει, να πηγαίνω πάγκο αλλαγή και να βλέπω Dude με μαχαίρι στο ένα χέρι και σουτζούκι στο άλλο να σκανάρει στωικά και ήρεμα το ματς πριν μπει, casual as fuck.

ε ρε πστ τώρα, με βλέπω να παίρνω κάνα miran στο γυρισμό για το σπίτι και να με πηγαίνει πριονοκορδέλα η Λούπενα -που δεν αντέχει ούτε να το μυρίσει

5 Likes

Θα προσπαθουσα να παρω μπλε καρτα συνεχεια αν ειχε μεζε ο παγκος

9 Likes


Σκλαβενίτη το βρήκα. Γαμάει

3 Likes