Φαγητό - Συνταγές, Προτάσεις, Φωτογραφίες, Γεύσεις

1 Like

Παστός μπακαλιάρος καλύτερος είναι μπιανκο που κάνουμε στο Ιόνιο.

1 Like

Δεκα εκατομμυρια καρδουλες για τον διαχωρισμο. Αν συγκρινουμε τον κατεψυγμενο ή παστο μπακαλιαρο με τον φρεσκο, κατι δεν παει καλα. Ωστοσο, δεν πολυκαταλαβα ποιο ειναι το προβλημα με τον μπακαλιαρο μεσογειου, που ειναι φανταστικος (προφανως υποκειμενικη η αποψη). Οσο και ο cod, κι ας ειναι διαφορετικα ειδη.

Από μένα κανένα κανένα πρόβλημα με τον μεσογειακό μπακαλιάρο, τον τιμάω αρκετά.

1 Like

το απολυτο ρανκινγκ σχετικα με τα θαλασσινα don’t @ me:

S
γαριδες, γλωσσες, μπακαλιαρος (hake), ταουκια, πεστροφα, μυλοκοπι, χταποδι, καλαμαρι, σουπια

A+
μυδια, τσιπουρα, σκαροι, φαγκρι, παντελης

Α
καβουρας, λαβράκι, λουτσος, μπαρμπουνι, λυθρίνι, σολομος, κουτσομούρα, ζακετα

B
γριβαδι, γαυρος, ρινα

C
σαρδελα (ειπα don’t @ me), παστος μπακαλιαρος, λινκ, αθερινα, fish sticks

D
λιγδα, ο,τι ακυρο ψαρεψε καποιος συγγενης, τονος

Ε
τα περισσοτερα παστα

F
κολιος, σκουμπρι, πεταλουδα

1 Like

τόνος D ?? :thinking:

1 Like

Είναι ιδιαίτερο ψάρι ο τόνος, λογικό να μην αρέσει σε κόσμο.

Επίσης άλλο τα τονάκια (ντάσκες/καρβούνια) και άλλο κιτρινόπτερος και bluefin.

1 Like

Το καλύτερο σουβλάκι που έφαγα ποτέ ήταν φρέσκου τόνου στη Λευκάδα. Καρδούλες, επίσης, στις γαρίδες και το μυλοκόπι. Ιερή τριάδα για μένα.

1 Like

Λαβράκι κ μπαρμπούνι επίσης για μένα κοντά στο S tier - από τηγανητό μέχρι ceviche 🫨
Συμφωνώ όμως για κολιό / σκουμπρί …

οταν ημουν μικρουλης ετρωγα πολυ τονο ριο μαρε αλλα μετα σταματησε να μου αρεσει
το ιδιο και με παστους μεζεδες τυπου λακερδα κλπ. τα ειχα ξεχασει πριν. Τα βαζω ολα στο E, δεν θυμαμαι ποια ειναι πιο ωραια

τωρα για κανονικο τονο σε στυλ σολομου δεν θυμαμαι αν εχω δοκιμασει, μπορει να μου αρεσει ωμος σε κανενα σουσι

1 Like

Για όσους δεν έχουν δοκιμάσει παστουρμά θαλασσής, μιλάμε για SuperS tier, αλλά οκ είναι πιο πολύ μεζές.

Ε, σ’ αυτή τη μορφή δεν είναι τίποτα σπουδαίο, πέραν του ότι οι περισσότεροι το έχουμε φάει τόσο πολύ σε σημείο να το σιχαθούμε.

2 Likes

Πήρα πρώτη φορά κανονικό τόνο πριν λίγο καιρό και ήταν εξαιρετικός. Μου αρέσει πολύ και κονσέρβα, αλλά άλλο πράγμα το φιλέτο.

Επίσης προχθες μαγειρέψαμε σκορπίνα ψητή και δεν με τρέλανε, ενώ σε σούπα ταιριάζει σαφώς περισσότερο.

Στο ranking του @JTN συμφωνώ σε μεγάλο, αλλά όχι απόλυτο βαθμό. Σίγουρα θα ανέβαζα το λαβράκι μια θέση και θα κατέβαζα τον σολομό πολύ πιο χαμηλά. Γαύρος μια θέση παραπάνω επίσης (τηγανιτός, ριγανάτος μένει εκεί που είναι). Για τα παστά συμφωνώ, εκτός της ρέγκας που οκ, γαμάει και δέρνει και στην προσωπική κατάταξη είναι ως και Α+.

Από εκεί και πέρα να προσθέσω προσφυγάκια στο Α+, καθώς και μαριδάκι, ενώ κάπου ψηλά παίζει και ο ξιφίας (ψάρι που έχω να φάω πάρα πολλά χρόνια όμως).

Δεν θα ποσταρω ολόκληρη λίστα, αλλά στον πάτο σίγουρα είναι η σουπια και κάτι μικρά πορτοκαλι μαλακισμένα ψάρια που είναι όλο κόκκαλα (@chris δώσε ορολογία μύστη)

Ο φρέσκος τόνος πολύ ανώτερος της κονσέρβας

1 Like

?

Δράκαινες ξερωγώ (δεν θα τις έλεγα πορτοκαλί βέβαια);;

Βέβαια έβαλες σουπιές στον πάτο, οπότε μπορεί να εννοείς και μπαρμπούνια ασούμε…

1 Like

Ναι, λογικά δράκαινες τα λένε. Ξέρεις αυτά που πάει ο μπάρμπας για ψάρεμα και γυρνάει με κατεβασμένο το κεφάλι.

Πολύ ψηλά στη λίστα καλαμαράκια/θράψαλα και φυσικά χταπόδι, αστακός και καραβίδα. Τα μπαρμπούνια κάτω από το μ.ο.

Επίσης, λευτεριά στον αγωνιστή μπακαλιάρο σκορδαλιά (η γιαγιά μου τον έκανε στο ταψί btw - τι θυμήθηκα τον throwbackαλιαρο) και τον μπιάνκο που έγραψε και ο Μπίστης ο @evil

6 Likes

Τζεη Τι Εν ξέχασες αστακό (νομίζω?) , ο οποίος μπαίνει άνετα όχι απλά S αλλά SSS. Με ψήνει να κάνω κι εγώ ένα ρανκινγκ αλλά θα τα βάλω με νούμερα παραδοσιακά, όχι σε Gen Z φορμάτ

Ο μον ντιε… :sweat_smile:

1 Like

Δε θα έκανα ranking σε καμία περίπτωση σε ψάρια/θαλασσινά πολύ απλά γιατί για τα περισσότερα έχω βρει τρόπους που τα αναδεικνύουν (και προφανώς μου αρέσουν γευστικά).

Στο ταψί τον προτιμώ τον παστό/υγράλατο με σου πω…

Τηγανητό με κουρκούτι, θα επιλέξω φρέσκο ψάρι.

ΟΝΤΩΣ, ΡΕ :interrobang:

1 Like


Για τον @QuintomScenario και τον @nnnkkk

5 Likes