Φαγητό - Συνταγές, Προτάσεις, Φωτογραφίες, Γεύσεις

Γιατί για εμάς συγκεκριμένα?

Πολύ καλό φαίνεται. Δικό σου ή το βρήκες κάπου?

1 Like

Θυμόμουν ότι δεν ήσασταν φαν του μισοψημένου :rofl: :rofl: :rofl:

Δικό μου είναι, Tomahawk…την έψησε ο μπαμπάς μου, αρχικά 12 λεπτά (έβαλε εμένα να μετράω και έκλεψα 1-1,5), επειδή όμως στη μέση ήταν υπερβολικά ωμό ακόμα και για μένα, την έριξε άλλα τρία λεπτά στη σχάρα (με κάρβουνο) και βγήκε αυτό που βλέπεις.

1 Like

Αλλο μισοψημενο, αλλο με το αιμα να σταζει :stuck_out_tongue:

Το αποπανω ειναι στα ορια μου, θα το τσακιζα. Ροζακι ειναι.
Ισως να το προτιμουσα 1-2 λεπτα ακομα στη σχαρα βεβαια.

1 Like

Σωστό και αυτό. Ίσως τελικά το rare να μη μου ταιριάζει. Αυτό πάντως ήταν πεντανόστιμο και πολύ μαλακό, που γενικά με το μοσχάρι έχω θέμα τις περισσότερες φορές, γιατί δυσκολεύομαι να το μασήσω. Αυτό δεν είχε ωριμάσει, ούτε βάλαμε καρικεύματα, μόνο πορτοκάλι στύψαμε από την προηγούμενη και λίγο αλάτι στο ψήσιμο.

1 Like

Το έτρωγα κ πιο rare εγώ. Στην φωτογραφία είμαι πολύ οριακά.

3 Likes

Μια χαρά η φωτό, κι εγώ το έτρωγα λίγο πιο rare :grinning:

4 Likes

Ε λίγο πιο κάτω είναι μια χαρά, παίζουμε εκεί στα 1-2 λεπτά.

Λοιπόν πήρα προσούτο σήμερα 32 ευρώ το κιλό. Τίγκα στο αλάτι. Δεν είχα ξαναφάει βασικά. Πανάκριβο και δεν τρώγεται. Τα κλασσικά αλλαντικά (πάριζα, σαλάμι αέρος κτλ) πολύ καλύτερα και πολύ πιο φτηνά.

Επίσης είχα αγοράσει ταραμά τις προάλλες, αυτός κι αν είναι λύσσα στο αλάτι. Έφαγα λίγο και τον πέταξα. Άθλιος λέμε.

Για ταραμά μαζί σου.

Για το προσούτο απορώ ομολογώ, γιατί ποτέ δε μου έχει φανεί ως κάποιο από τα πιο αλμυρά αλλαντικά. Βρίσκω σαλάμι αέρος για παράδειγμα αρκετά πιο αλμυρό. Δεν μπορώ να πω ότι το προσούτο είναι από τα αλλαντικά που προτιμώ (κυρίως γιατί ενίοτε έχει υφή σαν μαστίχα και με αηδιαζει λίγο), αλλά έχω φάει και πολύ καλής ποιότητας προσούτο που ήταν από τα καλύτερα πράγματα που έχω φάει. Ούτε σαν λάστιχο ήταν, ούτε αλμυρό, ούτε τίποτα.

Τα αγαπημένα μου αλλαντικά από όλα αυτά τα ιταλικά που τα αφήνουν να ωριμασουν για μήνες είναι η sopressata και η κοππα (capocollo). Από το τελευταίο έχω δοκιμάσει μια ποικιλία που την είχαν αφήσει να ωριμάσει μέσα σε κέδρο, και ήταν απίστευτη.

1 Like

Προσούτο ΝΑΙΙΙΙ*
Ταραμάς (aka ταραμοσαλάτα) ΝΑΙΙΙΙΑΙΙΙ ειδικά με τηγανητά καλαμαράκια και πατάτες.

*Τα αλλαντικά δεν μου αρέσουν γενικότερα, ούτε τα τυριά. :sweat_smile:

2 Likes

Προσκιάτο. If you know, you know.

1 Like

Θα σε κάνω flag, report και ban ταυτόχρονα

4 Likes

image

1 Like

20 :partying_face:

Wiser words haven’t been spoken

1 Like

Για τους φίλους μου τους Σαλονικιούς που διατείνονται ότι το σουβλάκι (σόρυ, σάντουιτς ήθελα να πω :yum: ) που παρασκευάζεται επάνω είναι τούμπανο και vfm κλπ., έρχεται το παρακάτω βίντεο να καταρρίψει τον μύθο - και με επιστημονική τεκμηρίωση!

(Καλά, δεν το συζητάμε ότι γαμάει το σουβλάκι/πιτόγυρο/σάντουιτς -διότι, για τους μη γνωρίζοντες, σερβίρεται και μέσα σε ψωμάκι- της Θεσσαλονίκης. Πριν χρόνια που ζούσα εκεί 2 επιχειρήσεις αύξησαν κατακόρυφα τον τζίρο τους κατά την παραμονή μου, το Alone Music Store στον πεζόδρομο και το 157 στην διαγώνιο!!)

Μπήκε και τρίτο αυγό μετά την δεύτερη φωτό. To κρέας είναι απάκι, το τυρί κεφαλοτύρι.



11 Likes

:sweat_drops: :sweat_drops:

1 Like
5 Likes