Φαγητό - Συνταγές, Προτάσεις, Φωτογραφίες, Γεύσεις

Μου άρεσε η ιδέα του ranking. Το δικό μου πάει κάπως έτσι:

  1. Σουβλάκια εύκολα
  2. Από κοντά μου αρέσει σχεδόν σε κάθε παραλαγή εκτός χορταρικών και με αντζούγιες (ω ναι μ αρέσει με ανανά)
  3. Μπέργκερ αν πετύχεις το σωστό μαγαζί και χορταίνεις και λιώνεις στην γεύση
  4. Κρέπες. Πάντα μια αλμυρή και μια γλυκιά για πλήρες γεύμα
  5. Κοτοπουλάδικο εγγύηση
  6. Βρώμικο/Σάντουιτς/Χοντ ντογκ. Φεύγεις απ το κλαμπ τύφλα (αυτές τις λίγες φορές που με πείθουν να πάω) και είναι πάντα εκεί. Έχει μια νοστιμιά αλλιώτικη αλλά 9/10 φορές είναι πραγματική βόμβα για το στομάχι
  7. Μεξικάνικο. Δεν έχω φάει ποτέ τάκος και γενικά έχω ελάχιστη επαφή. Σκοπεύω να το ψάξω
  8. Σούσι απλά όχι

Έχω μάνα που γεννήθηκε και έζησε 20 χρόνια Αυστραλία. Υπήρχαν φορές που γυρνώντας απ το σχολείο δεν με περίμενε το κλασικό (Φακές, μακαρόνια, παστίτσιο κλπ) αλλά κάτι fish and chips και κινέζικο. Κινέζικα πιάτα κάνει ακόμα που και που, δεν ξέρω πόσο πιστά είναι θα παω σε ανάλογο μαγαζί για να μάθω.

ΥΓ Όποιος περάσει ποτέ από Σέρρες δοκιμάστε Meat House. Ίσως το πιο νόστιμο μπέργκερ που έφαγα στην ζωή μου

6 Likes

Αφήστε τις καρδούλες κι ελάτε να πάμε για κανένα τσιμπούσι ρε @RiderToUtopia @apostolisza8 @QuintomScenario

3 Likes

Εχω γυρισει στον Νεο Κοσμο (οχι αυτον διπλα στη Δαφνη) εδω και ακριβως 31 μερες, 28 εκ των οποιων ειναι σε διαιτα mode. Ειμαι στην ευχαριστη θεση να ανακοινωσω οτι σημερα Κυριακη κλεινει η 4η εβδομαδα διαιτας και απο τα 100.5 κιλα βρισκομαι πλεον στα 96.5, το οποιο με απλα μαθηματικα σημαινει ενα κιλο ανα βδομαδα.

Του χρονου το καλοκαιρι, λογικα θα μπορω να ερθω οντως για τσιμπουσι και να καταστρεψω τα παντα. Παμε και Μπαρ-Μπε-Κιου αν θελετε και τρωω τον Παππου του Παππου ή οπως το λενε αυτο με τα 8 μπιφτεκια.

5 Likes

Μερικά σταθερά σημεία στην Αθήνα για εμένα.

  • Αδάμ ο Γυρολόγος, στους Αγίους Αναργύρους, για φιλέτο πρόβατο και ζυγούρι.
  • Πέντε Αδέρφια, στο Γεροβουνό, για ζυγούρι και γαμοπίλαφο
  • Γελαστό Κρεμμύδι, στα Βριλήσσια, για πιτόγυρα και πίτσες χωρίς γλουτένη
  • Steak Alive, στον Κορυδαλλό, για μοσχάρι
  • Μπάρμπα Αλέξης, στη Νέα Φιλαδέλφεια, για γεύσεις Ανατολής
  • Beer Alley, στη Νέα Φιλαδέλφεια, για μπίρα
  • Arch, στο Περιστέρι, για μπίρα υπό rock υπόκρουση

Θα με επανέλθω με περισσότερα αν μου έρθει κάτι.

5 Likes

Tα παραπάνω, είναι ο λόγος που θα έμενα Σαλονίκη (οκ συν του ότι γαμάει σαν πόλη) + εκεί που τρώω τα λεφτά μου όταν ανεβαίνω πάνω.
Γεύσεις, συνδυασμοί και νοστιμιά που στην Αθήνα δεν βρίσκεις ούτε στα πιο τρελά σου όνειρα - και δεν θεωρώ ότι υπερβάλλω καθόλου, από αυτά ξεκίνησε αυτή η εναλλακτική-γκουρμέ φάση που κατέβηκε μετά κ Αθήνα

2 Likes

Ο παππούς του γενναίου!

1 Like

Συμφωνώ απόλυτα!

Δυο ακομα παρα πολυ καλα μαγαζια για φαγητο στο χερι στο κεντρο:

-Απ’ αλλου στη Θεμιστοκλεους, φοβερο chili con carne, κοτοπουλο κλπ.
-Al Sharq στην πλατεια Βαθης, μην το αναζητησετε με ονομα, ειναι το μαγαζακι που βρισκεται Λιοσιων 1 ΑΚΡΙΒΩΣ στη γωνια, εκπληκτικο κεμπαπ και κοτοπουλο, πολυ καλο φαλαφελ, το πιο value for money μαγαζι που εχω φαει.

3 Likes

Α μιας και ειδα οτι γενικα σνομπαρεται πολυ το μεξικανικο στην Ελλαδα, ισως γιατι δεν εχει παρει μπρος μαλλον ακομα εκει περα, να πω οτι τα καλα tacos, burritos, enchiladas, quesadillas κτλ δυσκολα τα ανταγωνιζεται καποιο αλλο φαγητο. Ως εκ τουτου θα προτεινω αυτο το μαγαζι, το οποιο και επισκεφτηκα δυο φορες τον Αυγουστο που μας περασε:

Εγω επισκεφτηκα το μαγαζι στα Μελισσια, αλλα εχει και στον Χολαργο. Πολυ καλες τιμες για μεγαλες ποσοτητες φαγητου, και αν ψηνεστε για μαργαριτουλες, αυτη με γευση μανγκο την τιμησαμε ιδιαιτερα εγω κι ο Παντελης, αφου μοιραστηκαμε μια κανατα που εβγαλε 6 ποτηρια (κι αφου κανα δυο αλλα μελη του φορουμ μας πουλησαν) :smiling_imp:

4 Likes

Συμφωνώ και επαυξάνω για το Al Sharq (δεν είχα ιδέα πως λέγεται μέχρι τώρα). Το τιμάω χρόνια και εγώ. Φίλος παραπονέθηκε τελευταία φορά πως το έχει μικρύνει λίγο, αλλά δεν είμαι σίγουρος, σε κάθε περίπτωση παραμένει πολύ νόστιμο και σε χορταίνει το ένα (αν δεν λυσσάς). Κεμπάπ δεν έχω δοκιμάσει, παίρνω σταθερά κοτόπουλο από εκεί και πάντα μισό-μισό όσον αφορά το πόσο καυτερό. Μάχιμη πρόταση.

Κρατάω την πρόταση του @QuintomScenario για μεξικάνικο, ίσως τραβηχτώ Χολαργό για μια δοκιμή κάποια στιγμή, Μελίσσια παραείναι ταξίδι.

3 Likes

Το μεξικάνικο γαμάει αλλά είμαι τρομοκρατημένος ως προς το τι έχει μέσα φασόλια και τι όχι, γιατί αν έχει τη γάμησα άσχημα.

2 Likes

Έχω την εντύπωση πως αναγράφεται καθαρά στο μενού το κάθε γεύμα. Όπως και να’χει, υποθέτω πως μπορείς να τους ζητήσεις να μην βάλουν.

2 Likes

Δεν το εχει μικρυνει, απλα το εχει ακριβυνει, πρωτη φορα μετα απο 10+ χρονια που πηγαινω. Κεμπαπ παρε οπως και δηποτε, για μενα ειναι η σπεσιαλιτε του. Επισης, στο φαλαφελ βαζουμε και μελιτζανα :wink:

1 Like

Σιγουρα και οι διπλανοι σου!

3 Likes

Πότε ακρίβυνε, γιατί νομίζω πέρσυ χειμώνα 1.5 είχε το φαλάφελ ακόμα και 2 το κοτόπουλο.

Η δική μου πρόταση στο κέντρο είναι ο Kirikos στην Κωλέττη, ο οποίος έχει μακαρόνια και σάντουιτς. Μακαρονάδα δεν έχω φάει ποτέ, αλλά τα σάντουιτς είναι πολύ νόστιμα, σε καλό μέγεθος και πολύ οικονομικά. Νομίζω τις περισσότερες φορές έχω δοκιμάσει με κοτομπουκιές, ποτέ δεν απογοητεύτηκα. Συνίσταται και για ξενύχτηδες, θυμάμαι σίγουρα να το έχω πετύχει 2-3 το βράδυ.

1 Like

Ε το 1,5 εγινε 2 και το 2 εγινε 2,5. Και παλι, πολυ καλα ειναι.

2 Likes

Να διευκρινισω οτι το μαγαζι προκειται για εστιατοριο, οχι για fast food. Οποτε οταν λεω καλες τιμες και μεγαλες ποσοτητες, μην περιμενεις τρελη κραιπαλη με απειρο φαγητο. Τα burritos δηλαδη εχουν 9-10 ευρω το καθενα, και ειναι μια χαρα ως μεριδα, δε θελεις κατι αλλο. Αλλα προφανως αν πας με παρεα, ε καλο ειναι να παρετε και κανα δυο ορεκτικα για την παρεα.

Ειναι 10 λεπτα με το αυτοκινητο απο εκει που παιξαμε μπαλα παντως :stuck_out_tongue: Και ειναι σε γωνια που εχει γινει πιατσα τα τελευταια 5-6 χρονια. Απεναντι εχει τιμια μπυραρια που εχουμε ουσιαστικα κανει στεκι με @drenie @pantelis79 @shadowking69 @plex27 και @kbil τα τελευταια 2-3 χρονια, και στην αλλη γωνια εχει ενα νοτιοαφρικανικο μπριζολαδικο με το ονομα Kozi και διπλα κανα 2-3 μπαρακια με χαρακτηρα. Για ενα χαλαρο βραδυ με παρεα ειναι ωραια φαση.

Ευτυχως τα γραφει ολα αναλυτικα στον καταλογο, και φυσικα υπαρχουν πολλες επιλογες χωρις φασολια. Η κεσαντιγια μαλλον θα ηταν η καλυτερη σου επιλογη.

Το καλυτερο φαλαφελ που εχω φαει στην ζωη μου (και οχι απλα στην Ελλαδα), με τεραστια διαφορα απο το δευτερο καλυτερο (και μιλαμε για Νεα Υορκη τωρα, που εχει εξωφρενικα πολλες επιλογες σε φαλαφελαδικα) ειναι παντως αυτο εδω περα:

Τα φαλαφελ τα φτιαχνει ενας τυπος απο την Συρια που αναγκαστηκε να ερθει Ελλαδα λογω του πολεμου, και ειναι εκτος απο φοβερος στην δουλεια του και συμπαθεστατος και πολυ ευγενικος. Φτιαχνουν και φαλαφελ γεμιστα με τυρι Philadelphia, το οποιο ειναι απλα cheat. Επισης εξαιρετικες τιμες, και ποιοτητα. Και οι φωτογραφιες στο λινκ που εδωσα αντικατοπτριζουν πληρως το πως θα σερβιριστει το φαγητο σου.

5 Likes

Σκέψου πως για να φτάσω στο MAC κάνω ήδη 20 λεπτά και πως Κηφισιά είναι το βορειότερο προάστιο που έχω επισκεφθεί (και αυτό έγινε φέτος που αρχίσαμε να παίζουμε μπάσκετ εκεί) :stuck_out_tongue: Για ποτό/φαγητό πάνω από Χαλάνδρι (και εκεί 1-2 φορές) δεν έχω βρεθεί ποτέ.

1 Like

Αν δεν προλάβω να φύγω και να ξεράσω κάπου μόνος μου, σίγουρα τη γάμησαν και αυτοί αλλά αλλά επειδή είναι αλλεργικό το θέμα, μάλλον περισσότερο εγώ.

Θενκς, θα το έχω υπόψη, βασικά μου έχει μείνει τραύμα από ένα μεξικάνικο στο Σαν Φρανσίσκο που ρώτησα αν έχει φασόλια, μου είπαν όχι, και τελικά είχε μέσα στη σάλτσα.

2 Likes

Αν κάποιος (οποιοσδήποτε) βρεθεί ποτέ στην συγκεκριμένη πρόταση του QS, ας ρίξει μια ειδοποίηση και στον tBL…

Εν ευθέτω χρόνω, θα αρχίσω να εμπλουτίζω ποικιλοτρόπως το topic. Πάντως, έχουν αναφερθεί/προταθεί πολύ ωραία πράγματα έως τώρα, δείγμα της αρίστης ποιότητος των μελών.

3 Likes