Φαγητό - Συνταγές, Προτάσεις, Φωτογραφίες, Γεύσεις

Επειδή δεν ημεθα πιουριστες μπορούμε να δεχτούμε σπιτικό μπέργκερ με ετοιματζιδικο ψωμί, με ετοιματζιδικο μπιφτέκι ουχί :exclamation:

5 Likes

Εμένα πάντως μου αρέσει ένα βίντεο του Λουκακου (του σεφ, όχι του ποδοσφαιριστή) για σπιτικά μπέργκερ γιατί ξεκινάει με “βήμα πρώτο: πώς να φτιάξουμε κέτσαπ”

1 Like

Άκυρο το gif σου, συνταγή ονομάζεται οτιδήποτε περιλαμβάνει την προετοιμασία, δεν ήξερα να σου στείλω και λεπτομέρειες για την σύνθεση των μπιφτεκιων

Ορίστε αυτά τα κοτομπεργκερς τα έφτιαξα εγώ από τον κιμά . Τρελή διαδικασία, νιώθω επαγγελματίας σεφ που πήρα τον κιμά και έφτιαξα μπεργκερς. Έβαλα και ρίγανη ε. Απλά ζητάω συγγνώμη προκαταβολικά που η μαγιονέζα ήταν από το σουπερμάρκετ. Την επόμενη φορά θα βάλω τις κότες μου να κάνουν αυγά για να φτιάξω country home made μαγιονέζα .

1 Like

χωράφι να πάρεις πρώτα για να φυτέψεις σιτάρι, να το θερίσεις, να το αλέσεις και να κανείς και τα ψωμιά :stuck_out_tongue:

πεντανόστημα φαίνονται

2 Likes

Απλά έκλαψα. Θα αγοράσω και δεύτερο χωράφι για τις ντομάτες και τα μαρούλια και θα πάρω και μια αγελάδα για το τυρί

2 Likes

Μπορείς να την κατασκευάσεις και μόνος σου με DNA, μισές δουλειές? :stuck_out_tongue:

Αγαπηθειτε ορε, αφήστε τα μπιφτεκομπιφ

3 Likes

Βασικά δεν χρειάζομαι καν αγελάδα, θα βάζω Σαμπατον και Μεηντεν στην διαπασών και θα εμφανίζεται από μόνο του το τυρι

2 Likes

Fixxxed :sunglasses:

1 Like

Πίστεψέ με καλά το έγραψα :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Τι έγινε, πολύ ησύχασε το θρεντ, ανεβάστε τίποτα!
Εδώ σπιτική κολοκυθόσουπα που έφτιαξα χθες, πολύ καλή βγήκε!

10 Likes

Επειδη γράφει φωτογραφίες ο τίτλος

6 Likes

Στηρίζω ένθερμα αλλά έχω την παραξενιά πως προτιμώ την φέτα χωριστά. Χθες π.χ. είχα φασολάκια στο κυρίως πιάτο και δεύτερο πιατάκι με φέτα+παξιμάδια+ελιές.

Υποτιμημένα και νόστιμα τα λαδερά!

6 Likes

Ωπ τι έχουμε εδώ, ένα πιο φανσευ τι φάγατε σήμερα :slightly_smiling_face: :exclamation: ?!

1 Like

Δεν ήθελα να παρω κ αλλο ταπερακι κ το αλουμινοχαρτο με αηδιάζει γιαυτο κ εκανε βουτια στην σαλτσα. Κατα τ αλλα το προτιμω λεμονατο αλλα οτι πει η γυναικα :smiling_face_with_three_hearts:

1 Like

Ξεχωρίζεις και τα λαχανικά στη σαλάτα ανάλογα το χρώμα κλπ σαν τον ντετέκτιβ Μονκ; :stuck_out_tongue_winking_eye:

Καλά δεν είναι παραξενια να θέλεις ξεχωριστά την φέτα από τα ζουμια, έλεος. Έχω ελάχιστες παραξενιές στα φαγητά, αλλά αυτό είναι ότι πιο φυσιολογικό γενικά. Κάποιες γεύσεις στο στόμα είναι καλύτερες όταν συνδυάζονται, άλλες είναι καλύτερες ξεχωριστά, άλλες ανάλογα την περίπτωση.

2 Likes

Εκανα σημερα για πρωτη φορα μακαροναδα al limone και ηταν φανταστικη. Δοκιμαστε την

ακολουθησα αυτο το βιντεο

5 Likes

Πόσο λεμονάτη βγαίνει η γεύση;

πανω κατω οσο ενα ριζοτο. Εχουν και βουτυρο-παρμεζανα και τα δυο

1 Like