Φαγητό - Συνταγές, Προτάσεις, Φωτογραφίες, Γεύσεις

Τα βρίσκεις σχεδόν αποκλειστικά στο Παγκράτι

1 Like

Πατσάς με σκορδοστούμπι στο μαγειρείο “Ήπειρος” στη Βαρβάκειο, εγγύηση για στρώσιμο στομαχιού μετά από γερό ξενύχτι.

3 Likes

εννοειται λατρευουμε πατσα και τρωμε και μπαμιες αλλα η μεγαλυτερη υβρις ειναι οτι εχει hawaiian pizza στο 15

3 Likes

Χθες βρέθηκα στον Πειραιά και έφαγα Ινδικό φαγητό για πρώτη φορά στη ζωή μου από το Kebab & Curry. Λέω “από” γιατί το πήρα πακέτο και από χθες τρώω και δεν τελειώνει :stuck_out_tongue_winking_eye:(έχω φυλάξει φαγητό για ακόμα μια μέρα): κοτόπουλο τίκκα μασάλα, κοτόπουλο κόρμα και κιμά νααν (πρέπει να περιορίσω λίγο την κρεατοφαγία). Όλα ήταν /είναι καλά, το τίκκα μασάλα και το νααν μου άρεσαν πολύ επειδή ήσαν και ελαφρώς πικάντικα, ενώ το κόρμα δεν με τρέλανε, πολύ γλυκιά γεύση για τα γούστα μου. Πολύ καλή εμπειρία, αν και περίμενα κάτι πιο extravagant για να πω την αλήθεια, ειδικότερα μετά απ’ όσα είχα διαβάσει.

6 Likes

Μακαρι να ειχα καθε μερα naan αντι για ψωμι

4 Likes

Νομίζω πως ζούμε σε μια χώρα που έχουμε μεγάλη ποικιλία στο φαγητό και για αυτό πολλές “εξωτικές” κουζίνες μας φαίνονται λιγότερο extravagant από ότι περιμένουμε. Στο Ινδικό από την εμπειρία μου την διαφορά κάνουν τα μπαχαρικά και οι σάλτσες και όχι τα υλικά, αυτά λίγο ως πολύ τα έχουμε και στην δική μας κουζίνα.

4 Likes

Αν και δεν έχω τόσο μεγάλη εμπειρία με κουζίνες και εξεζητημένα υλικά συμφωνώ απόλυτα σε ό,τι αφορά το ινδικό. Δε μου φάνηκαν ιδιαίτερα ανοίκειες οι γεύσεις, θα μπορούσα μάλιστα να τρώω κάθε μέρα αυτό το φαγητό.

2 Likes

Επίσης, χωρίς να έχω δοκιμάσει ποτέ ινδικό στην Ελλάδα , πιθανολογω ότι μπορεί να είναι και 50 φορές λιγότερο καυτερό από ότι το κάνουν στην Ινδία ή εδώ που είμαι εγώ στα πιο αυθεντικά ινδικά. Το πιο πικάντικο πράγμα που έχω δοκιμάσει ποτέ ήταν σε ινδικό, στο οποίο επέλεξα 2 αστεράκια στην κλίμακα των 5 σε κάψα… Ο Ινδός φίλος μου πήρε με 4 αστέρια και ήταν λες και έτρωγε παγωτακι

3 Likes

Εγώ θυμάμαι να έχω πάρει ανυποψίαστος σε ένα ταξίδι (Λετονία) vindaloo lamb. Τα χρειάστηκα αλλά αφενός ήταν εξαίσια μαγειρεμένο αφετέρου τα αντέχω τα καυτερά. Έχω τα όριά μου φυσικά και δεν θέλω η “κάψα” να υπερκαλύπτει την γεύση, και το συγκεκριμένο ήταν μεν φωτιά και λαύρα αλλά η γεύση δεν χανόταν σε κανένα σημείο.

2 Likes

Μιλησε μας γι αυτο φιλτατε nnnkkk και ειμαστε εδω για να βρουμε την αιτια ολοι μαζι, σαν ομαδα.

7 Likes

Δεν έχω πολλά να πω, είμαι ρηχός άνθρωπος και εμπιστεύομαι την όψη, το βλέπω και δε μ’αρέσει άρα δεν το τρώω.

είμαι σίγουρος ότι υπάρχει κάτι που το τρως αμάσητο αλλά έχει χάλια όψη

Πέρυσι έφαγα πρώτη (!) φορά μελομακάρονο, δεν το βάζω πάνω από κουραμπιέ αλλά still θα φάω και φέτος, παρεξηγημένο γλυκό μάλλον για κάποιους σαν και εμάς - στηρίζω και εγώ μια δοκιμή @nnnkkk και την δεύτερη ευκαιρία που όλοι -πάνω κάτω- δικαιούνται

1 Like

Τι λετε; Για το μελομακαρονο μιλατε; Παιζει ανετα στο τοπ 3 γλυκων. Μπορω να φαω αμετρητα σε μια μερα

11 Likes

Μόλις επέστρεψα από Πορτογαλία. Εκτός από τα υπέροχα ψαρικά τους είχαν και ένα άλλο ενδιαφέρον πιάτο πολύ βαρύ βέβαια αλλά τέλειο

3 Likes

Μόνο ψαρικα όμως, ε. Οι άνθρωποι δεν ξέρουν να τρώνε. Φτιάχνουν ένα νοστιμότατο ψάρι και μετά δίπλα σου πετάνε μια ΝΕΡΟΒΤΑΣΤΗ πατάτα και λες καπου, ωπα, έλεος.

Σπιτικά μπεργκερ, απλή και τίμια συνταγουλα ότι πρέπει.

9 Likes

Το μπιφτέκι το έπλασες και έφτιαξες εσύ ή έτοιμο;
Επίσης… ντομάτα με φλούδα δεν μπορώ να βλέπω στο πιάτο! Αλλά πταίσμα αυτό.

Δεν ξέρω ποιός ξεφλουδίζει την ντομάτα μετά την ηλικία των 7 , τι να σου πω :stuck_out_tongue_closed_eyes: Τα συγκεκριμένα μπιφτέκια ήταν έτοιμα και καταπληκτικά. Άλλες φορές τα φτιάχνω μόνος μου

2 Likes

Shame Facepalm GIF by MOODMAN

6 Likes