Μπασογραμμές οριζόντων

Μπα, ακούς και pop εσύ;

3 Likes

φυσικά

Κάπως τα είχα καταφέρει μέχρι το 2009 και από Dark Tranquillity είχα ακούσει μόνο διάσπαρτα κομμάτια.

Το σύμπαν (ή ο @nikatapi) με φώτισε και άκουσα το Where Death Is Most Alive. Κάθε δύο λεπτά πανηγύριζα.

Με συνοπτικές διαδικασίες επόμενη στάση The Gallery, γιατί τα τραγούδια που μου κόλλησαν περισσότερο ήταν από κει.

Κι αφού ο δίσκος με έχει τσακίσει εφτά φορές, τη στιγμή που περιμένω πλητκράτη εισαγωγή για να ανασάνω, σκάει το μπάσο. :wave:

7 Likes

Πείτε μου αν υπάρχει στο σύμπαν καλύτερη αγνωστη μπασ(ιμ)ογραμμή από αυτή:
(116) Full Moon - [My Life is] Dangerous - YouTube

2 Likes

Tool θα έβαζα αλλά με προλάβανε. Απ τα λίγα συγκροτήματα που η κιθάρα είναι τελευταία στην συζήτηση.

Κατά τ άλλα έχω σε τεράστια εκτίμηση τους μπασίστες και το μπάσο αν και δεν είχα το παραμικρό ταλέντο για να παίξω

πρώτο τραγούδι που κατάλαβα τον ήχο του μπάσου πιτσιρικάς

αγαπημένες μπασογραμμές πολλές ενδεικτικά μια που με στοιχειώνει (ειδικά στην ακουστική του έκδοση)

Θα επανέλθω λογικά με μπόλικα τραγούδια

Εκπλήσσομαι που κανένας δεν ανέφερε

κλπ

11 Likes

Ναι, υπάρχει:

1 Like

Απίστευτη Flea μπασογραμμή!

2 Likes

ε, όχι, δεν. αλλά γαμάτο καναλάκι
(116) Anatolian Rock Revival Project - YouTube

1 Like

Γαμάτη ιδέα για thread.

Μπασογραμμή που πάντα ραγίζει κάτι μέσα μου, από εποχές που ο Myung έβγαζε ψυχούλα στους Theater

Δεν γίνεται να έχουμε thread για μπάσο χωρίς τον υπέρτατο Geddy Lee
Κομμάτι που είναι 90% μπάσο, και slappadabass forever

Και ναι το Power Windows ειναι δισκάρα

Άλλη αγαπημένη στιγμή από έναν δίσκο που με έχει σημαδέψει, χωρίς κάτι “in your face” αλλά έρχεται να χτίσει τόσο όμορφα το σύνολο του κομματιού

7 Likes

+1000

2 Likes

Και μόλις μου ήρθε ότι ξεχάσαμε το

3 Likes

Από Flea και Tool διάθεση να έχουμε να λέμε.

Για μένα αγαπημένο κομμάτι RHCP και ίσως περισσότερο πωρωτική μπάσο γραμμή είναι τούτο δω

Όπως επίσης, ατελείωτη Μπασάρα έχει εδώ με το καλημέρα (@Aldebaran I summon you)

Και εδώ στο 2:35

6 Likes

Και όμως, κιθάρα, όχι μπάσο :stuck_out_tongue:

(πρώτη φορά κι εγώ το έμαθα από συνέντευξή του, λίγο μετά την αποχώρηση του Kristoffer)

Summary

Pain of Salvation - People Passing By , Live in New York 2014 - YouTube

Pain of Salvation - "People passing by" (live in Seattle) - YouTube

2 Likes

Nani???

Ωραία. Ας ξεκαθαρίσουμε ότι είναι μπασογραμμή, που για fail λόγους την παίζει η κιθάρα

1 Like

Δεν πάει να το παίζει και με καζου, τι μπανταρα θεε μου.

3 Likes

(Χαμο)γελάω από το πρωί με το θρεντ καθώς έχω μια πολύ ιδιαίτερη σχέση με το μπάσο, την οποία δεν θα αναλύσω τώρα για να μην ρεζιλευτώ. ;p

Κατά τα άλλα, μέσα στα πάμπολα πράγματα που μπορώ να σκεφτώ, το πρώτο ίσως να είναι πάντα το The Chain (cheers @Aldebaran) και το πρώτο που θα ήθελα να αφήσω εδώ, αν και πλήκρο / not that it matters, είναι τούτο

6 Likes

Να το αναλύσεις, δεν θα ρεζιλευτείς, βασικά άσε με να σε βοηθήσω λίγο:

ΟΙ ΜΠΑΣΙΣΤΕΣ ΕΊΝΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΕΡΩΤΕΥΣΙΜΟΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ.

Μετά από 30 χρόνια παίζοντας σε μπάντες, έχω καταλάβει πια κάποια συγκεκριμένα patterns.

Οι γυναίκες που ξέρουν τι θέλουν, πάνε στον μπασίστα.

Αυτές που θέλουν πιο psysical πράγματα, ποντάρουν πολλά στον ντράμερ.

Ο κιθαρίστας τραβάει αυτές που δυσκολεύονται γενικώς να ωριμάσουν.

Ο τραγουδιστής τραβάει αυτές με τα πιο πολλά ψυχολογικά.

Και ΚΑΜΙΑ δεν θέλει τον πληκτρά.

Βγαλμένα από την ζωή είναι όλα αυτά.

12 Likes

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ γι αυτά κι αν έχω feelings and opinions, αλλά όχι δεν εννοούσα κάτι τέτοιο τώρα. Η σχέση μου με το μπάσο είναι αστεία γιατί για πάρα πολλά χρόνια ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΩ να το καταλάβω να βρω τι σκατά είναι, ειδικά ακούγοντας μέταλ. Δεν θυμάμαι πότε πώς κλπ έγινε το κλικ, απλώς κάποια στιγμή είπα την φράση “Ακούω το μπάσο!!!” το οποίο επαναλάμβανα και κάθε φορά που κατάφερνα να το απομονώσω/εντοπίσω κλπ και έχει γίνει κάπως σαν inside joke. Αυτά…

4 Likes

Εγω απλώς ένιωσα πως είμαστε στο κατάλληλο θρεντ για να ειπωθούν μερικές αλήθειες!

6 Likes

Kαι που να εχεις να τσαγκρουνας το οργανακι σου και να τραγουδας κιολας…εκει τραβας…αστο καλυτερα… :grinning: πολυ ευστοχο το σχολιο σου παντως :ok_hand:

1 Like