Ποιοι οι ουσιαστικοί λόγοι επιλογής αγαπημένου συγκροτήματος

Και να προσθεσω την καλη χημεια που πρεπει να εχουν μεταξυ τους τα μελη της μπαντας

εσενα σε παω.

PEARL JAM γιατι ο eddie vedder είναι απλά θεός.

μετά βάζω doors γιατί ο jim morisson είναι θεός

μετα led zeppelin γιατί είναι όλοι τους θεοί.

Megadeth γιατί χωρίς τον Mustaine δεν θα υπήρχε speed/thrash metal,και πολύ απλά γιατί τo Holy Wars είναι το καλύτερο thrash κομμάτι όλων των εποχών…

PW ESY EISAI H ADERFH PSYXH MU!!! TI ALLO AKUME APO GRUNGE?

LOIPON AKUW POLLA EIDH…ALTERN, CLASSIC, PROGRESSIVE, METAL, GRUNGE K LIGO PUNK… AN KATSW NA PW POIO GROUP APO KA8E KATHGORIA …
TESPA G MENA METRAEI H POIOTHTA, TO SYNAIS8HMA, K AN AYTO PU AKUW G KAPOIO LOGO ME AGGIZEI ASXETAAN EINAI MAINSTREAM H PSAGMENO…
AGAPHMENA GROUP GENIKA EINAI POLLA…

PIO POLY OMWS GUNS N ROSES …DE ME NOIAZEI G TO CHINESE DEMOCRACY…
DE ME NOIAZEI G TON AXL TI LENE…UTE THEWRW SUPER DUPER MUST TH MUSIKH TUS G NA EIMAI EILIKRINHS…
APLWS OTAN AKUW GUNS NIW8W POLY OMORFA…
(NA LEIPUN TA SXOLIA )

XIXI MAkari na eixes dei k tus zeppelin…tha eixes meinei 8O 8O 8O etsi mono pu tha tus eblepes sth skhnh. :stuck_out_tongue: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:
eyxomai na symbei :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: (N a TUS DEIS OXI NA MEINEIS ETC :stuck_out_tongue: )

PW ESY EISAI H ADERFH PSYXH MU!!! TI ALLO AKUME APO GRUNGE?[/quote]

κλασσικα… nirvana, soundgarden (που λανθασμενα χαρακτηριζονται απο καποιους ως μη grunge), temple of the dog κλπ

PW ESY EISAI H ADERFH PSYXH MU!!! TI ALLO AKUME APO GRUNGE?[/quote]

κλασσικα… nirvana, soundgarden (που λανθασμενα χαρακτηριζονται απο καποιους ως μη grunge), temple of the dog κλπ[/quote]

soundgarden me 2…nirvana tus ekopsa prosfatws logw psyxologiku polemu apo akpoius kyriws …apo edw k oxi mono (bl.nihilist…k enas filos m ap to sxoleio)
tespa exw pwrwsh alice in chains kai pearl jam. u?

PW ESY EISAI H ADERFH PSYXH MU!!! TI ALLO AKUME APO GRUNGE?[/quote]

κλασσικα… nirvana, soundgarden (που λανθασμενα χαρακτηριζονται απο καποιους ως μη grunge), temple of the dog κλπ[/quote]

soundgarden me 2…nirvana tus ekopsa prosfatws logw psyxologiku polemu apo akpoius kyriws …apo edw k oxi mono (bl.nihilist…k enas filos m ap to sxoleio)
tespa exw pwrwsh alice in chains kai pearl jam. u?[/quote]

με alice in chains δεν εχω ασχοληθει πολυ. ενα video clip τους ειδα και δεν τρελαθηκa. pearl jam σου ειπα με πορωνουν. δεν με πορωνουν μονο λογω των δισκων τους αλλα και λογω αυτου του live:

Πρωτα επειδη καθε νοτα με ταξιδευει σε ολους κοσμους και δευτερο το καθε τραγουδι τους ειναι συνδεδεμενο με καποια φασητ ης ζωης μου. Μιλαω για τους τρισμεγιστους Pink Floyd.

[size=6]SCORPIONS[/size] Γιατί απλά είναι το πρώτο ροκ συγρότημα που άκουσα όταν ήμουν κάπου 10 χρόνων, οπότε αυτοί με μύησαν στο ροκ.
Ακόμη οι Doors γιατί θαυμάζω τον Jim Morrison και γιατί οι στίχοι του Severed garden με έχουν εκφράσει απόλυτα.
Τέλος οι Pink Floyd για τη μουσική ιδιοφυία του Waters, τις υπέρτατες συνθέσεις, τους φοβερούς στίχους, το ήθος και το επίπεδο όλων των μουσικών του συγκροτήματος.[/b]

σορυ κιολας αλλα σιγα το θεμα που θελει μεγαλη αναλυση… τα συγκροτηματα που σε εκφραζουν περισσοτερο (απο μουσικη μεχρι στιχους κλπ) ειναι τα αγαπημενα…πιστευω

Λοιπόν φοβερό thread…
Καταρχάς οι λόγοι που θα μου αρέσει ένα συγκρότημα είναι οι εξής (μπορεί να ισχύουν όλα, μπορεί μερικά)
-Να είναι original, πρωτότυπο, να μην είναι κακή κόπια του παρελθόντος
-Να μου αρέσουν οι στίχοι του
-Να ακούω τα τραγούδια του και να καταλαβαίνω ότι είναι ποιοτικά, ότι δεν γράφτηκαν μόνο και μόνο για να αρέσουν στο κοινό
-Όταν το ακούω, να μου έρχονται συναισθήματα: Να πορώνομαι, να μου ανεβαινει η διάθεση. να μελαγχολώ, να ταξιδεύει το μυαλο μου κτλ…
-Να μου αρέσει το image του, δλδ να με ικανοποιεί η εικόνα που θέλουν να προβάλλουν στον κόσμο

Για να είναι ένα συγκρότημα το αγαπημένο μου πρέπει να έχει βγάλει τουλάχιστον 2-3 δίσκους που να τους ακούω και να ανατριχιάζω… Που όποτε τους ακούω, τους βάζω από το πρώτο κομμάτι και δεν σταματάω μέχρι το τελευταίο… Να τρώω κόλλημα με τραγούδια τους και να τα βάζω να τα ακούω άπειρες φορές συνεχόμενες… Για να είναι ένα συγκότημα το αγαπημένο μου πρέπει να με κάνει κάποια στιγμή να δακρύσω…

Ο ουσιαστικοτερος λογος ειναι να το ακους και να σου μιλαει κατευθειαν στην ψυχη.Προσωπικα το εχω αισθανθει με αρκετα συγκροτηματα αλλα πιο πολυ με τους Manowar!

Den yparxei kapoios ousiastikos logos na einai ena sygkekrimeno sygrothma to agaphmeno sou.mporei na koitas kapoia pragmata se sygrothmata.Alla otan to akous kai goystareis trela den koitas tpt

Agaphmeno 8a elega toys Children Of Bodom twra an kai den akouw panw apo 2 xronia me to pou toys akousa kollhsa opws kai me toys PanterA pou akouga kai pio palia.

+9999999

δηλαδη: Iron Maiden, Iced Earth, Paradise Lost, Gathering, Opeth και Pearl Jam

oi GUNS N ROSES giati apla einai kaulaaaaaaaaa!!!

meta paei papakwstantinou,led zeppelin,aerosmith,acdc k scorpions…k alla…

Ακριβως αυτο. Οχι για τα συγκροτηματα, για την επιχειρηματολογια εννοω. Δεν εχουμε λογους για να γουσταρουμε ενα συγκροτημα. Δεν νομιζω οτι “επιλεγεις” ενα συγκροτημα να γινει το αγαπημενο σου, απλα γινεται. Οπως ειπε κι ο zouglau στην πρωτη σελιδα:

Γιατι ετσι μας αρεσει!:stuck_out_tongue:
Τωρα οκ γενικα μπορεις να διακρινεις καποια “κοινα σημεια” στα συγκροτηματα που σου αρεσουν, π.χ. προσωπικα δινω πολυ σημασια στους στιχους(οχι απαραιτητα να ειναι λογοτεχνικοι, απλα touching) και στην μελωδικοτητα ολιγον τι.

η μουσικη και οι στιχοι. απλα.:wink: