Γρατζουνιες, χτυπηματα και σημαδια σε οργανα: ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!

χτυπηματακια υπαρχουν αρκετα αλλα δεν βαζω τιποτα γιατι ειναι βαθουλωματα και δεν φτιαχνονται.Το χειροτερο ειναι αυτο με τη ζωνη ,που φευγει απο το σιδερο και παρτη κατω την κιθαρα.
Ευτυχως αν και εχει φυγει πολλες φορες την εχω σωσει στον αερα.Γι αυτο υπαρχουν οι ασφαλειες.Τισ βιδωνεις και εισαι κυριλε.
Υ.Γ Το θεμα ειναι να βρεις που τις πουλανε γιατι ειχα παει στο Νακα και δεν ειχε ιδεα.Απ την αλλη ο Στολλας (πιο σχετικος)μου λεει οτι τα ξερει αλλα δεν τα φερνει το μαγαζι…

διαβαζα αυτο το θρεαντ και σκεφτομουν οτι αποκλειετε να μ φευγει το λουρι,καθως στα ευκολα(παιξιμο καθιστος) μια χαρα ηταν,αλλα με το που επαιξα…ξερω γω…3η φορα ορθιος παρτην κατω την κιθαρα.Παλι καλα ηταν ο καναπες διπλα…απο τοτε μ βγενει σχεδον καθε μερα το *ουστικο

εμενα γιατι ρε παιδια δεν εχει βγει ποτε η ζωνη απο το μπασσο κι εσας σας βγαινει? :stuck_out_tongue:

ελα ντε και μενα ποτε δε μου εχει βγει.

Λοιπόν παιδιά το καλύτερο προϊόν για γρατζουνίες και (μικρά) βαθούλωματα είναι σε σπρέι.
Είναι από κάποια εγγλέζικη εταιρία, το έχω βρει στον thomann και νομίζω λεγόταν…

[SIZE=“3”]GET OVER IT![/SIZE]

Ξεπεράστε το αγόρια! Αφιερώστε χρόνο στην μελέτη και την εξάσκηση κι όταν μάθετε να παίζετε αυτό που σας αρέσει και περνάτε καλά, τα κοριτσάκια που θα σας παρακολουθούν δεν θα προσέχουν τα βαθουλώματα στο όργανο.

Πρακτικά, -επειδή δεν είμαι κατ’αποκλειστικότα τρωλ- η καλύτερη λύση για φθορά στο φινίρισμα του οργάνου που δεν την αντέχετε, είναι να πάρετε το ίδιο σε καινούριο.

Για πιό οικονομικά, χρησιμοποιήστε τοπικά λίγο από το μανώ της μάμας και ξεκινήστε να διαβάζετε το post από την αρχή.

Γαμησε με… Επαιζα εχτες και πανω στην μαλακια μου, το κραταγα οριζοντια και προσπαθουσα να παιξω ετσι, και περασε το πιαστρακι του μπασου απο την τρυπα της ζωνης και εσκασε στο πατωμα. Μονο που δεν εκλαψα ε…
“ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΚΟΤΩΣΑ!!!” :o

Ευτυχως δεν καταλαβε τιποτα αλλα εμενα μου πηγε τρεις και μια. Θα παω παντως να αγορασω ενα σπρευ να υπαρχει.

Offtopic

Να’τος και ο γάτος, το καθάρισε το πολύφωτο:
http://www.youtube.com/watch?v=ccKLvBdG8Y0

εγω εχω ενα μπασσο ιμπανεζ Σρ 300 το οποιο εχει αρκετα χτυπηματα και σημαδια, αλλα τα εχω αφησει ετσι, για να φαινεται παλιο… Εχει και ενα αυτοκολλητο μοονσπελλ απο πισω. Δεν μου κανει καρδια να το βγαλω.

εμενα το ESP μ ευτυχως δεν εχει σημαδια. κατι ελαχιστα που δεν φαινονται. αλλα ειναι ολομαυρο, με μαυρη ταστιερα, και ψαχνω κανα γαματο αυτοκολλητακι να βαλω αλλα δεν βρισκω τιποτα

Εγω εχω μπασο που ολο και καπου θα το κοπανησω οταν κανω ποζεριες:p,αλλα δεν τρεχει και τιποτα.Αυτοκολλητα που να βρω?

Το λουρι το παλιο που ειχα εβγαινε συνεχεια,αλλα αυτο που εχω τωρα δεν βγαινει με τιποτα,ειδικα οταν θελω να το βγαλω#-o

να κ μια εμπορίου

οκ, ωραίο είναι να έχει η κιθάρα φθορές απο τον χρόνο, αλλα ας είναι ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ κ όχι επειδή εχει τριφτεί με γυαλόχαρτο, έχει περαστεί με χρωστικά έλαια κ έχει καει με καμινέτο. Κατα καιρούς έχουν βγει κ εξαντληθει κατι relic σειρες της fender/squire με μεγάλη επιτυχία.

Στο τόπικ: τα σπρέυ κ λοιπες τετοιες ιστοριούλες βοηθάνε στο να φεύγουν ελαφριές γρατζουνίτσες απο τπτ πλαστικά φερμουαρ, σκληρες κουβέρτες (απ αυτες του στρατου-style), αλλά επ’ ουδενί δε καλύπτουν χτυπήματα-βαθουλώματα. Κοινώς είναι για τα κιθαρομάγαζα για να φαίνονται όμορφες κ γυαλιστερές.
Ο μόνος υγιής τρόπος να φύγει ένα καλό χτύπημα, είναι να φύγει κ το ξύλο μαζί του. Ντου νοτ τραη δις ατ χομ :stuck_out_tongue:

Αληθεια ρε αυτοκολλητα συγκροτηματων που βρισκουμε περα απο το ιντερνετ?

γνησιο κ τιμιο ποστ

χτεσινο κοπανημα: βαφαμε ενα δωματιο σπιτι,και στερεωσαμε την κιθαρα σε εναν τοιχο να μην πιανει χωρο.και οποτε περνουσα και την εβλεπα ελεγα κατι θα γινει τωρα και θα γραφω σο φοουμ:lol::stuck_out_tongue:
τεσπα,αν κα ιεμεινε ωρες ακινητη,η δυναμη του σατανα την κουνησε τηλεπαθητικα και παρτην κατω την κιθαρα…παλι καλα κανενα σοβαρο χτυπημα δν επαθε :stuck_out_tongue:

ειναι οντως καταπληκτικες οι κιθαρες κρεμασμενες στον τοιχο, και γω ετσι τις εχω σπιτι, αλλα ναι, σε πιανει η καρδια σου

ελεγα να δοκιμασω να κανω καμια αερογραφια, αλλα φοβαμαι μην το καταστρεψω :stuck_out_tongue:

Πρώτον.

Για να μην σας πέφτει.

Μονωτική ταινία, ούτε φεύγει ούτε γύρες φέρνει το ζωνάρι.
Μην ρωτήσει κανείς αν έχει… γρατσουνίες το μωρό μου.

Και δεύτερον.


Όταν έκλεισαν οι ράμπο το μαγαζί του Στηβ Ντούζου και δεν πήρα τη θέση του γραφίστα, στεναχωρήθηκα.
Το βράδυ άκουγα Stooges και χωρίς να το καταλάβω κατέβασα κι ένα μπουκαλάκι ούζο.
Σε κάποια φάση της βραδιάς καρφώθηκε και ένα μαχαίρι μικρό στο πίσω μέρος του μπάσου.
Ένα κομμάτι του μαχαιριού είναι ακόμα μέσα στο ξύλο.
Δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά στον τόνο.
Αποφεύγω το (πολύ) ούζο.

αρρωστια η κιθαρα. τα χμας παιζει να κανω αρτιστικες αναζητησεις στην παλια παλια μου

εδιτ, ενωση κεντρωων ωλωλωλ

ειπα ενος φιλου μου να βαλει την κιθαρα στη θηκη μετα την προβα και την ειχε αφησει ανοιχτη…οντως δηλ…ειπα να την βαλει στη θηκη αλλα δεν ηξερα οτι επρεπε να αναφερω τπτ και για φερμουαρ…καινουρια κιθαρα 5ημερων και σκαει σε σκαλοπατι οπως την σηκωσα και σπασανε τα 4 πρωτα κλειδια απο πανω συν του οτι μπηκε μεσα το ενα κουμπι που ρυθμιζει τα μπασα(αλλα γυριζει ακομα)…:cry:

(ο ηχος που εκανε με σκοτωσε!!!)

ον τοπικ παντως…απο τοτε μεχρι σημερα εχει περασσει πολλα βασανα κατα λαθος…αλλα δεν χρησιμοποιω τπτ…βγαζει μια αλητογοητεια!!!8)8)

και γω αναρωτιομουν αν και δεν 3ερω που να το κοτσαρω ετσι οπως ειναι ο χρωματισμος…
ισως απο πισω να το κουλουσα πουθενα…
παντως αυτο με το λουρακι ρε παιδια τι πραμα ειναι?να φοβαμαι να την φορεσω!!8O