Νέες Κυκλοφορίες 2024

Πόσο ταλαντούχος αυτός ο άνθρωπος

1 Like

Πολύ καλό black metal κατάμαυρο χωρίς περιττά κουραφέξαλα…

3 Likes

Κυκλοφορεί ένα βίντεο στο φβ, το οποίο, λόγω του ότι έβλεπα τον Aaron Stainthorpe στην αρχική εικόνα, υπέθετα ότι είναι κάποιο βίντεο των My Dying Bride. Τελικά είναι ένα καινούριο project του Aaron, το οποίο κινείται στον χώρο του metal, gothic rock, dark synth pop. Το κομμάτι είναι φοβερό, μου θυμίζει Paradise Lost από την μεσαία τους περίοδο, το οποίο είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα αρέσει στον @QuintomScenario, συν Tiamat. Παραγωγός είναι ο Gregor Mackintosh, ο οποίος έχει συνεισφέρει κ κάποιες κιθαριστικές μελωδίες. Αν όλο το άλμπουμ κινείται στο ίδιο ύφος, με την ίδια ποιότητα θα μιλάμε για τεράστια κυκλοφορία.
Βέβαια, δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό για τους My Dying Bride, με βάση τα πρόσφατα προβλήματα των μελών της μπάντας που έχουν βγει στην επιφάνεια.
Επίσης…τι 30 ευρώ το βινύλιο γμτχσ.

1 Like

Όντας τεράστιος οπαδός όλων των περιόδων των mdb το κομμάτι για μένα ειναι απογοητευτικό δυστυχώς. Βασικά αν το άκουγα δίχως να το βλέπω θα έλεγα οτι είναι καινούριο pl.

Μα δεν είναι MDB, είναι πιο κοντά ρε Lost, Tiamat ίσως Moonspell…πιο κοντά σε gothic ήχους δλδ. Δεν ξέρω, μου άρεσε πολύ.

Δυνατό!!!

Ομολογουμένως ο nikosPL δε θα μπορούσε να περιγράψει πιο to the point τον ήχο του κομματιού, αλλά πραγματικά μιλάμε για τόσα κλικαρισμένα κουτάκια του συγκεκριμένου ήχου (τα βαρύτονα φωνητικά, οι κοφτές palm muted κιθάρες, τα γυναικεία φωνητικά στο background, οι lead μελωδίες) που δεν προξενεί τελικά κανένα ενδιαφέρον για εμένα -αλλά υποθέτω κάτι τέτοιο εξαρτάται από το πόσο το ενδιαφέρον του κάθε ακροατή έχει κορεστεί από αυτό το στυλ ή πόσο πολύ το γουστάρει. Αλλά πραγματικά, το τραγούδι θα μπορούσε να είχε βγει από A.I., έτσι;

Πάντως, αν το βίντεο είχε βγει από ΑΙ, τότε το prompt θα ήταν σίγουρα “Metal music video from '00s to '10s”

Σε αντίθεση με την πρώτη μου εντύπωση που ήταν “πόσο χάλια είναι αυτή η μπούρδα που ακούω” σιγά σιγά έχει αρχίσει να μου ακούγεται όλο και καλύτερο.

3 Likes

Ωραία όλα αυτά, αλλααααα ζούμε στην εποχή που θα κάνει δισκογραφική επιστροφή η καλύτερη noise rock μπάντα όλων των εποχών (γνώμη μου πάντα). ΔΙΣΚΟΣ JESUS LIZARD 2024 ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ (αν είναι και παραγωγή albini ΑΟΤΥ)

4 Likes
1 Like

. -

9 Likes

Γιατι δεν πόσταρες κατευθείαν στις Καλύτερες Κυκλοφορίες 2024;

1 Like

2ο

6 Likes

μ’ άρεσε πολύ το κομμάτι, όπως και το πρώτο σίνγκλ

3 Likes

Ειδικά εκείνο το σημείο του με τα τύμπανα και το μπάσο…

2 Likes

Εν τω μεταξύ, τι γίνεται στο “Further Opening the Wounds”; Και να πω ότι δεν τα έγραψε και δεν προειδοποίησε ο @Aldebaran;

1 Like

@Aldebaran Πλάκα πλάκα μάλλον έπρεπε :stuck_out_tongue: Είπα να το παίξω επιφυλακτικός, επειδή δεν μπορώ να το ακούσω ακόμα…

@Dr.Feelgood Σταματήστε ρε μαλάκες! Περιμένετε να το βάλω κι εγώ.

1 Like

Σημερα κυκλοφορει το νεο Evergrey για οποιον ενδιαφερεται.Και επισημα και “ανεπισημα”

2 Likes