Ισότητα των Φύλων ή Όχι?

Λογικό είναι να ασχοληθεί η γυναίκα με τα παιδιά ας πούμε και ο άνδρας με δύσκολες εργασίες. Κάπως έτσι ξεκινάει. Ξαναλέω, όχι ότι καθορίζει ολόκληρη την νοοτροπία ζωής και όχι ότι οι υπερβολές είναι εντός προγράμματος της ισοτιμίας…Τεσπά.

σαν να λεμε,ο Αλβανος θα δουλεψει,ο Ελληνας θα παρει τα λεφτα…σκεψου το και λιγο διαφορετικα…οπως ενα αλλοδαπος δεν πρεπει να αντιμετωπιζεται διαφορετικα μονο και μονο επειδη ειναι αλλοδαπος,ετσι και μια γυναικα ή ενας ανδρας δεν πρεπει να αντιμετωπιζεται με τον οποιοδηποτε τροπο λογω του φυλου του…ουτε να εχει καποιους συγκεκριμενους ρολους…
παντα ετσι το εβλεπα το θεμα…

Μα δεν το βλέπω έτσι. Απλά δεν μπορείς ν’ αποφύγεις το ότι είσαι πιο δυνατός από κάποια γυναίκα και εγώ δεν μπορώ ν’ αποφύγω ότι ανήκω στην ομάδα αυτών που κάνουν παιδιά. Ισότητα δεν γίνεται να υπάρξει λόγω χαρακτηριστικών που προφανώς δημιουργούνται… Δεν λέω ότι η γυναίκα είναι για το σφουγγάρισμα και ο άντρας για την δουλειά. Άλλο οι ακραίες αντιλήψεις, άλλο τα βιολογικά χαρακτηριστικά και σαφώς άλλες οι δυνατότητες του καθένα σαν άνθρωπος από ένα σημείο και μετά. Απλά είναι κάποια χαρακτηριστικά που κατά καιρούς πρέπει να μας κάνουν να καταλαβαίνουμε τι είναι ο άνδρας και η γυναίκα. Γι’ αρμονία απλά, τίποτα παραπάνω. Κανείς δεν είπε ότι κάποιος θα είναι πιο πάνω από τον άλλο στα δικαιώματα.

μα οταν μιλαμε για ισοτητα,δεν μιλαμε για τις δυνατοτητες του εκαστοτε φυλου…διοτι υπαρχουν γυναικες που τα καταφερνουν πολυ καλυτερα στις δυσκολες “ανδρικες” δουλειες και ανδρες ικανοτεροι απο μια γυναικα να κανουν τις “γυναικειες” υποχρεωσεις…μιλαμε για τον τροπο αντιμετωπισης…ο οποιος θα επρεπε να ειναι υποκειμενικος για καθε ατομο…δεν γινεται να αντιμετωπιζεις ολους τους ανδρες ή ολες τις γυναικες το ιδιο μονο και μονο λογω του φυλου τους…
(παω για νανι λορδοι και λορδες μου :lol: )

Ε, λολ, αυτό είναι ισοτιμία, όχι ισότητα. Σ’ αυτό πιστεύω όλοι (ή οι περισσότεροι) συμφωνούν.
(Καληνύχτες).

αχ μακαρι να ειχαμε ισοτητα…να ημασταν δηλαδη ισοι με τις γυναικες…αλλα…

η ισοτιμια,ειναι υποκειμενικο ζητημα…εσυ αποφασιζεις ποιος ειναι αξιος και ποιος οχι,αναλογα με την συμπεριφορα του αλλου και χιλιους δυο παραγοντες…οπως και η ιση αντιμετωπιση ειναι υποκειμενικο ζητημα…αλλα δεν πρεπει να στηριζεται πουθενα αλλου εκτος απο τα συναισθηματα που σου δημιουργει καποιος ανθρωπος…η αντιμετωπιση βασει του φυλου,ειναι κατ’εμε,ρατσιστικη…

Το ότι το κάθε φύλο παιζει κάποιους διαφορετικούς ρόλους, δεν σημαίνει ότι κάποιος μπορεί να κρίνει ποιος από τους ρόλους αυτόυς είναι πιο σημαντικός ώστε να να θεωρεί ότι το φύλο που τον ασκεί είναι ανώτερο απο το άλλο. Εξάλλου δεν μπορεί να υπάρξει σήμερα οικογένεια που να μην εργαζονται και τα δύο μέλη γιατι απλά δεν βγαίνει οικονομικά.

Πάντως αν ήταν εφικτο να δουλεύει να δουλευει μόνο ο ένας θα προτιμούσα χαλαρα αυτή να είναι η γυναίκα μου και εγώ να είμαι στο σπίτι με τα παιδια. Θα τα πήγαινα σχολείο, θα τεμπέλιαζα με τη Μενεγάκη, θα έφτιαχνα και καμιά μακάρονάδα και παρα την τρομερη μου κούραση θα είχα και διάθεση για σεξ χα χα…

μα δεν μιλαμε για την οικογενεια…για την κοινωνια μιλαμε…οταν κανεις οικογενεια,ειναι δικο σου και του συντροφου σου θεμα,το τι θα κανει ο καθενας…

Μα και εγώ για την κοινωνια μιλάω. Η κοινωνία έχει ορίσει αυτούς τους ρόλους με τον άντρα απο πάνω…

Το ότι το κάθε φύλο παιζει κάποιους διαφορετικούς ρόλους, δεν σημαίνει ότι κάποιος μπορεί να κρίνει ποιος από τους ρόλους αυτόυς είναι πιο σημαντικός ώστε να να θεωρεί ότι το φύλο που τον ασκεί είναι ανώτερο απο το άλλο. Εξάλλου δεν μπορεί να υπάρξει σήμερα οικογένεια που να μην εργαζονται και τα δύο μέλη γιατι απλά δεν βγαίνει οικονομικά.

εδω σκαλωσα,νομιζοντας οτι και στα υπολοιπα,αναφερεσουν στην οικογενεια…δεν πρεπει να απανταω με την τσιμπλα στο ματι :stuck_out_tongue:

Δεν είναι ρατσιστικό να ξέρεις ποιος είναι γυναίκα, ποιος άνδρας και τις δυνατότητες του καθένα (σαν πρόσωπο σκέτο, όχι σαν φύλο). Ρατσιστικό είναι να προκαταβάλεσαι με αυτές τις δυνατότητες. Απέναντι στην κοινωνία οπωσδήποτε πρέπει ν’ αντιμετωπίζονται το ίδιο, αλλά τα προφίλ του κάθε φύλου αλλάζουν γιατί είμαστε διαφορετικοί σε κάποια σημεία είτε το θέλουμε είτε όχι και επομένως αυτό έρχεται και φαίνεται σε κάποιες καταστάσεις. Γι’ απλά πράγματα πάντα…όπως αναφέρθηκε πιο πριν μια γυναίκα λογικό είναι να έχει άδεια και να κάθεται μετά από μια εγκυμοσύνη. Ε, τι ο άνδρας θα πάρει την ίδια άδεια όταν γεννήσει η σύντροφος του πχ; :Ρ

Bασικά, ναι θα έπρεπε.

Δεν τον χρειάζεται συνέχεια. Από ένα σημείο και μετά θα μπορεί να κυκλοφορεί μέσα στο σπίτι και να τα βγάλει πέρα με το μωρό. Όχι ότι ο άνδρας είναι άχρηστος. Αλλά νταξ, δεν πολυξέρω, δεν έχω μείνει και έγκυος :Ρ

Bασικά όχι…Εκτός αν θηλάζετε τελευταία…

Δλδ θες να πεις ότι ο μόνος λόγος που παίρνετε άδεια ειναι ο θηλασμός? τότε πάσο

Είναι ο πολύ βασικός λόγος…Δε μπορεις καθε 2 ωρες να φευγεις απο τη δουλεια σου…και είναι και η περίοδος της λοχείας που ουτε αυτην έχετε να αντιμετωπίσετε …Σε ενα πολύ αυταρκες συστημα ναι θα ταν ωραια να αραζατε καποιους μηνες μαζι μας…

Ναι μόνο που στην πραγματικότητα η άδεια που παίρνετε είναι για τη γενική φροντίδα του μωρού, η οποία δεν είναι κάθε 2 ώρες, αλλά 24 ώρες το 24ωρο. Να μένεις ξάγρυπνος το βράδυ κτλ.

Με το να αποδέχεστε ότι παίρνετε μόνο εσείς την άδεια είναι σαν να αποδέχεστε ότι αυτή η φροντίδα του μωρού είναι μόνο δική σας ευθυνή.

Μη γελιόμαστε…κατα κύριο λόγο είναι…Βοηθητικος είναι ο ρόλος σας στην προκειμένη…
Καποια πράγματα είναι απλα θεμα καταλληλότητας και δυνατότητας να ανταπεξέλθεις σε εναν ρόλο…

Εγώ συμφωνώ σ’ αυτό. Μόνο μην ακούσω ποτέ καμία να μου φωνάξει, “Όλα εγώ τα κάνω, το παιδι ειναι και των δυο μαααας! Δεν το εκανα μοοοονη μου!!!” (στο ανυπόφορη τσιρίδα mode)