Ισότητα των Φύλων ή Όχι?

Kαλά κανε προγαμιαιο συμφωνητικό εσυ ή παρε γυναίκα με βασικες αλλοιώσεις στο DNA…:stuck_out_tongue:

Χμμ… Imagine… a world…
where women build houses and men raise their babies.

Προσοπικα σεβομαι απεριόριστα και θαυμάζω τις γυναίκες οι οποίες το1/4 της ζωης τους εχουν περιοδο μετά περνουν το λούκι της γέννας ωσπου μεγαλώνουν και ερχεται η εμμηνόπαυση:!:
Τις θαυμάζω που μπορύν να αντιμετωπίζουν τα πράγματα με περισσοτερη εθαισθήσια απο εμένα, σέβομαι την μανα μου που με άντεξε 2 δεκαετίες και ακόμα δεν έχω οριμάσει. Ο πατέρας μου θα είχε αποτύχει προπολου!!!

Δεν είναι τα ρούχα που θα πλήνεις η κανα σφουγκάρισμα που θα ρήξεις και εγω μπορώ να τα κάνω αυτά ευκολα, αλλα την μητέρα δεν θα μπορούσα να την υποκαταστήσω με τίποτα. Οταν λεμε ισσοτητα τελικά τι ακριβώς ζητάμε? Να κάνει καριέρα η κοπελιά που μόλις τελείωσε την νομική? Οκ, τι την εμποδίζει…? τίποτα ^^ Καποια στιγμή όμως θα νιώσει την ανάγκη να κανει κάτι σημαντικότερο απο αυτο! Να βάλει το δικό της λιθαράκι στην διαιώνιση μας. Να νιώσει το μητρικό ενστικτο. Τα πραγματα χαλάνε πχ. οταν αυτή η κοπέλα θα θελήσει να τα κανει όλα ταυτόχρονα. Σαφώς θα αποτύχει οχι επιδη είναι γυναίκα, ελεος :stuck_out_tongue: αλλα επιδή ειναι άνθρωπος με όρια. Και τι θα καταφέρει στο τέλος? Να επιβεβαιώσει τον ευατό της η το φύλο της? Αυτά ειναι βλακείες.

Ισορροπία δεν είναι μια απλή ζυγαριά στη φύση… Δεν μπορούμε να ισοσκελίσουμε το μέτρο με το κιλό ούτε τον χώρο με τον χρόνο. Δείτε τα φύλα σαν παρόμοιες αξίες στο ίδιο συμπαν… Μάθεται να αγαπάτε την φύση σας όπως σας δόθηκε και όχι όπως θα θέλατε να είναι. Και αν αυτο αλλαζει να είστε σίγουροι οτι δεν το αποφασίσατε εσεις αλλα ένα οικουμενικό(και συλογικό) περιβάλλον που ειναι δυσνόητο και μεγαλοφυες.:slight_smile:

:smiley: :smiley: :smiley: :thumbup: για το μπόλντ περισσότερο

Εννοείται το ναι στην ισότητα. Στην ΑΠΟΛΥΤΗ ισότητα όμως, κι από τις 2 πλευρές, ανεξαιρέτως!

Εγώ πάλι ρε παιδιά δεν ξέρω αν είμαι αφελής αλλά αυτή τη στιγμή τα πράγματα μου φαίνονται πολύ καλά, ουτοπικά θα έλεγα, τουλάχιστον κρίνοντας απ’ την δικιά μου οικογένεια ή από οικογένειες κοντινές στην δικιά μου. Αν ισότητα είναι να δουλεύει πχ η γυναίκα και ο άντρας να κοιτάει τα παιδιά τότε δεν είμαι υπερ αυτής. Όχι ότι είμαι υπερ του να μην επιτρέπεται στην γυναίκα να δουλέψει, αλλά και η ίδια πιστεύω αν έχει 3 ή 5 παιδιά θα θέλει να ασχολείται με αυτά, φυσικά έχοντας την βοήθεια και απ’ τον πατέρα. Επίσης συμφωνώ στο ότι κάποια πράγματα είναι καθαρά βιολογικά.

Aχα. Έτσι μου φαίνεται κι εμενα.

Δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ το ίσο στη φύση καθώς είναι γεμάτη ανισότητες και φυσικά δεν μπορεί να υπάρξει ισότητα των φύλων. Ισονομία σαφώς… ισοτιμία είναι οικονομικός όρος και είναι μάλλον άσχετος με τη συζήτηση.

το οτι δεν υπαρχει τιποτα ισο στη φυση πως αποδεικνυεται??? και δεν εννοω μεσα απο ευφανταστα ευφυολογηματα , αλλα αυστηρα επιστημονικα…

Τι πως αποδεικνύεται ρε εδώ τα 2 σου χέρια δεν είναι ίσα, δημοτικό δεν έχεις πάει να μάθεις ότι το βασίλειο που ανήκεις είναι σε στυλ πυραμίδα?

Μάλλον κάποιος δεν έχει τελειώσει το δημοτικό. Για λίγο με το τόνο κύριος

Αυτό που φαντάζομαι ότι εννοεί ο Isis πως αποδεικνύεται ότι ο κόσμος μας δεν αποτελείται απο κομμάτια που αλληλοσυμπληρώνουν το ένα το άλλο, αντί να είναι το ένα ανώτερο απο το άλλο.

εχεις δικιο, τα ζωικα βασιλεια ειναι σε πυραμιδα (αλλα το γιατι ειναι σε πυραμιδα ξερεις???), αλλα εγω ξερω επισης οτι ενας ιος (ενας μονοκυτταρος οργανισμος πχ) που βρισκεται στη βαση της πυραμιδας, σα τους πλεον πρωτογονους, μπορει να σε εξαφανισει βιολογικα σε μια ωρα…

Εσύ? Γιατί από τη φράση σου δεν βγαίνει κανένα νόημα??

Ωραία, υποστήριξα εγώ το αντίθετο? Η ένστασή σου ποια είναι? Εγώ μίλησα για ανισότητα εσύ μιλάς για ισότητα και μου φέρνεις… παράδειγμα ανισότητας? :lol:

Μια χαρά νόημα. Πάμε άλλη μία

πως μπορείς να αποδείξεις ότι ο κόσμος αυτός βασίζεται σε μία πυραμίδα στην οποία ο πιο δυνατός επιβάλλεται στον πιο αδύναμο, αντί να αλληλοσυμπληρώνει ο καθένας με το τρόπο του και ισοδύναμα αυτό που λέμε φύση.

δεν σου εφερα παραδειγμα ανισοτητας, η διαφορετικοτητα δεν συνεπαγεται ανισοτητα. Η ανισοτητα προσιδιαζει στο διαχωρισμο ανωτερος και κατωτερος. Αν ειναι ετσι, τι καθοριζει ποιος θα ειναι ανωτερος η κατωτερος?? Φερε μου ενα παραδειγμα ανισοτητας, συμφωνα με την γνωμη σου, να δω πως το εννοεις…

Έχοντας διαβάσει μόνο το πρώτο μήνυμα και τα τελευταία (τώρα γύρισα και φλυαρίσατε ήδη επί τόσες σελίδες :p) θέλω να πω τα παρακάτω. Όταν λέμε ισότητα, προφανώς εννοούμε ίσα δικαιώματα στους διάφορους τομείς και ότι αυτό συνεπάγεται. Σωστά;
Μια πρώτη σκέψη είναι ότι τον τελευταίο αιώνα οι κοινωνίες (ειδικά στον δυτικό κόσμο) έχουν ξεφύγει από τη φύση. Έτσι, εκεί που η γυναικά είχε το ρόλο της ανατροφής των παιδιών κλπ (όπως συμβαίνει σε πολλά είδη στο ζωικό βασίλειο, αν και σε ορισμένα είδη συμμετέχει ισότιμα σε αυτό και το αρσενικό, π.χ. πιγκουίνοι κ.ά.), τώρα πλέον αποκτά νέο ρόλο στην κοινωνία, εργάζεται όπως ο άντρας, αποκτά ανεξαρτησία κλπ. Όλα αυτά ίσως βέβαια να αποτελούν και μια φυσική εξέλιξη, αφού ειδικά το δικό μας είδος πάντα εξελίσσεται κοινωνικά, πολύ πιο γρήγορα απ’ ότι τα άλλα είδη. Από την άλλη, ο φυσικός ρόλος της γυναίκας, που είναι η γέννηση παιδιών, έχει μειωθεί στον δυτικό κόσμο, λόγω των αυξημένων υποχρεώσεών της στους νέους της ρόλους. Ίσως όμως και αυτό είναι ένα είδος εξέλιξης (π.χ. τρόπος ελάττωσης του πληθυσμού, λόγω ραγδαίας αύξησης προηγούμενα…).
Γενικά δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο. Αν τα δούμε από βιολογικής πλευράς, τότε υπάρχει μία άποψη, ενώ από κοινωνιολογικής πλευράς διαφορετική. Στην τελική, σαν όντα διαφέρουμε από τα άλλα είδη, επειδή έχουμε αναπτυγμένο περισσότερο τον εγκέφαλο (εδώ βέβαια χωράνε πολλές συζητήσεις… :lol:) και έχουμε ίσως έτσι την επιλογή από τη φύση να πράττουμε αλλιώς απ’ ότι άλλα είδη. Μάλλον προς αυτήν την άποψη τείνω, αλλά παρ’ όλα αυτά δεν πρέπει να ξεχνάμε και τη βιολογική μας πλευρά… (ο νοών, νοείτω).

Δεν ξέρω,δεν απαντώ.
Πολύ δύσκολο πολλ,λυπάμαι.

Δεν υπάρχει ισότητα - κανείς δεν είναι ίδιος με κανέναν,ειτε είναι άντρας είτε ειναι γυναίκα, ο καθένας είναι αξιος της μοίρας του και υπόλογος των πράξεων του. Ιση μεταχείρηση? Ωραία, αυτο θέλαν οι γυναικες, και πλέον για τα σωματα ασφαλείας, οι γυναικες πρεπει να είναι 170 cm όσο και οι αντρες. Η πολλή ισότητα τις έφαγες και αυτές.

ναι στην ισοτητα μα δυστυχως δεν υπαρχει πουθενα…
μονο στα λογια…
τη θυμομαστε οποτε μας συμφερει…
και αυτο ισχυει και για αντρες και για γυναικες…
επισης ισοτητα δε σημαινει να ξεχναμε τη φυση μας…

Ζητάνε οι γυναίκες ισότητα;Μήπως θα έπρεπε να τη ζητάνε οι άντρες;Οι γυναίκες εισάγονται σε στρατιωτικές σχολές,στην αστυνομία,στην πυροσβεστική,γίνονται πιλότοι σε πολεμικά αεροσκάφη,γίνονται πολιτικοί,μηχανικοί,γιατροί,δικηγόροι και τόσα άλλα επαγγέλματα,όπως υπάλληλοι σε συνεργεία και βενζινάδικα.Στρατό γιατί δεν πάνε να χάσουνε ένα χρόνο;Γιατί χάσιμο χρόνου είναι ο στρατός και το ξέρουν όσοι πήγανε.Δηλαδή τι είμαστε οι άντρες;Τα κορόιδα;Σε στρατιωτικές σχολές τις βολεύει να μπαίνουν για λόγους επαγγελματικής αποκατάστασης,έτσι;Ισότητα σε τι πράγμα ζητάνε;