Ισότητα των Φύλων ή Όχι?

Α πα πα, μην το ξαναπεις!!

4 Likes

Apla OXI.-

Τι οχι μωρε Quintom κ συ. Ελεος

Τεσπα βαρετο το θεμα. Αν ενα πραμα τελικα στον χωρο ειναι πιο ανουσιο, ενοχλητικο κ ανωριμο απο τους οπαδους μπαντων ειναι οι αντιοπαδοι κ η αυτιστικη ψυχαναγκαστικη επιμονη τους

3 Likes

Γκόμενες δείχνουν τα βυζιά τους και στον Ozzy και στους… Steel Panther, μην το κουράζουμε με τη “φαλλοκρατία” και το “σεξισμό” και όλες τις politically correct μπούρδες.

Όλες αυτές οι εικόνες είναι βγαλμένες από ένα μακρινό παρελθόν κι αν είσαι κάτω από 40 μάλλον δεν τις έχεις δει ποτέ - τουλάχιστον στην Ελλάδα. Νομίζω ότι μας έχουν μείνει τα στερεότυπα για τους Manowar και τους οπαδούς τους από αφηγήσεις ή από τη στήλη της αλληλογραφίας στο Metal Hammer στα τέλη των 80’s - αρχές των 90’s. Δεν υπάρχουν αυτά που λες εν έτει 2018 και κανείς από όσους έγραψαν εδώ με αφορμή τα νέα για τον Logan δεν προσπάθησε να “καθαρίσει τη συνείδησή τους”.

Το ότι ο κιθαρίστας των Manowar συνελήφθη με υλικό παιδικής πορνογραφίας είναι τυχαίο γεγονός. Θα μπορούσε να είναι ο γείτονάς σου ή ο κολλητός σου. Προσωπικά δεν είμαι οπαδός τους πέρα από τους κλασικούς δίσκους των 80’s και δε βρίσκω κανένα λόγο να τους υπερασπιστώ, θεωρώ ότι η παιδοφιλία θα έπρεπε να τιμωρείται με ευνουχισμό, αλλά και πάλι δε μπορώ να γενικεύσω και να τσουβαλιάσω μια μπάντα και όοοολους τους οπαδούς της, μπρατσάτους και μη.

9 Likes

Το 6 counts το μεθερμηνευώ σαν 6 περιπτώσεις - 6 αρχεία ? Τωρα αν του τα στείλανε για χαβαλέ, ή πως βρέθηκαν στον υπολογιστή του θα τα δείξουν forensics και logs. Όχι ο καθε χρήστης σε κάποιο φόρουμ.

@morgoth Αν είναι hentai κτλ, μπορεί να είναι τίγκα κακόγουστό αλλά δεν έχει να κάνει με “άτομα”. Δλδ λογικά και οι μισοί ανιμάδες είναι “διεστραμένοι”. (δεν τους συμπαθώ αλλά δεν βγαίνω να το διατυμπανίζω.)

Τώρα αν κάποιος παίρνει ΣΟΒΑΡΑ τους Manowar, περάστικά. Μουσικά μέχρι και το Triumph, μου αρέσουν κυρίως επειδή ο Adams έχει φωνάρα. Το περιτύλιγμα ενδιέφερε μόνο κάποιες γκρουπις που τραβόντουσαν στα ξενοδοχεία για να τους “πάρουν” και τώρα μια απο εδω πάνω, που παντρεύτηκε εναν φραγκάτο αλλοδαπό, το παίζει κιουρία. Έτσι Κ…?

Ουτε οι ιδιοι δεν παιρνουν σοβαρα τον εαυτο τους πιστευω. Αν καποιοι τριτοι τους παιρνουν σοβαρα, τοτε ακριβως, περαστικα τους.

3 Likes

μουσικά αν και παίζουν απλά, γούστα είναι αυτά. Σαν άτομα, ντάξ και να το πίστευες ακούς ένα λόγο του αρχηγού ή το “πατέρα” σε 19 γλώσσες και πεθαίνεις στα γέλια. Αν όχι είσαι για κλάμματα.

Πάντως το θέμα λόγκαν αφορά το άτομο.

2 Likes

Δε θεωρώ ότι ήταν ανούσια τα σχόλια μου, ούτε και άσχετα με τη μουσική των Manowar. Ένα συγκρότημα δεν είναι μόνο η μουσική του. Είναι οι στίχοι του, το image του, ο τρόπος που στήνει τις συναυλίες του κλπ. Ακόμα και το τι δηλώνει σε συνεντεύξεις, αλλά όπως είδες δεν το πήγα καν σε αυτό το σημείο, γιατί λέω άσε καλύτερα, ας μείνουμε στα βασικά.

Πουθενά στο post μου δεν αφήνω υπονοούμενα ότι τα μέλη των Manowar (ή οι οπαδοί τους) έχουν προδιάθεση στην παιδοφιλία, λόγω του σεξιστικού χαρακτήρα του συγκροτήματος. Αντιθέτως, τα διαχώρισα μάλιστα. Οπότε θεωρώ την τελευταία σου παράγραφο άστοχη, μιας και δεν τσουβάλιασα τίποτα ως προς το συγκεκριμένο γεγονός.

Αυτό που σχολίασα ήταν το ειρωνικό του γεγονότος οπαδοί των Manowar να αγανακτούν και να ζητούν τον ευνουχισμό του Logan, αλλά όσον αφορά τα βασικά χαρακτηριστικά του αγαπημένου τους συγκροτήματος (δηλαδή η ανάδειξη του “άνδρα” ως αρχετυπική φιγούρα πολεμιστή-γκόμενου-γαμιά, η υποτίμηση της γυναίκας ως ένα διακοσμητικό στοιχείο που στην καλύτερη έχει θέση στη σκηνή απλά για να δείξει τα βυζιά της, η επαναλαμβανόμενη χρήση λέξεων που σαν σκοπό έχουν να αποδείξουν μία κάποιου είδους “ανωτερότητα” απέναντι στους πιο αδύναμους ή πιο “φλώρικες” μπάντες και άλλα γνωστά), κάνουν τουμπεκί. Κι όχι μόνο κάνουν τουμπεκί, αλλά στην καλύτερη θα διασκεδάσουν κιόλας αφού “όλα image είναι, ρε φίλε”, στη χειρότερη τα πιστεύουν, τα γουστάρουν, παθιάζονται με το συγκρότημα για αυτά ακριβώς τα χαρακτηριστικά του.

Τώρα μπορεί εσύ το σεξισμό και την ομοφοβία να τα θεωρείς “πολιτικές ορθότητες” και να τα βάζεις σε εισαγωγικά, και δε θα σου αλλάξω εγώ την άποψη στο topic των Manowar. Να πω απλά ότι αν κάτι σιχαίνομαι, αυτό είναι όντως η πολιτική ορθότητα. Απλά θεωρώ ότι καμία από τις παρατηρήσεις που έκανα δεν έχει σχέση μ’ αυτή! Είναι εύκολο να απορρίπτουμε συζητήσεις που αναδεικνύουν τις δικές μας αντιφάσεις πρώτα απ’ όλα (γιατί κανείς μας δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι σ’ αυτόν τον κόσμο τα έχει όλα ληγμένα και πορεύεται εν ειρήνη) πιπιλώντας την καραμέλα της “πολιτικής ορθότητας”, είναι μία φράση που προσφέρεται προς πάσα χρήση και, λόγω της αυξανόμενης καταγγελιομανίας για τους πάντες και τα πάντα που χαρακτηρίζει τις δυτικές κοινωνίες τα τελευταία χρόνια, έχει αναδειχθεί ως Η απάντηση που μπορεί να κλείσει οποιαδήποτε συζήτηση για τα, όντως υπαρκτά, κακώς κείμενα του καιρού μας. Εγώ θα πω απλά ότι μακάρι να θεωρείς αυτές τις συζητήσεις “μπούρδες” επειδή περιορίζονται στο μουσικό τομέα (που εγώ, βέβαια, δεν το θεωρώ ως κάτι αποστασιοποιημένο από την κοινωνία), και στην καθημερινή σου ζωή να επιλέγεις να κοντράρεις στα ίσα τη “φαλλοκρατία” και το “σεξισμό” (τα εισαγωγικά δικά σου). Τότε ναι, να συμφωνήσουμε ότι η ματσίλα και ο σεξισμός των Manowar είναι το τελευταίο που μας απασχολεί.

Όσον αφορά ότι όλα όσα είπα δεν υπάρχουν πλέον και είναι εικόνα από το παρελθόν, τι να σου πω, ίσως να έχεις και δίκιο. Η αλήθεια είναι ότι μιλούσα για την εικόνα των Manowar όπως την έβλεπα στα late 90’s-early '00’s, στα DVD τους, τα CD τους και συνεντεύξεις τους στο ελληνικό Hammer. Αν έκαναν στροφή στην καριέρα τους (μουσικά, στιχουργικά και σε επίπεδο εικόνας) στα 50, τι να πω, μακάρι, αυτό μόνο χαρούμενο θα με κάνει.

Υ.Γ. Γενικά δεν είμαι αντι-Manowar-άς. Θέλει τόση πολύ προσπάθεια ώστε κάποιοι να μην αντιλαμβάνονται το παραμικρό σχόλιο ως “επίθεση” στο συγκρότημα ΤΟΥΣ; Σε forum είμαστε ΟΚ, αλλά μπορούμε και καλύτερα θεωρώ.

9 Likes

Κατά πάσα πιθανότητα (και το διατυπώνω έτσι επειδή δεν τους παρακολουθώ), έτσι είναι όμως, τι να κάνουμε. Μια επιχείρηση που πουλάει ένα image και ένα “προϊόν” είναι και οι Manowar και οι κάθε Manowar. Αν το image και οι στίχοι και δεν ξέρω κι εγώ τι, κάνουν κάποιον μισογύνη, “άντρακλα”, γαμιά και λοιπά στην κανονική του ζωή, είναι δικό του πρόβλημα. Την ώρα που ακούει Manowar και τη βρίσκει, ας τραγουδάει ό,τι στίχους θέλει, χεστήκαμε.

Κατά βάθος πιστεύω ότι και οι ίδιοι οι Manowar γελάνε με όλα αυτά (όπως και θα έπρεπε).

2 Likes

Καταλαβαινεις τι παει στραβα εδω ετσι?

Εγω ποτε δεν καταλαβα γτ αυτη η πρεμουρα ειδικα με τους Manowar. Ολο το αμερικανικο ποζερ και οχι μονο ετσι ειναι. Ποιον να πρωτοπιασεις. Να πω για Guns n Roses? Να πω για Danzig? Τους Pantera? Να πω για τους μπλακμεταλλαδες και τι πρεσβευουν η εχουν κανει κατα καιρους? Να πω για τον καθε Γουντυ Αλεν πχ? Ατελειωτη λιστα. Γι αυτο βρισκω λιγο ανουσιες και πολυ υποκριτικες αυτες τις συζητησεις. Οπως ειπε καποιος κρινουμε και δεχομαστε αναλογως των συμπαθειων μας.

2 Likes

Ωραία, ας τα πάρουμε ένα-ένα.

Για το θέμα “παιδοφιλία” δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο να πούμε, νομίζω ότι καταλαβαινόμαστε όλοι εδώ μέσα. Ας πάμε στα άλλα, σχετικά ή όχι άμεσα σχετικά με τους Manowar.

Δε θεωρώ καθόλου μπούρδες να ανοίγουμε τέτοια θέματα σε μουσικό forum, θεωρώ μπούρδα το να χρησιμοποιείται ακόμα ο όρος “φαλλοκρατία” στο δυτικό κόσμο σήμερα κι αναφέρομαι μόνο σε Ευρώπη-Αμερική και στους γηγενείς πληθυσμούς. Το τι συμβαίνει στον υπόλοιπο κόσμο δε με ενδιαφέρει και ούτε είναι στο χέρι μου να το αλλάξω, για μένα ο πλανήτης είναι μόνο η Ευρώπη και η Αμερική.

Ζω σχεδόν 9 χρόνια σε Σουηδία-Γερμανία και μου προκαλεί απορία η ύπαρξη φεμινιστικών κινημάτων σε αυτές τις χώρες, εκτός αν οι τωρινές γυναίκες θέλουν να πάρουν εκδίκηση για τις καταπιεσμένες γιαγιάδες τους ή αν διαμαρτύρονται για τις γυναίκες των άλλων ηπείρων.

Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για τους gay, ίσως όχι ακόμα στην Ελλάδα, αλλά σίγουρα στις κεντρο-βόρειες χώρες. Στο Βερολίνο βασικά καταπιέζομαι εγώ που δεν είμαι gay γιατί δεν ακολουθώ το trend, οπότε ίσως πρέπει να εφεύρουμε και τον όρο “ετεροφοβία” στο κοντινό μέλλον.

Εκεί πάει η δική μου αποστροφή στην πολιτική ορθότητα, η οποία είναι ένα νέο είδος φασισμού. Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ γυναίκα ως κατώτερο ον (και μόνο που το γράφω μου φαίνεται γελοίο), αλλά δε μπορώ να λογοκρίνομαι αν θέλω να σχολιάσω “έναν ωραίο κώλο” με κάποιο φίλο :stuck_out_tongue:. Στη Σουηδία μπορείς να κάνεις σχόλια μόνο για τον καιρό ή για τη δουλειά σου, με τρομάζει το πού μπορεί να φτάσει η πολιτική ορθότητα.

Και συμφωνώ μαζί σου σε όσα γράφεις περί καταγγελιομανίας.

Οι Manowar λοιπόν, τους οποίους δεν παρακολουθώ ιδιαίτερα, δεν πιστεύω ότι έχουν αλλάξει ριζικά σχετικά με το image που πουλάνε, αλλά φαντάζομαι ότι πλέον δε θα το παρατραβάνε. Το θέμα είναι ότι ως μπάντα και ως image βρίσκονται στη δύση τους οπότε δεν είναι κάτι “που το τρως στη μάπα κάθε μέρα”. Επίσης, προσπαθώ να θυμηθώ σεξιστικούς στίχους στους πρώτους 4 δίσκους και δε μου έρχεται κάτι. Αυτό που τους έκανε μεγάλους, σημαντικούς (πες το όπως θέλεις), ήταν η ηρωική-επική στιχουργική μαζί με την ανάλογη μουσική. Τα “Pleasure Slave” ήρθαν όταν άρχισε η παρακμή.

Όχι δεν καταλαβαίνω. Εννοείς ότι αυτό που γράφω είναι “μεσαιωνική” πρακτική όπως π.χ. η θανατική καταδίκη; Δεν είπα ότι θα το νομοθετήσω ούτε θα είμαι ποτέ σε θέση να νομοθετήσω, αλλά το συγκεκριμένο έγκλημα το θεωρώ πολύ άρρωστο.

6 Likes

Όπως και κάποιες metal μπάντες που πουλάνε το image του σατανισμού. Γράφουν για Σατανά στους στίχους, βάζουν πεντάλφες στα εξώφυλλα των δίσκων και γενικά πλασάρουν ένα evil image για να κερδίσουν νέους οπαδούς (κυρίως 15χρονους) που τσιμπάνε με κάτι τέτοια.

Αρκετές από αυτές τις μπάντες (με το πολύ make up και τις πανοπλίες) τους θεωρώ το ίδιο γραφικούς όπως αυτόν που σουλάτσαρε προχτές στους δρόμους της Αθήνας ντυμένος Λακεδαιμόνιος.

3 Likes

kala se gamaei to Berolino

3 Likes

Πρέπει να σταματήσω να το βρίζω, θα πέσει καμία γλάστρα από κανένα μπαλκόνι στο κεφάλι μου στο τέλος! :joy:

Βερολινάρα ρε, metal πρωτεύουσα της Ευρώπης!

2 Likes

Δεν κρινω για την τιμωρια που θεωρεις οτι ειναι σωστη. Κρινω οτι για ενα εγκλημα προτεινεις τιμωρια που προυποθετει οτι ο δεκτης ειναι άντρας. Ακομη και ερήμην του λογου να το ειπες, αν θες να κρατας ισες αποστασεις πρεπει να προσεχεις τι λες

“Ερήμην του λόγου” λίγο δύσκολο να το είπε, εν τη ρύμη του λόγου, να του ξέφυγε δηλαδή στην ορμή της ομιλίας, πιθανότερο, αν και ακριβώς αυτό το “πρέπει να προσέχεις τι λες” είναι που χαρακτηρίζεται ως αποκρουστικό στα παραπάνω σχόλια!

2 Likes

Πέρα από το “πρέπει να προσέχεις τι λες” εγώ δεν κατάλαβα καν τι θέλει να πει. Ποιος είναι ο δέκτης και ποιος είναι ο πομπός; :thinking:

Υποθέτω ότι “πομπός” είναι ο τιμωρός και “δέκτης” ο δεχόμενος την τιμωρία, ο θύτης στο διαπραχθέν έγκλημα.
Κάπως ατυχής η ορολογία, μάλλον… εν τη ρύμη του λόγου το έγραψε!

2 Likes

Σχετικά με το ΥΓ πάντως, πώς τα καταφέρνετε ρε κερατάδες πάντα να βαφτίζετε “φανατικό” ή να χρησιμοποιείτε εκφράσεις όπως “η μπάντα του”, οποιονδήποτε πει κάτι καλό για ενα μουσικό σχήμα εδώ μέσα, είναι αξιοθαύμαστο. Όλως τυχαίως όλοι όσοι το κάνετε αυτό ακούτε μόνο μετάλλικα. Και μετά γκρινιάζετε σε συζήτηση για τον καιρό, για τους Μάνογουορ, για τις ταινίες.

1 Like