Ισότητα των Φύλων ή Όχι?

δεν έχω τα μέσα να το αμφισβητήσω , άρα το βουλώνω :stuck_out_tongue:

απλά θεωρώ απαραίτητο να μου αναφέρει η έρευνα το δείγμα. Σε τόσα άτομα ηλικίας Χ έως Ψ.

Ξέρω ότι σε κανα διλεπτο θα βγει ο quintom να με κράξει και να πει " ότι αφού δεν το έχεις δει εσύ δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει " και θα χει και δίκιο γιατί εγώ δεν είμαι στατιστική υπηρεσία επομένως δεν έχω κύρος ούτε αξιόπιστο δείγμα αλλά τόσα χρόνια δεν έχω δει ούτε έναν άνδρα nder 40 να μη βοηθάει στο σπίτι . Ξέρεις εσύ κάποιον στον κύκλο σου να έχει αφήσει την γυναίκα του να τα κάνει όλα ;; Εγώ κανέναν γι αυτό και είμαι πιο αισιόδοξος

Ωραία συζήτηση κάνουμε μπράβο μας

2 Likes

Δεν έχω αντίρρηση, αλλά θα προτιμούσα να εξαντλήσω τα περιθώρια στην κουβέντα πριν αποδεχτώ ότι “δεν πάει άλλο”.

Όλα αυτά στο topic των Manowar, θυμάμαι είχαμε κάνει κάτι παρόμοιο (να το ξεχειλώνουμε στο off topic) στους Maiden το καλοκαίρι.

1 Like

Αμα δεν σου προκαλουν οι Manowar την διαθεση για σοβαρη κουβεντα πανω σε κοινωνικα ζητηματα τοτε ποιος? :stuck_out_tongue:

6 Likes

Εχω φιλο που θελει να επιστρεψει Ελλαδα (και μαλλον θα το κανει) για αυτον ακριβως τον λογο. Με παρα πολυ καλες δουλειες και αυτος και η γυναικα του. Αλλα δεν αντεχει το θεμα αυτο ακριβως που λες.

1 Like

@pantelis79 μιας και είπες για ελληνικό και σουηδικό 2018 αφήνω αυτό εδώ http://www.gazzetta.gr/plus/gnwmes/article/1286816/doyme-loipon-ellina-gia-poion-politismo-eisai-toso-yperifanos

Off topic 100%

1 Like

Το θέμα της έκτρωσης για μένα είναι πιο σύνθετο από ό,τι παρουσιάζεται. Δεν αφορά αποκλειστικά και μόνο το “τι θα κάνει μια γυναίκα με το σώμα της”. Τι να κάνουμε τώρα, η φύση αποφάσισε ότι τα παιδιά θα τα κυοφορεί η γυναίκα, αλλά κυοφορία χωρίς τη συμμετοχή του άντρα δεν μπορεί να υπάρξει. Οπότε, στην πραγματικότητα δεν αποφασίζει ακριβώς για “το σώμα της”, αλλά για την τύχη του απογόνου (ωχ, μήπως έπρεπε να πω “της απογόνου”; see what I did there…) της και απογόνου του άντρα. Για τον δικό της απόγονο δικαίωμά της να αποφασίσει, αλλά για τον απόγονο του άντρα, είναι λίγο πιο σύνθετο…

1 Like

να συνεχισω λιγο το οφφτοπικιον

2 πραγματα ειναι αστεια

αντρες να μιλανε για τον φεμινισμο/ισοτητα των γυναικων στην κοινωνια λες και ειναι δικο τους θεμα και μαλιστα να τον κρινουν σαν κατι το αχρειαστο σαν να μιλανε για κακομαθημενα κοριτσακια που τους πηραν το παιχνιδι τους

και το 2ο. η γη ο πλανητης ο κοσμος δεν ειναι μονο η ευρωπη . αν θελετε να μιλησουμε για την ισοτητα των γυναικων στην ευρωπη θα βγαλουμε μια εικονα που -ισως- θα συμφωνει με την προηγουμενη παραγραφο (παντα στα ΑΝΤΡΙΚΑ μας μυαλα). πηγαινοντας ομως πιο νοτια ή προς ανατολικα η εικονα θα γινει αρκετα τρομακτικη για τις γυναικες. οχι κακη. ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ. αν “δεν με ενδιαφερει τι γινεται στον υπολοιπο κοσμο” ή “θεωρω γη μονο την ευρωπη” ε τοτε δεν υπαρχει κανενανς λογος να -λες οτι- ενδιαφερεσαι για το θεμα.

πριν καιρο ειδα μια εικονα απο ενα πανελ στην κυπρο που μιλουσαν για τις εκτρωσεις. το πανελ αποτελουσαν 4 αντρες ο ενας παπας. αυτος ειναι ο κοσμος μας. οι γυναικες εχουν αποκτησει οσα δικαιωματα τους επιτρεψαμε εμεις οι αντρες και οχι το αντιστροφο.

εινα ευκολο την παιδεραστια να την τιμωρησεις.να πεις “πουτσα στον ανωμαλο” “κρεμαλα” “θανατος δια λιθοβολισμου” και θα συμφωνησει και το 99% του κοσμου. το θεμα ειναι να την προλαβεις. οι κοινωνιολογοι ψυχολογοι κτλ ειδικα την εποχη του ιντερνετ εχουν δουλεια να κανουν. μπορει καποιος που εχει αυτες τις σκεψεις να απευθυνθει καπου οταν καταλαβαινει οτι αυτο που κανει ή σκεφτεται δεν μπορει να το σταματησει αν κ θελει;
φτανει ο καθε παιδεραστης να εχει στο μυαλο του οτι αν το πιασουν θα εχει σοβαρες τιμωριες ή βλεπουμε οτι δεν σταματιεται με τιποτα αυτο;

τι γινεται με την πορνοβιομηχανια; ποσες “ανωμαλιες” μπορεις να δεις μ ενα πατημα ενος πληκτρου; τι θεωρω εγω ο αλλος ο οποιοσδηποτε ανωμαλια; μια γυναικα που την γαμανε 10 αντρες ειναι ανωμαλια ή οχι; ενα βιντεακι που καποιος γαμαει την θετη του κορη ειναι ανωμαλια ή οχι; που μπορει να καταληξει ολο αυτο στο μυαλο καποιου και που μπορει να ψαχτει αργοτερα οταν αυτες οι “ανωμαλιες” δεν τον καλυπτουν πια;

ερωτηματα. τεραστια συζητηση. μπερδεμενες σκεψεις και οφτοπικ.

5 Likes

Quintom χαρά στο κουράγιο σου και την υπομονή σου.

Τα ποστ θα μεταφερθούν σε ανάλογο θρεντ γιατί είναι ενδιαφέρουσα κουβέντα. Αργότερα βέβαια γιατί είμαι διακοπές.

5 Likes

Ότι οι Manowar που αγάπησα 30 χρόνια πριν, θα προκαλούσαν τέτοιο κοινωνικό προβληματισμό 30 χρόνια μετά, έστω και ακούσια, ε ποτέ, που έλεγε και η Νανά Σταμάτη στους μεν και δεν…

5 Likes

Ναι, αλλά εγώ έχω το δικαίωμα να επιλέξω τι με ενδιαφέρει και τι όχι, όπως και ποιος πολιτισμός μου κάνει, με ποιους θα συναναστραφώ κλπ. Στις χώρες “νότια και ανατολικά” της Ευρώπης δε θα μείνω και δε θα πατήσω ποτέ το πόδι μου. Απορρίπτω την κουλτούρα τους κι αυτό οφείλεται και στη θέση της γυναίκας εκεί. Το θεωρώ πιο ειλικρινές να πω “δε με ενδιαφέρει” κάτι, από το να το παίζω παγκόσμια ευαίσθητος από το πληκτρολόγιό μου.

Αυτό που έγραψα πριν ήταν απλώς ότι “αν εστιάσουμε στο δυτικό κόσμο, δε θεωρώ ότι ο φεμινισμός έχει λόγο ύπαρξης”, επειδή εγώ δίνω άλλη έννοια στη λέξη από την απλή ισότητα των φύλων. Για μένα αυτή η λέξη έχει ξεπέσει στο να εκφράζει ένα first world lifestyle, όπως το “δεν τρώμε κρέας”. Προφανώς ο φεμινισμός έχει λόγο ύπαρξης στον υπόλοιπο κόσμο και προφανώς και στο δυτικό κόσμο τα πράγματα δεν είναι ιδανικά, αλλά τουλάχιστον εδώ υπάρχουν οι προϋποθέσεις. Τα υπόλοιπα θα ρυθμιστούν από μόνα τους καθώς προχωράνε οι γενιές.

3 Likes

Διαβαζω ολα τα ποστ γιατι καθε αποψη είναι ενδιαφερουσα.

Αλλα σε παρακαλω πολυ μ αυτο το “πισω απο το πληκτρολόγιο”

Εσύ δηλ εισαι πισω απο την μηχανη του κιμα;

Όχι, είμαι στο ωραίο γραφείο στη δουλειά μου. Αυτό ακριβώς είπα, ότι θα ήμουν υποκριτής αν έγραφα ηθικολογίες για καταπιεσμένους ανθρώπους σε όλα τα μήκη και πλάτη του πλανήτη, ενώ στην πραγματικότητα δεν έχω σκοπό να κάνω τίποτα για αυτό.

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να συμπεριφέρομαι σωστά στη δική μου ζωή. Αν εσύ θες να πας στο Αφγανιστάν να τους διδάξεις τα δικαιώματα της γυναίκας, καλό κουράγιο.

Edit: να ξεκαθαρίσω ότι δεν κάνω προσωπική επίθεση, δε μου αρέσει καθόλου να κάνω κάτι τέτοιο. Η “ειλικρίνεια” και η “υποκρισία” αναφέρονται στον εαυτό μου, όχι ως σπόντα σε άλλους. Απλώς προσπαθώ να αιτιολογήσω το γιατί λέω ότι δε με ενδιαφέρει ότι συμβαίνει εκτός του λεγόμενου δυτικού κόσμου.

5 Likes

Και, εν κατακλείδι, αν ο υπόλοιπος κόσμος είναι αυτοί, δεν έχει και νόημα να ασχοληθεί κανείς…

2 Likes

Καλα την βγάζεις μπαγάσα :rofl:

@grul είναι αιχμάλωτοι μιας φασιστικής θρησκείας κομμένη και ραμμένη στα μέτρα των ανδρών ή ακόμα και των “λίγων”. Φαντάζομαι υπάρχει μερίδα γυναικών που δεν θέλουν οι ίδιες ισότητα και δικαιώματα αφού έτσι αναφέρουν τα ιερά κείμενα

1 Like

Εννοείται μεγάλο και σοβαρό ζήτημα και το συγκεκριμένο. Είναι σοκαριστική η τεράστια ποσότητα του πορνό κάθε είδους που μπορεί κάποιος να βρει ελεύθερα πλέον.

EDIT: Btw, συμφωνώ απολύτως με τον @achilleas. Όλοι εμείς καλά τα λέμε από εδώ, από τα λαπτοπάκια μας, από τα σπιτάκια μας, από την άνεσή μας. Στον κόσμο υπάρχουν 7,5 δισεκατομμύρια κόσμου. Όλοι εμείς έχουμε βιοτικό επίπεδο που είναι στο top-5% ή άντε top-10% σε σχέση με τα 7,5 δις του παγκόσμιου πληθυσμού (ας πούμε, το 35% του παγκόσμιου πληθυσμού είναι Κινέζοι και Ινδοί - στάνταρ σε χειρότερη μοίρα από όλους μας η συντριπτική τους πλειοψηφία). Προφανώς και ο καθένας κάνει ότι μπορεί/ότι θέλει για να διορθώσει τα “κακώς κείμενα” του κόσμου μας, αλλά δεν μπορούμε να διορθώσουμε τα πάντα. Ας βάλει ο καθένας το λιθαράκι του για να γίνει ο κόσμος μας καλύτερος σιγά-σιγά και ας συζητάμε ωραία και όσο το δυνατόν εποικοδομητικότερα για να βρούμε κι άλλους τρόπους να γίνει αυτό.

Επίσης, φαντάζομαι όλοι μας έχουμε αθλητικά παπούτσια φτιαγμένα στο Βιετνάμ (άγνωστο από ποιον, ή καλύτερα, “άγνωστο”), όλοι μας έχουμε υπολογιστές/κινητά/κλπ για την κατασκευή των οποίων (στην Κίνα, που είναι γνωστή για τις συνθήκες εργασίας τύπου Σουηδίας και Ελβετίας που προσφέρει) χρησιμοποιούνται ορυκτά που εξορύσσονται άγνωστο πού και άγνωστο από ποιον (ή και “άγνωστο”).

Σιγά λοιπόν το κουράγιο και την υπομονή που χρειάζονται κάποιοι από εμάς για να μιλάνε με τους υπόλοιπους.

3 Likes

Θα σου απαντησω με οση διαυγεια μπορω να εχω στις 7:41 το πρωι χωρις να εχω κοιμηθει ακομα… γιατι σε θεωρω πολυ ενδιαφεροντα ανθρωπο, και με σωστες αποψεις.

  1. Φτανει με τις ισες αποστασεις. Δεν ειναι ουτε πιο λογικες, ουτε πιο ενημερωμενες, ουτε πιο διπλωματικες. Οχι, δεν ειναι οσο ασοβαρο το να βρισκεις ανυπαρκτο λογο που δικαιολογει την ανισοτητα (οι αντρες επιλεγουν αυτα τα επαγγελματα/δουλευουν περισσοτερες ωρες κτλ) με το να προσπαθησεις να βρεις τα αιτια της ανισοτητας, απο τη στιγμη που αυτη ειναι δεδομενο οτι υπαρχει. Για να συνεννοουμαστε παντως, δεν ειπα ποτε οτι πρεπει να βρισκουμε σε καθε επαγγελμα 50% αντρες και 50% γυναικες. Η ψαλιδα ομως πρεπει να κλεισει σε πολλα επαγγελματα. Ας ειναι 60-40 ή 55-45. Και ας εχουμε και κλαδους αντροκρατουμενους στην παρουσα στιγμη, να πανε και 45-55 υπερ των γυναικων. Αυτο θα δειχνει τυχαιοτητα, και οχι συστηματικο προβλημα. Οταν σε ολες τις χωρες, σε συγκεκριμενους κλαδους, υπαρχει παντοτε μα παντοτε διαφορα, και ειναι παντοτε υπερ των αντρων, και μαλιστα σε παμπολλες περιπτωσεις στο 70-30 ή και 80-20, αυτο δεν ειναι πλεον συμπτωση οπως καταλαβαινεις.

  2. Αν δε θεωρεις πως υπαρχει ανισοτητα, τοτε δεν εχουμε κατι αλλο να πουμε, αυτο αποτελει διαφορετικο προβλημα. Μπορω να παραθεσω δεκαδες ερευνες για την ανισοτητα αντρων και γυναικων στα εργατικα στις “πολιτισμενες” χωρες οπως τις ζητησες. Ομως εισαι εξυπνο παιδι και νομιζω οτι μπορεις να τις βρεις και μονος σου. Απο διαφορα σε χρηματικες απολαβες, εως διαφορετικες ευκαιριες, εως προωθηση αντρων και γυναικων σε διαφορετικους κλαδους. Κανα δυο προχειρα:

  1. Θα ηθελα παρα πολυ να δω ποια ακριβως νουμερα λενε πως οι γυναικες δε θελουν την ισοτητα. Γιατι ειναι πρωτη φορα που το ακουω αυτο το πραγμα, και μου μυριζει φαλλοκρατικη επιλεκτικη ερευνα απο καποιον “προοδευτικο” και “ανοιχτομυαλο” που “βρηκε” το πραγματικο προβλημα, αλλα ειμαι πραγματικα πολυ περιεργος να δω που ακριβως εκφραζεται αυτη η αποψη.

  2. Εχω την εντυπωση πως γραφεις λιγο αοριστα και γενικα στο τελευταιο κομματι για το γυαλισμα, και δεν ειμαι σιγουρος τι εννοεις. Δεν ειπε κανενας πως θα πρεπει να φτασουμε στην ουτοπικα τελεια κοινωνια μεχρι την 1η Νοεμβριου. Λεμε ομως πως πρεπει να κινουμαστε με τα σωστα βηματα, και να εχουμε τα σωστα μυαλα. Η ισοτητα ΠΡΕΠΕΙ να επιβαλλεται με νομικο πλαισιο, και οταν δεν υπαρχει στην πραξη, να υπαρχει τιμωρια. Δεν υπαρχει πλαγιος δρομος για αυτο.

Για μενα το πραγματικο προβλημα, σε πληρη αντιθεση με αυτο που γραφεις στο τελος νομιζω αν καταλαβα καλα, ειναι το οτι παμπολλοι αντρες νιωθουν απειλη με αυτην την κουβεντα. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο δυσκολο να παραδεχθει καποιος πως ζουμε σε μια πληρως πατριαρχικη κοινωνια. Οσο μιζερη και να ειναι η πραγματικοτητα, γιατι να την αρνουμαστε? Μπορει να προκυψει κατι χρησιμο απο την αρνηση της πραγματικοτητας? Οσο περισσοτερο μεγαλωνω, τοσο περισσοτερο κοσμο βλεπω να κλεινεται σε μια φουσκα και να βολευεται με την πεποιθηση πως η κοινωνια γυρω μας ειναι αυτη που ειναι, και οτι και να κανουμε δε γινεται να αλλαξει, και ελαμωρεαδερφεμουτωρα. Αν ειχαν ολοι οι ανθρωποι αυτη τη νοοτροπια, τωρα οι μαυροι θα επιναν νερο απο διαφορετικες βρυσες, οι γυναικες δε θα ειχαν δικαιωμα ψηφου πουθενα στην Ευρωπη και στην Αμερικη, και στις ταινιες θα εβλεπες τον Μικι Ρουνεη να υποδυεται καρικατουρα Γιαπωνεζου σε σοβαρη ταινια, λες και βλεπεις ρατσιστικη παρωδια του χειριστου ειδους και επιπεδου.

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται υπομονη και κουραγιο. Αυτες οι συζητησεις ειναι οι καλυτερες σε ενα φορουμ, ειδικα οταν γινονται με πολιτισμενο υφος και τροπο μεταξυ οσων συμμετεχουν, και το ζητουμενο ειναι ΟΛΟΙ μας να μπορεσουμε να δουμε και την αλλη πλευρα λιγο καλυτερα, και ισως να αλλαξουμε και 1% ή 2% των αποψεων μας, ή και περισσοτερο, αν για καποια πραγματα δεν ειμαστε ενημερωμενοι αρκετα ή εχουμε καποιου ειδους ριζικη αλλαγη αποψης. Ακομα και το τελευταιο, συμβαινει. Αλλα ευχαριστω οπως και να εχει!

2 Likes

Δεν υπάρχει gender wage gap αυτό έχει γίνει debunked άπειρες φορές.
Οι γυναίκες παίρνουν τις ίδιες αμοιβές με τους άντρες για την ίδια δουλειά.

υ.γ. οι άντρες φεμινιστές συνήθως είναι sexual predators

1 Like

Πράγματι, στη θεωρία συμβαίνει αυτό, ναι.

Στην πράξη από την άλλη, στη δουλειά μου για παράδειγμα, οι γυναίκες παίρνουν τα ίδια με τους άντρες. Απλώς όταν έγιναν προσλήψεις, για συγκεκριμένες (αρκετές) θέσεις δεν προτιμήθηκαν γυναίκες σε αναπαραγωγική ηλικία (που είναι όλες οι νέες επιστήμονες, στην ουσία). Η γυναίκα λοιπόν παίρνει τα ίδια με τον άντρα, αλλά έχει πολύ λιγότερες πιθανότητες να προσληφθεί, επειδή είναι γυναίκα.

3 Likes

Χωρίς να διαφωνώ σε κάτι, θα κάνω το δικηγόρο του διαβόλου αναφέροντας πως έχω βρεθεί στη θέση υπάλληλός μου να ζητήσει αύξηση και 1 εβδομάδα μετά την υπογραφή να μου ανακοινώσει πως είναι έγκυος. Προσέλαβα πάλι γυναίκα για να την αντικαταστήσει, αλλά ο οποιοσδήποτε στη θέση μου θα μπορούσε (δικαιολογημένα) να το αποφύγει, χωρίς αυτό να τον κάνει φαλλοκρατικό σκουπίδι ή κάτι.

3 Likes

Δε διαφωνώ καθόλου. Αυτό που λέω είναι ότι το συγκεκριμένο θέμα είναι πολύ σύνθετο για να το κάνουμε απλό (για όσους δεν το γνωρίζουν, απαγορεύεται να απολύσεις έγκυο μέχρι μήνες αφού γεννήσει).

2 Likes