Τί κάνατε για το περιβάλλον σήμερα ;

Εγώ παραθέτω χθεσινή συζήτηση στο βαριέμαι, γιατί βαριέμαι να τα ξαναγράφω:

συμφωνω στο οτι για να σωθει ο πλανητης το βασικο βημα πρεπει να γινει απο τις κυβερνησεις.
παρολ’αυτα, θεωρω απαραιτητη την αλλαγη της νοοτροπιας των ανθρωπων του στυλ ‘‘αφου δεν ενδιαφερεται ο πρωθυπουργος εγω τι φταιω?εγω απλος πολιτης ειμαι’’.
για το αν εσυ αφηνεις ολα τα φωτα του σπιτιου σου ανοιχτα, αφηνεις ολη μερα ανοιχτο το θερμοσιφωνα, αφηνεις τη βρυση ανοιχτη για οσο σου καβλωσει δεν φταει καμια εξουσια.(εννοειται οτι δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα).

Aν δεν καταστραφει η οποιαδηποτε εξουσια θα ελεγα εγω…

ΔΕΝ είμαστε υπεύθυνοι γι’ αυτό.
Ηλεκτροκίνηση μπορεί να υπάρξει εδώ και δεκαετίες, αλλά πουλάνε ακόμα το πετρέλαιο.
Ε λοιπόν, μας γαμάτε τη ζωή με τα πετρέλαιά σας, και τώρα θα κλείνω όλες τις συσκεύες στο σπίτι;
Ρε, δε γαμιέστε λέω εγώ;

σωστο αυτο για την ηλεκτροκινηση.
εχεις ομως σκεφτει οταν πηγαινεις στο supermarket να παιρνεις μαζι σου μια οικολογικη τσαντα,ωστε να βαζεις εκει τα ψωνια σου, αντι να τα βαζεις στις εχθρικες προς το περιβαλλον σακουλες του supermarket.
αν το εκαναν αυτο πολλοι απο εμας πιθανον τετοιες σακουλες θα ειχαν καταργηθει.
αρα φταιμε κι εμεις.

Ε ναι.
Αλλά it’s not big deal που λένε και στο χωριό μου.
Αντίθετα, όταν η ΔΕΗ ετοιμάζεται για ακόμα ένα εργοστάσιο “παραγωγής” ενέργειας μέσω λιθάνθρακα, τι νόημα έχει να βγάλω το στερεο απ’ την πρίζα.
Ακριβώς, κανένα, γιατί η ΔΕΗ του γαμάει τα πρέκια του περιβάλλοντος.
Το θέμα είναι πόσο φιλικός προς το περιβάλλον είναι ο τρόπος “παραγωγής” της ενέργειας.
Και μέσα σε όλα αυτά, να πετάγεται ο άλλος: “Κλείστε τα φώτα, να τους δείξουμε”. Καλά πόσο μαλάκας είσαι ας πούμε.
Όποιος το έκανε δέχεται την ενοχή του για την καταστροφή του περιβάλλοντος ενώ στην ουσία αυτά που έχουμε κάνει όλοι μας, είναι μηδαμινά. Και όσα δεν είναι (βλ. αυτοκίνητα), είναι κατευθυνόμενα.

Oι περισσοτεροι απ αυτους που νομιζαν οτι κανανε κατι χθες ειναι οι ιδιοι που πανηγυριζαν εθνικα υπερηφανοι τους ολυμπιακους αγωνες… Μπορει να κλεισαν και τα φωτα απο το αυθαιρετο που εχουν στην Παρνηθα π.χ.

__Απαντώ σε όλους, αλλά παίρνω πάσα από ifrit και cynic, που τυχαίνει να έχουν λογότυπα ή nickname από “σκεπτόμενα” συγκροτήματα και είδη μουσικής.

__Η ατομική ευθύνη, πού είναι μέσα σε όλα αυτά; Πού είναι το ατομικό /ελεύρερο σκεπτόμενο άτομο και τι κάνει; Μένει σε έναν -ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΟ- “σκεπτόμενο” διανοητικό αναυνανισμό ή κάνει κάτι; Συμφωνώ με το ότι υπάρχει μία πολύ ύπουλη προπαγάνδα με αυτό που λέτε πως “ξαφνικά γίνομαι εγώ ο ένοχος” όταν οι δύο χώρες που συνολικά παράγουν πάνω από το 50% της μόλυνσης του πλανήτη (ΗΠΑ - ΚΙΝΑ) είπαν “όχι δεν υπογράφουμε τίποτα. ΟΧΙ δε δεσμευόμαστε να μειώσουμε κανέναν ρύπο”. Κατά το μισό να συμμαζευόντουσαν όλα τα κράτη (χωρίς να μιλάμε για νέες φιλικε΄ς τεχνολογίες), δε χρειάζεται να συμμαζευτεί κανένας από μας. ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ.

__Γιατί πρακτικά, αν ας πούμε δεν απειλήσεις να ανατινάξεις τον Λευκό Οίκο σε περίπτωση που δεν υπογράψουν οι ΗΠΑ π.χ. τη συνθήκη του Κιότο και όταν δεν υπογράψουν δεν τον ανατινάξεις (βράδυ ρε παιδί μου, δε λέω “σκότωσε κάποιον”), τότε δεν κάνεις κάτι, δεν σε υπολογίζει κανείς. Δεν έχεις με πράξεις δείξει το ανάστημά σου. Τι περιμένεις με τη δύναμη της σκέψης σου ενώ ξύνεσαι στον καναπές σου να τους κάνεις να σε υπολογίσουν; Οκ, το παράδειγμα είναι 99% υπερβολικό, αλλά κάπου θέλω να καταλήξω:

__ΚΑΤΙ πρέπει να κάνεις. Εστω να μιλάς και να λες ότι “ρε πρόβατο, δε φταις εσύ. πρώτα αυτοί πρέπει να συμμαζευτούν και μετά εμείς. Οσο χαρτί σπαταλέι το δημόσιο σε μία μέρα δε το σπαταλάμε όλοι μαζί. κάνε κάτι γι’ αυτό. ο,τιδήποτε”. Αλλά μη μένουμε στο “εγώ τα ξέρω όλα γι’ αυτό δεν κάνω τίποτα”.

__Ισως για τις μάζες, αυτό το γελοίο με την “ώρα της γης”, να είναι το πρώτο μικρό βήμα. Ή για εμένα τον πιο απαισιόδοξο, το πρώτο μικρό βήμα από τα τέσσερα που συνολικά θα κάνουν από τα 40 που θα έπρεπε να κάνουν. Ισως όμως και αυτό να είναι /αποδειχθεί μέγα και κρίσημο. Ισως όμως να είναι το πρώτο βήμα της εκπαίδευσης που θα κορυφωθεί με το “καλά τους έκαναν” όταν θα βάλουν τη βόμβα στον Λευκό Οίκο Ανοχής. Ισως μάλιστα να είναι το αντίπαλο δέος στην έτερη -“εταιρική”?- εκπαίδευση που προσπαθούν να κάνουν αυτοί που έχουν τα συμφέροντα και προσπαθούν να ληθαργοποιήσουν και φοβήσουν τον κόσμο που τόσο απλόχερα λέει “απεταξάμην” στις ατομικές του ελευθερίες…

__Αν εσύ δεν έχεις λάμπες εξοικονόμησης, βλάπτεις τον εαυτό σου (οικονομικά και μακροπρόθεσμα και μεσοπρόθεσμα) και το περιβάλλον. Δε σου λέω “πέταξε τις παλιές” και να ζημιωθείς. Αλλά όταν καεί η παλιά, πόσο ανόητος πρέπει να είσαι για πας να πάρεις πάλι την ίδια ενώ ακριβώς στο δίπλα ράφι έχει την “οικονομίας”. Το ίδιο αν έχεις φώτα που πραγματικά δεν χρειάζεσαι ή δεν έχεις μάθει πως “ανοίγω τη βρύση, ξεπλένω την οδοντόβουρτσα, κλείνω την βρύση, βάζω οδοντόκρεμα στην οδοντόβουρστα, πλένω τα δόντια μου, ξανανοίγουμε τη βρύση να ξεπλήνουμε στόμα και οδοντόβουρτσα και κλείνουμε τη βρύση”, τότε δε σου φταίει καμία κακιά κυβέρνηση που, καλημέρα μαλάκα, μόλις ξόδεψες 5 λίτρα νερό.

__Τι πάει να πει “δε θα αλλάξει τίποτα”. Μόλις το άλλαξες. Φυσικά και να μη φας το παραμύθι της θυματοποίησης ή να νομίζεις πως δεν χρειάζεται τίποτα άλλο, αλλά άσχετα με το τι κάνει η κακιά πολυενθνική-συντομα-κυβέρνηση κάνεις κι εσύ το παραπάνω. Μπορείς τουλάχιστον να μη κάνεις κακό κι εσύ; Αν όλοι έκαναν 5% λιγότερο κακό, τότε ΑΥΤΟΜΑΤΑ θα έκανε 5% λιγότερο κακό και το κακό εργοστάσιο. Οχι γιατί ευαισθητοποιήθηκε από “την ώρα της γης”, αλλά γιατί δεν ζήτησες αυτό το 5% για να στο πουλήσει.

__Αυτά φυσικά τα λέω προς όλους μας και με αφορμή στις γενικά σωστές παρατηρήσεις των δύο φίλων, δε τα λέω προς τους ifrit & cynic. Κι εγώ από άγνοια και ανοησία, κάποτε άφηνα τη βρύση να τρέχει. Ε, είναι βλάκεία να το κάνω αυτό (όπως και πολλά άλλα που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν με κουράζουν κάθόλου να τα κάνω ή να μη τα κάνω -π.χ. δεν είναι ότι ξοδεύω ώρες απ’ τη ζωή μου για να βοηθώ να εταιρείες να βγάζουν κερδος απ’ την δική μου ανακύκλωση), οπότε σταμάτησα να το κάνω.

__Κάτσε σπίτι “στην ώρα της γης” βλέπε dvd και βρίζε “τους μαλάκες που θυματοποιούν τον εαυτό τους”, αλλά μην έχεις το φως του μπάνιου ανοιχτό. Οταν πλένεις τα δόντια σου δε χρειάζεται να τρέχει η βρύση.

__Και γαμώ θα ήταν ένα σκηνικό όπως το V for Vendetta, αλλά μπορεί και ο συγχρονισμός για μία γαμω ώρα (κάντο κι ας πέσει χάμω. κάντο και μετά βγες στο forum και πες “ρε πρόβατα, το έκανα, αλλά μη νομίζετε πως κάτι τέτοιο αρκεί ή πως εμείς φταίμε. ωραία, το κάναμε αυτό, τώρα ας πάμε για πιο μεγάλα” ή στην τελική μη το κάνεις, αλλά γενικά κάνε κάτι ή σταμάτα να κάνεις κακό, ή κάνε κακό αλλά μη μας τα πρίζεις), να δείξει πως εκείνη την ώρα σε σχέση με χθες την ίδια ώρα, με αυτό που κανονικά έπρεπε να είναι, είχε μείωση 50%! άρα μία αρκετά μεγάλη μάζα, ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΤΙ. Αυτό είναι το νόημα.

__Αν ένας πολίτης -μετά π.χ. από ένα σκάνδαλο (λέγε π.χ. “χρηματιστήριο” -μην παραβλέψουμε όμως και την άλλη μεριά του νομίσματος που λέει πως, στο οποίο σκάνδαλο είχε τεράστια ευθύνη κάθε πολίτης που ξανφνικά τον έπιασε η βλακεία, η μεγαλομανία και η απληστία του ώστε να την πατήσει)- πάει ένας πολίτης προς τη βουλή να μπει μέσα και να τα σπάσει όλα, το πιο πιθανό είναι πως ούτε καν θα φοβηθεί κάποιος, θα γελάνε με τον γραφικό, θα τον μπαγλαρώσουν, θα λαδώσουν τα ΜΜΕ να μη μαθευτεί ποτέ -εκτός κι αν τους συμφέρει το εναντίον- και θα λήξει εκεί το θέμα… Φαντάζεστε τι θα γινάταν απ’ πήγαινε 1 εκατομμύριο…; 2; 3; 4;

__Α, και όσο αφορά τους Ολυμπιακούς Αγώνες… Εγώ βοήθησα. Οχι αυτούς που συμμετείχαν για να βγάλουν χρήμα, ή να ανεβούν κοινωνικά ή πολιτικά. Βοήθησα 1, 2, 3, 4 τουρίστες που κοιτούσαν σαν χαμένοι γύρω τους για το “προς τα που πάω”. Ισως να βοήθησαν και αυτοί εμένα για το “πού πάω” και “ποιός είμαι”. Είμαι οι πράξεις μου. Είμαι και τα φλεγόμενα λόγια μου, όταν όμως αυτά υποστηρίζονται από τις πράξεις μου.

Υστερόγραφο:

__Ισως ο ifrit ή κάποιος άλλος θελήσει να μου αφιερώσει το “Ænema” των “Tool” και τους υπέροχους στοίχους του ως απάντηση, αλλά κι εγώ απαντώ πως και ο αγαπητός Bill Hicks στον οποίο είναι αφιερωμένο το τραγούδι, κάτι έκανε -έβγαινε και τα έλεγε. Κατακεραύνωνε και αφυπνούσε, και όταν του έλεγαν "“we don’t come to comedy to think!”, τους απαντούσε “gee, where do you go to think? I’ll meet you there!”. Γιατί όπως ο Μολιέρος έχει πει (σε πρόχειρη μετάφραση) “τα βέλη της σάτυρας αλλάζουν τους ανθρώπους, εκθέτοντάς τους τις αδυναμίες τους, πιο αποτελεσματικά απότι τα βέλη της κλασσικής ηθικής”.

Υστερόγραφο #2:

__Την “ώρα της γης” (μία ημέρα μετά την παγκόσμια “ημέρα θεάτρου”), φυσικά και δεν ακυρώσαμε τη μία παράσταση για να κλείσουμε κι εμείς τα φώτα. Πόσο χαζό θα ήταν αυτό. Αλλά ζητήσαμε από τους θεατές μετά την υπόκληση, και συμφώνησαν να μείνουμε εμείς πάνω στη σκηνή και αυτοί στις θέσεις τους και να σβήσουμε όλα τα φώτα, συμβολικά για 5 λεπτά. Για να κάνουμε κάτι. Για να κάτσουμε 5 λεπτά μες το σκοτάδι (τελικά έγιναν 10 υπέροχα λεπτά) και να κουβεντιάσουμε επ’ αυτού. Για να προβληματιστούμε και να να προβληματίσουμε. Να παιδευτούμε και να εκπαιδεύσουμε προς την αλλαγή. Να κουβεντιάσουμε και ν’ ανταλλάξουμε απόψεις.

Υστερόγραφο #3:

__Το φετινό μήνυμα της “Παγκόσμιας Ημέρας Θεάτρου”, έχει άμεση σχέση με τα πολιτικά και οικονομικά γεγονότα των ημερών αυτών, καθώς και με την συζήτηση κατ’ επέκταση που κάνουμε εδώ. Είναι ένα υπέροχο μικρό κείμενο που σας προτρέπω να διαβάσετε. Μπορείτε να το βρείτε ΕΔΩ. Κλείνει με τη φράση: “το να είσαι πολίτης δεν σημαίνει ότι ζεις σε μια κοινωνία, σημαίνει ότι την αλλάζεις.”

ακόμα δεν άρχισε … αλλά μόλις βγω θα πετάξω τα ανακυκλώσιμα στον πλέ κάδο, οκ?:slight_smile:

Συμφωναω με ιφριτ, θεριον και λοιπους. Αλλα και με σαντοουκαστερ για τα απλα πραγματα που μπορουμε να κανουμε καθημερινα, αν και η λυση πλεον μπορει να ερθει μονο με σοβαρα και ισχυρα μετρα -αν μπορει να ερθει γιατι και επι αυτου διχαζονται οι γνωμες-.

Το πιο γελοιο παντως σχετικα με την ωρα της γης, ειναι οτι βγηκε μια δημοσιογραφος στη ΝΕΤ, και λεει: “Αν και η Ελλαδα ειναι η τριτη χωρα με τη μεγαλυτερη καταναλωση ηλεκτρικου, χθες αποδειξαμε οτι εχουμε οικολογικη συνειδηση”. Μαλακα θελει πολυ μεγαλη ποσοτητα ηλιθιοτητας για να πεις κατι τετοιο. Και το χειροτερο ειναι οτι το ακουν αλλοι και το πιστευουν! Τζιζους δηλαδη.

το πέταξες τελικά?:stuck_out_tongue:

Βασιλάκη,
σε αυτά που λες έχεις δίκιο.
Πολλά μπορούμε να κάνουμε σε ατόμικο επίπεδο.
Τα όσα είπα κυρίως σχετίζονται με την προχθεσινή μπούρδα-φούσκα καθώς και με την γενική κατάσταση.
Σίγουρα αξίζει ακόμα και ο μοναδικός να είσαι, να κάνεις κάτι που ωφελεί εσένα και το περιβάλλον σου.
Αλλά ως εκεί. Τα υπόλοιπα είναι μπίζνα =)

Nαι κανεις δε διαφωνει για τα πραγματα που ο καθενας μπορει να κανει… Ολος ο χλευασμος ηταν προς τη συγκεκριμενη κινηση… Σωστα, ο καθενας ατομικα μπορει να βρει λυσεις… Κλεισε την tv, παψε να υπερκαταναλωνει, μην χρησιμοποιεις αυτοκινητο κτλ. Αλλα πανω απο ολα η ενημερωση και η συλλογικες πρωτουλιες για σημαντικα θεματα… Πχ. για την περιοχη του Υμμητου που θελουν να χτισουν νεο αυτοκινητοδρομο, επειδη βολευει τους κρατιστες κ τους καπιταλιστες ή οι κινητοποιησεις στην Παρνηθα και πολλα αλλα

αυτό άλλο πάλι με τον υμμητό.εκτός του ότι θα κόψουν δέντρα,θα χτιστεί και πάνω σε περιοχές που έχουν κριθεί αναδασωτέες:(δεν φτάνει που τον έκαψαν,θα τον χτίσουν όλο κιόλας,και το κάνουν αυτό απροκάλυπτα.ξέρετε αν υπάρχει καμιά κινητοποίηση σχετικά?

__Μμμ, οκ παίδες, ναι κατάλαβα που το πηγαίνατε (αγαπάμε ifritάκο! :D)… ως έτσι συμφωνώ 100%! Ειδικά με Lady Starlight και το απίστευτα απαράδεκτο σχόλιο στη Νετ.

__Αλλά υπάρχει ο φόβος όταν εκφράζεται έτσι κάποιος, να δείξει μόνο το μαύρο ή να μείνει μόνο στο μαύρο γιατί δεν γίνεται τίποτα. Να βρίζουμε θεούς και δαίμονες, να κατηγορούμε αριστερά και δεξιά και εμείς να είμαστε πιο νοθροί κι απ το γιαούτρι (άσε που και αυτό ζυμώνεται σιγά-σιγά… για 'μας δεν ξέρω…!). :-k

Eλα μην ξεχνιόμαστε !!!

:lol::lol::lol:

ποσο πιο αστειο και απαραδεκτα ειρωνικο βιντεο:

Χαρισσον Φορντ : Κατοχος ιδιωτικου τζετ, με μια πτηση παραγει περισσοτερο CO2, απ’οσο παραγει ενας μεσος ανθρωπος στη διαρκεια ενος ετους.

Πριγκηπες Πατηρ & Υιοι : μεγαλομετοχοι σε βιομηχανιες που μολυνουν, κατστρεφουν και εκμεταλλευονται το περιβαλλον. Ενω το ιδιωτικο τους τζετακι το εχουν και αυτοι, ε βασιλικοι κωλοι.

Κ θα μας που ΑΥΤΟΙ το τι πρεπει να κανουμε για το περιβαλλον. Ε ρε ανεκδοτο πρωινιατικα.

δεν εκλασα δημοσια σημερα…

αυτο που ποσταρες εσυ ειναι ακομα πιο αστειο…