Ένα Θρεντ για τους Καμμένους Σιντάκηδες (και τις τιμές)

Sorry Boss !!! :D:wink:

Τα Last Crack τα χα δει από παρουσίαση του Καραολίδη που τους είχε βάλει 9 και είχα πει να τα τσιμπήσω και τα δύο,αλλά πήρα το πρώτο στην αρχή και μετά το Burning Time δεν το βρισκα πουθενά. Το παρήγγειλα πριν 2 βδομάδες όμως ! ελπίζω να το φέρουν γιατί αν έχει τελειώσει… Τα παιδιά πάντως τα λένε πολύ ωραία! Τσεκάρετε και ένα πρόμο βίντεο που τους είχε κάνει η Roadrunner για την προώθηση του 2ου δίσκου τους.Ειναι στο γιουτιουμπ! Κουρδίζουν και σαν τους Αλισ ιν Τσέηνς δηλαδή κατα βάση ένα ημιτόνιο πιο χαμηλά από το κανονικό. Στο thee abyss τουλάχιστον έτσι νομίζω είναι ! Και τα φωνητικά σε φάσεις θυμίζουν λίγο stayley!Αλλά μιλάμε για ένα ΕΝΤΕΛΩΣΑ διαφορετικό ύφος! ούτε καν συζήτηση για αντιγραφές και τέτοια !

θα πάω στο site της Marquee πιο μετα να δω τι άλλο έχει κυκλοφορήσει γιατί θέλω να παραγγείλω τουλάχιστον 2 σιντι ! thanx μαν ! :slight_smile:

Hint : Τσέκαρε πρώτα και τι από αυτά έχει στο ebaystore του γιατί κάποιες τιμές είναι διαφορετικές στα μαγαζιά του (άλλοτε φθηνότερες εδώ και άλλοτε φθηνότερες εκεί).

Πρέπει να τα πω κάπου… Ας μην επιβαρύνω κι άλλο το Death Magnetic thread…

Για το Metropolis:

  1. Ενδεικτικά, τα CD A Sense of Purpose των In Flames, το Watershed των Opeth και το All Hope Is Gone των Slipknot ήρθαν τουλάχιστον δύο εβδομάδες μετά την επίσημη κυκλοφορία τους στο κατάστημα. Ενώ άλλα του κέντρου, μικρότερα (π.χ. Metal Era), τα είχαν φέρει ήδη.

  2. Το Death Magnetic από την άλλη το πούλαγε από τις 10/9… Δύο μέρες πριν την επίσημη κυκλοφορία… Γιατί άραγε;

  3. Περί Death Magnetic o λόγος… Πρώτες μέρες κυκλοφορίας 17,90 η κανονική έκδοση, 20,90 η digipack. Στο Rock City απ’ ό,τι μου είπανε, είχε 17,50 η digipack… Δεν έφτανε αυτό; Μία εβδομάδα μετά ξαφνικά η digipack στο Metropolis 21,30! 0,40 ακριβότερα για ποιό λόγο;

  4. Μετά το κλείσιμο του PMW ειδικά, οι τιμές έχουν μείνει σταθερές, αν όχι αυξανόμενες. Σε σχέση με άλλα δισκάδικα συχνά είναι και πιο υψηλές, ενώ ήταν το φθηνότερο παλιότερα…

  5. Κλασσική αξία οι ταινίες στα CD…

Όλα αυτά εμένα μου δείχνουν μη σεβασμό προς τον ακροατή-καταναλωτή. Συνήθεια που θα κοπεί σύντομα η βόλτα από εκεί… Κρίμα…

^^
Και των Αnathema το Ηindsight άργησε να το φέρει και μάλιστα δεν είχαν ιδέα πότε θα τους έρθει…-.-
Τελικά το pmw γιατί έκλεισε?:frowning:

εγω το Hindsight το προπαρηγγειλα απο www.play.com στην τιμη των 12.49 ευρω συμπεριλαμβανομενων ταχυδρομικων…σε τρεις μερες ο ταχυδρομος μου χτυπησε κουδουνι…δε ξερω σε τι τιμη το εφεραν αθηνα…

εντιτ : Γιατι εκλεισε το PMW? Οσες φορες ανεβαινα στο metal τμημα ηταν αδειο, ενω παραλληλα στο μετροπολις γινοταν παντα της κακομοιρας. Στις περισσοτερες των περιπτωσεων ηταν παντα ενα κλικ ή και παραπανω, ακριβοτερο απο μετροπολις. Συν το γεγονος οτι το μετροπολις ειχε χρονια εκει, ειχε ηδη χτισει μια σχεση με τους καταναλωτες. Καποιες συνηθειες δεν αλλαζουν ευκολα. Κ γω για παραδειγμα προτιμουσα μετροπολις , με τραβουσε περισσοτερο.

Το PMW στη Θεσσαλονίκη έχει κλείσει και αυτό;
Τα Χριστούγενα που πήγα πουλούσε και παντελόνια#-o.

Εκλεισε το μισο μαγαζι,μαλλον μετατραπηκε σε μαγαζι που πουλαει ρουχα,το αλλο μισο και απ οσο ξερω και το υπογειο,συνεχιζει να υπαρχει,βεβαια δε νομιζω για πολυ ακομα.Απεναντι απ το Μετροπολις στην Τσιμισκη επισης ανοιγει Public απ οτι φαινεται,αρα δεν τον βλεπω καλα τον κυριο Πατση.

Αν κρινω παντως απ το κλεισιμο του Virgin megastore μετα το ανοιγμα του Μετροπολις,δε θα με παραξενεψει το κλεισιμο του PMW,γιατι και το virgin δεν προσαρμοστηκε στα νεα δεδομενα τιμων και εβλεπες κατι τρελες διαφορες στις τιμες,οπως μερικα cd που πωλουνταν 6.90 στο μετροπολις να πωλουνται εκει 16 ευρω,οποτε τον μπουλο ο Μπρανσον.

Το Virgin, κάθε φορά που πηγαίνω (έχω να πατήσω κανένα χρόνο πια) καταφέρνει και μου σπάει τα νεύρα.

Από ποικιλία τίποτα. Οι τιμές τραγικές και για κορόιδα. Η βιτρίνα γεμάτη από ένα και μοναδικό album πάντα, πρόσφατη κυκλοφορία mainstream καλλιτέχνη (Madonna, Χατζηγιάννης π.χ.)… #-o

Και εγω ειμαι καμμενος σιντακιας… Με διαφορα Μετροπολις για CD… Καμια σχεση στις τιμες σε σχεση με Virgin… To public ειχε πολυ καλο πραμα αλλα μονο στην αρχη. Εκει βρηκα Rust in Peace 6,90! Ευτυχως πηγα στο Λονδινο πριν κανα μηνα κ ελιωσα!!! ΤΡΕΛΕΣ ΤΙΜΕΣ!!! Πηρα τα καινουρια απο Μεταλλικα κ Slipknot μονο με 8 λιρες το καθενα = 10-11 ευρω!!!

Τα Virgin είναι άστα να πάνε… ούτε ποικιλία έχουν αλλά κι από τιμές δεν πλησιάζονται. Στο PMW πήγαινα συχνά, είχε καλές τιμές και μ’ άρεσε που έμπαινα στον όροφο κι ήμουν μόνη μου! Στο Metropolis δεν μπορείς να κουνηθείς εκεί μέσα… Το Public μια χαρά, αλλά 22 ευρώ το Death Magnetic?! Έλεος. Τώρα πηγαίνω πιο πολύ στο Rock City και στη No Remorse. Καλές τιμές, απίστευτη ποικιλία, ειδικά στη NR βρίσκονται και σπάνιες εκδόσεις…

Τα Virgin είναι άστα να πάνε… ούτε ποικιλία έχουν αλλά κι από τιμές δεν πλησιάζονται. Στο PMW πήγαινα συχνά, είχε καλές τιμές και μ’ άρεσε που έμπαινα στον όροφο κι ήμουν μόνη μου! Στο Metropolis δεν μπορείς να κουνηθείς εκεί μέσα… Το Public μια χαρά, αλλά 22 ευρώ το Death Magnetic?! Έλεος. Τώρα πηγαίνω πιο πολύ στο Rock City και στη No Remorse. Καλές τιμές, απίστευτη ποικιλία, ειδικά στη NR βρίσκονται και σπάνιες εκδόσεις…

edit: Σόρι για το double-post, βλακείες του Ίντερνετ…

Tα Virgin στο Συνταγμα ανα καιρους εχουν εξαιρετικες προσφορες.

Πριν λιγο καιρο δλδ τσιμπησα δυο επανεκδοσεις των Act (prog rock)… 5 ευρο εκαστος… Οπου αλλου ειχα κοιταξει τα πετυχαινα στο θεο… Τας προαλλας παλι πηρα το Lucifuge του Danzig με 3 ευρω…

Απλα δε βαζει συχνα κι ειναι να σου κατσει. Τωρα π.χ. νομιζω εχει το Dying For The World των Wasp με 5 ευρω. Δισκαρα λεμε.

ΔΦΗΞΓΣΔΦΗΞΟΓΑΣΦΩΗΙΟΔΞΥΡΟΥΚΔΓΟΗΚΓΔΦΟΗΣΡ.

Μου είχες πει για τη τιμή, αλλά όχι για το μαγαζί:p

Πείτε κατά που πέφτουν τα Virgin του Συντάγματος.

Αρχες Σταδιου, κοντα στο υψος Πλατειας Συνταγματος.

Εχει 3-4 κοπιες… Συν τη παλια εκδοση του Sigh No More των Gamma Ray, επισης στα 5 (αυτο δε ξερω κατα ποσο αξιζει).

Thanx!

Σήμερα θα πάω Saturn! Να δω τι θα τσιμπήσουμε απο κεί!:smiley:

Εχει πραμα, κυριως σε 12ευρα. Βρισκεις ομως δισκους που δε πετυχαινεις ευκολα…

Πολυ υλικο οσον αφορα Relapse…

Virgin πριν πολυ καιρο ειχα πετυχει το Traveller των Slough Feg με 3 ή 5 ευρω…

Φίλε μου αυτή η κατάσταση που περιγράφεις είναι τραγικότατη ! Λοιπόν :

  1. το ίδιο είχε συμβεί και σε μένα αυτό όταν είχε βγει το Blackening από Μασίν Χεντ ! Πήγαινα για 2 βδομάδες συνεχόμενα και δεν το χανε οπότε ρωτάω υπάλληλο τι γίνεται και μου λέει ότι σε αυτούς δεν το χουν φέρει ακόμα γιατί μαλακιζόταν η εταιρεία διανομής ! και μου πε ότι αν πήγαινα στο Rock City θα το χανε !

3)καλά ντάξει αυτοί εκεί τα συνηθίζουνε κάτι τέτοια! Ρε μιλάμε είναι φοβεροί! εκτός από αυτό που λες θα αναφέρω ένα άλλο από τα χαρακτηριστικά παραδείγματα : Όταν είχε βγει το Iron Will η slipcase εκδοση την είχανε ΟΛΑ τα μετρόπολις 15,5 ευρώ…Μετά από λίγο καιρό που επειδή ήταν limited άρχισε να τελειώνει τη ΜΟΝΑΔΙΚΗ κόπια με slipcase που είδα την είχανε 19.1 ευρώ τα λαμόγια! μετά η jewel-case είχε την τιμή του slipcase και ακόμα τόσο έχει ! ΝΤΡΟΠΗ και ξεπεσμός !

  1. Οι ταινίες είναι απείρως εκνευριστικές όπως έχω ξαναπει και μπορούν να δημιουργήσουν και προβλήματα…Τις προάλλες έκοψα το χέρι μου επειδή χρησιμοποιύσα μαχαίρι και από τότε μόνο με τα δόντια των κλειδιών θα τα ανοίγω. Επίσης μια άλλη μαλακία που βάζουν είναι μία άλλη μικρή ταινία (μήκους 5-6 εκατοστών) στο πίσω μέρος των CD που έχει κάτι μικρές ασημένιες μαλακιούλες! άμα είναι πάνω από τη ζελατίνη και βγαίνουν μαζι , είναι οκ…Αλλά άμα βγάλεις τη ζελατινη και την ταινία και βρίσκεται ακόμα εκεί την έχεις Γ***σει !! αν δεν έχεις νύχια και χρησιμοποιήσεις το δάχτυλο για να ξεκινήσεις να το βγάλεις θα στο τρυπήσει κατά 80% ! Αυτό συμβαίνει κατά κόρον στα CD των Rush…

Είχα πάει επίσης στα FNAC γλυφάδας να τσεκάρω μόνο τιμές … Διαπίστωσα ότι αν εξαιρέσεις τα 6 ευρά των Maiden , Priest και άλλων που το μετρόπολις τώρα τα χει 7.5 ευρώ, οι τιμές στα fnac έχουν πολύ μικρές διαφορές με τα μετρόπολις (συνήθως προς τα πάνω) κατά 10-20 λεπτά ! To box-set των Iced Eath με τα 10 cd τό χε 14 ευρώ πάνω πάντως ! Το μόνο καλό ήταν ότι ΟΛΑ τα μετάλικα τα χε 11.9 ευρώ…και το καινούργιο στην digipak αν θυμάμαι καλά!

Τέλος σε σύγκριση με τα ψαγμένα δισκοπωλεία στις ψαγμένες κυκλοφορίες,οι αλυσίδες πίνουνε κατα κράτος στις τιμές!τα καινούργια Death στις digipak μορφές που κυκλοφόρησαν φέτος στις αλυσίδες δεν πρόκειται να τα βρείς κάτω από 16,5 ευρώ σε όποιο κατάστημα και να πας ενώ στα ψαγμένα η μεγαλύτερη που βρήκα ήταν 15 ευρώ! Επίσης το μετρόπολις προχώρησε στις φοβερές αυξήσεις (τα 6,90 πήγαν 7,50 … και άλλα π.χ. της Metal Mind από 15,5 πήγαν 16,3 - οι εξαιρέσεις ελάχιστες και δεν έχουν προλάβει να τις διορθώσουν ακόμα βλ. Cream Of The Crap από Hellacopters στο Μετρόπολις ακαδημίας) λόγω πετρελαικής κρίσης , ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΡΙΞΕΙ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥΣ … φαντάζομαι άμα ξαναπάει στο 1,40 η βενζίνη αυτοί θα κάνουν κι άλλες αυξήσεις…

Επίσης να προσθέσω κάτι που είχα ξεχάσει και θεωρώ σημαντικό να αναφερθεί, αφού δείχνει κατά πόσο εκτιμούν τη νοημοσύνη μας…Στο πρώτο μου πόστ εδώ ανέφερα για το Black Box ότι το χανε 153 τα Χριστούγεννα…αυτή η αλλάγή έγινε τότε , γιατί πριν τα Χριστούγεννα το είχανε στην ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ τιμή των 135 ευρώ … η διαφορά είναι 2 cd των Maiden … αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το ότι αντιστρέψανε τα 2 τελευταία ψηφία της τιμής … Μάλλον θα πίστεψαν ότι αυτοί που θα χαν δει και πριν την τιμή των 135 ευρώ θα είπαν από μέσα τους : “Μπααα … δεν παίζει να κάνανε τέτοια αύξηση… εγώ απλά θα μπέρδεψα την τιμή την πρώτη φορά και θα νόμιζα ότι ήταν 135 ευρώ , ε΄νω πάντα είχε 153 !” . Πραγματικά με αηδιάζει κάτι τέτοιο και δε μου φαίνεται σα να το κάνανε κατα λάθος.κάθε φορά που πάω εκεί κοιτάω τιμή μπας και το ρίξουνε καθόλου , αλλά αυτό εκεί![-X

Ομολογω ότι ένα μεγαλο κομματι της δισκοθηκης μου το οφείλω στο μετροπολις. Εδικά όταν ανοιξε το PMW, οι τιμες του πρώτου είχαν πάρει την κατιούσα. Ειδικά στις προσφορές. έβρισκες ολοκληρες δισκογραφίες με τιμή κάθε cd στα 6,40. ευρω… Πια η κατασταση έχει αλλαξει δραματικά. Εχω παρα πολυ καιρό να αγοράσω το οτιδήποτε απο τα μετροπολις. Μαλιστα δεν έχω καν την διάθεση να μπω τσεκάρω όπως παλιοτερα.