Μακλιτζάξον

[I]Ο Michael Jackson προχώρησε σε πώληση της ξακουστής Neverland, μη μπορώντας να ανταπεξέλθει στα χρέη του. Σε δήλωσή του αναφέρει πως είναι ‘ικανοποιημένος με τις τελευταίες εξελίξεις που αφορούν την Neverland’.

Η Neverland βρίσκεται στην Καλιφόρνια και απασχολούσε προσωπικό 70 ατόμων. Ο Jackson μετακόμισε εκεί το 1988. Την είχε αγοράσει το 1987 για 30 εκατομμύρια δολλάρια. Η διάσημη πρώην κατοικία του δημοφιλή τραγουδιστή έχει πλέον μπει σε λίστα για δημοπρασία.
[/I]

Η επιτυχια με την αποτυχια απεχουν οσο το νυχι με το κρεας…Εκει που εισαι βασιλιας της ποπ κ οχι μονο,τρελα λεφτα,απιστευτη δημοσιοτητα,με ιστορια μεγαλη στις πλατες σου,να τα εχεις σχεδον ολα.Και ξαφνικα να καταληγεις στο εντελως αντιθετο ακρο,να εχεις προβλημα με την εμφανιση σου λογω αλεπαλληλων πλαστικων επεμβασεων,να κατηγορεισαι για παιδεραστια,εκει που σε θαυμαζε ο κοσμος τωρα να σε μισει κ να σε φτηνει,να χρεωκοπεις,να διαλυεται σε μια στιγμη ολο το image που ειχες φτιαξει τοσα χρονια.:frowning:

Ειναι κριμα για καλλιτεχνες τετοιου βελινεκους οπως ο michael jackson να φτανουν απο τοσο ψηλα που ηταν καποτε κυριολεκτικα στον πατο.Βεβαια θα πει καποιος οτι ολα τα καλα καποια στιγμη τελιωνουν…δεν μπορει να ισχυει ομως αυτο για εναν michael jackson. Τραγικη η κατασταση που εχει περιελθει τα τελευταια χρονια,δεν πιστευω οτι μπορει να κερδισει ξανα οτι ειχε χτισει τα προηγουμενα χρονια,μακαρι να βγαλει καλο αλμπουμ δεν το βλεπω ομως…[-X

Πραγματικά, δε νομίζω πως υπάρχει προηγούμενο στην ιστορία της μουσικής ενός ανθρώπου με την πορεία τη δική του. Τόσο όταν είχε φτάσει το ζενίθ του, όσο και στο ναδίρ…

Για να θυμηθούμε τα πολύ παλιά, πάρ’τε ένα βίντεο επί εποχής Jackson 5, όταν ήταν ακόμα παιδί και άφηνε κατάπληκτο τον κόσμο.

Ego pisteyo zontas kai olo to klima apo konta, ti megalyteri zimia (kai anepanorthoti pleon) sto image tou tin exei kanei i emfanisi tou ta teleytaia xronia (i opsi tou diladi) i opoia einai apokroustiki. Koitas to prosopo tou kai nomizeis oti tha dialythei…Krima.

Ρε παιδιά, αυτή η μαμώ-εμφάνιση του, που σκατά οφείλεται; Σε πλαστικές; Σε καμία ασθένεια; Σε όλα μαζί;;;

Mέχρι και το Βad ειχε το αγγιγμα του Μιδα και ηταν ο απολυτος ηρωας της γενιάς του…Κριμα που ξεπεσε ετσι…

Για να δουμε λιγο αυτη την ιστορια με την εμφανιση του τζακσον…

Ο ίδιος δήλωνε ότι πάσχει από μια ασθένεια λεγόμενη Vitiligo, η οποία αφήνει μεγάλα άσπρα σημάδια και το φως του ηλίου τα επιδεινώνει.

Είναι ένας από τους βασικούς λόγους που τα ΜΜΕ κριτικάρουν πολύ σκληρά τον Michael Jackson.
Όλοι μιλάνε γι’ αυτό, αλλά κανείς δεν ξέρει γι’ αυτό. Κανείς δεν αναρωτήθηκε, δεν σκέφτηκε, δεν έψαξε να βρεί την αλήθεια πίσω από τις φήμες, τα γεγονότα πίσω από τα ψέματα.

TI EINAI H VITILIGO;

Η Vitiligo (λευκοδερμία στα ελληνικά) είναι μια ασθένεια που προσβάλλει τα μελανοκύτταρα (τα κύτταρα που παράγουν την μελανίνη) του δέρματος και τα καταστρέφει. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να εμφανίζονται λευκές κηλίδες σε διάφορα σημεία του σώματος. Εκτός όμως από τα μελανοκύτταρα, η ασθένεια προσβάλλει επίσης τους ιστούς που βρίσκονται στο εσωτερικό του στόματος και της μύτης, τον βλενογόνο υμένα και τον αμφιβληστροειδή των ματιών. Είναι χρόνια ασθένεια, δεν θεραπεύεται και είναι σε κάποιο βαθμό κληρονομική.



Μια από τις πιο καταστρεπτικές συνέπειες της vitiligo, είναι το ψυχολογικό τραύμα που δημιουργεί στους ασθενείς.
Ο Allen Locklin, εκ των ιδρυτών της National Vitiligo Foundation στο Tyler του Texas και ασθενής ο ίδιος λέει: “Περισσότερο από τα δυο τρίτα των ασθενών απομονώνονται. Αν κυκλοφορείς και μοιάζεις σαν ζωγραφισμένο πόνυ, όλοι σε αποφεύγουν.”

Ο MICHAEL ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΤΟΥ

[SPOILER]
Από τα μέσα της δεκαετίας του '80, οπότε και παρουσίασε την ασθένεια, ο Michael Jackson προσπαθούσε ήσυχα να αντιμετωπίσει και να κρύψει το πρόβλημά του. Όσο περνούσαν τα χρόνια όμως, η ασθένεια γινόταν όλο και πιο εμφανής. Αρκεί να δει κάποιος τα εξώφυλλα του Thriller (1982) και του Bad (1987) για να καταλάβει. Η πρώτη φορά που ο Michael μίλησε για την κατάστασή του, ήταν στη συνέντευξη που έδωσε στην Oprah Winfrey στις 10 Φεβρουαρίου 1993.

Oprah: Ας πάμε τώρα στο θέμα που συζητιέται περισσότερο για σένα, το χρώμα του δέρματός σου, που είναι εμφανέστατα διαφορετικό απ’ όταν ήσουν νεότερος και γι’ αυτό νομίζω έχει προκαλέσει εικασίες σχετικά με το τι έχεις κάνει ή κάνεις, αν λευκαίνεις το δέρμα σου ή αν το δέρμα σου είναι λευκότερο γιατί δε σ’ αρέσει να είσαι μαύρος;

Michael: Πρώτον, απ’ όσο ξέρω δε γίνεται λεύκανση του δέρματος. Δεν το έχω δει ποτέ, δεν ξέρω τι είναι.

Oprah: Υπήρχαν κάποια προϊόντα θυμάμαι από μικρή άκουγα γι’ αυτά.

Michael: Άκου πως έχουν τα πράγματα. Έχω μια δερματική ανωμαλία που καταστρέφει το χρώμα του δέρματος και είναι κάτι που δεν μπορώ να σταματήσω. Άλλα όταν ο κόσμος φτιάχνει ιστορίες που δεν είναι αυτό που είμαι εγώ με πληγώνει.

Michael: Είναι στην οικογένειά μου, ο πατέρας μου μου είχε πει είναι απ’ τη μεριά του. Δε μπορώ να το ελέγξω, δεν το καταλαβαίνω και με στεναχωρεί πολύ. Δε θέλω να αναφερθώ στο ιατρικό μου ιστορικό γιατί είναι προσωπικό, αλλά αυτό συμβαίνει.

Oprah: Εντάξει, απλά θέλω να το ξεκαθαρίσω. Δεν παίρνεις κάτι για να αλλάξεις το χρώμα του δέρματός σου…

Michael: Για όνομα του Θεού, όχι. Προσπαθήσαμε να το ελέγξουμε και χρησιμοποιόντας make up κρύβαμε τις κηλίδες στο δέρμα μου.

Στη ίδια συνέντευξη ο Michael επίσης είχε πει:

Michael: Είμαι μαύρος Αμερικανός. Είμαι περήφανος που είμαι μαύρος. Είμαι περήφανος για τη φυλή μου και για το ποιός είμαι. Έχω περηφάνια και αξιοπρέπεια.

Στη συνέντευξη, ο Michael δεν χρησιμοποίησε την λέξη vitiligo στις απαντήσεις που έδωσε στην Oprah. Ωστόσο, την Παρασκευή μετά την συνέντευξη, ο δερματολόγος του, Δρ. Arnold Klein επιβεβαίωσε ότι είχε διαγνώσει την vitiligo στον Michael το 1986 (η δήλωσή του είχε μεταδοθεί από το Associated Press). Περίπου έναν μήνα μετά την συνέντευξη του Michael, οι γονείς του, Joseph και Katherine, αλλά και ο αδελφός του Randy, εμφανίστηκαν στην τηλεοπτική εκπομπή “Day One” και αποκάλυψαν οτι ήξεραν πολλά χρόνια την κατάσταση του Michael, ο οποίος όμως τους είχε ορκίσει να μη μιλήσουν γι’ αυτό. Και η Janet Jackson όμως, σε δηλώσεις της στο Ebony και το Mtv, είπε οτι ήξερε για την ασθένεια και οτι ο Michael της ζήτησε να μην το αποκαλύψει.[/SPOILER]

Οφειλω να πω οτι δεν το ηξερα οπως και πολυς κοσμος αλλωστε και παντα αναναρωτιομουν γιατι ο τζακσον εκανε εκανε ολες αυτες τις πλαστικες επεμβασεις που τελικα ειχαν ως αποτελεσμα την καταστροφη της εικονας του γενικοτερα.Eιχα ακουσει για μια ασθενεια που λεγανε οτι ειχε αλλα δεν ειχα δωσει πολυ σημασια. Πιστευτα οτι απλα ηθελε απο μαυρος που ηταν να γινει λευκος…:?

Τελικα δεν ειναι καθολου ετσι τα πραγματα οπως μπορει να νομιζουμε η να τα παρουσιαζουν και ο τζακσον οδηγηθηκε σε ολα αυτα κυριως λογω αυτης της σπανιας ασθενειας.Κριμα βεβαια γιατι νταξει ηταν τρομερος στο ειδος της μουσικης του.:frowning:

Εξερετικος τραγουδιστης, ακομα πιο εξερετικος χορευτης. απλα με μια λεξη: ΘΕΟΣ (αλλα κριμα ετσι οπως εξελιχθηκαν τα πραγματα γιαυτον και τους φαν του) (αυτο για την ασθενεια ουτε εγω το ηξερα αλλα δεν αλλαξε η γνωμη μου, ετσι κι αλλιως και πριν τα ιδια θα ελεγα)

Mexri kai to dangerous arxige mou…Oxi manes e!

O Jacko exei kanei trelo arithmo plastikon (it’s written all over his face). H psyxologia leei gia tetoio atomo, thelei na ksefygei apo ton eayto tou kai na allaksei taytotita. Ta tis arrostias den ta pisteyo, alla sigoura exei poly adynamo organismo.

Απίστευτος χορευτής και perfomer γενικώς. Το ύφος της φωνής του ακολουθούσε το σώμα του. Κομματάρες σαν το Billie Jean, Beat It, Thriller, Bad δεν ξαναγράφονται! Τώρα για την εξωτερική του εμφάνιση κρίμα που κατέληξε τόσο αντιαισθητική αλλά αν ο ίδιος είναι ικανοποιημένος (!) με αυτή δε μου πέφτει λόγος.

Δλδ τι πιστευεις οτι σηκωθηκε ενα πρωι ο τζακσον και ειπε αντε να αρχισω τις πλαστικες γιατι δεν γουσταρω που ειμαι μαυρος και θελω να γινω σκατοφατσα?#-o Λιγο να προσεχουμε τι λεμε ρε παιδια,αυτο με την ασθενεια του ειναι πραγματικοτητα και του δημιουργησε πολυ μεγαλο προβλημα με τα γνωστα αποτελεσματα.:-s

Πρεπει καποιος να ειναι πολυ αφελης για να πιστεψει οτι ο τζακσον ηθελε να αυτοκαταστραφει και ετσι χωρις λογο αρχισε τις πλαστικες επεμβασεις κλπ:? :wacko:

Εντάξει και η ανύπαρκτη μύτη δε νομίζω να έγινε λόγω της ασθένειας :wink:

Οπότε λογικό να έιναι κανείς επιφυλακτικός σε όλα αυτά

Gia to xroma den asxoloumai, milao gia to prosopo tou kai to sxima tou. Exei ypostei soreia plastikon epembaseon

και γω που νόμισα ότι ήταν Μακλητζάκσο

Ton kaname Ellinara :lol:

το thirell και το bad ηταν δισκαρες αλλα μη ξεγελιομαστε ενας ανθρωπος σαν τον jackson δεν πειναει κιολας οπως και καλα αναφερει ο τυπος απλα δεν ειναι ο μεγιστανας που ηταν καποτε.

Akribos. Apla ayta einai diafimistika trick os gnoston…

Μα ακριβως για αυτο το λογο εχει υποστει τοσες επεμβασεις.Για το χρωμα.Το οτι οι επεμβασεις αυτες ειχαν πολυ κακο αποτελεσμα δεν μπορουμε να ξερουμε το γιατι.Και επαναλαμβανω πιστευει κανεις οτι ξυπνησε ενα πρωι και ειπε θελω να γινω σκατοφατσα?:-s

Τελοσπαντων δεν νομιζω οτι ο τζακσον αυτο που εχει παθει με το προσωπο και την εμφανιση του γενικοτερα οτι ειναι κατι που το ηθελε και το επιδιωξε,ακουγεται πολυ χαζο κατι τετοιο.

To άλμπουμ ‘Thriller’ του Michael Jackson θεωρείται πλέον εθνικός θησαυρός στις ΗΠΑ μιας και μπήκε στη Library Of Congress. Όταν ένα έργο μπαίνει στη Library Of Congress, αυτό σημαίνει ότι θα διατηρηθεί ως την αιωνιότητα.

Σε ανακοίνωση της Library Of Congress, αναφέρεται μεταξύ άλλων: “το δεύτερο άλμπουμ του Michael Jackson με το θρυλικό παραγωγό Quincy Jones γνώρισε εθνική και παγκόσμια επιτυχία… Η επιρροή που άσκησε στη μουσική βιομηχανία και την ποπ μουσική υπήρξε απεριόριστη… Οι ερμηνείες μίας μεγάλης γκάμας μουσικών σε συνδυασμό με την παραγωγή του Quincy Jones, κατέστησαν το ‘Thriller’ ως το best-selling άλμπουμ όλων των εποχών”.

Καλα οντως εδω που τα λεμε δεν πειναει(οπως αναφερθηκε πιο πανω απο καποιον) κιολας ο μαικλ…μονο απο το thriller εχει και για τα δισεγγονα… :-k

Ε ναι. Σίγουρα έχει και τις ευθύνες του για όσα έγιναν ο Μάικλ, μη τον θυματοποιούμε και τελείως…

Στα καθαρά μουσικά τώρα, η αναβίωση αυτούτου θρεντ με έκανε να ψάξω κάποια βίντεο και ανακάλυψα πως το βίντεο-ταινία του Bad το είχε σκηνοθετήσει ο Martin Scorcese!!! Δείτε το στους τίτλους… Για δες τι μαθαίνει κανείς…

Και προχωρώντας σε κάτι πιο αστείο τώρα, την ινδική εκδοχή του Thriller την έχετε δει? Μιλάμε για τρελό σούργελο όμως… :lol:

Έχω δει κάποια σχόλια - θέματα γενικότερα που έχουν να κάνουν με τον Τζάκσον και τον Paul McCartney και επίσης με την προσωπική ζωή του καλλιτέχνη.
Ομολογώ πως, εντελώς τυχαία, μέσω του Google [έπεσαν μπροστά μου αυτά τα θέματα] όμως, πολύ πιθανό να μην υπάρχουν σήμερα και ήθελα να απαντήσω σε κάποια άτομα που έκαναν reply σε αυτά τα θέματα [άνδρες γυναίκες] όμως, δεν κατάφερα και έτσι, μπήκα στον κόπο να κάνω εγγραφή καθώς, δεν αφήνει εδώ η διαχείριση να κάνεις θέμα χωρίς εγγραφή, δεν είναι κακό, απλά, συμβαίνει και εδώ όπως και σε άλλα φόρουμ. Έτσι και έκανα εγγραφή, για να δημοσιεύσω αυτό το θέμα και είμαι 50% σίγουρος πως, θα το διαβάσουν [οι ανάλογοι σχολιαστές] εκείνων των θεμάτων και επίσης των reply που έγιναν.

Δεν ξέρω κατά πόσο βάσιμες είναι οι πληροφορίες που φέρουν τον Paul McCartney να μην μιλάει με τον Μάικλ Τζάκσον, αυτό που ξέρω είναι ότι, ναι όντος έκανε τότε αυτή την κίνηση ο Μάικλ όμως, ήταν δικαίωμα του - επιλογή του καθώς, δεν ήταν και ο ποιο κολλητός με τον McCartney και ότι έκανε, το έκανε με τα χρήματά του ο Μάικλ και δεν επιβάρυνε σε τίποτα τον Paul McCartney. Πέρα από αυτό, ο Μάικλ και φυσικά το έκανε για χρηματικές εκμεταλλεύσεις όμως, έκανε αυτό που θεωρούσε καλύτερο για την τσέπη του. Το ότι, γνώριζε τον Paul και έκαναν βίντεο μαζί, το γνωστό Say, Say, Say, αυτό δεν σημαίνει ότι, δεν θα μπορεί να κάνει κάποιες κινήσεις ο Μάικλ, από την στιγμή μάλιστα, που ο ίδιος ο Paul, έβγαλε σε δημοπρασία τα ίδια του τα υπάρχοντα ? την ίδια τους την δουλειά [αυτή των Beatles].
Να ξεχωρίζουμε λοιπόν και όχι διάφορων τύπων χαρακτηρισμοί για τον Μάικλ.
Δεν γνωρίζω σήμερα [ακριβώς] που έχει φτάσει αυτό το θέμα του Μάικλ και πραγματικά, προσπαθώ να μάθω [από έγκυρες πυγές του 100%].

Τώρα, αυτών που διάβασα στα θέματα μελλών του rocking.gr και έχουν να κάνουν με την ζωή και τις γνωστές σε όλους κατηγορίες σεξουαλικής κακοποίησης ανηλίκων [κατ εξακολούθηση], οι οποίες και απορρίφθηκαν [10 ήταν] από όλους τους ενόρκους και μαζί με αυτές, απορρίφθηκε και εκείνη του 1993.

Ο Μάικλ, έχει πάρει πόλεμο από όλο τον πλανήτη και αναφέρομαι στα MME, όμως πολύ περισσότερο, από τον Ελληνικό κοινό κόσμο [όπου, προβαδίζονται άσχετες πληροφορίες από Ελληνικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς, τηλεοράσεις, εφημερίδες και ίντερνετ]. Έτσι, ρωτάς ένα παιδί σήμερα, τι γνώμη έχεις για τον Τζάκσον και σου απαντάει: Λες αυτόν που ήθελε να γίνει άσπρος και έκανε πλαστικές εγχειρίσεις για να αλλάξει το χρώμα του και κάνω κακό σε παιδάκια. Σου απαντάει αυτό ο μικρός, ερχόμενο στο μυαλό του από τους [γονείς με μυαλό από άχυρο - όποιο είναι αυτοί] και ακούς ένα παιδί, να λέει και να σκέπτεται τέτοιες ανοησίες.
Θα μπορούσα και γω [ΑΝΕΤΑ], να κατηγορήσω τον Elvis Presley για παράδειγμα, με την υπόθεση των ναρκωτικών, η κάποια παράξενα στοιχεία, που είχε ο Bob Marley και μερικοί ακόμη τραγουδιστές. Το θέμα είναι ότι, έτσι έχει μάθει να σκέπτονται, το σύστημα των ΜΜΕ αυτούς όλους τους ανθρώπους που ανοίγουν τέτοια θέματα και πόσο μάλλον, όταν, δεν γνωρίζει για τον ανάλογο καλλιτέχνη ένα άτομο και γνωρίζει μόνο αυτά τα λόγια τον [ρυμαδιασμένων] ΜΜΕ.

Εγώ αν ήμουν Τζάκσον, θα έκανα απανωτές μηνήσεις σε όποιο ΜΜΕ έλεγε κάτι που είναι μόνο προκλητικό για μήνυση και πόσο μάλλον, ψευδές. Γιατί, δεν ξέρω πως την έχουν δει τα ΜΜΕ [Ξένα αλλά, περισσότερο Ελληνικά] και κάνουν αυτόν τον κύκλο της άδικης ανατροπής του βασιλιά της pop.

Καλή συνέχει και το μήνυμα που θα αφήσω τώρα, είναι για τα άτομα με αυτά τα θέματα εδώ στο rocking.gr:

Μην το κάνετε αυτό με τα μηνύματά σας σε θέματα του Μάικλ [αν δεν γνωρίζετε] γιατί, μόνο εσείς εκτίθεστε. Δεν ενοχλεί εμένα προσωπικά, χεχ… όχι, απλά, εκτίθεστε.
Όποιος θέλει, ας συνεχίσει να γράφει [ότι νάνε] για τον Μάικλ, όμως να ξέρει αυτό, εκτίθεται [αν δεν ισχύει και πολύ περισσότερο η γνώμη του αν βασίζεται μόνο σε εντυπώσεις].

Αφήνω το MSN μου [όποιος θέλει]: mj-kop@hotmail.com

Καλή συνέχεια.