Βοηθεια για ηλεκτρικη κιθαρα

χ0αχ0αχ0αχ0χ0 γιατι ρε επειδη λες την γνωμη σου???ευχαριστω πολυ παντως θα περασω μια βολτα…

τι θα περάσεις καμιά βόλτα??:lol:
ρε δεν έχω καμία σχέση με αυτό το μαγαζί…
:p:p
σπίτι μου είναι?:smiley:

τι λες ρε???δεν ειπα οτι θα περασω απο εσενα…θα περασω μια βολτα απο το μαγαζι να δω τ παιζει…δεν ειπα οτι εισαι και εσυ εκει…
χ0αχ0αχ0αχ0αχ0

:p:D:lol:…οκ τότε…:p:D:lol:

Black humor [-X :stuck_out_tongue:

Καλησπέρα. Κι εγώ προσανατολίζομαι για αγορά ηλεκτρικής κιθάρας ως εντελώς noob στα της ηλεκτρικής. Σκέφτομαι να πάω στον Τρίμη και στον Διαμαντόπουλο. Βασικά σκέφτομαι για κάτι τέτοιο μαζί με αυτό δεδομένου ότι το budget είναι 400 - 450 οριακά, και την θέλω σε πρώτη φάση για εξάσκηση κι εκμάθηση (είχα κάνει παλιότερα κλασσική αλλά κάτι οι πανελλήνιες κάτι το πανεπιστήμιο κάτι ότι τελικά αυτά που έκανα δεν μου δημιουργούσαν ενδιαφέρον κλπ την άφησα και την ξανάπιασα πρόσφατα), οπότε αργότερα μπορώ να πάρω έναν ενισχυτή κάπως καλό, να μη δώσω τώρα 250 για κιθάρα π.χ. και 150 για ενισχυτή. Αξίζει αυτή η σκέψη ή να προσπαθήσω να χώσω οπωσδήποτε ενισχυτή μέσα στο μπάτζετ; Εννοώ θα ακούγεται έστω αξιοπρεπώς ή θα είναι σα να γρατζουνάνε μαϊμούδες παράθυρο;

x0ax0ax0x0 black humor!!!loool!!!ααα και μια αλλη ερωτιση στους κιθαριστες μας…μαζεψα 200$ σκεφτομαι να παω μια στον Τριμη οταν μαζεψω καμια 50αρια ακομα…ρε παιδια υπαρχει περιπτωση να μην μπορω να παιξω την κιθαρα επειδη εχω χοντρα δαχτυλα???

α και κατι αλλο…ο mister papardelas ειπε να ψαχω για κιθαρες V,X η οποιο γραμμα της αλγα βιτα θελω…τι εννοουσε??:-k

Δεν το χω εύκαιρο αλλά νομίζω σου είπε να ΜΗΝ ψάχνεις για V, X κλπ. V: http://en.wikipedia.org/wiki/Jackson_King_V

X:http://en.wikipedia.org/wiki/Gibson_Explorer

Γενικά είναι οι κιθάρες που χουν αυτό το σχήμα προφανώς, όχι μόνο οι συγκεκριμένες.

φιλος,ειπα να ΜΗΝ ψαξεις για κιθαρες σε σχημα V…ειναι αβολες γενικα,ποσο μαλον για να ξεκινησεις να παιζεις κιθαρα…

@godsmack μαζεψε λιγα γτ οταν πας εκει μπορει να παρασυρθεις και να μην παρεις σετακι τελικα…:D…ξερω πολλους που το επαθαν…
ααα και κατι ασχετο…επαιζες prince of persia γτ τους Godsmack εγω εκει τους ακουσα πρωτη φορα…:stuck_out_tongue:

@deamon η κιθαρα ειναι ενα πολυ σημαντικο κομματι(ισως το πιο σημαντικο στην κατηγορια…) και αυτο βεβαια εξαρταται απο τους μαγνητες,τα ηλεκτρικα τα ξυλα και κτλ…πχ δεν ειναι το ιδιο να εχεις στα χερια σ μια fender(εστω και ΜΙΜ) και το ιδιο μια Harley Benton…οποτε αμα θες να παρεις μια κιθαρα την οποια θα μπορεις να την αλλαζεις την πίστη(δλδ πολλες ωρες εξασκηση,αμα φτασεις σε επιπεδο να μπορεις να παιξεις live να μην σε προδωσει…οποτε για μενα θα σ ελεγα οτι ειναι μονο μονοδρομος να δωσεις τα 350-400 να παρεις μια τετοια κιθαρα…και αν μας πεις και τι μουσικη παιζεις θα μπορεσουμε και καλυτερα να σε βοηθησουμε…
και με τα υπολοιπα λεφτα που σου μενουν μπορεις να παρεις ενα ενισχυτη…αλλα επισης μπορεις να παρεις και ενα τετοιο που εχει προσωμιοωσεις ενισχυτων και μπορεις επισης να βαλεις ακουστικα πανω και να μην στερηθεις την ευκαιρια να παιζεις το βραδυ(γτ πιστεψε με οτι κωλολεει,ειδικα οτα εχεις γυρισει μετα απο μπυροποσια…τι λεω πρωινατικια…#-o :p) οποτε σκεψου ολες σ τις επιλογες,παντως με τον ενα ή τον αλλον τροπο ενα ενισχυτη θα τον χρειαστεις γτ ειδικα αμα πας σε ωδειο υπαρχουν μαθηματα που για να μπορεισεις να κανεις τις ασκησεις που θα σ βαζει ο προφεσορ χρειαζεσαι distortion…

όντως είναι πολύ άβολες…και δεν αξίζουν τα λεφτά τους επειδή ένα μεγάλο μέρος από αυτά πάει στο σχήμα και γενικά στην εξωτερική τους εμφάνιση…:slight_smile:

Το θέμα είναι οτι ακούω σχεδόν τα πάντα οπότε προφανώς θα πρέπει να κάνω κάποιους συμβιβασμούς. Οπότε έχω καταλήξει ότι τη θέλω περισσότερο για hard rock και metal (zeppelin, metallica, maiden κλπ) και αν μου ρθει η διάθεση για κάνα blues να θυμίζει κάτι από blues, δηλαδή να μην ακούγεται σα να χουν διακευάσει οι cof muddy waters ας πούμε. Γενικά προσανατολίζομαι για Ibanez σε κάποια από τις σειρές ART ή ARX, γύρω στα 350 με 380 ευρώ. Σκεφτόμουν και για Epiphone LP αλλά νομίζω ότι παραείναι για blues και classic rock και θα είναι το άλλο άκρο, σα να διασκευάζει ο bb king maiden ας πουμε (οκ υπερβάλλω λίγο αλλά you get the point). Και για πρώτη φάση σκέφτομαι αυτό που έδειξα παραπάνω το gadget αυτό της Behringer να χρησιμοποιώ το Pc μου και αργότερα παίρνω έναν αξιοπρεπή ενισχυτή.

Τώρα για το τί παίζω για την ώρα είναι πολύ σχετικό. Δεδομένου ότι είχα να πιάσω σοβαρά κιθάρα αιώνες, έχω ψιλοβγάλει κάτι από Zeppelin και Metallica σε κλασσική (όσο μπορεί να βγει), αλλά επειδή αφιερώνω καθημερινά κάποιες ώρες πιστεύω θα λυθούν τα δάχτυλα σύντομα (τα κομμάτια που είναι μόνο με ακόρντα όπως το Knockin on heavens door δεν τα μετράω). Αλλά ο σκοπός είναι να βγάλω metal και hard rock κομμάτια και να μάθω κιθάρα(πιθανότατα θα πάω σε ωδείο από σεπτέμβρη, με το μοναδικό δισταγμό μου για αυτό να είναι ο στρατός που πρέπει να μπω αναγκαστικά του χρόνου τον Μάιο).

Αποψη μ οτι η epiphone κανει για τα παντα…και πραγαμτικα αν ειναι μεσα στις επιλογες σ να την προτιμησεις γτ η lp std εχει μεχρι 400 Ε(απο thomann παντα) ενω η ibanez για να παιασει την ποιοτητα της λπ σε αθτη την τιμη πρεπει να παρεις μοντελο των 600 Ε(δικη αποψη παντα) ασε που ιμπανεζ εχουν συνηθως τρεμολο και φλουντ που πραγματικα ειναι ενας μεγαλος βρχνας ιδιαιτερα οταν δν ξερις να κανεις τις ρυθμισεις…και αυτα που λες οτι θες να πιζεις η λπ ειναι οτι πρεπει…

Το μηχανηματακι που παρεθεσα(δεν ξερω αν το ειδες) ειναι τησ line6 και στα ελληνικα θα μπορουσαμε να το πουμε προσομοιωτη(αν κανω λαθος πειτε…8))και μπορει και πανω εχει διαφορους ηχους ενισχυτων και καποια εφε,οπως delay,reverb(δεν ειμαι σιγουρος αν εχει) και συνδεεται ειτε με ενισχυτη ειτε με ηχεια ειτε και κατευθειαν τα ακουστικα σ και μπορεις να παιζεις,οποτε μια καλη λυση ειναι να δωσεις 70 Ε και να παρεις αυτο που ειναι σαν ενισχυτης(ενισχυτης σε τετοια λεφτα δεν εχει τοσο καλη ποιοτητα) και μετα οταν μαζεψεις πας και αγοραζεις ενα καλο ενισχυτη και εισαι jet…

Στα μαθηματα για να μπορεσεις να κερδισεις χρονο μπορεις το καλοκαιρι να κανεις ιδιαιτερα…

ναι επαιζα prince of persia…εκει πρωτοακουσα τους Godsmack τους εψαξα λιγακι και πορωθηκα!!!
τωρα διαθετω 200$…με αυτο το budget λεω να παρω ενα σετακι…και να εξασκουμαι μονος μου…και μαθηματα θα ξεκηνισω οταν τελειωσουν οι εξετασεις…αλλα δεν μπορω να περιμενω αλλο θελω τουλαχιστον να την παρω για να παιζω νοτες στην τυχη για αρχη!!!να σας ρωτησω…το overdrive ειναι ιδιο με το distortion???και ολοι οι ενισχυτες εχουν???γιατι αμα παρω σετακι με αυτα τα 200$ που εχω και δεν εχει overdrive/distortion δεν λεει…

Αυτό με το τρέμολο μ έχει προβληματίσει και μένα και γι αυτό έψαχνα χωρίς τρέμολο για αρχή (άλλωστε απ ότι κατάλαβα για να μη μου μείνει στο χέρι και να πάρω με τρέμολο πρέπει να τα σκάσω αρκετά). Βρήκα την ARX 320 http://www.ibanez.co.jp/products/images/eg2008/ARX320_MS_12_02.gif που είναι χωρίς τρέμολο και κοντά στα λεφτά που διαθέτω.

Χμμ τωρα με προβλημάτισες. Καλά σίγουρα θα πάω να τις δω πριν τις πάρω αλλά λέμε. Πάντως έχω καταλήξει γενικά σε αυτές τις δύο εταιρείες. Βασικά αυτό που βρήκα για τις epiphone ψάχνοντας είναι ότι σε κάποιους έχουν βγάλει ψιλοκατασκευαστικά προβληματάκια γι αυτό και κοιτάω για ibanez που απ ότι επίσης είδα μέσω google είναι πιο στιβαρές κατασκευές.

Εdit: όχι δεν το χα δει, έχω συνηθίσει και το πώς εμφανίζονται τα λινκ στα άλλα φόρα και γι αυτό. Ναι για κάτι τέτοιο λέω.

ντα3ει ειναι λιγο τρομακτικο στην αρχη.αλλα τλκ δεν ειναι τπτ…και γω ιμπανεζ εχω floyd τρεμολο

παιδια και πριν πατε να παρετε κιθαρες να τις δοκιμασετε.Μπορει να μην σας βολευουν για καποιο λογο.Και γω ετσι την πατησα γιατι ηθελα φτηνιαρικη και ουτε καν την δοκιμασα.Α και να παρετε με τρεμολο ειναι γαματο :stuck_out_tongue:

epiphone βγαζουν οχι μικρο προβληματα αλλα ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΡΕΣ.Οσοι γνωστοι μου αγορασαν epiphone ειδικα το μοντελο les paul δεν εμειναν καθολου ευχαριστιμενοι