Βοηθεια για ηλεκτρικη κιθαρα

guys
1:σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!!!χωρις εσας δεν θα ηξερα καν τι να κανω…
2:ειμουν σημερα για καφε στο κεντρο του Πειραια…και βρηκα ενα μαγαζι με οργανα του Νακα…εριξα μια ματια στην βιτρινα ετσι απο περιεργεια και η πιο φθηνη κιθαρα ηταν στα 450 $
σκετη κιθαρα χωρις ενισχυτη ι τπτ!!!
και σας ξαναλεω…σιγουρα με 200-250 $ μπορω να παρω σετακι απο τον Τριμη???

__“Κουκλάρα”, άσε τις Επιφον και χτύπα την! 8)

Με 200-250 ευρω παιρνεις σετακια…μην ανησυχεις…

Οσο για τις Epiphone διαφωνω καθετος…πιστευω ειναι τιμια οργανα για τα λεφτα τους…την εχει ενας πολυ καλος μ φιλος και πραγματικα φυσαει η κιθαρα…ενω αντιθετα οσοι αγορασαν ιμπανεζ αν εξαιρεσεις την σειρα rg(δεν μιλαω για πιο ακριβως απο αυτες) εψαχναν να τις δωσουν οσο οσο…πραγματικα…

η μονη ιμπανεζ που εχω δοκιμασει ειναι εκεινη με τους 2 χαμπακερσ και με 1 σινγκλ στην μεση και μπορω να πω οτι ΑΠΛΑ γαμαει…!!! και δεν ειναι και πολυ ακριβη αποτι θυμαμαι…επισης το τρεμολο ΦΩΤΙΑ!!!


Λογικά θα τα έχει ο Τρίμης. Κι εγώ από εκεί θα πάω.

Shadowcaster σ ευχαριστώ. Ναι μάλλον αυτή θα τσιμπήσω, αλλά θα την ακούσω λίγο πρώτα να σιγουρευτώ ότι μου κάνει. :smiley:

Edit: Τώρα μπερδεύτηκα. Δεν ξέρω πραγματικά τί να διαλέξω. Τέσπα θα πάω να δω και από κοντά, να ρωτήσω, να δω και πώς ακούγονται και βλέπουμε.

IBANEZ ρε μια ζωη!

Η σειρα artcore (proud owner) ειναι ολα τα λεφτα :smiley:

http://www.ibanez.co.jp/products/images/eg2009/AK95_DVS_12_01.gif

Συγγνωμη για το ακυρο ποστ :oops:

Οι κιθαρες Ibanez πετανε σε ποιοτητα ηχου. Ακομα και τα πιο φθηνα μοντελα βγαζουν καταπληκτικο overdrive/distortion. Δυστυχως ομως οι φθηνες σειρες με το floyd rose σου βγαζουν την πιστη γιατι καθε λιγο και λιγακι πρεπει να την τρεχεις απο δω και απο κει να στο φτιαχνουν… Παντως εγω θα τις προτεινα με την προυποθεση οτι πρεπει να σαι πολυ προσεκτικος!!

Αν πάρω χωρίς τρέμολο? Βασικά η ποιότητα κατασκευής παίζει μεγάλο ρόλο για μένα, γι αυτό ρωτάω. Και γι αυτό θα πάρω χωρίς τρέμολο ό,τι και να πάρω, δεδομένου ότι το μπάτζετ είναι ψιλοπεριορισμένο (400 για κιθάρα max, 55 η λύση της Behringer, μια θήκη και μια εξάδα χορδές το πλησιάσαμε το 500ρι).

Aυτα που ειπα για το τρεμολο και το φλουντ ειναι προσωπικη αποψη…:slight_smile:
Σε καποιους μπορει να τους αρεσει…8)

Αντε φίλε καλορίζικη!!!Και μόλις τα παρετε βγαλτε καμια φωτο(ολο το gear και ποσταρετε το…

Ρε εγω αμα ημουν στη θεση σου δεν θα γουσταρα να δωσω τοσα χρηματα στην πρωτη κιθαρα… αμα ημουν στη θεση σου θα εδινα το πολυ 280 ευρω για κιθαρα και ενα 200 για ενα καλο marshall 30w. Ετσι και αλλιως αργα η γρηγορα θα θες νεα κιθαρα(εγω να φανταστεις ηθελα μια b.c.rich στο 4ο μηνα-δεν ξερω αμα ισχυει και για σενα βεβαια αλλα…- ) και εξαλλου τον ενσχυτη δεν τον αλλαζεις καθε τρις και λιγο… Και επισης η πρωτη κιθαρα λογικα θα κακομεταχειριστει. αμα εχεις την δυνατοτητα να δωσεις κατι παραπανω και εφοσον θες κατι αρκετα καλο χωρις floyd rose σου προτεινω αυτην http://www.thomann.de/gr/ibanez_rgr321exbk.htm Με εναν καλο ενισχυτη θα σκιζει.

διαφωνω…
με μία κιθάρα των 280 ευρώ σε πολύ λίγο χρόνο κάποιος που προχωράει μουσικά θα ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ καινούργια…όχι θα επιθυμεί…οι κιθάρες των 400 είναι κλάσσεις ανώτερες των 280 οι οποίες εμπιπτουν στη κατηγορία:βρίσκουμε τν ποιο φθηνή αλλά καλύτερα να πάρουμε καυσόξυλα…είναι πιο χρήσιμα στο τζάκι…
τεσπ…τ φλόιντ ρόουζ σε αυτή τν κατηγορία χρημάτων δεν είναι απαραίτητο αλλά ουτε θα σου δημιουργήσει και προβληματα…:slight_smile:

εντιτ¨: και όσο για τιν ενισχυτή:για ποιο λόγο να πάρει κανείς έναν 30άρη και όχι έναν 15άρη?
αφού και οι δυο είναι μόνο για οικιακή χρήση…αν κάποια στιγμή χρειάζεσαι ένα εργαλείο για συναυλίες και τέτοια…τότε μόνο να πάρεις εναν 150αρη ή καμια κεφαλή…

αυτααααα

παρε οτι να ναι
εγω θα δινα λιγα παντως

ακομα βασικα εχω την πρωτη αλλα δεν εχω φραγκα για αλλαγη:(

οτι και να χεις διαβασμα πολυ να ριξεις

υ.γ. μετσαλ, μεεεεεεεεετσαααααααααααααλ

ποιο μοντελο ηταν θυμασε?
απο τρεμολο τα καλυτερα εχει η jackson.

Ηello. Μόλις γύρισα από τον Τρίμη με την ARX320 MS και έναν Ibanez 15ρη. Δεν πήρα το Gadget της Behringer γιατί σκέφτηκα ότι δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος για να βιάσω τον υπολογιστή μου. Μου αρέσει πολύ ο clean ήχος της ενώ και με παραμόρφωση ακούγεται ωραία. Πάντως όταν την πρωτοέπιασα αισθάνθηκα τα δάχτυλά μου τέράστια σε σχέση με την κλασσική που τεντώνομαι και πάλι δε φτάνω. Ήταν αρκετά αστείο να πιάνω μια F π.χ. και να περισσεύει το 1/3 του χεριού μουι.

Πάντως σας ευχαριστώ πολύ όλους. Καλές αγορές και σε όσους θέλουν να πάρουν εξοπλισμό και φυσικά καλό διάβασμα και καλή εξάσκηση. :smiley:

αντε καλοριζικη daemon.Και μην ανοισιχεις για τα χερια σου θα βρεις τον ρυθμο σου στην πορεια.Για οτι θελησεις να ρωτησεις ειμαστε εμεις εδω so don’t worry:wink:

Καλορίζικη φίλε μ!!!Να την ευχαριστηθεις!!!
ααα καλη αλλαγη δερματος ξεχασα να σ ευχηθω…χααχαχαχαχα:p:p

Μην ξεχνας βγαλε φωτο και ποσταρε να την θαυμασουμε!!!

Sorry για την κακή ποιότητα φωτογραφίας, είναι από κινητό. Η φωτογραφική μου έχει παραδώσει πνεύμα, οπότε λύση ανάγκης.

Σας ευχαριστώ, να είστε καλά. :smiley:

και γαμω φιλε

αιντε διαβασμα τωρα:p

και γω απο τριμη πηρα την ιμπανεζ μου.
ηταν να διαλεξω και γω την ARX 320 αλλα πηρα της σειρας RG εγω…

μεγειες daemon!!

πωπω φιλε σκετη καυλα ειναι ι κιθαρα!!!:ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
ποσο την πηρες???