Βοηθεια για ηλεκτρικη κιθαρα

οκ παιδια μια απο αυτες τις μερες θα παω και εγω…ρε παρανοιντ πως ποσταρω φωτογραφιες εδω???
αα και κατι αλλο…το σετακι κιθαρα,ενισχυτη κλπ μπορω να τα μετακινησω μονος μου σωστα???γιατι μετα εχω 1 ωρα περιπου επιστροφη…μετρο ηλεκτρικους λεωφορεια και ιστοριες…

ναι ρε μπορεις

Για να ποσταρεις φωτογραφίες ειτε εδω ειτε σε οποιδηποτε αλλο φορουμ ειναι μια απλη διαδικασια…
Ανε βαζεις την φωτο σ σε μια πλατφορμα πχ imageshack,photobucket και κτλ(υπαρχουν και αλλα πολλα αλλα αυτα ειναι τα πιο δημοφιλη) και αφου της ανεβασεις σ βγαζει καπιες πληροφορίες οπως των κωδικα για το embed ή το link.Εσυ αυτε θα χρειαστεις…θα το κανεις copy και μετα θα πατας εδω εισαγωγη συνδεσμου ή εικονας και θα βαζεις το link και θα μπορουμε εμεις να την δουμε…:smiley:

daemon με γειες ξανα!!!Πολυ ωραιο χρωματακι!!!

οκ φιλε θενξ ε λοτ…οντως γαμαει η κιθαρουλα του…το σετακι που πηρες daemon τι ειχε μονο κιθαρα και αμπ???

Σας ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι ότι πήγε αρκετούτσικα, η τιμή της ήταν αρκετά πιο πάνω από αυτή που έχει στο μουσικόραμα για Online αγορά, αλλά μου έκανε πολύ καλή τιμή στον ενισχυτή και όλο μαζί οριακά ξεπέρασε το ταβάνι που χα βάλει. Πήγε 510. Από δω και μπρός λιτότητά, μπήκα λίγο μέσα αλλά αξίζει. Στο clean ο ήχος βγαίνει εξαιρετικός (ειδικά ένα δυο σολάκια που έπαιξα σε blues μου άρεσαν απίστευτα πολύ, όπως και το μεγαλύτερο κομμάτι του stairway to heaven - το σόλο δεν έχω επιχειρήσει καν να το πιάσω ακόμα :stuck_out_tongue: ) ενώ και με drive ακούγεται ωραία (δοκίμασα το πανυπερδύσκολο riff της rythm guitar στο Among two storms :stuck_out_tongue: ).

Αυτό που δε δοκίμασα ακόμα είναι με αυξημένο gain στο clean κανάλι. Το δοκίμασα ελάχιστα αλλά αυξάνεται πολύ η ένταση και το κόψα.

Α ερώτημα: οι μαγνήτες πάνω έχουν ζελατίνες. Αυτές τις αφήνω ή τις βγάζω; Ξέχασα να το ρωτήσω στο κατάστημα.

Τώρα έχω βάλει να “μου στείλει ο θείος” (:stuck_out_tongue: ) κάποια βιβλία του Berklee για κιθάρα (3 vols) και θα πέσωι στο διάβασμα. Έχω και τη διπλωματική να τελειώσω (να ξεκινήσω πιο σωστά), με βλέπω να κόβω τον ύπνο. :stuck_out_tongue:

Εdit: Godsmack είπα για ενισχυτή και δοκιμάσαμε (και τελικά πήρα) τον Ibanez 15R που απ ότι βλέπω η τιμή στο μουσικόραμα είναι αρκετά υψηλότερη από αυτή που μου την άφησε. Αν και στη σούμα τα ίδια έρχονται τελικά (μαζί με κάτι χορδές και 2 3 πέννες πρέπει να ναι ακριβώς τα ίδια). Αν κι έλεγα να κάνω την πατέντα με το usb και να μην πάρω ενισχυτή, τελικά αποφάσισα ότι τον σκίζω που τον σκίζω τον υπολογιστή, δε χρειάζεται να τον βιάσω εντελώς.

Ωραιος…παντως δεν ξέρω κατ αποσο τα βίβλια του berklee θα βοηθησουν γτ το παντεπιστημιο αυτο αναφερεται σε επαγγελματιεςς βοηθους,αλλα η γνωση που θα αντλησεις απο αυτα ειναι τεραστια…εγω οταν ειχα πρωτοπιασει κιθαρα,ειχα παρει απο ενα φίλο το βιβλιο του μπαλταζανη(15 ε στο νακα) και επεισης παρα πολυ βοηθεια απο βιντεακια στο γιουτουμπι.Εσυ που απο οτι καταλαβα δεν εισαι και τελειως αχρηστος(για να παιζεις led…).Στο γιουτουμπ εχει μερικα channel που ανεβαζουν βιμτεο πολλοι για εκμαθηση…
αμα θες μπορω να σ στειλω τα λινκ να κανεις subcribe…ειδικα ενα απο αυτα που ξερω ειναι με αρκετα blues μα8ηματα…

ρε παλικαρια επειδη ειμαι ασχετος (ακομα)…ξερω οτι αυτα που ειναι στον “λαιμο” της κιθαρας λεγονται ταστα…1 ταστο 2 ταστο κλπ…οι 6 χορδες πως ονομαζονται ι καθεμια???απο οτι εχω δει στο γιουτουμπι τις λενε E G B D κλπ…

Μπα μη φανταστείς, απλά το παλεύω από την αρχή του χρόνου στην κλασσική μαζί με κάποια άλλα και κάτι έχω ψιλοκαταφέρει να ακούγεται - χωρίς το σόλο τονίζω. :stuck_out_tongue:

Οκ θα το κοιτάξω και το βιβλίο που μου προτείνεις και αν μπορείς ναι στείλε μου τα channels. Thanks a lot. :smiley:

Ωραια…τα ταστα ξεκιναν απο πανω…υπαρχουν και οι ανοιχτες νοτες που δεν πατας σε κποιο ταστο να της παιξεις…
Aυτο που λες εσυ ειναι το πως ειναι κουρδισμενες οι χορδες…
και ξεκινοντας απο απο την πανω χορδη(την πιο μπασσα) η σειρα παει…
Ε(ΜΙ) (τα Ε,Α και λοιπα ειναι παγκοσμιου συμβολισμοι για τις νοτες)
Α(ΛΑ)
D(ΡΕ)
G(ΣΟΛ)
Β(ΣΙ)
Ε(ΜΙ)
Αυτο εχει επικρατησει και λεγεται στανταρ κουρδισμα…

Αλλες απορίες??:slight_smile:

αστα αγγλικα…ξεκινωντας απο κατω ειναι μι-σι-σολ-ρε-λα-μι

εντιτ: με προλαβε ο παρανοιντ

Από πάνω προς τα κάτω είναι Μι Λα Ρε Σολ Σι Μι στο στάνταρ κούρδισμα (λέω από πάνω προς τα κάτω γιατί είναι ευκολο να θυμάσαι για αρχή: ΜΙΛΑΡΕ :wink:) Γενικά ισχύει ότι A = Λα και από εκεί και πέρα όπως ξέρεις τις νότες δλδ B= Σι C= Ντο D = Ρε κλπ.

edit: Με προλάβατε. :smiley:

εχουμε και λεμε

http://www.youtube.com/user/Berkleemusic (το channel toy berklee)

http://www.youtube.com/user/guitarjamzdotcom (αυτος με τα μπλουζ)

http://www.youtube.com/user/JustinSandercoeSongs (αυτος στην σελιδα τ εχει ολοκληρωμενα μαθηματα)

http://www.youtube.com/user/ilearntoplay (αλλο ενα)

Στα καναλια ειναι και οι σελιδες τους και κτλ…ελπιζω να βοηθησα

edit:σας τρωω ολου σε ταχυτητα…:stuck_out_tongue:

Thanks a lot. :smiley: :smiley:

πωπω δεν περιμενα τετοια βοηθεια!!!:D:D:D
ευχαριστω!!!στο σετακι που θα παρω θα υπαρχει και ηλεκτρικο μηχανηματακ/κουρδιστιρι (δεν εχω ιδεα πως λεγεται) για να κουρδιζω της χορδες σωστα???

Λογικα θα υπαρχει…

edit:αλλα σιγα σιγα θα μαθεις να κουρδιζεις με το αυτι…
Ασε που αυτο μετα θα σε βοηθησει να βγαλεις και τργαουδια απλα ακουγοντας τα χωρις να βλεπεις ταμπλατουρες…
Παντως αυτο με το κουρδισα θα στο μαθει και ο δασκαλος αμα κανεις μαθηματα…εγω ετσι κουρδιζω τωρα…

α ναι ομως τωρα που δεν εχω ιδεα να κουρδιζω θα πρεπει να παρω ενα…οταν αρχισω μαθηματα (το καλοκαιρι) θα μαθω να κουρδιζω χωρις βοηθεια

Πάντως υπάρχει και πρόγραμμα για να σε βοηθάει για κούρδισμα που παίρνει τον ήχο από το Mic του πισί σου. Λέγεται Digital Guitar Tuner. Αλλά όπως λέει κι ο paranoid αρκετά σύντομα θα μάθεις να κουρδίζεις μόνος σου. Απλά το όργανο θα σου δίνει τη βεβαιότητα και τις λεπτομέρειες.

Y.Γ. (άσχετο): τις ζελατίνες που είναι πάνω στους μαγνήτες τελικά τις αφήνω ή τις βγάζω;

τι να σου πω εγω θα τις εβγαζα…

βγαλε τις

τις ζελατίνες βγάλε τις…
όσο για το κουρδιστήρι…μόλις το πάρεις θα είναι πολύ απλό να τν κουρδίζεις.
όσο για το κούρδισμα με το αυτί, η μέθοδος που έχει επικρατήσει(με αρμονικές) δεν έχει σχέση με κάποιο ταλέντο η μουσικοτητα…είναι πολύ απλό…
τεσπαααααα βαρέθηκα…:p:D