Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Ζουμε στο 2020.

Οι ανακοινωσεις για πραγματα και η διαφημιση δημιουργουν πιο πολυ hype και κερδος απο οτι τα ιδια τα πραγματα.

Και το σιχαινομαι απειρα.

5 Likes

Nailed it.

1 Like

Γιατί το ότι μερικοί τύποι που ανταλλάζουν παράγωγα πίσω από μια οθόνη βγάζουν ενδεχόμενως τα δεκαπλάσια από εναν που καλλιεργεί τη γη , φτιάχνει ένα παπούτσι ή ένα προϊόν τεχνολογιας ? Είναι αμείλικτος ο νόμος της προσφοράς και ζήτησης, όπως και η ποσοτικοποίηση της απόδοσης κεφαλαίου/εργασιας και ο τρόπος που λειτουργεί χρηματιστηριακα η οικονομία. Πολύ μεγάλη συζήτηση όπως και το όλο θέμα χρηματιστήρια/τράπεζες/πίστη/εμπόριο/κατανομη πόρων κτλ οι στρεβλώσεις είναι τεράστιες. Τεσπα αυτό είναι θέμα άλλης συζήτησης

1 Like

Α δεν το καταλάβατε ότι το έλεγα ειρωνικά. Αν δεν ήταν αναγκαστικό να πουλήσει τις μετοχές σήμερα 11/11 με βάση τον κανονισμό που αναφέρει, η λογική λέει πως ίσως θα ήταν καλύτερα να περιμένει να προχωρήσει το εμβόλιο και να διατεθεί στον κόσμο, ώστε η μετοχή να ανέβει περισσότερο. Το 90% αποτελεσματικότητα που αναφέρουν είναι από τη δικιά τους έρευνα, δεν έχει δωθεί για scientific peer review ( εδώ το statement της εταιρείας ). Επίσης η εταιρεία είναι εισηγμένη στη Νέα Υόρκη και είναι από τις λίγες εταιρείες που δεν πήρε χρηματοδότηση από τις ΗΠΑ για το εμβόλιο, αλλά μέσω της ΒionTech πήρε 445εκ $ ( που λέει και το προηγούμενο λινκ ) από τη Γερμανική κυβέρνηση. Άρα το κόστος ανάπτυξης έρχεται από δικά τους fund( περίπου 1.5δις $ επενδύουν σύμφωνα με τον CEO ) άρα με κάποιο τρόπο πρέπει να πληρώσουν τους επενδυτές. Δεν είναι η πρώτη φορά, ούτε η τελευταία που θα γίνεται stock manipulation και το να πουλήσει σήμερα τις μετοχές του ( αν δεν ήταν αναγκαστικό να πουλήσει σήμερα και να μην μπορούσε να τις ξαναπάρει πίσω ), εμένα μου λέει είτε ότι το εμβόλιο τους δεν είναι τόσο ενθαρρυντικό ή έρχεται κλάσεις καλύτερο εμβόλιο από κάποιες άλλες εταιρίες. Διαβάζω πάντως ότι και άλλοι executives πούλησαν μετοχές σήμερα.

2 Likes

Χωρίς peer review…

Μάλλον κάτι παραπάνω ξέρουν από εμάς :face_vomiting: κάποιος μπορεί να βγάλει εκατομμύρια με ένα ετεροχρονισμένο “συγνώμη έκανα λάθος”

Θα δούμε στην πορεια, αλλά μυρίζει:

2 Likes

Εδω δεν το καταλαβες ουτε εσυ οτι το ελεγες ειρωνικα, θα το καταλαβουμε εμεις? :stuck_out_tongue:

Σκεψεις για σκανδαλα και πλεκτανες για το εμβολιο σε αυτο το χρονικο σημειο αποτελουν 100% conspiracy theory και τιποτα αλλο. Κομματαρα ομως το Scandal, ανηκει στην δευτερη φουρνια τραγουδιων Queen που ανακαλυψα αφου ειχα ανακαλυψει τα 20-25 μεγαλυτερα τους hits, και ανεβηκε στην υποληψη μου σχεδον αυτοματα στην πρωτη κατηγορια, ισως και τοπ 10αδα εβερ, αν και ο ανταγωνισμος ειναι πανισχυρος.

2 Likes

Αφού έβαλα αυτό ρε --> :confused: κατ’εξοχήν emoji που δηλώνει ειρωνία. Δεν είναι θεωρία συνομωσίας ή πλεκτάνης, μια εταιρεία λέει πως το προιόν της είναι εξαιρετικό από την έρευνα της και ανεβαίνει η μετοχή, δηλαδή πιο απλή περίπτωση δεν υπάρχει :stuck_out_tongue:

1 Like

Το κομματι της θεωριας συνωμοσιας ειναι αυτο που λεει πως η εταιρια εβγαλε ψευτικα αποτελεσματα για την ερευνα της μαγειρευοντας τα, πληρωνοντας ενα σωρο εργαζομενους της για να στησει ολο αυτο το οικοδομημα. Διασκεδαστικο για μια κουβεντα μεσημερακι Τεταρτης σε μουσικο φορουμ, αλλα μεχρι εκει.

Δε μου φαινεται ειρωνικο αυτο το ημοτζι προσωπικα. Ημοτζι απογοητευσης ειναι.

Αλλα τι ξερω κι εγω :roll_eyes: :face_with_raised_eyebrow: :smiley:

1 Like

Ανεβαίνει η μετοχή κατακορυφα, όλος ο (νατοϊκος τουλάχιστον) πλανήτης μιλάει για το εμβόλιο της Pfizer, πώληση 60% των μετοχών του κατευθείαν από το CEO με βάση κάποιο σκιώδη κανονισμό, peer review δεν έχει γίνει ακομα. Εγώ προσωπικά απλά σήκωσα φρύδι που λεμε όταν έγραψα ότι μυρίζει σκάνδαλο πράγματι δεν μπορεί να πει κανεις ακόμα τίποτα

Ελπίζω να μην είναι βρώμα η δουλεια που λέγαν και στο The Kopanoi, αυτό

Μου θύμισε την ιστορία με τη προσελήνωση αυτό, αλλά δεν είναι το ίδιο, εν προκειμένω μια μικρή λεπτομέρεια γνωστή σε λίγους (πχ μια πιθανή παρενέργεια που ανακαλύφθηκε λίγες ώρες πριν τη συναλλαγή από κάποιο ερευνητή, υποθετικά σενάρια τελείως) θα μπορούσε να αλλάξει τελείως τα δεδομένα και να μην γίνει ποτέ διανομή του εμβολίου στο οποίο χιλιάδες σίγουρα εργάζονται

Δεν μου αρέσουν καθόλου οι ιστορίες συνωμοσίας κτλ, αλλά νταξει στην τελική Τετάρτη βράδυ :stuck_out_tongue: σε ένα φόρουμ είναι

1 Like

Που είναι η συνομωσία δικέ μου? Αντιγράφω από το statement της εταιρείας το οποίο προφανώς δεν άνοιξες:

As the study continues, the final vaccine efficacy percentage may vary

Pfizer and BioNTech plan to submit data from the full Phase 3 trial for scientific peer-review publication.

This release contains forward-looking information about Pfizer’s efforts to combat COVID-19, the collaboration between BioNTech and Pfizer to develop a potential COVID-19 vaccine, the BNT162 mRNA vaccine program, and modRNA candidate BNT162b2 (including qualitative assessments of available data, potential benefits, expectations for clinical trials, anticipated timing of clinical trial readouts and regulatory submissions and anticipated manufacturing, distribution and supply), that involves substantial risks and uncertainties that could cause actual results to differ materially from those expressed or implied by such statements. Risks and uncertainties include, among other things, the uncertainties inherent in research and development, including the ability to meet anticipated clinical endpoints, commencement and/or completion dates for clinical trials, regulatory submission dates, regulatory approval dates and/or launch dates, as well as risks associated with preliminary and interim data, (including the Phase 3 interim data that is the subject of this release), including the possibility of unfavorable new preclinical or clinical trial data and further analyses of existing preclinical or clinical trial data; the risk that clinical trial data are subject to differing interpretations and assessments, including during the peer review/publication process, in the scientific community generally, and by regulatory authorities; whether and when data from the BNT162 mRNA vaccine program will be published in scientific journal publications and, if so, when and with what modifications; whether regulatory authorities will be satisfied with the design of and results from these and future preclinical and clinical studies; whether and when any biologics license and/or emergency use authorization applications may be filed in any jurisdictions for BNT162b2 or any other potential vaccine candidates; whether and when any such applications may be approved by regulatory authorities, which will depend on myriad factors, including making a determination as to whether the vaccine candidate’s benefits outweigh its known risks and determination of the vaccine candidate’s efficacy and, if approved, whether it will be commercially successful; decisions by regulatory authorities impacting labeling, manufacturing processes, safety and/or other matters that could affect the availability or commercial potential of a vaccine, including development of products or therapies by other companies; disruptions in the relationships between us and our collaboration partners or third-party suppliers; risks related to the availability of raw materials to manufacture a vaccine; challenges related to our vaccine candidate’s ultra-low temperature formulation and attendant storage, distribution and administration requirements, including risks related to handling after delivery by Pfizer; the risk that we may not be able to successfully develop non-frozen formulations; the risk that we may not be able to create or scale up manufacturing capacity on a timely basis or have access to logistics or supply channels commensurate with global demand for any potential approved vaccine, which would negatively impact our ability to supply the estimated numbers of doses of our vaccine candidate within the projected time periods indicated; whether and when additional supply agreements will be reached; uncertainties regarding the ability to obtain recommendations from vaccine technical committees and other public health authorities and uncertainties regarding the commercial impact of any such recommendations; and competitive developments.

Δεν έχει γίνει peer review, το 90% επιτυχία είναι στην καλύτερη σε αυτό το σημείο μια αισιόδοξη πρόβλεψη της εταιρείας.

1 Like

Καλά τα εμβόλια αλλά μην ξεφεύγουμε από το θέμα μας :sunglasses: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Πω ρε πστ μεσημεριατικα. Σου εγραψα ηδη ποια ειναι η θεωρια συνομωσιας. Αυτη που λεει πως εγινε ολη η ανακοινωση οχι γιατι αυτα τα αποτελεσματα ειναι ειλικρινη, αλλα οτι εγινε για να βγαλουν ΠΑΡΑΔΑΚΙ. Και για να πουλησει ο αλλος τις μετοχες. Ωρες ωρες γινεσαι πιο κουραστικος κι απο μενα.

1 Like

Η αλήθεια είναι ότι είναι τεράστια η πιθανότητα η ανακοίνωση να έγινε για να ανακουφιστεί η ανθρωπότητα :stuck_out_tongue:

2 Likes

Δεν ειχα δει ρε αυτο που έκανε εδιτ ο παργαλατσος, διάβαζα μετά για scandal απο queen και είμαι σε φαση legalize it, τωρα το ξαναδιάβασα όλο και κατάλαβα οτι απαντούσα σε αλλα πράγματα

2 Likes

meanwhile

1 Like
1 Like

ή θα μπορουσαν απλα να αυξησουν τους φορους στους πλουσιους που εχουν λεφτα για 10 ζωες και στο καθε μουνοπανο που εχει περιουσια επειδη την κληρονομησε χωρις να εχει δουλεψει σοβαρα στην ζωη του, λεω γω τωρα

7 Likes

:nauseated_face:
:face_vomiting: :face_vomiting:
4 Likes

Ξερναω πραγματικα και απλα νευριαζω.

Ολως τυχαιως ακουω το Peruvian Skies (ναι ξανα) αυτην την στιγμη.

Σε τι κοσμο ζουμε ρε πστ.

4 Likes

Να και κάτι ενδιαφέρον μες στη μαυρίλα:

EDIT: Ρε μαλάκες, κανένας δε μου την είπε που το δεύτερο link είναι από είδηση 4 χρόνια πριν;;; Sorry, τώρα το πρόσεξα, το πρώτο link προφανώς ισχύει κανονικά για τα πρόσφατα τεκταινόμενα, το δεύτερο είναι παλιό.

Το αφήνω για να θυμάμαι τι μπούφος είμαι εγώ, αλλά κι εσείς που πρέπει να κοιτάτε τα ψιλά γράμματα.

9 Likes