Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Έχω internet explorer

2 Likes

Εκλογες σημερα εδω περα.

Δυστυχως πολυ φοβαμαι τα χειροτερα.

Θα ηθελα να μην βλεπω την φατσα της πορτοκαλι αμοιβαδας για 4 χρονια ακομα.

Θα παω να ριξω την ψηφο μου στον Τζο τον Μπαηντεν, αν και μετραει ακριβως για μηδεν η ψηφος μου εδω που ειμαι.

Εδω για οποιον θελει να διαβασει ποσο ηλιθιο ειναι το Electoral College και στην ουσια αντι-δημοκρατικο

2 Likes

Απο αυτα που ακουω παντως λένε ότι ο Μπαιντεν προηγείται.
Ολα ειναι πιθανά οπως λενε, δεν υπάρχει βεβαιότητα αλλα βλεπω ενα κλίμα υπέρ του Μπαιντεν γενικα.
Τα ίδια βεβαια λέγανε και για την Κλίντον πριν 4 χρονια…

Να μια ψήφος που θα μέτραγε

11 Likes

Βγαίνει ξανά το πορτοκαλί σίχαμα απ’οτι φαίνεται…

Δεν εκπλήσσομαι.

Μεγάλος νικητής ο Τραμπ. Με ανατροπή των δημοσκοπήσεων και με όλα τα media εναντίον του. Ο κόσμος κοιτάζει την τσέπη του και το βιοτικό του επίπεδο. Αυτά είναι τα κριτήρια που ψηφίζει. Δεν τον ενδιαφέρουν οι πολιτικές ορθότητες.

Ελπίζω να τρολάρεις

Τελείωσε η καταμέτρηση των επιστολικών και δεν το μάθαμε; Ή απλά η προεδράρα αποφάσισε πως τόσες της φτάνουν και δίνει ραντεβού στα δικαστήρια;

Που διαφωνείς; Αν δεν ήταν και ο κορωνοιός που δεν το χειρίστηκε και πολύ σωστά θα είχε κάνει περίπατο.

oop

3 Likes

εννοείται θα είχε κάνει περίπατο με ένα σωρό ηλίθιους που ψηφίζουν

ευτυχώς δλδ που δεν χειρίστηκε καλά το θέμα covid (ενώ στα υπόλοιπα όλα καλά :rofl:)
και μερικοί ηλίθιοι προβληματίστηκαν

3 Likes

Και ευτυχώς που όλα στις πολιτείες είναι αγγελικά πλασμένα όλοι έχουν λεφτά, πρόσβαση στην υγεία, στη μόρφωση . Όλοι έχουν δουλειές και όπλα. Οι μπάτσοι συμπεριφέρονται με το σεις και με το σας. Φαντάζομαι ο φίλος θα θεωρεί και τον κούλη σωτήρα(αυτός τα πήγε και καλύτερα με τον κοβιντ)

2 Likes

Δεν ξέρω τι είναι πιο ασφυκτικό τελικά για τους πολίτες των Η.Π.Α., η πολιτική ορθότητα ή το γόνατο μπάτσου στον σβέρκο. Ίσως ο covid.

Κατά τα άλλα, 219-214 προς το παρόν.

Όχι φάουλ στην τελευταία επίθεση είναι η οδηγία, να μην υπάρχουν βολές σε νεκρό χρόνο.

Απ οτι καταλαβαίνω, θα τον έχουμε άλλα 4 χρόνια στον σβέρκο μας. Ντάξει, όχι στον δικό μας, αλλά σίγουρα είναι από τα λάθη της ανθρωπότητας.

5 Likes

Στις πολιτείες που απομένουν προηγείται.
Πήρε Φλόριντα, Οχάιο και αν παρει και την Πενσυλβάνια τελειώνει το θέμα.

1 Like

To θέμα όμως είναι πότε θα μάθουμε αν παίρνει την Πενσυλβάνια π.χ. Σήμερα ή την Παρασκευή;

Να εξηγηθώ. Αυτό που με τρελαίνει είναι πως, από τα λίγα που κατάλαβα, ο Trump είναι ικανός να σταματήσει την καταμέτρηση των επιστολικών και να βγει πρόωρα “στο μπαλκόνι” και να το κάνει και νόμιμα πιθανώς.

Υπάρχει δηλαδή, κάτι που φαινόταν έντονα το τελευταίο χρονικό διάστημα, το ενδεχόμενο, το αποτέλεσμα, ακόμη και οριστικό, να είναι φιάσκο.

Tα λέει και δημόσια δεν ντρέπεται:

Το αν χάνει για σοβαρούς λόγους ο Biden όμως, που είναι και το πραγματικό ζουμί της υπόθεσης/κριτικής/οτιδήποτε (π.χ. μειωμένη στήριξη από λατινοαμερικανούς και σταδιακή απομάκρυνση από το BLM) είναι θεωρώ αυτή τη στιγμή δευτερεύον μπροστά στο τσίρκο του αποτελέσματος.

1 Like

Τελικά πήγαν παραπάνω κόσμος να ψηφίσουν ή τζάμπα οι παίκτες του ΝΒΑ έκαναν απεργία και είχαν όλα τα συνθήματα; Ακόμη κι αν δε βγει ο Τραμπ, νομίζω φαίνεται πόσο λάθος ήταν η τακτική των Δημοκρατικών να αφιερώσουν τόση ενέργεια σε θεωρίες συνωμοσίας για τις προηγούμενες εκλογές όπως χέρι των Ρώσσων και πλύση εγκεφάλου σε ενήλικες από την Cambridge Analytica. Το τωρινό αποτέλεσμα εμένα μου δείχνει πως ο Τραμπ όντως ψηφίστηκε στις εκλογές του 2016 και δεν υπηρξε νόθευση.

Με κάποιο τρόπο οι Αμερικάνοι έχουν κάνει ένα σύστημα εκλογών εξαιρετικά δύσκαμπτο ανά εκλογική διαδικασία. Μόνο από fatigue 2 θητειών φαίνεται να αλλάζει το κόμμα του προέδρου. Από τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο έχουν οι Δημοκρατικοί και οι Ρεπουμπλικανοί να κερδίσουν 3 σερί εκλογικές διαδικασίες. Και μόνο με Eisenhower και Carter δεν κέρδισαν 2 σερί.

O Τραμπ εν μέσω κορωνοϊου μοίρασε πολύ χρήμα. Τα επιδόματα ανεργίας ήταν μεγαλύτερα από τον ελάχιστο μισθό και πολλοί Αμερικάνοι παραιτήθηκαν για να παίρνουν το επίδομα. Το BLM movement του έχασε φαίνεται ψήφους σε περιοχές που δε του ήταν τόσο σημαντικές. Για αυτό και οι Δημοκρατικοί δεν έμειναν παντρεμένοι με αυτό. Από την άλλη ο Μπάιντεν είπε δημόσια πως θα γίνει αυτό που έτσι κι αλλιώς θα γίνει στις ΗΠΑ με αυτά τα επιδόματα: αύξηση φόρων. Ο Τραμπ μοίραζε χρήμα στους φτωχούς και ο Μπάιντεν έλεγε αύξηση φόρων στους πλούσιους. Έτσι παίζουν προεκλογικά οι δημαγωγοί.

1 Like

Μετά το 2.40, τα λέει ωραία ο μπερνι

1 Like