Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Δεν εχω ασχοληθει κ πολυ, αλλα καποιον ρολο πρεπει να παιζει κ το ποιους εχει απεναντι του.
Εχω καμια δεκαπενταρια διαδικτυακους φιλους απο κει, ολοι εκτος μιας κοπελας δημοκρατικοι, εκ των οποιων κανενας δεν ηθελε τον Μπαιντεν

7 Likes

Οπως και οι περισσότεροι δεν ήθελαν την Χίλαρι το 2016.

6 Likes

Thanks, αυτό ακριβώς λέω. Ο μπάρμπα-Bernie το είχε πάρει χαμπάρι καιρό.

Κατά τα άλλα, αρκεί απλά αυτό:

Και μην ξεχνιόμαστε,

2 Likes

Στην πολυ απ εξω, νιωθω οτι δεν ειναι γενναιοι κ ριζοσπαστικοι οι δημοκρατικοι. Κ κακα τα ψεματα ειναι κ αυτοι μεγαλο μερος της Αμερικης που κατα καιρους κραζουμε. Κ με το να χουν μπροσταρηδες Μπαιντεν, Χιλαρυ κτλ απλα δειχνουν κ αυτοι εναν συντηρητισμο. Μια προσπαθεια να διατηρησουν τα κεκτημενα.
Απλα απο την αλλη, απορω πραγματικα πως γινεται καποιος να ψηφιζει εναν ανθρωπο σαν τον Τραμπ. Οσο οι λαοι ειναι προσκολλημενοι σε καθεστωτα(ρεπουμπλικανοι, δημοκρατικοι, νδ, πασοκ κοκ)δεν υπαρχει ελπιδα. Η συντριπτικη πλειοψηφια ψηφιζει κοντοφθαλμα κ παρτακικα. Μια χαρα αυτοσυντηρειται αυτος ο φαυλος κυκλος απο πολιτικους κ ψηφοφορους.

7 Likes

Μα φουλ συντηρητικη ειναι η Αμερικη. Γι’ αυτο και ηταν μεγαλη εκπληξη οτι ειχαν βγαλει τον Ομπαμα.

Με εναν στοιχειωδως καλυτερο υποψηφιο θα κερδιζαν μαλλον οι Δημοκρατικοι. Αλλα αυτοι πηγαν κι εβαλαν τον παππου μου :stuck_out_tongue:

7 Likes

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουμε να αντιμετωπίσουμε ως ανθρωπότητα, και είναι και σχεδόν αναπόφευκτο είναι η κλιματική αλλαγή. Όσα τερτίπιτα κι αν κάνουμε, όσο κι αν αλλάζουμε τα νούμερα για να φαινόμαστε μεταξύ μας καλοί , δυστυχώς δε λύνεται έτσι. Αν ο κορονοιός μας ξεβόλεψε μία, αυτά που θα έρθουν αν δεν αλλάξουμε γραμμή χθες θα είναι τρις χειρότερα. Ο Trump απέσυρε τις ΗΠΑ από τη συμφωνία του Παρισίου ( ναι κάποιες πολιτείες το πολεμάνε και ασκούν πολιτικές αλλά κόβουν τις χρηματοδοτήσεις και τη στήριξη στη μετάβαση σε federal επίπεδο από αυτά που διαβάζω, δεν είμαι insider ) και στην επόμενη τετραετία του θα φανεί γιατί. Δεν είμαι πολιτικός αναλυτής, αλλά αν τραβιέσαι από τη μετάβαση στην καθαρή ενέργεια, το επόμενο βήμα είναι να στηρίξεις τα πετρελαικά συμφέροντα, κι αυτό συνήθως οδηγεί σε πολέμους.

4 Likes

Ακούγοντας τόσες μέρες Biden και Trump έχω αρχίσει να πιστεύω πως κάτι Άδωνις και Κυρανάκηδες αδικούνται στην Ελλάδα. Εκεί μέχρι και πρόεδροι έβγαιναν. Biden ώρες ώρες δικαιώνει τον Trump που τον λέει sleepy joe. Ο τύπος μου φαίνεται εκτός τόπου και χρόνου. Μετά ακούς τον Sanders και αναρωτιέσαι πως σκατά οι Δημοκρατικοί άφησαν αυτό τον άνθρωπο 2 φορές εκτός για Χιλαρι και Biden.

Κατά τα άλλα όλα δείχνουν Trump. Pensylvania η διαφορά είναι σημαντική (τουλάχιστον όπως τα βλέπω από Nytimes)

5 Likes

Έτσι πάει. Όταν βλέπεις χρήμα να εισρέει στην τσέπη σου, αυτό είναι το κριτήριο με το οποίο θα ψηφίσεις.

Δηλαδή δεν θα ψηφίσει ο Αμερικανός τον Τραμπ όταν βλέπει το πορτοφόλι του να φουσκώνει και θα κάτσει να ακούσει τον πολιτικαλ ορθάκια που θα του πει μην ψηφίσεις τον Τραμπ επειδή είναι μισογύνης και κάποτε είχε γράψει και σεξιστικό ποστ στο τουίτερ;

Αυτή τη στιγμή το πεδίο είναι ανοιχτό σε έξι Πολιτείες. Αν ο Μπάιντεν κερδίσει έστω και οριακά τη Νεβάδα, και σφραγίσει τη νίκη στο Γουισκόνσιν, τότε θα του μένει μια εκ των Βόρειας Καρολίνας, Τζόρτζια ή Πενσυλβάνια για να πάρει τη νίκη. Αυτή τη στιγμή, μετά την ανατροπή του Γουισκόνσιν, φαντάζει το μεγάλο φαβορί.

2 Likes

Και στις τρεις παντως πολιτείες που αναφέρεις ο Τράμπ στο 90-95% προηγείται.

Το Μίσιγκαν φαινεται αυτη τη στιγμη να είναι η πιο σημαντική πολιτεία που μπορεί να καθορίσει το αποτέλεσμα.

1 Like

Η συμμετοχή φέτος έφτασε το 67% έναντι του 60% το 2016.

Βέβαια κάπου πήρε το μάτι μου πως οι <29 ετών δεν είχαν μεγάλη προσέλευση. Για να μην παρεξηγηθώ όμως ως κάποιος που ήλπιζε στους “αριστερούς δημοκρατικούς”, επιγραμματικά κάποια σχόλια με ελαφριά δόση “μετά χριστόν αλλά όχι ξεχασμένης προφητείας”.

Ακόμη και αν νικήσει στο 90φεύγα ο sleepy joe, τα πράγματα φέτος έχουν ως εξής:

Εκλέγονται γερουσιαστές που υποστήριξαν ανοιχτά το Qanon. Αν δεν ξέρετε τι είναι το κυρίως αφήγημα/θεωρία συνομωσίας των βαθιά ψεκασμένων/φασιστών στις Η.Π.Α., που έρχεται ήδη και (κεντρική) Ευρώπη, εν μέρει καλύτερα για την υγεία σας. Αυτά περί θεωριών συνομωσίας.

Ο Biden βγήκε ως το πιο κοντινό (και μετριοπαθές) στον Obama, νικώντας καθαρά με την φανέλα τον Bernie, που έφαγε τέτοιο εσωκομματικό πόλεμο όσο κανείς στα όσα χρόνια ασχολούμαι με αυτό το πράγμα που λέγεται εκλογές στις Η.Π.Α. Και ο λόγος ήταν το όνομα, αλλά όχι μόνο.

Υπάρχει έντονη αριστεροφοβία (ναι έτσι θα το πω), στις Η.Π.Α. Τέθηκε καλύτερα έτσι βέβαια:

Όσο ο Trump κατηγορούσε την Harris για μαρξισμό, άλλο τόσο οι δημοκρατικοί κατηγορούσαν τον Sanders για σοβιετίες.

Όμως, οι δημοκρατικοί σε μια χρονιά που ξέσπασε πανδημία και ανεργία και BLM (για καπηλεία κινημάτων και δη του συγκεκριμένου θα επεκταθώ άλλη στιγμή), είδαν έναν δήθεν προοδευτικό υποψήφιο να γίνεται ο σκελετός από την ντουλάπα που είχε ψηφίσει το 1994 και το 1995 νόμους για φυλακές και άλλα ωραία.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, βγάζουν την Harris αντιπρόεδρο, μια γυναίκα που η επαγγελματική της πορεία σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζει το δήθεν άνοιγμα σε μειονότητες. Αντιθέτως.

Οπότε, σε συνδυασμό με ατάκες του στυλ, βγαίνει ο Obama και ζητάει από τους εξεγερμένους διαδηλωτές να είναι ειρηνικοί, και την γενικότερη αποκοπή από την ιστορική μοναδικότητα που ήταν οι πολύμηνες διαδηλώσεις, ο πυρήνας του BLM και όσων θα ψήφιζαν απλά και μόνο για να φύγει ο Trump, χωρίς να πιστεύουν στο πολιτικό σύστημα, έμεινε μόνος του.

Και όταν ο Trump βλέπει πως ο Biden δεν μπόρεσε να ενσωματώσει τα αιτήματα, χτύπησε πολύ πιο σκληρά στην προπαγάνδα (proud boys και άλλα ωραία).

Οπότε, αυτό που εύχομαι, είναι πως το μόνο θετικό που μπορώ να δω σε αυτή την εκλογική αναμέτρηση, είναι ένας πιθανός θάνατος των Identity Politics.

Ο Trump δεν νίκησε (??) επειδή έδωσε χρήματα στην πανδημία, αλλά γιατί π.χ. έπεισε πως οι νεκροί στην Ν.Υ. είναι ευθύνη του δημοκρατικού κυβερνήτη, γιατί τα fake news επισκίασαν τον Φάουτσι, γιατί εν τέλει όπως αποδείχθηκε και στα debate, το πεδίο μάχης ήταν το δικό του πεδίο.

Γιατί σημασία δεν είχε πόσοι πέθαναν ή έμειναν άνεργοι ή αν η Breonna Taylor κοιμόταν (ακόμη γελάω με το πως οι δημοκρατικοί επιχείρησαν να την διαχωρίσουν χυδαία για μένα, από περιπτώσεις τύπου Floyd), αλλά γιατί, χωρίς να σκοπεύω επί του παρόντος να εμβαθύνω στο συστημικό και ιδεολογικό κομμάτι, ο μέσος πολίτης ψηφοφόρος είδε, εξαιτίας των media, υποκρισία.

Με αγίους και δαίμονες δεν έγινε ποτέ πολιτική. Τέσσερα χρόνια μετά, ο Trump δεν είναι απλά ο φασίστας/ηλίθιος/επιχειρηματίας, αλλά αυτός που έκανε ξεκάθαρο πως για μένα, πως η συζήτηση έχει μεταφερθεί σε ένα επίπεδο lifestyle, post truth, και επίθεσης στο συναίσθημα γιατί το βίωμα νικάει πιο εύκολα μια συνεκτική ιδεολογία.

Κοινώς, όσο η συστημική αριστερά (γενικότερα) ενσωματώνει ριζοσπαστικές απόψεις κατά αυτόν τον τρόπο, θα χάνει. Γιατί είναι συστημική. Και γιατί η κρατική προπαγάνδα για έθνος/θρησκεία, είναι πιο βαθιά ριζωμένη από το βίωμα μιας μειονότητας στο ευρύ κοινό μιας χώρας. Ο συστημικός ρατσισμός δεν πέφτει έτσι απλά.

Αυτά τα ψύχραιμα από μένα.

10 Likes

Σεβαστό το κατεβατό σου και συμφωνώ με πολλά. Αλλά νομίζω υποτιμάς τη σημασία της οικονομίας στην τελική επιλογή των Αμερικανών ψηφοφόρων και υπερεκτιμάς την επίδραση των conspiracy theories. Πριν από λίγες μέρες ανακοινώθηκε 33% αύξηση για το Q3 στις ΗΠΑ. Αυτό έγινε χάρη στο χρήμα που έριξε ο Τραμπ στην οικονομία. Αν δεν ήταν αισιόδοξοι οι οπαδοί Τραμπ για το οικονομικό τους μέλλον τότε θα επέλεγαν Μπάιντεν ακόμη και αν πιστεύει πως η Γη είναι στρογγυλή και πως οι μαύροι είναι άνθρωποι.

Τα περισσότερα polls έδιναν προβάδισμα στον Μπάιντεν (ελπίζω τελικά αυτός να βγει), αλλά πλέον τα polls έχουν σοβαρό πρόβλημα στο να βγάλουν representative sample εξαιτίας της μετάβασης του κόσμου από σταθερό τηλέφωνο σε κινητό. Τα μοντέλα που ξέρω εγώ να προέβλεπαν (οριακή) νίκη Τραμπ ήταν αυτά που μελετούσαν απευθείας τα social media και το πόσο θετικά ο κόσμος έβλεπε τον κάθε υποψήφιο. Σε αυτά τα μοντέλα, το growth του Q3 ήταν η μόνη παράμετρος που θα μπορούσε να αντιστρέψει τα μοντέλα και να δίνουν νίκη Μπάιντεν. Τα key issues που ο κόσμος βρέθηκε να συζητάει στο internet σχετικά με τους δύο υποψηφίους ήταν: gun control, BLM, covid και supreme court, με τον Τραμπ να κερδίζει πολύ μετά το tweet του πως έπαθε covid.

Aν βγει ο τραμπ παντως μας μενουν 2 μηνες 2020 ακομα, προλαβαινουμε να στριμωξουμε εξωγηινους εισβολεις, ακριδες και 2-3 καλα τσουναμι

2 Likes

Γαμώτο, το περίμενα πως θα συμβεί αυτό :stuck_out_tongue:

Αυτό στο οποίο ήθελα να καταλήξω, είναι πως οι Δημοκρατικοί επέλεξαν να πάνε την μάχη σε ένα πεδίο στο οποίο για λόγους που ανέφερα θα έχαναν.
Δεν την πήγαν ταξικά, δεν χτύπησαν τις οικονομικές πολιτικές, δεν αντιπρότειναν, δεν σύνδεσαν τον ρατσισμό και την οπλοκατοχή με την εξουσία του κεφαλαίου, γιατί δεν τους συνέφερε.

Όποιος από αυτούς το έκανε, βαφτιζόταν radical και τους έπιανε ο Μακαρθισμός.

Επέλεξαν να πάνε σε πολιτικές ταυτότητας και συναισθήματος, και εκεί δεν έχει σημασία πόσους σκότωσε η πανδημία αλλά πόσα μαγαζιά (δεν) έκλεισαν ή δεν έσπασαν από πλιάτσικα σε διαδηλώσεις.

Κοινώς πιστεύω πως η κινητήριος δύναμη της οικονομίας των Η.Π.Α., λευκοί εργαζόμενοι της μεσαίας τάξης, δεν είδαν το αυτί τους να ιδρώνει. Οι άλλοι, ήταν απλά λίγότεροι, αν και καλοθελητές, γιατί:

Ελπίζω να είναι πιο σαφές τώρα. Έκανα κριτική στους Δημοκρατικούς :stuck_out_tongue:

3 Likes

οκ. Τώρα κατάλαβα πως το εννοείς. Επίσης
…Παναγιά μου για αυτό το Qanon! Δεν υπάρχει όριο στο τι μπορεί να πιστέψουν οι ψεκασμένοι :sweat_smile:

1 Like

Αν περίμενες τον Trump για να σου γίνει ξεκάθαρο αυτό, κάλλιο αργά παρά ποτέ θα έλεγα εγώ

1 Like

Και σκέψου ενώ ο ίδιος ο Trump δηλώνει δημόσια πως δεν μπορεί να το αποκηρύξει γιατί δεν το ξέρει (γελάμε ομαδικώς), όταν γίνεται ο χαμός με το λάπτοπ του γιού του Biden, ένα ολόκληρο media-κό σύστημα που έθαβε δικαίως την Ιβάνκα Τράμπ, αποφασίζει αντί να το χειριστεί ουσιωδώς να το καλύψει γιατί σκέφτηκε πως θα δώσει επιβεβαίωση στο QAnon.

Η υποκρισία που ανέφερα προηγουμένως. Υπήρχε ένας φόβος πως αν ριζοσπαστικοποιηθούν θα εκτεθούν, δικαίως, γιατί, οι πολιτικές τους δεν έχουν ουσιώδη διαφορά.

Η ψηφοφορία εν τέλει ήταν, μιας και μιλάμε για πανδημία και οικονομία, “ο θάνατος σου η ζωή μου”.

Δεν τα κατάλαβα τώρα, αλλά μάλλον τα γράφω βιαστικά.
Υπάρχει, για μένα, μια διαφορά του να τα λέω σε ένα “echo chamber” και να υπάρχει μια από κοινού κατανόηση/κριτική με άτομα που συμφωνούμε ιδεολογικά, από το να ξεπεράσει τα δεσμά αυτού του “χώρου” και να τεθεί επί τάπητος σε ένα πολύ ευρύτερο πλαίσιο.

Θέλω να πω πως πιστεύω ότι πρέπει, από ένα σημείο και μετά, η “εσωτερική κριτική” να λάβει την θέση που οφείλει ως νέος τρίτος πόλος και να μην μασάει τα λόγια της για το “lesser of 2 evils”.

Καλώς ή κακώς, τώρα θα αρχίσουν όλες οι αναλύσεις (δεν μετράω το δικό μου rant) σχετικά με το τι πήγε λάθος, και απλά θα οικειοποιηθούν ριζοσπαστικές “υπόγειες” κριτικές πού γίνονται χρόνια. Το βάρος όμως θα παραμένει στο ευρύ και κεντρικό αφήγημα όσον αφορά συστημικές αλλαγές που ίσως μπορούν να γίνουν (για τις οποίες αναφέρομαι, συμφωνώ ή όχι).

2 Likes

Δεν ξερω αν μπορει να γινει κατι τετοιο νομιμα.

Δεν χανει απο αυτα ο Biden. Χανει απο τις βλαχοπολιτειες, την Bible Belt (γαμω το χριστο τους) και απο το οτι ο κοσμος ειναι γενικοτερα σε παγκοσμιο επιπεδο, οπως ξεραμε, ηλιθιος. Και απο την ανικανοτητα των Δημοκρατικων να εκλεξουν καλυτερο υποψηφιο, αλλα εδω που τα λεμε και μια αμοιβαδα να επελεγαν, ο κοσμος θα επρεπε να την ψηφισει απεναντι στο πορτοκαλι σιχαμα. Αν χασει τελικα ε.

Ναι γιατι τρωνε ολοι την προπαγανδα. Δεν ειναι χρυσος ο Μπαηντεν, αλλα δεν ειναι ουτε κακος. Σιγουρα απο οποιονδηποτε Τραμπ ειναι 1000 φορες καλυτερος.

Σκατα στα μουτρα οποιου ψηφιζει ετσι.

Φαβορι δεν ειναι, αλλα θελουμε οντως μια εκ των Πεννσυλβανια, Μισιγκαν ή Τζορτζια. Η Βορεια Καρολαηνα δεν ειναι αρκετη, του δινει 269 εκλεκτορες και θελει 270.

Αυτο το αρθρο τα λεει καλα για την Pennsylvania, γραμμενο απο τις 28 Οκτωβριου, για το πως μπορει να ανατραπει ακομα και αυτο το 55% - 43% που ισχυει τωρα:

Συμφωνα με τα projections αυτου του αρθρου εν συντομια, ακομα και μια διαφορα 58%-42% θα μπορουσε να ανατραπει αν 3 στις 4 ψηφους μεσω ταχυδρομειου (οσες εχουν απομεινει δηλαδη για την Pennsylvania) πανε προς τον Biden, το οποιο δεν θα ηταν και το πιο περιεργο πραγμα στον κοσμο.

Με προχειρα μαθηματικα που εκανα μολις στο κεφαλι μου, με το 43% που εχει ο Biden επι του 76.5% των ψηφων στην Pennsylvania, θελει καπου 68-70% των ψηφων μεσω ταχυδρομειου, οι οποιες θα καταμετρηθουν μεχρι την Παρασκευη. Δεν ειναι απιθανο, με δεδομενο οτι οι trumpsters λογικα δεν ξερουν καν πως να γλειψουν το γραμματοσημο και αρα δε θα ψηφισαν πολλοι με αυτον τον τροπο.

Στο Michigan αυτην την στιγμη η διαφορα εχει πεσει στο 0.5% ενω πριν παω για υπνο ηταν στις 3 μοναδες. Αν παρουμε το Michigan, τοτε κατα πασα πιθανοτητα κερδιζει ο Biden. Πρεπει να κρατησουμε ομως Νεβαδα στην οποια η διαφορα ειναι πολυ μικρη, και το Wisconsin, το οποιο φαινεται να κραταει. Ελπιζω ακομα σε Pennsylvania προσωπικα, αλλα δυστυχως υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να κερδισει ο πορτοκαλι εμετος τελικα.

3 Likes

Σε ξεχωριστο ποστ, να πω οτι οποιαδηποτε πολιτικη αναλυση για την φαση που ζουμε στην Αμερικη εδω και 4 χρονια την θεωρω αστοχη, ασκοπη, περιττη, και ανουσια. Μπορουμε να μιλαμε 100 χρονια για τους λογους για τους οποιους ψηφισαν μπλε ή κοκκινο οι ταδε Αμερικανοι στην ταδε πολιτεια, αλλα αυτο που καταλαβαινω εγω μετα απο παμπολλες συζητησεις με απειρο κοσμο, η αληθεια ειναι πως οπως και στην Ελλαδα (και μαλλον σχεδον παντου), η πολιτικη ειναι καφενειακη μπαλα.

Αν ειχαμε αξιους υποψηφιους που θα νοιαζονταν για τον κοσμο , θα το επαιρνα πισω, αλλα εν προκειμενω εχουμε απλα ναρκισσους sociopaths παντου να εξουσιαζουν τον κοσμο γιατι την βρισκουν με την εξουσια, και πλεον οι εκλογες και η διαμορφωση ψηφου γινεται απλα μεσω πλυσης εγκεφαλου και πωλωσης. Παντου. Ισοπεδωτικη αποψη ισως, αλλα δε με ενδιαφερει και ιδιαιτερα. Οταν εχω δει κατα τα αλλα εξυπνους ανθρωπους να δικαιολογουν με παραμυθια την ψηφο τους προς τον Τραμπ, σηκωνω τα χερια ψηλα και απλως δε με ενδιαφερει πλεον να καταλαβω, γιατι προσπαθησα και δεν καταλαβαινω.

Αξιος της μοιρας του οποιος θεωρει οτι υπαρχει nuance σε ολα αυτα, ειμαστε απλα πρωτογονοι, θυματα πλυσης εγκεφαλου και πιονια σε μια ανουσια μαχη για εξουσια. :smiley:

5 Likes

Δεν θα επιχειρήσω να σου αλλάξω γνώμη, δεν με ενδιαφέρει και κάτι τέτοιο, απλά θα ήθελα μόνο να πω πως η πολιτική δεν είναι το επάγγελμα των πολιτικών. Και ας μην κολλάει.