Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Δε θυμάμαι αν το ποστάραμε, αλλά εκτός από τον Σουλτάνο τους κοροϊδεύει μέχρι και ο Μαδούρο :joy:

3 Likes

Ε, σειρά του Κιμ Γιονγκ Ουν τώρα.

2 Likes

4 Likes

Όσο υποφερτός ήταν αυτός και η πολιτική του, άλλο τόσο αηδιαστική και εξοργιστική είναι η Χίλαρι. Πραγματικά το 2016 πρέπει να ήταν φάση βασιλεύει ο μονόφθαλμος. Βέβαια δεν ζω εκεί, η αλήθεια είναι ότι εσείς που ζείτε και βιώνετε διά ζώσης αυτά που εμείς απλώς διαβάζουμε και βλέπουμε, ίσως να έχετε άλλη άποψη. Free to correct me.

Αυτο που στην Ελλαδα κραζουν ολοι την Χιλλαρι με ξεπερναει, ποσο μαλλον οταν το κανουν ενω ταυτοχρονα λενε οτι ο Μπιλαρας ηταν μια χαρα. Προσωπικα δεν εχω μεγαλο προβλημα με κανεναν απο τους δυο. Τωρα για πολιτικες… νταξει δεν ειναι οτι υπαρχει Αμερικανος προεδρος διχως προβληματικη πολιτικη ειδικα στα εξωτερικα.

Η Χιλλαρι κατ’εμε εφαγε τεραστιο πολεμο επειδη ειναι γυναικα, ξεκαθαρα. Ακομα και υποσυνειδητα απο πολυ κοσμο.

2 Likes

Μα ειναι διεφθαρμενη και πιονι των πολυεθνικων ρε, οχι σαν το παιδι του λαου τον ατνισυστημικο Τραμπ.

Σαφως υπαρχει υφερπων μισογυνισμος απο πισω, ουτε εγω την συμπαθω ιδιαιτερα αλλα οτι καποιοι (,η Ρεπουμπλικανοι) εφτασαν να θεωρουν καλυτερο το πορτοκαλι πραμα με ξεπερναει.

Τουλάχιστον δέχεσαι ότι δεν είμαι ο μόνος, άρα όντως υπάρχει μία γενική αντιπάθεια (εμπεριστατωμένη ή μη είναι άλλο θέμα, το συζητάμε).

Ισχύει αλλά όχι ως απόλυτη αλήθεια. Όταν δέχεσαι δριμεία κριτική και υπάρχει μεγάλο ποσοστό γυναικών που σε απορρίπτουν, ε τότε τι περιμένεις να κάνουν οι βλαμμένοι που ψήφισαν Τραμπ? Θα μου πεις και αυτοί που ψήφισαν Ομπάμα κι αυτοί βλαμμένοι ήταν? Δεν νομίζω, γι’αυτό και θεωρώ πολύ απλοϊκή την εξήγηση ότι η Χίλαρι έχασε τις δύο μονομαχίες επειδή ήταν γυναίκα.
Σκάνδαλα με email, travelgate, opportuniσμος στην υπόθεση Λεβίνσκι, κωλοτουμπες όσον αφορά το γάμο ομόφυλων ζευγαριών… αυτά για μένα φτάνουν για να μου γίνει αντιπαθής.
Για τον Gore δεν μπορώ να εκφέρω άποψη αλλά εντελώς επιφανειακά, ο Σάντερς μου ήταν πιο συμπαθής και με λιγότερα (φαινομενικά πάντα) μεμπτά στοιχεία.

Αυτο διαβαζεται με πολλους τροπους. Καταρχας αυτο με τα emails το θεωρω απλα γελοιο. Μπροστα στα εγκληματα του Trump και πριν την εκλογη του αλλα και σε πολλων αλλων, θεωρω χαζο και το να μιλαμε για αυτο.

Η υποθεση Λεβινσκι ειναι υποθεση του ζευγαριου.

Τις κωλοτουμπες καλα εκανε και τις εκανε. Θελουμε τον κοσμο να προοδευει ή να μενει στασιμος? Ή ειμαστε πεπεισμενοι οτι τις κωλοτουμπες τις εκανε για τις ψηφους?

Γενικα ολα οσα λες ειναι πταισματα μπροστα στο τι ειχε κανει ο Trump και στο πως ειναι γενικα ως ανθρωπος για μενα. Και εξακολουθω να θεωρω οτι αν στην θεση της Hillary ειχαμε καποιον αντρα να εχει κανει ακριβως τα ιδια, η κριτικη θα ηταν πολυ μικροτερη απο αυτην που εφαγε τελικα η Hillary.

Δεν μπορω να το αποδειξω προφανως, αλλα γενικα ειναι λιγο αφελες για μενα να λεμε πως ο σεξισμος δεν παιζει τεραστιο ρολο στην παγκοσμια πολιτικη, και οχι μονο στην Αμερικανικη. Ποσοι αντρες και ποσοι γυναικες ειναι σε θεσεις αξιωματων παγκοσμιως? Ποσος κοσμος εμπιστευεται συνειδητα αλλα και υποσυνειδητα μια γυναικα να αναλαβει την θεση του προεδρου της Αμερικης? Δεν μπορω να δεχθω οτι δεν επαιξε ρολο, και εν τελει η ψηφοφορια το 2016 ηταν τοσο κοντα, που αν αντι της Hillary ειχαμε καποιον αλλον θα ειχε μαλλον κερδισει ανετα.

Δεν σου λεω οτι ειναι καλη ε, μαλακισμενη ειναι κι αυτη, απλα θεωρω οτι εφαγε τεραστιο πολεμο.

2 Likes

Μισό να ξεκαθαρίσω κάτι γιατί ίσως υπάρχει παρανόηση. Το γεγονός ότι μου είναι αντιπαθής η Χίλαρι, δεν σημαίνει ότι επικροτώ ή υποστηρίζω τον Τραμπ. Αν ήμουν Αμερικανός και ψήφιζα, και ο Σεφερλής να ήταν αντίπαλος του Τραμπ, καλύτερα Σεφερλή θα ψήφιζα. Δεν μπαίνω καν στη σύγκριση ποιανού σκάνδαλα είναι χειρότερα όταν ο ένας υποψήφιος είναι ο Τραμπ.

Εδώ διαφωνώ πλήρως. Εσύ πιστεύεις ότι δεν κρυβόταν καμία σκοπιμότητα, εγώ βλέπω την Χίλαρι σαν τρελή και πανέξυπνη καιροσκόπο. Σιγά μην την είδε σαν την γυναίκα του Πασχάλη με το στιγμιαίο λάθος και συγχώρεσε τον αγαπημένο της! Την βόλευε καλύτερα για τα σχέδια της να είναι η πληγωμένη σύζυγος που συγχωρεί και έτσι συνεχίζει και “χρησιμοποιεί” σωστά και όπως πρέπει το επώνυμο της. Θα πέσαν απάνω της και οι σύμβουλοι και βουαλά!

Συμφωνώ απόλυτα, δεν διαφωνώ κάπου. Εδώ ομως τώρα γεννάται το εξής ερώτημα…το γεγονός ότι εσύ, εγώ, ο οποιοσδήποτε, δεν έχει θέμα με μία γυναίκα σαν Πρόεδρο αυτό σημαίνει ότι σώνει ντε και καλά αυτή πρέπει να είναι/ήταν η Χίλαρι επειδή απλώς έφτασε πιο κοντά ή ήταν η πρώτη? Γιατί δηλαδή να μην είναι η Χάρις ή μια οποιαδήποτε άλλη υποθετική, μελλοντική υποψήφια, και η οποία θα τύχει μιας πιο ευρείας αποδοχής από την Χίλαρι?

Θα τολμήσω να κάνω μια σύγκριση της Χίλαρι με τον Ιωαννίδη ο οποίος πήγε πόσες φορές δεν ξέρω final four αλλά καμία δεν το σήκωσε. Ε, τι περιμένεις καημένε? Έτσι και η Χίλαρι…θα έπρεπε να είχε κερδίσει από τα αποδυτήρια με αντίπαλο τον βλάκα. Αφού δεν τα κατάφερε, τότε λυπάμαι αλλά θα δυσκολευτεί πολύ να βρει χειρότερο της υποψήφιο για να τον κερδίσει στα ίσια.

1 Like

Το γεγονός ότι μιλάμε για την Χιλλαρι ενώ δεν έχω κάνει εκτενή κουβέντα για κανέναν άλλον Αμερικανό πολιτικό τόσα χρόνια, αποδεικνύει ότι οι Έλληνες ασχολούνται για κάποιο λόγο με την Κλίντον όταν έχουν αδιαφορήσει για όλους τους άλλους. Τι φάση, δεν καταλαβαίνω?

Κράζει ο καθένας την Κλίντον και αν ρωτήσεις ποιος είναι ο Γκορ, ο Ρομνευ, και ένα σωρό άλλοι δε θα ξέρουν ούτε 2 πράγματα να σου πουν. Γιατί? Απλά πουλάει το μίσος σε Χιλλαρι. Δεν μου βγάζει κανείς από το μυαλό πως είναι εν μέρει και επειδή είναι γυναίκα.

Τον θυμόμαστε καλά… για μια πίπα, μετά βομβάρδιζε από δω και από κει για να ξεχαστεί το θέμα…
Α ναι, επίσης βομβάρδισε και τη Γιουγκοσλαβία.
Καλός άνθρωπος κατά τα άλλα… τι να πεις!

Όσο για την Χίλαρι, τυχαίνει οι γυναίκες που ανεβαίνουν ψηλά στην πολιτική να είναι (από ανάγκη; δεν έχει σημασία) οι μεγαλύτερες σκύλες, που το βγάζουν και στην άσκηση της πολιτικής τους. Ξεχνάς και την άλλη σκύλα ονόματι Μαντλίν Ολμπράιτ; Ή την Ράις;

1 Like

Το οτι τα ιδια χαρακτηριστικα που σε εναν ανδρα που φτανει σε μια τετοια θεση θεωρουνται γαματα (πυγμη πχ, το να επιβαλλεται στους αλλους κτλ κτλ) σε μια γυναικα χαρακτηριζονται αρνητικα (ειναι σκυλλα, bossy κτλ κτλ) δεν μας περναει απο το μυαλο ε?

2 Likes

Δεν είναι πάντα ίδια χαρακτηριστικά. Η πολιτική ήταν (και εν μέρει είναι ακόμα) ανδροκρατούμενη. Οπότε, το να ανέβει τόσο ψηλά μια γυναίκα πρέπει να ξεπεράσει τόσους άνδρες, που θα ανέβαιναν με λιγότερη προσπάθεια ίσως. Αυτό πολλές φορές απαιτεί να πατήσουν επί πτωμάτων και να χαρακτηρίζονται όπως χαρακτηρίζονται.
Άλλο πυγμή, άλλο σκύλα.

Ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε (απολυτα).

2 Likes

Απιστευτα σεξιστικη λογικη. Δεν το συνεχιζω.

Σιγα που πατησε επι πτωματων η Χιλαρι. Απλα ηταν γυναικα του Μπιλαρα.

Το ιδιο θεωρεις και για την πρωθυπουργο της Νεας Ζηλανδιας? Και για αλλες γυναικες πολιτικους σε αλλες χωρες. Πω…

Το έζησα κι αυτό… να κατηγορηθώ για σεξιστικές απόψεις :grin:
Απλά ερμηνεία της πραγματικότητας, γνωστή από καιρό… αν συμφωνεί ή όχι κάποιος, για αυτό είναι το φόρουμ.

Δεν είπα ότι όλες οι περιπτώσεις είναι ίδιες, εξαρτάται από το περιβάλλον και τις ιδιαιτερότητες της κάθε χώρας πολλές φορές. Για την πρωθυπουργό της Ν. Ζηλανδίας που ρωτάς, δεν έχω άποψη, δεν γνωρίζω την πολιτική της δράση καθόλου.

Όντως είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα και δυστυχώς θα περάσει στο ντουκου γιατι α) το whatsapp εχει 2 δις χρηστες, αρα τεραστιο συγκριτικο πλεονεκτημα και β) ουδεις θα ασχοληθει να διαβασει καν τα ψιλα γραμματα της ανανεωσης των ορων της εφαρμογης. Μετά απο το παραπάνω, ίσως το μαζέψουν;;

5 Likes

Καλα δεν ειναι εγκλημα. Ολοι μας εχουμε σεξιστικες αποψεις υποσυνειδητα.

Εξεφρασες μια, και στο ειπα, τι να γινει.

Επειδή έχασα λίγο το θέμα με το whatsapp, τι παίζει; Ποια δεδομένα δηλαδή θα δίνει στο fb ? Έχω whatsapp, αλλά δεν έχω fb, με επηρεάζει; wtf?