Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Δεν ειπα εγω να κολλησει στο τι ακριβως ειπε ο Μαρξ. Το αντιθετο… οτι οσοι απομακρυνονται απο την ουσια του μαρξισμου το ντυνουν μεσω αναφορων στο τι ειπο ο μαρξ, μη λαμβανοντας υποψη το γενικοτερο πλαισιο.

1 Like

Θα ενδιαφερόμουν ν’ ακούσω γιατί διαφωνείς με τον όρο του αντιαμερικανισμού. Και θα μπορούσα να πω περισσότερα για τα “πατριωτικά αντανακλαστικά”, ωστόσο νομίζω το εξήγησα και παραπάνω: ήταν (και είναι, ακόμη) ο τρόπος της ελληνικής αριστεράς να νομιμοποιηθεί κοινωνικά σ’ ευρύτερο ακροατήριο που διψά για τέτοια χαρακτηριστικά. Τα παραδείγματα είναι αναρίθμητα και ξεφεύγουν από τα στενά πλαίσια του αντιαμερικανισμού -ωστόσο ο συγκεκριμένος διαχρονικά έχει μία πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία για το πώς ξεκίνησε και μετεξελίχθηκε και πώς επιζεί μέχρι τώρα. Όπως είπα, μπορούμε να μεταφερθούμε και σ’ ένα άλλο topic για όλα αυτά, ώστε να μη μιλάμε και κωδικοποιημένα. Όσον αφορά τη διαφορετικότητα των παραδειγμάτων μου, νομίζω το εξήγησα επαρκώς.

Δεν έχω καμιά κάψα να υπερασπιστώ το Μαρξ έναντι των μαρξιστών -αυτό ήταν περισσότερο μπηχτή για όσους ακόμη θέλουν να δίνουν μία δόση αυθεντίας στα λεγόμενα του(ς) με τέτοιους όρους. Η διάκριση που λες, πάντως, σαφώς και υπάρχει, και την έκανε ο ίδιος όταν ήταν ακόμα εν ζωή. Όπως και να ‘χει, ακόμα κι εσύ κάνοντας λόγο για “κακοχωνεμένο μαρξισμό” καταφάσκεις ακριβώς σε μία τέτοια διάκριση -σ’ ένα μαρξισμό που δεν τηρεί τις ορθές προϋποθέσεις.

1 Like

Τώρα ρε παίδες, αλήθεια: σίγουρα ζήσατε το 2020 από την αρχή ως το τέλος ή τηλεμεταφερθήκατε από το 2019 απευθείας στο 2021;

Το λέω επειδή τις προάλλες συζητούσα με μέλος του φόρουμ γι’ αυτό ακριβώς:

https://www.npr.org/2020/01/04/793364307/timeline-how-the-u-s-came-to-strike-and-kill-a-top-iranian-general

Μιλάμε ότι το περσινό έτος ξεκίνησε με έναν παρολίγο πόλεμο, που εύκολα θα μπορούσε να γίνει πυρηνικός. Και αφού έριξε πυραύλους από την άλλη άκρη του πλανήτη, μετά δεν πάτησε το μεγάλο κόκκινο κουμπί, οπότε χρωστάμε ευγνωμοσύνη στον μεγαλύτερο κλόουν της ανθρωπότητας που έζησε ως τώρα σε πολιτικό ρόλο και, μάλιστα, με τόσο μεγάλη επιρροή;

Αν ναι, πείτε το μου για να πάω να βρω τον Σέιφερ και να πολεμήσουμε μαζί το βρώμικο κατεστημένο.

1 Like

Το Ισραήλ σκότωσε τον Σολεϊμανί ρε. ΟΚ, σίγουρα με τη σύμφωνη γνώμη του Τραμπ, που τους αβαντάρισε (πάρα) πολύ κατά τη διάρκεια της θητείας του.

1 Like

Ρε συ, δεν ασχολούμαι με τη λεπτομέρεια της είδησης. Είναι από τις 4 Ιανουαρίου αν δεν κάνω λάθος.

Μία μέρα μετά ήταν έτοιμος να ρίξει πυραύλους: Trump says US ready to strike 52 Iranian sites if Tehran attacks - BBC News
Δύο μέρες μετά το Ιράν ρίχνει κάτι πυραύλους σε στόχους των ΗΠΑ για το ξεκάρφωμα κι αρχίζει έτσι η αποκλιμάκωση: https://fox8.com/news/iran-fires-at-u-s-forces-in-iraq-no-casualties-confirmed-after-15-missiles-fired-in-revenge-attack/

Αλλά τι θα κάνουμε τώρα; Θα παίζουμε παιχνίδι με τα λινκ και “δεν ήμουν εγώ, ήταν ο άλλος”; Η ουσία παραμένει η ίδια. Αν όμως θέλει κανείς και λινκ, ορίστε: Seven Days in January: How Trump Pushed U.S. and Iran to the Brink of War - The New York Times

1 Like

Δε θυμαμαι που λεγαμε για τον διαλογο με ψεκασμενους με τον @ManosOrff αλλα αυτο το tweet περιγραφει αρκετα καλα την αποψη μου για το οτι πλεον απλα αποφευγω συνειδητα διαλογο σε πολιτικα με την αντιθετη πλευρα.

Σεβαστό ρε μαν. Να είμαι ειλικρινής, ίσως είμαι εγώ που στηρίζομαι πιο πολύ σε μία πίστη παρά ότι το έχω σκεφτεί διεξοδικά ότι ‘‘ναι, λειτουργεί, να οι αποδείξεις’’

(και ήταν στο thread των Iced Earth :slight_smile: )

2 Likes

Κι εγώ έχω μια νοοτροπία τύπου " αξίζει μια προσπάθεια " αλλά όχι και " keep on trying " … Δεν μπορώ να πω ότι λειτουργεί ιδιαίτερα , όμως

Προσωπικά θα ασχοληθώ , πλέον , αν κρίνω ότι μεμονωμένα ένας συγκεκριμένος άνθρωπος αξίζει μια προσπάθεια διαλόγου αλλά όχι σε γενικό πλαίσιο . Δεν έχω κουράγιο

Έχω , δυστυχώς καταλήξει απογοητευμένος να χρησιμοποιώ το γνωστό στιχάκι " Καληνύχτα Κεμάλ , αυτος ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ "

1 Like

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες. Κι ίσως να δούλευε καλύτερα αυτό που σκέφτομαι σε συλλογικό επίπεδο, δηλαδή στο πώς μια ομάδα ατόμων λειτουργεί ως προς την εξωστρέφειά της, με τι όρους διαλόγου, κλπ. Δεν πιστεύω ότι κανένα άτομο (ακόμη κι εγώ που μιλάω αυτή τη στιγμή) μπορεί να αντέξει το βάρος μιας τέτοιας προσπάθειας, και σίγουρα δεν θα έπρεπε να εξαρτάται από ένα άτομο.

Πολλές σκέψεις περνάνε από το μυαλό μου, γενικά, για το πώς οι κοινωνικές ομάδες αλληλεπιδρούν, και αν μπορούν να αλλάξουν τα μοτίβα αυτής της επικοινωνίας.

3 Likes

Κάπου εκεί είμαι κι εγώ. Αν midnight για την ανθρωπότητα είναι ο Χίτλερ, ο Τραμπ είναι (ήταν;)… 2 minutes to midnight.

Και φυσικά δεν εννοώ ακριβώς μόνο την περσόνα Τράμπ. Αλλά το ότι κουβάλησε την σημαία αυτή της νέας μορφής φασισμού και του απολύτως παράλογου. Κέρδισε με αυτήν την την σημαία την προεδρία. Και πέτα και στο μιξ τους κινδύνους του ίντερνετ και με την πανδημία… Το Καπιτώλιο ίσως ήταν ένα από τα ξεσπάσματα αυτού του φαινομένου, αλλά φοβάμαι ότι δεν τελείωσε.

9 Likes
1 Like
3 Likes
1 Like
1 Like

Τώρα ο Μαδούρο θα πρέπει να αναγνωρίσει ως πρόεδρο των ΗΠΑ τον Τραμπ :joy:

7 Likes

3 Likes
Inauguration memes

2 Likes

Πολυ φτωχη επιλογη νομιζω, υπαρχουν δεκαδες Bernie Sanders memes απο χθες που ειναι υπεροχα

1 Like

Δηλαδη με λιγα λογια θες ταξιδι στο εξωτερικο?
Κανε το εμβολιο.
Τετοια ιδεα δεν προτεινε και ο Μητσοτακης στη συνοδο κορυφης και την απερριψαν?