Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

3 Likes

Παρότι είμαι ο πρώτος που κάνει αναζήτηση στο google και έχω άριστη γνώση του research και του φιλτραρίσματος ειδήσεων, θεωρώ απόλυτα σωστή την κίνηση.

Ας υποθέσουμε ότι η Αυστραλία επιμένει και η Google επιμένει. Ποιος πιστεύουμε ότι θα βγει χαμένος;

Φυσικά, ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι ηλίθιος. Ο εργαζόμενος δεν θα πάρει μία, όλα πάνε στο media outlet. Επισης, η google είχε βρει workaround όταν κάτι ανάλογο επιβλήθηκε στην Ισπανία. Ίσως βρει και τώρα, αν και καταλαβαίνω ότι αυτό είναι ένα εξελιγμένο μοντέλο εκείνης της προδεκαετίας (ίσως και παραπάνω) ισπανικής απόφασης. Προφανώς το “κόστος” να “μετακυληθεί” στον χρήστη (εισαγωγικά, διότι δεν ξέρω πώς ακριβώς θα μεταφραστούν αυτές οι λέξεις στην πράξη).

Αλλά η κίνηση είναι σωστή. Ούτως ή άλλως η google εκμεταλλεύεται τον πελάτη με τους γνωστούς τρόπους που έχουμε ήδη αναλύσει σε άλλο νήμα, δεν υπάρχει λόγος να εκμεταλλεύεται και το media outlet. Αν θέλει πρωτογενείς ειδήσεις, ας φτιάξει media agency.

3 Likes

Και αυτό διάβασα πριν λίγες μέρες

4 Likes

Υπαρχουν και τετοιες καταστασεις

Κριμα R.I.P
https://www.in.gr/2021/01/23/world/pethane-se-ilikia-87-eton-o-larry-king/

Μπορεί να μαστε πλούσιοι και να μην το ξέρουμε. Υπάρχει συλλέκτικο διευρω του 2002 με την ευρωπή ,ελληνικό , φιλανδικης κοπής έχει ένα ς στο κάτω αστεράκι ανάμεσα στο έτος . Οι ειδικοί πιστεύουν ότι θα φτάσει τα 80.000.

1 Like

Το διαβασες πουθενα αυτο?

Ναι ,είμαι συλλέκτρια ( ερασιτέχνης). Το διάβασα σημ ερα έφτασε στις 50.000 περιπου

Και ναι έχω ένα τέτοιο 2ευρω

Σήμερα το βρήκα . Λέω την μάνα μου έχεις ένα διευρω . Ένα είναι μόνο το θέλω για ψωμί . Να το δω μόνο . Μάνα θα σου πάρω όσα ψωμιά θες.

https://www.ellinikahoaxes.gr/2019/01/10/elliniko-kerma-ton-2-eyro-poy-axizei-80-000/

πάντως σε εμένα έφτασαν στην κατοχή μου από συναλλαγές 2 νομίσματα των 2ευρώ που έχουν το ένα τον Κ. Παλαμά και το άλλο τον αρχαιολογικό χώρο Φιλιππων

Σε μαγαζί που πουλάει ακυκλοφόρητα συλλεκτικά νομίσματα τα δίνουν 7 ευρώ

Βρε λέτε σε 10-20 χρόνια να έχουν αξία ;; :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: ( αν και σε κυκλοφορία χάνουν πάρα πολύ )

1 Like

Ρωταω γιατι εχω μια γνωστη που συλλεγει ενα σωρο 2ευρα
Αμα ειναι ετσι να γινω και εγω πλουσιος :slightly_smiling_face:

Edit: @Myname αν σου ειναι ευκολο στειλε αυτο που διαβασες

1 Like

.Γιατί αυτά τα ελληνικά κέρματα των 2 ευρώ μπορούν να πιάσουν και 80.000 ευρώ στο ebay [εικόνες] | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr

1 Like

Μόλις σκέφτηκα έναν καλό λόγο για να ζητήσει η Αυστραλία, η ΕΕ και δεν ξέρω ποιος άλλος, 500 δις ευρώ από τη google για κάθε ειδησεογραφικό άθρο που δημοσιεύει. Η google θα πει “όχι” κι εμείς θα γλιτώσουμε από τα clickbait, που όπως φαίνεται ξεκάθαρα από τα δύο παραπάνω λινκ, επαναλαμβάνονται κάθε μερικά χρόνια.

Διόλου παράξενο, καθώς η συντριπτική πλειοψηφία έχει μνήμη χρυσόψαρου και καταοπίνει αμάσητη κάθε είδηση. Έχω δεκάδες παραδείγματα όπως αυτό με το νόμισμα. Π.χ. αυτό με την τύπισσα (ενίοτε τύπο) που δήθεν έψαχνε τον… εαυτό της που είχε “χαθεί”, μαζί με δεκάδες άλλους εκδρομείς που δεν την γνώριζαν. Όσο καταναλώνουμε σαβούρα, με σαβούρα θα γεμίζει κι η λεκάνη της τουαλέτας μας (για να το πω κομψά).

Μια καλύτερη λύση θα ήταν να μη γράφονται clickbait γενικότερα :stuck_out_tongue:
Ή μια ακόμα καλύτερη λύση θα ήταν να μην υπάρχουν οι διαφημίσεις εντελώς

@jonkyr κομψοτέχνημα τα λόγια σου .

Εγώ δεν μπορώ να εκφραστω ελεύθερα .

Γενικά η κατάκριση των ερεθισμάτων που υπάρχουν τριγύρω μας που εκ των πραγμάτων ερχόμαστε σε επαφή και η αντίληψη ότι η ποιότητα του κάθε ανθρώπου είναι το κάθε τι που έρχεται σε επαφή με τα μάτια μας, είναι μία αισχροτητα…

Εσύ το δρομολογείς αυτό. Διότι εσύ, ως καταναλωτής, θα κάνεις αυτό που πρέπει. Ο Τύπος διαμορφώνει την κοινή γνώμη, αλλά η κοινή γνώμη δεν είναι άμοιρη ευθυνών όταν καταναλώνει περιττώματα σαν χαβούζα. Βασικά, αρκετές φορές το έχουμε συζητήσει σε αυτό το φόρουμ (όχι νήμα, φόρουμ): υπάρχει confirmation bias. Θα διαβάσεις τις ειδήσεις που θα επιβεβαιώσουν τις πεποιθήσεις σου.

Είσαι Ολυμπιακός; Παναθηναϊκός; ΝΔ; ΧΑ; ΠΑΣΟΚ; Χριστιανός; Μουσουλμάνος; Ροκάς; Μεταλλάς; Θα πας στο αντίστοιχο Μέσο που σε καλύπτει. Απαιτείται όμως να πας και στην άλλη πλευρά για να έχεις πλήρη εικόνα. Μαντεύεις τι λείπει από αυτή τη διαδικασία; Χρόνος!

Έτσι, καθώς ο ανταγωνισμός εκεί έξω είναι πολύ σκληρός και τα λεφτά (διαφημίσεις) έρχονται με το σταγονόμετρο επειδή “τα νούμερα μετράνε”, αναγκαστικά το “αγαπημένο” σου Μέσο μπαίνει στο κυνήγι του κλικ. Όσα κάνουν σωστή και παραδοσιακή δημοσιογραφία, φυτοζωούν. Είμαι συνδρομητής των ΝΥΤ με 2 ευρώ το μήνα για έναν χρόνο (από προσφορά). Όταν λήξει η προσφορά, δεν θα δίνω 8 ευρώ το μήνα. Κακώς, αλλά δεν… Πώς θα συνεχίσει το Μέσο να κάνει ερευνητική δημοσιογραφία;

Πάρε τώρα το σπόιλερ και βάλε όποιο όνομα ελληνικού Μέσου θέλεις. Με τα ποσά που αναφέρω δεν βγάζουν ούτε τσίχλες.

Γενικώς, τεράστια κουβέντα με πολλές προεκτάσεις. Δεν είναι της ώρας και σίγουρα δεν είναι για αυτό το νήμα.

3 Likes

:+1: :+1: to the point

1 Like

Μπα, πιο πολύ διάθεση λείπει παρά χρόνος. Δηλαδή, δε νομίζω ότι κάποιος που ψηφίζει ΝΔ δε διαβάζει The Press Project γιατί δεν προλαβαίνει. Ούτε ότι κάποιος που ψηφίζει ΚΚΕ δε βλέπει Σκάϊ επειδή δεν προλαβαίνει.

1 Like