Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

@jonkyr μιλάς μόνο για οπαδούς και όχι για φίλους …

Δεν σου φταίω… ( προτρέχω)

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Αν θέλεις εξήγησε.

1 Like

Σίγουρα λείπει και χρόνος. Αυτό που όμως εσύ αποκαλείς “διάθεση”, εγώ το λέω “confirmation bias”.

“Αφού “ξέρω” τι θέλω να διαβάσω, γιατί να πάω στο PP; Δεν τα λέει καλά”.

Νταξ, μπορεί να κάνω λάθος.

1 Like

Το ίδιο λέμε, συμφωνώ με το confirmation bias, κυρίως ψάχνουμε να διαβάσουμε νέα που θα επικυρώσουν αυτά που πιστεύουμε ήδη. Ο χρόνος είναι πολύ μικρότερος παράγοντας του γιατί δε διαβάζουμε άλλα νέα, πιστεύω.

Οπάδος πολιτικού κόμματος με ψηφοφορο- κόμματος έχει διαφορά .
Οπαδός του χριστιανισμού με τον χριστιανό έχει διαφορά.
Θα πάρει ο χριστιανός ένα καντήλι άντε το πολύ να κάνει μία δωρεά
Πάμε στον απλό ψηφοφορο- δεν δίνει μία ,ο οπαδός θα πάρει κουπονι- λαχνο και θα δηλώνει ότι είναι υποταγμένος και διαθετημενος για ξεσκατισμα του κόμματος.Ετσι μαθαίνουν τα αντίπερα.

1 Like

Θα στο εξηγήσω απλά, πάλι από προσωπική εμπειρία. Πριν από 20 χρόνια μπορούσες να πάρεις δύο εφημερίδες και να διαβάσεις από διαφορετική οπτική τα νέα. Αλλά δεν υπήρχε λόγος να “τρέχεις” πίσω από την είδηση που διάβσασες.

Στη σημερινή εποχή τα νέα τρέχουν τόσο πολύ που μία εφημερίδα είναι outdated τη στιγμή που τυπώθηκε. Για το ίδιο θέμα, στο ίδιο Μέσο, βρίσκεις πέντε διαφορετικά άρθρα που είναι follow up. Δεν υπάρχει χρόνος να διαβάσεις τα πάντα, πόσο μάλλον τον αντίλογο σε ένα άλλο σάιτ.

1 Like

Απλοποιημένο και, για εμένα, λάθος. Κατ’ αρχάς δεν υπάρχει “οπαδός” και “φίλαθλος”. Αν είσαι φίλαθλος, δεν αγαπάς μία ομάδα αλλά τον αθλητισμό. Αν αγαπάς τη θρυλάρα, δεν είσαι φίλαθλος. Αυτά δεν πάνε μαζί.

Αν αγαπάς τη ΝΔ ή τον χριστιανισμό (κατ’ αντιστοιχία), δεν αγαπάς την πολιτική ή τη θρησκεία γενικά. Αγαπάς τη ΝΔ και τον χριστιανισμό. Τέλος.

Θέλεις να πας σε μία εκκλησία να ανάψεις ένα κεράκι και να πιάσεις συζήτηση με κάποιον για το “πόσο καλό είναι να πιστεύουμε σε έναν Θεό, όποιος κι αν είναι αυτός”; Μήπως να μπεις σε κανένα καφενείο και να δοκιμάσεις αντίστοιχη συζήτηση με έναν random μπάρμπα, για όποιο κόμμα θέλεις; Απλώς να σιγουρευτείς ότι το ψηφίζει συνειδητά, αυτό αρκεί.

EDIT: Τώρα κατάλαβα πόσο πολύ χαλάσαμε το νήμα. Πάω να τρέξω μερικά χλμ, αν θέλει κάποιος μοντ, μεταφέρει τα πάντα σε νέο νήμα. Ίσως κι όχι :smiley:

Exω εντολή από φυσικοθεραπευτές 6κm ημερησίως σε ταρτάν + από ορθοπεδικό παρακολούθηση ορθοσωμικης καθημερινά και ενδυνάμωση μυών για αποτροπή εξαρθρωσεων . Εγώ στα αλήθεια εχω να κάνω χιλιόμετρα. Γιατί σκατά εδώ και σκατά παραπέρα. Εκλεκτικός στην ενημέρωση νέο είδος ,πες μας να κάνουμε και συνδρομή στον οδηγητη

Για αυτους τους λογους, και πραγματα που αναφερεις σε αλλα ποστς πιο πανω, εχω απορριψει τον οπαδισμο με το οτιδηποτε.

Πλεον δεν βλεπω ομαδες, βλεπω ποδοσφαιρο και ειμαι οσο περισσοτερο μπορω φιλαθλος του αθληματος με μερικες μικρες αδυναμιες. Δεν ακουω ροκ και μεταλ, αλλα ακουω μουσικη και απορριπτω τις ταμπελες γενικα, τις χρησιμοποιω σε πολυ βασικο level για να συνεννοουμαι και μεχρι εκει. Δεν πιστευω σε καμια θρησκεια και μου φαινεται αστειο το ολο οικοδομημα. Μου φαινεται αστειο και το οικοδομημα με τις εθνικοτητες και τις χωρες και τα συνορα.

Κατα μια εννοια, οσο μεγαλωνω τοσο ισοπεδωνω και περισσοτερα πραγματα, γιατι πολυ απλα εχω βγαλει το συμπερασμα οτι κανενας οπαδισμος δεν φερνει καμια πραγματικη ευτυχια, και μαλλον περισσοτερα αρνητικα παρα θετικα προκαλει.

Ακομα και στην πολιτικη, που ειναι κατι πιο σοβαρο απο ολα τα παραπανω αφου επηρεαζει τις ζωες ολων μας, ποτε μα ποτε δε θα ταυτιστω με “οπαδο” κανενος κομματος, ειτε ειναι οι Δημοκρατκοι, οι Ρεπουμπλικανοι, οι Συριζαιοι, οι Πασοκοι κτλ. Εχω ξεχωριστη αποψη για καθε πολιτικο και κοινωνικο θεμα η οποια με φερνει πιο κοντα σε προοδευτικα και φιλελευθερα κομματα, αλλα επ ουδενι δεν ταυτιζομαι με κανενα.

Απο κει και περα μια χαρα το βρισκω το confirmation bias απο ενα σημειο και μετα. Ειδικα στην πολιτικη. Δε θελω πλεον να βλεπω τι αηδιες λενε ακροδεξιοι. Δε με ενδιαφερει να δωσω σημασια στις αποψεις τους. Το εκανα για πολλα χρονια και ουτε μπορεσα να ερθω πιο κοντα “στην αλλη πλευρα” ουτε να τους καταλαβω ουτε να βρω τροπο να βελτιωθει ο κοσμος. Ισως αν ημουν πολιτικος να αξιζε περισσοτερο, αλλα ως ενας πολιτης που εχω κια την ζωη μου να φροντισω και την δουλεια μου και τα ενδιαφεροντα μου, ειναι εντελως ανουσιο και αστοχο για μενα να καθομαι να ξοδευω ωρες στα πολιτικα, και δεν θελω κιολας.

Για τα αλλα παραδειγματα που αναφερεις, που για μενα δεν ειναι τοσο σοβαρα πραγματα ουτως ή αλλως για να ξοδευει κανεις πολυ χρονο στη ζωη, βλεπω στιγμιοτυπα, αγωνες και τριβια για οποιαδηποτε ομαδα και οποιοδηποτε αθλημα οταν ειμαι στη φαση να ασχοληθω, ακουω και διαβαζω για οποιαδηποτε μουσικη ανεξαρτητως ειδους με εξαιρεση κανα 2 που απλα δεν μπορω να ακουσω (ραπ χιπ χοπ και καντρι - πολυ κλισε αλλα δε με ενδιαφερει κιολας να μην ειμαι κλισε), και απορριπτω ολα τα θρησκευτικα ισαξια, οποτε δεν εχω και κινδυνο για κανενα confirmation bias πουθενα ή εστω το ελαχιστοποιω.

2 Likes

???

Σε όλον τον κόσμο ή μονον στην Ελλάδα κλείσανε ταρταν , γυμναστήρια…γήπεδά; Και τι πάει να πει ανοιχτά μονο για επαγγελματικο αθλητισμό .
Τι γίνεται με τα φυτώρια;
Τι γίνεται με τους αρρώστους,α ανάπηρους Που πρέπει να αθλούνται ;

Και μου έγινε επικόλληση απο μόνη της

[=“karvou, post:1, topic:9534, full:true”]

Δυσαρέστησε εξίσου Ερεβάν και Αγκυρα ο Μπαράκ Ομπάμα με τη δήλωσή του για την 94η επέτειο της γενοκτονίας των Αρμενίων. Ο Αμερικανός πρόεδρος απέφυγε μεν τη λέξη-φωτιά για την Τουρκία αθετώντας την προεκλογική του δέσμευση, αλλά μίλησε για «μεγάλη καταστροφή», όρο που χρησιμοποιεί η αρμενική διασπορά για τα γεγονότα του 1915…

«Πριν από 94 χρόνια, ξεκίνησε μία από τις μεγαλύτερες θηριωδίες του 20ού αιώνα» αναφέρει ο Μπαράκ Ομπάμα στη δήλωση που δημοσιοποιήθηκε από το Λευκό Οίκο. «Κάθε χρόνο, σταματάμε για λίγο για να θυμηθούμε τα 1,5 εκατομμύρια των Αρμενίων που σφαγιάσθηκαν ή πορεύθηκαν προς το θάνατο κατά τις τελευταίες ημέρες της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας» σημειώνει.

Στην προεδρική ανακοίνωση που εκδίδεται παραδοσιακά στην επέτειο της γενοκτονίας των Αρμενίων, ο Μπαράκ Ομπάμα απέφυγε όπως ήταν αναμενόμενο -και είχε πράξει και κατά την πρόσφατη επίσκεψή του στην Αγκυρα- να χρησιμοποιήσει τον όρο γενοκτονία για τις μαζικές σφαγές των Αρμενίων από την Οθωμανική Αυτοκρατορία.

Απογοητευμένοι οι Αρμένιοι

Ο Μπαράκ Ομπάμα έγραφε τον Ιανούαριο του 2008 στο δικτυακό τόπο της εκστρατείας του:

«Η αρμενική γενοκτονία δεν είναι κατηγορία, προσωπική άποψη ή θέση, αλλά ένα ευρέως καταγεγραμμένο γεγονός που υποστηρίζεται από ένα τεράστιο όγκο ιστορικών αποδείξεων. Η Αμερική αξίζει έναν ηγέτη που να μιλά με ειλικρίνεια για την αρμενική γενοκτονία και να αντιδρά αποτελεσματικά απέναντι σε όλες τις γενοκτονίες. Σκοπεύω να είμαι αυτός ο πρόεδρος».

Οργανώσεις Αρμενίων Αμερικανών επέκριναν τον πρόεδρο των ΗΠΑ επειδή δεν τήρησε την προεκλογική του υπόσχεση να επιμείνει στο χαρακτηρισμό της γενοκτονίας.

«Ενώνω τη φωνή μου με αυτή όλων των Αρμενίων Αμερικανών για να εκφράσουμε την έντονη απογοήτευσή μας για την αποτυχία του προέδρου Ομπάμα να τιμήσει την επίσημη θέση του να αναγνωρίσει την αρμενική γενοκτονία» δήλωσε ο Κεν Χατσικιάνς, επικεφαλής της Αρμενικής Εθνικής Επιτροπής της Αμερικής.

«Η σημερινή δήλωση του προέδρου συνιστά μια υποχώρηση από τη δέσμευσή του και ένα πισωγύρισμα στη ζωτική αλλαγή που είχε υποσχεθεί ότι θα φέρει στο πώς η Αμερική αντιμετωπίζει το έγκλημα της γενοκτονίας» τόνισε. Αντίθετα, οι τουρκικές οργανώσεις της Αμερικής επικρότησαν τον Ομπάμα «που αφήνει στους ιστορικούς να διευθετήσουν τη διαμάχη» για τα γεγονότα του 1915.

Δυσαρέσκεια και στην Τουρκία

Ο Μπαράκ Ομπάμα έκανε, όμως, λόγο στην ανακοίνωσή του για «μεγάλη καταστροφή», όρο τον οποίο χρησιμοποιεί η αρμενική διασπορά για την περιγραφή των γεγονότων του 1915, δυσαρεστώντας εξίσου την Αγκυρα.

Και, παράλληλα, παρά την προσεκτική επιλογή λέξεων, ο Αμερικανός πρόεδρος ανέφερε πως η θέση του δεν έχει αλλάξει. «Έχω κατ’ επανάληψη αναφέρει την άποψή μου για το τι συνέβη το 1915 και η άποψή μου δεν έχει αλλάξει. Στόχος μου παραμένει η επίτευξη της πλήρους, ειλικρινούς και δίκαιης παραδοχής των γεγονότων» αναφέρει η προεδρική δήλωση.

Ο Τούρκος πρόεδρος Αμπντουλάχ Γκιουλ δήλωσε ότι διαφωνεί με τμήματα της δήλωσης του προέδρου των ΗΠΑ, ενώ το τουρκικό υπουργείο Εξωτερικών χαρακτήρισε «απαράδεκτα» ορισμένα σημεία της.

«Υπάρχουν σημεία με τα οποία διαφωνώ. Εκατοντάδες χιλιάδες Τούρκοι και μουσουλμάνοι πέθαναν επίσης το 1915. Πρέπει να συμμεριζόμαστε τον πόνο όλων» αναφέρει ο Γκιουλ στην πρώτη επίσημη αντίδραση της Τουρκίας στο μήνυμα.

Ταυτόχρονα, το τουρκικό υπουργείο Εξωτερικών εξέδωσε ανακοίνωσε στην οποία αναφέρει: «Θεωρούμε απαράδεκτες ορισμένες διατυπώσεις του μηνύματος και την αντίληψη της ιστορίας που περικλείει αναφορικά με τα γεγονότα του 1915». Το υπουργείο αναφέρει ότι η κρίση πρέπει να αφεθεί στους ιστορικούς.

Καλωσορίζει ο Ομπάμα την πρόοδο

Στη δήλωσή του ο Ομπάμα καλωσορίζει τις προσπάθειες της Τουρκίας και της Αρμενίας να εξομαλύνουν τις σχέσεις τους.

Αργά το βράδυ της περασμένης Τετάρτης, δύο ημέρες πριν από την 94η επέτειο της γενοκτονίας, Αγκυρα και Ερεβάν ανακοίνωσαν ότι συμφώνησαν σε «οδικό χάρτη» προς ομαλοποδαο

Μια χαρά πάει με τα φυτώρια. Δες τα φυτώρια του Παναθηναϊκού για παράδειγμα. Πούγγουρας, Ιωαννίδης, Εμμανουηλίδης, Αλεξανδρόπουλος (απίθανη ενέργεια χτες), Ζαγαρίτης (που πήγε στην Πάρμα) κτλ.

Κυριακη απογευματακι, ειναι νωρις για τα ναρκωτικα που χρειαζομαι για να ακολουθησω τα ποστ εδω μεσα.

10 Likes

to be fair για το δικο μου δεν χρειαζεται καμια πρεζα γλυκια

Μάλλον παρεξήγησες λίγο. Προφανώς δεν χρειάζεται αυτό, παρότι μου αρέσει να ακούω τον αντίλογο. Όμως μιλούσα αποκλειστικά για την ενημέρωση. Άλλωστε, από εκεί πιάστηκα για να γράψω. Το να διαβάσεις κάτι πέρα από τα πιστεύω σου, δεν νομίζω ότι απαραίτητα θα σε εκνευρίσει, έτσι δεν είναι; Δεν νομίζω ότι υπάρχει σύγκριση μεταξύ ενός ειδησεογραφικού ή “ειδησεογραφικού” κειμένου, ακόμη και φασιστικού, με την αλληλεπίδραση που έχεις όταν μιλάς με ένα φασίστα. Εντάξει, μάλλον το παράδειγμά μου ήταν ακραίο, αλλά τουλάχιστον εμένα δεν με επηρεάζει. Αν επηρεάζει κάποιον άλλον, πολύ καλά κάνει και το αποφεύγει.

Μπορώ να προσθέσω και τα δικά μου ποστ στη λίστα ή να πάρω αλλιώς το τιμόνι;

1 Like

To be fair μία μπρίζα κάνει καλο

1 Like

Δεν ξερω τι ειναι το confirmation bias που αναφερετε ολοι σας αλλα για τα υπολοιπα τρεφω την ιδια αποψη.
Γενικα δεν αφιερωνω χρονο να παρακολουθησω πολιτικη, αποφευγω να συζηταω για πολιτικα, ποτε δεν υποστηριξα κανενα κομμα και ποτε δεν εδωσα αξια στην εννοια της ψηφου.
Ως ενα σημειο θεωρω την πολιτικη ενα χομπι που ασχολουνται καποια ατομα παρα σαν επαγγελμα.

Γι αυτο και επικεντρωνομαι στο να ειναι πραγματα που ξερω ή που δεν ξερω το 99% οσων διαβαζω, κι οχι πραγματα που πιστευω ή δεν πιστευω :stuck_out_tongue:

Απο κει και περα προφανως και εκνευριζομαι με fake news και ψεκασμενους και αντι-βαξξξερς και ακροδεξιους και QANON και καθε λογης σκουπιδι που προωθει λαθος πληροφοριες και συνεισφερει στο να γινεται ο κοσμος μας πιο ηλιθιος, αμορφωτος, χαζος, ανενημερωτος, brainwashed ή και συνδυασμος μερικων απο τα παραπανω (ή και ολα). Εκτος αν εννοουσες κατι αλλο και δεν το καταλαβα, οποτε θα πρεπει να εισαι πιο συγκεκριμενος.

Μη ρωτας εμενα, δεν κατηγορησα κανεναν εγω για ποστ που χρειαζονται ναρκωτικα, αλλος το γραψε :stuck_out_tongue: Εγω διαβαζω ολα τα ποστς και προσπαθω να τα κατανοω

Μπριζα γλυκια

1 Like

Είπα ότι το παράδειγμά μου είναι ακραίο. Όμως, εννοώ ότι όταν πας να διαβάσεις Qanon, ξέρεις τι θα διαβάσεις. Δεν υιοθετείς τις απόψεις του, αλλά τις διαβάζεις. Βλέπεις τι λένε. Ενημερώνεσαι (το μέγεθος της βλακείας τους; Ναι, καμία αντίρρηση…).

Αλλά ας κάνω το παράδειγμα πιο απλό και κυρίως πιο καθημερινό: αν διαβάσεις Καθημερινή και Ριζοσπάστη, θα νομίζεις ότι ζεις σε δύο διαφορετικές χώρες, σωστά; Όμως υπάρχει μερίδιο αλήθειας και από τους δύο. Εκεί, στο common ground, βρίσκεται η χρυσή τομή. Βάλε αν θέλεις “Γαύρος και Πράσινη” ή “Star και Open”. Ή “Independent και Guardian” (αν δεν κάνω λάθος τοποθετούνται αντίθετα ιδεολογικά).

Δεν θα πάθεις τπτ αν διαβάσεις/ακούσεις αυτά. Θα εκνευριστείς όμως αν ακριβώς τα ίδια πράγματα σου τα πει ο μπάρμπας στο καφενείο.

@razor7 Προκατάληψη επιβεβαίωσης - Βικιπαίδεια

3 Likes