Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Κοίτα να δεις που τελικά οι αναρχοάπλυτοι φτάσανε να κάνουν καταλήψεις και στο Κολάμπια

Περισσότερα info για τις εκκολαπτόμενες γιάφκες εδώ

3 Likes
2 Likes

Κείμενο της Lingua Ignota που καταγγέλλει την κακοποίηση που δέχτηκε από τον πρώην σύντροφό της, Alexis Marshall, τραγουδιστή των Daughters. Δεν το έχω διαβάσει ακόμη, ωστόσο όπως φαίνεται CONTENT WARNING

To ανέβασε στον προσωπικό της λογαριασμό στο Instagram https://www.instagram.com/lingua_ignota/

2 Likes

Η Sargent House Records που ανήκει και η ίδια, τον ξήλωσε τον Μαρσαλ από το σάιτ της.

Κυκλοφορεί και μια συνέντευξη της στο YouTube πρόσφατα, χωρίς να ξέρω αν αναφέρει κάτι γιατι δεν έχω δει ακόμη το βίντεο.

2 Likes

Ενδιαφέρον άρθρο που πιάνει και το μεγάλο δίλημμα που έχουν οι κεντρικές τράπεζες αυτή τη στιγμή, αν θα κρατήσουν τα επιτόκια χαμηλά (- > υψηλός πληθωρισμός-> ύφεση) ή αν θα τα αυξήσουν (-> κίνδυνος για απευθείας ύφεση)

Ρωσία, Μεξικό, UK και άλλες χώρες ξεκίνησαν ήδη την αύξηση των επιτοκίων, το FED την ανήγγειλε, η ΕΚΤ έχει πιο επιφυλακτικη στάση.

Για όποιον τον ενδιαφέρει το θέμα υπάρχει άπειρο υλικό στο ίντερνετς.

Γενικά αυτή τη στιγμή έχουν να ζυγίσουν επιτόκια, μέτρα στήριξης, πληθωρισμό, την επικινδυνοτητα της όμικρον, φούσκες σε διάφορες αγορές και πολλά άλλα που θέτουν σε κίνδυνο την επιθυμητή ανάκαμψη. Τόσα πολλά που η διαχείριση παλιότερων κρίσεων φαντάζει απλοϊκή.

5 Likes

GrimyImpressiveBluefintuna-size_restricted

2 Likes

Πληροφορίες ότι τελικά είναι Θεσσαλονίκη. Μεξικό άσσος, Θεσσαλονίκη διπλό!

Σε άλλα νέα, τι ξύλο είναι αυτό στο Βέλγιο;

1 Like

Όταν εμείς σπάγαμε πεζοδρόμια οι άλλοι πίνανε ακόμη κόκκινα κρασιά, α ρε Ελλαδάρα αθάνατη, πάντα μπροστά μωρή μαστούρα

2 Likes

@plex27 δε σε βλεπω στο βιντεο, γιατι?

1 Like

Θα μπορούσα κάλλιστα να περνάω έστω απ έξω. Η φάση γίνεται στο πάρκο cinquantenaire, κάποια μέτρα πιο κάτω από το κτήριο της commission. Στη γωνία που γίνονται τα επεισόδια, καμία φορά παρκάρω το αμάξι για να πάρω φαγητό από ένα μαγαζί κυριολεκτικά εκεί που πετιούνται οι μολότοφ.

Εν τω μεταξύ εκεί κοντά έχει ένα ελληνικό καφέ/κυριλέ τυροπιτάδικο κι έχει τριγύρω πολλούς Έλληνες. Στο 1:53 θα ακούσεις μια ελληνική γυναικεία φωνή να λέει «έξω από το μαγαζί είμαι» :joy:

4 Likes
1 Like

« δεν είναι πολύ υπερβολικό να σκεφτούμε ότι ο κορονοϊός SARS-CoV-2 βρίσκεται τώρα μόνο μία ή δύο μεταλλάξεις μακριά από το να γίνει τελείως ανθεκτικός στα σημερινά αντισώματα , είτε τα μονοκλωνικά που χρησιμοποιούνται ως θεραπείες, είτε στα αντισώματα που γεννιούνται από τον εμβολιασμό ή από λοίμωξη με προηγούμενες παραλλαγές »

Καλό συναυλιακό καλοκαίρι είπαμε; :stuck_out_tongue_closed_eyes: :scream:

1 Like

Εγώ πάντως είμαι αρκετά αισιόδοξος.
Πιστεύω ότι το 2025 θα είναι πολύ καλύτερο από το 2022.

1 Like

Μπορείς να πεις και ότι το 2022 θα είναι πολύ καλύτερο απ’ το 2023

Εδώ πάντως φαίνονται αρκετά αισιόδοξα τα πράγματα.

2 Likes

Μέσα σε όλη αυτή τη μαυρίλα του covid, ο κόσμος ίσως να μην πήρε χαμπάρι ότι υπήρξε κάτι πραγματικά σπουδαίο, μεγαλειώδες τις προηγούμενες μέρες.
Και αυτό είναι η εκτόξευση του James Webb, του μεγαλύτερου, ισχυρότερου και πιο ακριβού διαστημικού τηλεσκοπίου στην ιστορία.
Ένα θαύμα της τεχνολογίας που άργησε μεν μετά από αρκετές αναβολές αλλά τελικά βρίσκεται εκεί έξω.
Και τώρα περιμενουμε τι θα μας δειξει, εξωπλανητες, πανάρχαιους γαλαξιες, τα μυστήρια του συμπαντος.
Καλό ταξίδι…

16 Likes

εδω στον Καναδα, απο Τεταρτη μπαινουμε σε αρκετα περιοριστικα μέτρα για 2 βδομαδες τουλαχιστον παρολο που ο εμβολιασμος ειναι τρενο. προσπαθουν να προλαβουν περαιτερω εξάπλωση της Ο αν και ισως αργησαν λιγο.
Κλειστα σχολεία, εστιατορια, καφε, εστιατορια, μουσεια, σινεμα, κτλ.

4 Likes

Εδω ο πουτανας γιος παιζει με τις ζωες των παιδιων μας. Μονο ψοφο στο κωλοσογο.

9 Likes

ετσι ειναι δυστυχως οπως το λες. παιζει με τις ζωες των παιδιων. αλλα στα @@ του ολα, το επομενο 3μερακι σκεφτεται

3 Likes