Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Ενταξει εγω και λογω κλαδου κτλ οχι απλα το πηρα χαμπαρι, αλλα το περιμενω 10 χρονια τωρα. Ελπιζω σε οσο περισσοτερα δεδομενα γινεται μεσα στα επομενα 2-3 χρονια, για να αλλαξω και την υλη των μαθηματων μου! Απο κει και περα, τι κουβεντα να γινει για κατι τετοιο?

Εχω καταλαβει εδω και χρονια οτι αν ανεβασεις οτιδηποτε ενδιαφερον σχετικο με επιστημη και κοινωνια σε οποιοδηποτε social medium για παραδειγμα, δεν ασχολειται κανενας, ουτε κατα το ελαχιστο. Αντε να ενδιαφερθουν 2-3 ατομα απο τα 400-500 στα οποια ενας κοινος θνητος εχει reach, και σκεψου οτι πολλες απο τις δικες μου επαφες υποτιθεται ειναι και του χωρου.

Εκτροχιαστηκα απο το θεμα το ξερω, αλλα ειναι τραγικο για μενα που ο κοσμος ασχολειται με οτι μαλακια υπαρχει, και αγνοει τοσο σημαντικα επιστημονικα επιτευγματα καθημερινα. Γι αυτο και γουσταρα τοσο πολυ την ταινια “Don’t Look Up” , γιατι κανει κριτικη ΚΑΙ σε αυτο.

Παρε κι αυτο που ειναι λιγο πιο σοβαρο και επιστημονικο απο τους χαβαλεδες του Ταησον

7 Likes

Λίγες μέρες πριν κλείσουν τα σχολεία για διακοπές έπρεπε κάπως να κρατήσω το ενδιαφέρον των μαθητών, οπότε τους μίλησα για την επικείμενη τότε εκτόξευση του πυραύλου που θα μετέφερε το τηλεσκόπιο σε τροχιά γύρω από το ήλιο, είδαμε και μερικά σχετικά βιντεάκια. Έστω και από λίγα άτομα υπήρξε ενδιαφέρον, μέχρι και απορίες δέχτηκα και έγινε σχετική συζήτηση.

10 Likes

Κι αλλο ενα γιατι μπηκα σε YouTube black hole κι εχω δει 4-5 βιντεο σερι

5 Likes

Δείτε κι αυτό, πολύ πιο επιστημονικό από τα προηγούμενα

6 Likes

Ρε μλκ γιατι μου γαμας ετσι την ψυχολογια…

Εκει που ειχα λιγη ελπιδα για το ανθρωπινο γενος.

Δεν πετυχαν ΤΙΠΟΤΑ γαμω το σπιτι τους.

  • Το Jameson (!) Webb λεει η αλκοολα ρε
  • Διαπλανητικη (δεν ισχυει) πορεια που σημαινει σε αλλους γαλαξιες (ΚΡΙΝΤΖ)
  • Θα βλεπει μεχρι τον ΔΙΑ λεει , που μεχρι κι οι Αρχαιοι Ελληνες εβλεπαν τον Δια
  • Επιτυχημενη εκτοξευση μετα απο πολλες αποτυχημενες (μηδεν αποτυχημενες)
  • Θα βρισκεται σε τροχια απο τη Γη (και σε αυτο λαθος)
8 Likes

Πέτυχαν ότι είναι τηλεσκόπιο (!)

6 Likes

Κι εκει μαλακια ειπαν, αφου επρεπε να διευκρινισουν ισως το μεγαλυτερο τηλεσκοπιο στο διαστημα τουλαχιστον

2 Likes

Ναι αυτό ήταν το 6ο λάθος και το 7ο ήταν για το μήκος του, κρίμα που είχαν τόσο λίγο χρόνο, πιστεύω μπορούσαν να πουν ακόμα χειρότερα αν τους έδιναν την ευκαιρία

6 Likes

“Κι αυτό απαντάει στην ερώτηση σου Υάκινθε, πΟυ Θα χΡηΣιΜοΠοΙηΣω Τη ΔιΑκΡιΝοΥσΑ”

Αυτο δεν το μετραω για λαθος, γιατι εχει διαμετρο 6.5 μετρα και ειπαν 7 μετρα, μπορεις να πεις οτι απλα χρησιμοποιησαν ενα λιγοτερο σημαντικο ψηφιο απο οτι επρεπε :stuck_out_tongue: ή ας πουμε εν πασει περιπτωσει οτι ηταν ενα λαθος ταξης μεγεθους λιγοτερου του 10%, που για τα δεδομενα τους ηταν πολυ καλο

6-7 λαθη σε 35 δευτερολεπτα ομως ειναι εκπληκτικη αποδοση

1 Like

σε σχεση με το προηγουμενο ποσο πιο δυνατο ειναι;

Δεν ειναι ακριβως αντικαταστατης του Hubble, γιατι υπαρχουν αρκετες διαφορες. Αλλα θα μπορεσει να μας δωσει εικονα του συμπαντος που το Hubble δεν μπορουσε, και λογω μεγεθους διαμετρου τηλεσκοπιου, και λογω τοποθετησης.

Εχει 2.5 φορες μεγαλυτερη διαμετρο, το οποιο το κανει 10 φορες ισχυροτερο (και σε μεγεθυνση και σε ευκρινεια).

Το καλο ειναι οτι θα τοποθετηθει στα 1.5 εκατομμυρια χιλιομετρα απο την Γη, ωστε να μην εχει θερμικο θορυβο απο την Γη στο υπερυθρο, αλλα ταυτοχρονα ειναι και κακο αυτο, γιατι σημαινει οτι ολο το εγχειρημα θα κρατησει τουλαχιστον 5 χρονια με μαξιμουμ τα 10… καθως δεν υπαρχει δυνατοτητα επισκευων και αντικαταστασης καυσιμων.

7 Likes

Βλέπεις αυτό το βίντεο και καταλαβαίνεις το επίπεδο όλων αυτών που τόσα χρόνια παίζουν μπάλα στην ελληνική tv και ενημέρωση.
Άθλιοι είναι το λιγότερο που μπορείς να πεις.
Όπως έγραψε και ο Quintom, δεν πέτυχαν τίποτα οι ηλιθιοι, παντελώς ανίδεοι.
Θα βλέπει μέχρι το Δία είπε η άλλη και θα ειναι διαπλανητικο, θα παει σε αλλους γαλαξιες…τρελαίνομαι ρε… :face_with_symbols_over_mouth:

5 Likes

Τι περιμένετε μωρέ. Εδώ δεν το έχουν σε πιο απλά θέματα υπήρχε περίπτωση να παίξουν μπάλα σωστά με την αστροφυσικη; Που αν τους ρωτήσεις με τι ασχολείται η επιστήμη αυτή θα σου πουν για ζώδια…

3 Likes

Μπορούν να σου πουν ότι θα στέλνει καθημερινά μέιλ με φοτο στο Λεφακη και στην Μπήλιου για να βγουν πιο γρήγορα οι αστροχαρτες, από κοντά και η Πατέρα…

4 Likes

Γάμησε :joy: :rofl:

1 Like

Εντωμεταξυ ελαφρως ασχετο, αλλα σαν ανθρωπος με φιλολογικο ενδιαφερον αλλα 0 γνωσεις απο Αστροφυσικη, εμαθα 100 φορες περισσοτερα σχετικα με το θεμα απο το Kerbal Space Program σε σχεση με αυτα που καναμε στο σχολειο. Οποιος εχει το μερακι αξιζει πραγματικα να το κατεβασει και να ασχοληθει.

αφού έχεις φιλολογικό ενδιαφέρον, είναι ως άνθρωπος

1 Like

Hey, Μιλησα για φιλολογικο ενδιαφερον, δεν ειπα πουθενα οτι εχω φιλολογικη ικανοτητα :stuck_out_tongue:

3 Likes

Σκεφτείτε ότι το Hubble με τεχνολογία των 80s και 90s μας χάρισε ανεπανάληπτες φωτογραφίες , … φανταστείτε τί έχουν να δουν τα μάτια μας με το James Webb.