Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Είναι από τις περιπτώσεις που όσο αντίθετος και αν είσαι γενικά , σε κάνει να αναρωτιέσαι αν πρέπει να επανέλθει η θανατική ποινή.

3 Likes

μονο φυλακη αξιζει, τα αλλα ερχονται εκει. θανατικη ποινη τους κανεις και την χαρη κιολας.
κριμα το παιδι, εγω καθε φορα που θα βαλω φωνη στο παιδι, για το χψ λογο, μετα θελω να ανοιξει η γη να με καταπιει. τι να πω, αλλοι το εκαναν το παιδι να μην θελει τη ζωη του. αναρωτιεμαι ομως μα κανεις δεν εβλεπε τπτ, ποσο απροσωπα ειναι σε αλλες χωρες, και υποτιθεται οτι τετοια τα κανουν ριπορτ σχετικα γρηγορα γειτονες. τι να πω.

μλκ βλεπω το παιδι να λεει no one loves me και θελω να σπασω την οθονη. καθικια…

5 Likes

δεν εισαι ο μονοσ - σκεφτομαι ποσο αγνη ψυχη εχει και οτι εγω ο μαλακασ του γαμαω την ζωη. ελπιζω να μην το κανω οντωσ και να μην θυμουνται αυτεσ τισ στιγμεσ οσο μεγαλωνουν,

6 Likes

Να του βάζεις μεταλλικα να ψηλώσει το παιδί!

(Δεν έχω καν το κουράγιο να βάλω τέτοιο βίντεο να παιξει…)

2 Likes

10 Likes

Μεγαλώνουν και οι 2 σωστά με for whom the bell tolls και highway to hell…

Εύγε! Προφανώς και οι W.A.S.P είναι η καλύτερη διαπαιδαγώγηση.

1 Like

Ειπα να μην δω το βιντεο… μετα λεω, καλυτερα να το δω, γιατι οσο και να φρικαρω, καλυτερα να ξερεις τι φρικες υπαρχουν εκει εξω και να μην αρνεισαι την πραγματικοτητα.

Σπαραξε η ψυχη μου με το αγορακι, με πηραν τα ζουμια κανονικα. Οχι οτι δεν το περιμενα απο την περιγραφη, αλλα πραγματικα, δεν μπορει να το κατανοησει το μυαλο μου κατι τετοιο. Ειχα την τυχη να φοιτησω σε μια σχολη που μου εμαθε πραγματα που πολυς κοσμος θεωρει δυσνοητα και πολυπλοκα και δυσκολα, και θεωρω οτι καταλαβαινω αρκετα πραγματα για τον κοσμο μας, αλλα δε μπορω ουτε σε 1 εκατομμυριο χρονια να καταλαβω πως γινεται αυτοι οι δυο γονεις να ειναι τοσο σκληροι και τοσο απανθρωποι.

Γιατι να νιωσω τις παραμικρες τυψεις αν αυτα τα αθλια σιχαματα τιμωρουνταν με βιαιο και βασανιστικο θανατο? Θα ενιωθα τυψεις αν τους θεωρουσα ανθρωπους. Αυτοι δεν ειναι ανθρωποι. Δεν ειναι καν ζωα. Ακομα και τα ζωα εχουν compassion. Ειναι ανδρεικελα, νεκρα ηδη μεσα τους.

10 Likes

Και εγώ στην αρχή είπα να μην το δω γιατί ήξερα ότι ότι αυτήν η μαυρίλα που θα νοιώσω θα κάνει καιρό να φύγει. Ήξερα ότι θα είναι φρικαλέο αλλά δεν γινόταν να ήμουν ψυχολογικά έτοιμος εν τέλει μπροστά σε τέτοια κτηνωδία(κανένας μας νομίζω). Πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω πως αυτοί οι άνθρωποι εκαναν οτι εκαναν. Τελικά συμφωνώ με αυτό που λέει ο quintom. Δεν γίνεται να είναι άνθρωποι αυτοί

4 Likes

το θεμα ειναι οτι υπαρχουν ανθρωποι με βαρια ψυχολογικα και βιτσια, σαδιστικες τασεις κτλ. Βλεπεις πχ καποιον που βασανιζει ενα ζωο (απο την ιδια αφετηρια ξεκινανε αυτα, το να προξενεις πονο σε κατι αδυναμο, η αισθηση κυριαρχιας και δυναμης που νοιωθει εκεινη την ωρα τον εξιταρει) και δεν το καταλαβαινεις επισης.

Το προβλημα με τα παιδια ειναι οτι ο καθε ανωμαλος α) εχει για καποιο λογο θεμελιωδες δικαιωμα να κανει παιδι και β) για καποιο λογο μπορει να του φερθει οπως σκατα θελει στο ονομα του “δεν θα μου πεις εσυ πως θα μεγαλωσω το παιδι μου”. Και οκ, το συγκεκριμενο ειναι εξαιρετικα ακραια παραδειγματα, ποσοι και ποσοι ομως δεν υφιστανται σωματικη και ψυχολογικη κακοποιηση γιατι οι γονεις τους ειναι της λογικης “ε και εμενα με εκανε ασηκωτο στο ξυλο ο πατερας μου και τι επαθα, μια χαρα βγηκα”. Ποσοι δεν γαμανε τα παιδια τους με βαρια ψυχολογικη βια (και αυτα τα παιδια θα βγουνε εκει εξω σαν κατεστραμμενοι ανθρωποι που θα γαμησουν με την σειρα τους τα δικα τους παιδια κ.ο.κ.) αλλα θεωρουνε αναφαιρετο δικαιωμα τους να τα μεγαλωσουν οπως αυτοι “ξερουν” και δεν μπορεις να πεις και τιποτα γιατι τα παιδια τους ειναι ιδιοκτησια τους και μην τολμησεις καν.

Γενικοι προβληματισμοι.

8 Likes

Είναι 2-3 μέρες τώρα που αποφεύγω το συγκεκριμένο θέμα όπως ο διάολος το λιβάνι… δεν νομίζω οτι θα αντέξω να το διαβάσω…

Δεν το είδα καν (πέρα από τους τίτλους στις ειδήσεις), ούτε πρόκειται μάλλον… Έχεις μια ευαισθησία σε αυτά τα θέματα γενικά, αλλά όταν αποκτάς και παιδιά, πολλαπλασιάζεται η ανησυχία και η έγνοια.
Αυτά θα σταματήσουν ή τουλάχιστον θα αποτρέπονται, όταν θα υπάρχει μεγαλύτερη κοινωνική εγρήγορση και αυστηρότερη κρατική μέριμνα. Θλίψη και μόνο για το τι περνάνε πολλά παιδιά και δεν προλαβαίνουν να μεγαλώσουν και να ζήσουν.

Τι να αυτό ρε μλκ… Το στομάχι μου με έπιασε.
Έχουμε ξεφυγει…

Υπάρχει ένα documentary στο Netflix με παρόμοια ιστορία που κατέληξε με τον ίδιο τρόπο. Στις ΗΠΑ αν θυμάμαι καλά, μου διαφεύγει ο τίτλος. Αξίζει να το δει κανείς για να νιώσει πόσο δυσκοιλιες είναι οι υπηρεσίες ώστε να πάρουν μπρος. Κοινωνική υπηρεσία, δήμος, αστυνομία σε μια ανύπαρκτη συνεννόηση, που αν γινόταν, θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί το μοιραίο. Σκληρό, αληθινό και μάλλον υπάρχουν πολλά παρόμοια περιστατικά.
Edit: The trials of Gabriel Fernandez

Διαβάζω τις ειδήσεις που βγαίνουν για το παιδάκι και λένε ότι οι κοινωνικές υπηρεσίες είχαν κληθεί αλλά δεν έκαναν τίποτα γιατί δεν πήραν χαμπάρι ότι συνέβαινε όντως κακοποίηση. Κάποιοι μπορεί να είναι τέρατα και να κρύβονται καλά.

Εγω παλι διαβαζα την ειδηση για τον τυπο που ενω τον ειχαν πιασει μεθυσμενο στο παρελθον, ειχε κανονικα διπλωμα, σκοτωσε ενα παιδακι 23 χρονων γιατι οδηγουσε μεθυσμενος και μπηκε αντιθετο ρευμα, εφαγε 5 χρονια (4 και 10 μηνες σε δευτερο βαθμο) με αναστολη (αρα ουτε μερα στην φυλακη) και 3 ΟΛΟΚΛΗΡΑ χρονια αφαιρεση διπλωματος κατα τα οποια η μανα του θυματος οπως ελεγε οδηγουσε κανονικα και αρκετες φορες παλι μεθυσμενος. Αλλα οκ, ολα κομπλε, μην στερησουμε στον ανθρωπο το θεμελιωδες δικαιωμα του να κουμανταρει 1.5 τονο σιδερα, αν ειναι δυνατον τιποτα φασιστες ειμαστε?

Με γεμιζουν τοσο μισος τετοιες ειδησεις που αν σκοτωνοταν δικος μου ανθρωπος δεν θα μπορουσα να το διαχειριστω με τιποτα, ειμαι σιγουρος οτι θα τον σκοτωνα. Η μαλλον θα πληρωνα καποιον να τον χτυπησει με αυτοκινητο, ετσι και αλλιως στην κωλοχωρα αν κανεις φονο πισω απο το γαμημενο τιμονι εχεις μικροτερη ποινη απο το να σε πιασουν με μπαφο στο σπιτι σου.

ΓΤΧΚΤΠ μου πρωινιατικα ανεβασα πιεση.

9 Likes

3 Likes

Θα εκτιμήσω πολύ το plot twist αν ο τρίτος παγκόσμιος είναι μεταξύ εμβολιασμενων και αντί

1 Like
2 Likes


Close enough

5 Likes