Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

https://twitter.com/peterliakhov/status/1495851796782362628

Δείτε πως τα χάνει ο επικεφαλής της Ρωσικής Αντικατασκοπείας…

Μου το έστειλαν κι εμένα, αλλά εγώ είμαι ακόμη αρκετά δύσπιστος πως αυτός είναι από την αντικατασκοπεία. Δηλαδή έτσι χύμα βγαίνει δημόσια και δείχνει το πρόσωπο του; Σε κάθε περίπτωση, ό,τι έλεγε γράφεται στα πρακτικά τα οποία θα διαβαστούν σε τυχόν διεθνή δικαστήρια αν ποτέ καταλήξει εκεί ο αρχηγός της Ρωσίας για τυχόν εγκλήματα (ελάχιστη πιθανότητα να έχουμε τέτοια εξέλιξη) ή για αποζημιώσεις προς την Ουκρανία (πιο πιθανό). Προφανώς και δε θα αφήσει ο Πούτιν κανέναν να μην παίρνει την ευθύνη για όσα από κοινού αποφασίζουν. Εδώ δεν παίρνουν την ευθύνη που κάνουν κατά γράμμα ό,τι τους κατηγόρησαν οι Αμερικάνοι πως θα κάνουν και οι ίδιοι έλεγαν πως οι Αμερικάνοι ψεύδονται.

Εγώ περιμένω να δω αντίδραση της Κίνας. Το ΝΑΤΟ πιέζει τη Ρωσία για να την πάρει με το μέρος του κόντρα στην Κίνα, αλλά η Κίνα θα ήθελε διαβάζω να κάνει μια 2η Ουκρανία στην Ταιβάν οπότε παρακολουθεί το test case παίρνοντας μαθήματα. Κι εγώ τα ίδια με τον matia καταλαβαίνω. Αυτό ακριβώς τπτ άλλο. Πού είναι το ποστ με τις επιστημονικές ανακαλύψεις να το διαβάσουμε άλλη μια φορά και να γίνουμε λίγο πιο αισιόδοξοι σχετικά με το ποιοι έχουν πυρηνικά;

Θα καταντήσουμε να νοσταλγούμε τον Τραμπ, καθήστε και θα το δείτε :joy:

1 Like

Καλά γιατί περίμενε κανείς να κάνει ο Biden τη διαφορά; Όσο ειρηνοποιός ήταν και ο Obama.
Γενικά η πορεία προς τον αφανισμό του ανθρώπινου είδους συνεχίζεται μια χαρά, οικολογική καταστροφή, πανδημίες, ακραίες οικονομικές ανισότητες και πάει λέγοντας.

Εντάξει έχουμε tiktok και instagram όμως.

7 Likes

Εν τω μεταξύ, civilization παίζεις κι αν κινήσεις στρατεύματα κοντά σε αντίπαλο, θεωρείται aggressive action. Δε μπορώ να καταλάβω πως νομίζει ο κόσμος πως το να πάει το ΝΑΤΟ στα σύνορα με τη Ρωσία, δεν είναι aggressive action. Το ΝΑΤΟ παύει να είναι αμυντική συμμαχία (καλά το ξέραμε αυτό εδώ στα Βαλκάνια)

3 Likes

"Think of the rivers of blood, spilled by all those generals and emperors, so that in glory and triumph, they could become the momentary masters of a fraction…of a dot.

Carl Sagan.

Και εμείς οι κοινοί θνητοί καθόμαστε και κοιτάζουμε, προσπαθούμε να βγάλουμε καποιο νόημα με όλα αυτά…τι κάνει ο Πουτιν; τι κάνει το ΝΑΤΟ; τι παίζει με την Ουκρανια; γιατί γίνονται όλα αυτα αυτό το διαστημα; ποιοι θα ακολουθήσουν μετα;
Τρέλα…

5 Likes

παντως τα τελευταια χρονια ολα πανε απο το κακο στο πολυ χειροτερο…και πολυ πολυ γρηγορα…

1 Like

Yannis Almpanis

2 λ. ·

Για τους λάτρεις της στατιστικής, να σημείωσουμε ότι όσοι τώρα διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους για την απόσχιση του Ντόνετσκ και του Λουγκάνσκ από τη Ουκρανία, πριν 23 χρόνια έβρισκαν μια χαρά την απόσχιση του Κοσόβου από τη Σερβία. Το ζητούμενο βέβαια είναι να βγαίνει πάντα το μεροκάματο.

4 Likes

Πράγματι, η αρχή του απαραβίαστου των συνόρων και η αρχή της αυτοδιάθεσης των λαών, δύο βασικοί και ενίοτε αντικρουόμενοι πυλώνες του Διεθνούς Δικαίου, εφαρμόζονται κατά το δοκούν, κατά περίπτωση και σύμφωνα με τα συμφέροντα του εκάστοτε ισχυρού!

Αυτό βέβαια που ισχύει διαχρονικά είναι πως “όταν τσακώνονται στη λίμνη τα βουβάλια, την πληρώνουν τα βατράχια”!

3 Likes

Εγω θα πω οτι στο Κοσοβο οπως και στην Βοσνια ειχαμε πολυ μεγαλυτερα εγκληματα κατα της ανθρωποτητας και Εθνοκαθαρσεις απο χασαπηδες τυπου Καρατζιτς και Μλαντιτς οποτε δεν νομιζω οτι ειναι τοσο ξεκαθαρος ο παραλληλισμος. Επισης δεν μπουκαρε η Αλβανια στην Σερβια για να “σωσει” τους Κοσοβαρους, ανεξαρτητο κρατος θελουν να αναπτυξουν, οι Ρωσσοι θελουν ξεκαθαρα puppet states που θα μπουνε και στην Ρωσσικη Ομοσπονδια.

Πολυ πιο κοντα στο 1974 αυτο που γινεται στην Ουκρανια κατα την γνωμη μου.

Δε διαφωνεί κανείς για τα εγκλήματα που έλαβαν χώρα στα Βαλκάνια. Μπορεί στο Κόσοβο να μην μπούκαρε η Αλβανία, απλώς μπούκαραν οι δυτικοί που προβαίνουν σε κυρώσεις σήμερα. Την προφανή “δυο μέτρα και δύο σταθμά” στάση σχολιάζει το ποστ, δε στηρίζει την πολιτική της Ρωσσίας

Εντιτ. Επειδή έχω πάει πέντε έξι φορές στο Κόσοβο, θα βρω να σου ποστάρω σχετική φωτό

3 Likes

Καλα οτι η υποκρισια των σοκαρισμενων Δυτικων ειναι γελοια ειναι σαφες, δεν διαφωνω.

3 Likes

Ούτε σε 1000 χρόνια δε θα νοσταλγησουμε τον Τραμπ.

5 Likes

Το βίντεο είναι πραγματικό (δεν ξέρω με τι ημερομηνία είναι, λογικά των προηγούμενων 2-3 ημερών).
Ο Ναρίσκιν, που τα χάνει μπροστά στο αφεντικό του, είναι πολιτικό πρόσωπο, από τον κοντινό περίγυρο του Πούτιν, και ναι είναι επικεφαλής της αντικατασκοπείας. Δεν είναι μυστικό ποιος είναι επικεφαλής αυτών των υπηρεσιών (όπως π.χ. γνωρίζουμε τον επικεφαλής της CIA κλπ), οπότε δεν τίθεται θέμα απόκρυψης ταυτότητας.
Τον βλέπω σε σύντομο υποβιβασμό…

1 Like

Αντικειμενικά μιλώντας, δεν έκανε και πολύ καλή δουλειά σε ότι αφορά το να μη διαρρεύσουν τα μυστικά τους πλάνα και οι κινήσεις τους :sweat_smile:

1 Like

Τα σκάτωσε δημόσια… και όταν έχεις απέναντί σου και τον Πούτιν, που αρέσκεται να ξεφτιλίζει τους υφιστάμενούς του όταν κάνουν πατάτες, τι να πεις. Αν και τον θυμάμαι παλιότερα και σε άλλα πόστα που ήταν, ανεπαρκής και γλειώδης πολιτικός. Απορώ πώς του ανέθεσε τέτοιο σημαντικό πόστο.
Φυσικά, είναι πέρα από προφανές ότι η Ρωσία δεν θα σταματήσει στην απλή αναγνώριση της ανεξαρτησίας των επαρχιών Ντονέτσκ και Λουγκάνσκ. Το θέμα είναι αν θα σταματήσει εκεί. Γιατί εκτός του ότι υπάρχουν περιοχές των 2 αυτών επαρχιών, οι οποίες με τις συμφωνίες του Μινσκ είχαν περιέλθει στον έλεγχο των Ουκρανών (και χτες ο Πούτιν δήλωσε ότι οι συμφωνίες του Μινσκ δεν υφίστανται πια), οπότε τώρα θα διεκδικηθούν… υπάρχουν και άλλες επαρχίες στην ανατολική Ουκρανία με μεγάλο ποσοστό Ρώσων, ρωσόφωνων και εν γένει ρωσόφιλων πληθυσμών.
Ο Πούτιν έχει επιλέξει αυτή τη χρονική στιγμή να έρθει σε σημαντική ρήξη με τη δύση, για λόγους που μόνο ο ίδιος και ο περίγυρός του ξέρουν (πλην του Ναρίσκιν, που είδαμε παραπάνω :smile: ), και είμαι πεπεισμένος ότι το έχει σχεδιάσει καιρό τώρα. Αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα αν σκοπεύει να σταματήσει στις 2 αυτές επαρχίες ή θα το τερματίσει μια και καλή. Ο καιρός γαρ εγγύς…

1 Like

Η Ρωσία εισβάλλει στην Ουκρανία αλλά φταίνε οι ΗΠΑ και ο Μπάιντεν για κάποιο λόγο. Και κάτι άκυρες συγκρίσεις με Κόσσοβο, λες και οι ΗΠΑ μπούκαραν στο Κόσσοβο για να το προσαρτήσουν και να το κάνουν αμερικάνικο έδαφος.

Καμία καταδίκη, μόνο κάτι μισόλογα στην καλύτερη. Καταλαβαίνετε τώρα ότι κάτι τσιτάτα του στυλ “αν δεν θέλετε πρόσφυγες μην κάνετε πολέμους” είναι εντελώς υποκριτικά από αυτούς που δεν τους νοιάζουν ούτε οι αθώοι νεκροί άμαχοι ούτε οι πρόσφυγες. Απλώς κοιτάνε κάθε φορά από ποια μεριά είναι τα θύματα και ποιος είναι ο θύτης για να δουν αν θα δηλώσουν αλληλεγγύη. Απλά για να τροφοδοτούν την ιδεολογία τους και να έχουν λόγο ύπαρξης.

Αν ήταν η Αμερική στη θέση του Πούτιν τώρα θα βλέπαμε πορείες με “φονιάδες των λαών Αμερικάνοι”, χάσταγκ στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και ένα χαμό γενικότερα.

Φυσικά όταν η ιδεολογία σου είναι ένα υποκατάστατο θρησκευτικής πίστης, όλα αυτά είναι αναμενόμενα.

Εν προκειμένω οι Ρώσοι είναι οι villains στην φάση.

Οποιαδήποτε άλλη αμπελοφιλοσοφια είναι έτσι για να έχουμε να λέμε.

5 Likes

Εν προκειμένω ειναι αυτοί που θα σκοτώσουν πολλους αθώους πολίτες.

4 Likes