Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Δε λέω ότι συμφωνώ με τη σκέψη, αλλά δε διαφωνώ κιόλας. Ανεξάρτητα απ’ την κυβέρνηση και τι θέλει να πετύχει, αυτό σημαίνει πως προετοιμάζομαι για παν ενδεχόμενο. Δεν είναι λάθος αυτό που κάνουν οι Γερμανοί, ακόμα και για το να πλένεις 4 σημεία του σώματος. Αν πρέπει να εξοικονομήσεις ρεύμα γιατί είναι ακριβό, θα πρέπει να υπάρχουν οδηγίες.

Αν το ρεύμα είναι ακριβό, να το κάνεις φτηνό :stuck_out_tongue:

2 Likes

Ρε μλκ… τρολαρεις μεσημεριατικα Τριτη μερα?

1 Like

Ελπίζω πλέον να μη φοράνε κάλτσες με τα πέδιλα για να μην τις πλενουν

9 Likes

Ναι οκ, μέχρι να γίνει αυτό κάτι πρέπει να γίνει. Οι κυβερνήσεις είναι υπεύθυνες για να κατευθύνουν και να δίνουν οδηγίες στους πολίτες. Γιατί αυτό που προτείνουν οι Γερμανοί ως οδηγία είναι περίεργο όταν στην Ελλάδα λέμε ότι οι δικοί μας πετάνε χαρταετό είναι αξιοσημείωτο :stuck_out_tongue:

Κάπου πολύ παλιά είχα βρει κάτι λινκς που έγραφαν πως το ντουζ και το μπάνιο και τα σαμπουάν κλπ κλπ ήταν heavily influenced από βιομηχανικές εταιρείες για να πουλάνε προιόντα, αλλά δεν έχω ιδέα που να το βρω ξανά. Κάτι αντίστοιχο επίσης είχα διαβάσει και για το 3 γεύματα την ημέρα, που η Kellogs έδινε πάρα πολλά λεφτά για να περάσει στον κόσμο πως το πρωινό είναι σημαντικότατο γεύμα, για να παίρνουν τα δημητριακά της.

Σιγά μην είναι και δάκτυλος της ΕΥΔΑΠ ότι χρειαζόμαστε τακτικά μπάνιο, για να καταναλώνουμε νερό και να εισπράττει μωρέ :stuck_out_tongue:

5 Likes

Ισως καλυτερα…

Καλα 2022 εχουμε και 5 εκατομμυρια γιατρους και διατροφολογους που θα το ειχαν ακυρωσει αν αυτο ηταν καποια προπαγανδα απο την Kelloggs, καπου λιγο ελεος ε? :stuck_out_tongue:

5 Likes

ο μυθος του πρωινου ως “το σημαντικοτερο γευμα της ημερας” εχει ακυρωθει ομως απο παρα πολλους και διατροφολογους ηδη. Ισχυει οτι ολο αυτο το “ταιστε τα παιδια σας 5 κιλα ζαχαρη για πρωινο γιατι ειναι το σημαντικοτερο γευμα της ημερας” ειναι αποτελεσμα της προπαγανδας απο τις εταιρειες δημητριακων.

2 Likes

Δεν το έχω ακούσει ποτέ στην ζωή μου σε καμία διαφήμιση για δημητριακά αλλά οκ. Ούτε βλέπω τον κόσμο να τρώει 2 κιλά ζάχαρη για πρωινό στην Ελλάδα. Στην Αμερική οκ, παίζει να φας και μια μπριζόλα για πρωινό. Εγώ όλους τους διατροφολόγους ξέρω να λένε ότι το καλύτερο είναι πολλά μικρά γεύματα στη διάρκεια της ημέρας . Μια χαρά σημαντικό είναι το πρωινό, για να μην καταλήγεις να τρως 45 κιλά φαγητό το βράδυ και γαμας τον μεταβολισμό σου.

1 Like

έχει δίκιο ο @morgoth σ αυτό που λέει για το πρωινό και τα δημητριακά συγκεκριμένα

2 Likes

Εγώ το είπα ρε μλκες πρώτος, κάτσε να βρω και το λινκ για την Procter & Gamble να μη λέτε για την ΕΥΔΑΠ

3 Likes

:joy:
σωστός, kudos στον @nnnkkk

α. Δεν ειπα ΠΟΤΕ οτι δεν ειναι σημαντικο το πρωινο, ειπα οτι εχει καταρριφθει οτι ειναι το ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ γευμα της ημερας
β. Σε γενικες γραμμες ειναι τι δουλευει για τον καθενα. Αλλοι παιζουν με πολλα μικρα γευματα, αλλοι με fasting, αλλοι με OMAD κ.ο.κ., δεν ειναι μια λυση ιδια για ολους. Για εμενα πχ οταν εχασα τα 60 κιλα το εκανα με 16/8 fasting, κοβοντας εντελως το πρωινο και τρογωντας ουσιαστικα μονο ενα μεγαλο γευμα το βραδυ (οχι πριν κοιμηθω, την νορμαλ ωρα του δειπνου). Τωρα που εχω χασει τα κιλα δεν μπορω να βγω απο το σπιτι νηστικος με τιποτα, δεν εχω αποθεμα και μενω απο ενεργεια. Οχι απλα λοιπον αλλα πραγματα δουλευουν σε αλλους ανθρωπους αλλα και στον ιδιο ανθρωπο αλαζουν αναλογ με τις συνθηκες. Το “φατε 2000 θερμιδες πρωινο οπωσδηποτε λοιπον” ειναι προπαγανδα με 0 επιστημονικη τεκμηριωση.
γ. Οι θερμιδες ειναι θερμιδες ειτε τις φας πρωι ειτε βραδυ. Το “αν φας βραδυ θα γινουν λιπος” ειναι αλλη μια ψευδοεπιστημονικη πιπα χωρις καμια τεκμηριωση. Φυσικα αν φας πολυ βαρια το βραδυ εχεις αλλα θεματα οπως παλλινδρομιση, χειροτερη ποιοτητα υπνου κτλ, αλλα δεν εχει δειξει καμια ερευνα οτι συμβαλλει στην παχυσαρκια η ωρα που τρως η ο αριθμος των γευματων.

2 Likes

Όπως και αυτό είναι debatable, έχω διαβάσει πως το 4+4 ώρες ύπνου μες στη μέρα πιθανώς να είναι καλύτερο απ’ το 8 ώρες ύπνου το βράδυ. Όσο όμως το πρωινό 8ωρο είναι δεσμευμένο για την εργασία και τις “δουλειές” μας που πρέπει να γίνουν στην κοινωνία, έχει περάσει πως το βράδυ είναι για ύπνο.

Με λίγα λόγια, όλη μας η ζωή είναι προσανατολισμένη για να είναι βέλτιστα monetized, όλα τα υπόλοιπα είναι παρατηρήσεις και προσπάθεια να τα “δικαιολογήσουμε” κατά κάποιο τρόπο.

1 Like

Γενικα πολλα πραγματα που θεωρουμε αυτονοητα σε σχεση με την καθημερινοτητα μας εχουν να κανουν ειτε με επιτυχημενο μαρκετινγκ ειτε με καταλοιπα απο conventional wisdom 100+ χρονων πριν και δεν εχουν καμια σχεση με επιστημονικη γνωση αλλα αυτο ειναι μια τεραστια κουβεντα.
Ειδικα το πεδιο της διατροφης ειναι τεραστιο κεφαλαιο γιατι τιποτα δεν ειναι σιγουρο, απειρες αντικρουομενες θεωρειες και ερευνες και τα δεδομενα αλλαζουν χρονο με τον χρονο πραγματικα.

4 Likes

Γενικά, υποθέτω ότι αναφέρονται στο ότι αν φας στις 11 ενα κανονικό γεύμα και πέσεις για ύπνο στις 12, ε τότε ναι θα το παρεις. Αν φας στις 8 ένα κανονικό γεύμα και πας μετά απο 3-4 ώρες για ύπνο, αλλάζουν τα δεδομένα. Γενικά όσο πιο αργά τρως τόσο χειρότερα είναι, γιατί πλησιάζεις στην ώρα του ύπνου.

1 Like

Σε γενικες γραμμες, οσο λογικο και αν φαινεται αυτο που λες, δεν εχει αποδειχτει, οτι δηλαδη αν φαω 3000 θερμιδες και πεσω για υπνο θα ειναι χειροτερο απο να τις φαω μολις ξυπνησω.
Μιλαω καθαρα για το θεμα του να παρω/χασω βαρος ετσι? Φυσικα και ειναι κακο να φας 3000 θερμιδες πριν τον υπνο αλλα για αλλους λογους. Στο θεμα του βαρους ειναι calories in/out κατα βαση. Παλι μιλαω μονο για βαρος, φυσικα πρεπει να κοιτας τα macros κτλ, αλλα οχι τοσο για να χασεις βαρος οσο του να εισαι υγιης αλλα και να μανατζαρεις το αισθημα της πεινας σου. Για βαρος ομως everything boil down to CICO.

Ειπαμε ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικο και αντιδραει εντελως διαφορετικα. Ειναι τρομερα περιπλοκο πραγμα το σωμα μας και το πεδιο της διατροφολογιας ειναι ενας κακος χαμος.

1 Like

Δεν συμφωνώ. Στον ύπνο καίμε ελάχιστες θερμίδες σε σχέση με τις 3000 του παραδείγματος παραπάνω, που σημαίνει ότι θα έχεις πλεόνασμα. Δεν λέω ότι θα τις πάρεις όλες σε βάρος, αλλά ότι είναι χειρότερο να κοιμηθείς με μεγαλύτερο πλεόνασμα. Την τροφή να λαμβάνεις για ενέργεια και σίγουρα θα χρειαστείς περισσότερη ενέργεια στο ξεκίνημα της μέρας, παρά πριν τον υπνο.

1 Like

Εγώ πάντως από πέρσι το καλοκαίρι που διάβασα το Ζαρατουστρα κι έλεγε μέσα “κοιμάμαι οπότε με πιάσει ο ύπνος” ή κάπως έτσι, το ακολουθώ όσο το δυνατόν περισσότερο.

Τρώω οπότε πεινάσω, κοιμάμαι όταν νιώθω ότι θέλω να κοιμηθώ και σίγουρα αν δεν είχα meetings που πρέπει να είμαι παρών θα το έκανα συνέχεια. Σε εργασιακό επίπεδο δηλαδή κοιτάω καθαρά το remote και το να είναι παραγωγικοτητα-based για να δουλεύω όταν θέλω και τις ώρες που θέλω. Σίγουρα πάντως έχω μειώσει εκθετικά τη χρήση ξυπνητηριού και κοιμάμαι καλύτερα.

@QuintomScenario Είναι δυνατόν να υπάρχει τόσο σκοταδισμός στο θέμα του δικαιώματος της άμβλωσης στο Αμέρικα; Επειδή βλέπω άρθρα για κυβερνήτες και ανώτατα δικαστήρια που ετοιμάζονται να την απαγορεύσουν λέει πάνω από την 6η εβδομάδα (??!) και πραγματικά αναρωτιέμαι… υπάρχει καθόλου αντίδραση από το λαό γι’αυτό το θέμα; Πως οι αρμόδιοι παίρνουν τόσο ελαφρά την καρδία τέτοιες αποφάσεις;
Το κάνουν ορμώμενοι από θρησκευτικές πεποιθήσεις ή έχουν πραγματικά “πιστέψει” για το δικαίωμα στη ζωή του αγέννητου αλλά όχι το δικαίωμα της γυναίκας στο σώμα της;

Ρωτάω εσένα γιατί τα ζεις εκ των έσω, τι πιστεύουν δηλαδή οι φίλοι/γνωστοί σου για το θέμα; Προσπαθώ να καταλάβω πως παίρνονται τέτοιες αποφάσεις και δεν υπάρχουν αντίστοιχα “black lives matter” κινήματα για κάτι τόσο σοβαρό.