Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Εννοειται οτι στον υπνο καις λιγοτερο, το λαθος ειναι οτι σκεφτεσαι με “μερες”. Τις εξτρα αυτες θερμιδες θα τις καψεις την επομενη μερα, το οτι αλλαξε η μερα δεν κανει καμια διαφορα στο συνολικο ενεργειακο σου μπατζετ σε βαθος χρονου. Η μετατροπη του ενεργειακου πλεονασματος σε λιπος δεν γινεται σε μερικες ωρες, το σωμα σου εχει μπολικο χρονο να καψει τα αποθεματα του σε γλυκογονο πριν τα αποθηκευσει.

Ξαναλεω οτι μιλαμε για ενα ακραιο παραδειγμα καποιου ανθρωπου που τρωει ολες τους θερμιδες το πρωι Vs καποιου που τις τρωει το βραδυ. Προφανως μπαινουν παρα πολλοι παραγοντες μεσα, μιλαμε καθαρα υποθετικα και “εργαστηριακα”.

2 Likes

Χωρίς να έχω κι εγώ την παραμικρή ιδέα (οριακά ξέρω τι είναι υδατάνθρακας) , αυτό που λέει ο morgoth μου το είπε προσφάτως ένα παιδί που προσέχει πολύ το σώμα του και από άποψη δίαιτας και άσκησης, ότι το σώμα σε ένα ορισμένο χρονικό διάστημα έχει μάθει να μεταβολίζει χ θερμίδες, και άσχετα με το πότε τις καταναλώνεις, αυτό θα τις κάψει.

Μεγάλωσα ακούγοντας ότι φαγητό το βράδυ = λίπος, οπότε κι εμένα μου έκανε εντύπωση όταν το άκουσα

Θα το κάψεις στον ξύπνιο το πλεόνασμα.

Συμφωνούμε σε αυτό το κομμάτι.
Το πρόβλημα προκύπτει μόνο όταν παίρνεις περισσότερες θερμίδες απ ότι καταναλώνεις.
Ειδικά όταν κάποιος έχει μια στανταρ ρουτίνα (μέση καθιστική ζωή) και το βράδυ πάρει σουβλάκια, ε αυτά θα του μείνουν.
Προφανώς και ισχύουν αυτά που λέει ο @morgoth, αλλά σε έναν μέσο όρο, αυτές οι 3000 θερμίδες το βράδυ, θα αποθηκευτούν.
Σαν δήλωση είναι όντως λάθος αυτό που είπε, αλλά για ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού, δεν ισχύει.

1 Like

Αν το γλυκονο* των μυών (και του συκωτιού αν μιλάμε για φρουκτόζη) είναι άδειο, οι επιπλέον θερμίδες θα αποθηκευτούν εκεί σε μορφή υδατάνθρακα. Αν όχι, θα γίνουν λίπος

Το θερμιδικό ισοζύγιο είναι το πιο σημαντικό, αλλά για πολλούς λόγους είναι καλύτερο το βραδινό να μην είναι φορτωμένο πολύ, εκτός αν είναι μετά από έντονη γυμναστική (οπότε το γλυκογόνο είναι άδειο και οι μύες “διψασμένοι” για υδατάνθρακα και πρωτεινη)

*Αποθήκες υδατάνθρακα με απλά λόγια

Για καμιά δεκαετία στα “νιάτα” μου ασχολιομουνα με το φυσικό (μη αγωνιστικό) bodybuilding, μάλιστα το απροσδόκητο ίσως για όσους διαβάζουν αυτό το κείμενο είναι πως ήμουνα και moderator (και ακόμα είμαι honourary mod) στο μεγαλύτερο ελληνικό forum του είδους

Μετά όμως, με κέρδισαν οι μπύρες και τα σουβλάκια :rofl:

6 Likes

w

13 Likes

Πάλι για μπάλα είχες πάει??

1 Like

Τεταρτη ρε, εδω στανταρ :stuck_out_tongue:

Για τα σουβλακια ερχομαι

2 Likes

Εκανα catch up στο τοπικ (!)

Το οποιο δεν ειπε κανενας εδω μεσα και αναφερθηκε ασχετα απο τον νννννννκκκκκκκκκκ οταν λεγαμε για κατι σχετικο, αλλα οχι και εντελως σχετικο.

Η αυξηση και μειωση του βαρους ενος ανθρωπου δεν εξαρταται απο εναν και μονο παραγοντα, με αυτον τον παραγοντα να ειναι οι θερμιδες. Οι θερμιδες ειναι απλα ενας δεικτης της ποσοτητας φαγητου που καταναλωνει ενας ανθρωπος. Απο κει και περα, ο πιο σημαντικος παραγοντας ειναι ο μεταβολισμος, και πως μπορουμε να κανουμε αυτον τον μεταβολισμο να βοηθαει οσο περισσοτερο γινεται στην καυση. Επισης, ενας ανθρωπος μπορει να τρωει 12000 θερμιδες για πρωινο καθε μερα, και λογω της ασκησης και του μεταβολισμου του, να τις καιει ολες. Ρωτα και τον Michael Phelps αν δεν πιστευεις εμενα, που ετρωγε αυγα απο 2 κοτετσια και μισο γουρουνι για πρωινο καθε μερα.

Επισης, ο μεταβολισμος ενος ανθρωπινου σωματος την διαρκεια του υπνου ειναι μια εντελως διαφορετικη διαδικασια απο οτι κατα την διαρκεια της ημερας και οσο ο οργανισμος ειναι δραστηριος. Εσυ αν θελεις κατσε φαε μισο κιλο μοσχαρι καθε βραδυ τα μεσανυχτα ακριβως πριν κοιμηθεις μιας και το “αν φας πριν τον υπνο δεν τα καις” ειναι για σενα μια “ψευδοεπιστημονικη πιπα”. Εγω απο την αλλη, απο τοτε που σταματησα να τρωω το βραδυ μετα τις 9-10, εχω χασει κιλα (εχουν βοηθησει φυσικα και πολλοι αλλοι παραγοντες), και λεω να το συνεχισω ως ψευδοεπιστημονας πιπαδορος.

Καλα χαλαρωστε λιγο με τις ισοπεδωτικες εφαρμογες λογικης, εννοειται πως συμφωνω πως ο μοντερνος τροπος ζωης ειναι προσαρμοσμενος σε μια πολυ συγκεκριμενη λογικη εργασιας και ρουτινας που ισχυροποιηθηκε με την βιομηχανικη επανασταση, αλλα μεσημεριανο και πρωινο και βραδινο ετρωγε ο κοσμος και πριν εκατονταδες χρονια, ενω το προγραμμα υπνου εχει περισσοτερο να κανει με τους κυκλους REM και τα σταδια deep sleep, τα οποια και ειναι απαραιτητα για την καλη ξεκουραση, παρα με την εργασια. Υπαρχουν ολοκληρες μελετες επι δεκαετιες τωρα για την καλυτερη ποιοτητα του υπνου, δεν ειναι ολα πια μια συνωμοσια του καπιταλισμου σε αυτον τον πλανητη (αν και παρα πολλα οντως ειναι :stuck_out_tongue: )

Αυτο ειναι τεραστια αληθεια, αλλα δεν σημαινει οτι θα ακυρωσουμε ολοκληρη την επιστημη και ολα τα πορισματα, επειδη καποια πραγματα ειναι μυθος και επειδη καποιες διαιτητικες εφαρμογες δεν δουλευουν για ολους το ιδιο.

Πως? Με το να ξυπνησεις, να κανεις ενα συντομο ντους και να φυγεις για δουλεια που θα πας να καθεσαι σε μια καρεκλα για 5-6 ωρες? Λολ οχι.

Πεστα γαμω το χριστο

Για οσους ξερουμε οτι στην πραγματικοτητα εισαι ενας νεο-καγκουρας στην ψυχη που ακουει μουσικη δυνατα με ανοιχτα παραθυρα, εκανε bodybuilding, και πριν νοικοκυρευτει λογικα εριχνε τα γκομενακια με ενα βλεμμα, δεν ειναι καμια εκπληξη.

2 Likes

Και παμε στα πιο σοβαρα.

Δεν εχω ηρεμο σχολιο να κανω, οποτε δε θα πω παρα πολλα, θα πω ομως αρκετα.

Ναι υπαρχουν αντιδρασεις, ειδικα στις “μπλε” πολιτειες.

Ολο αυτο προερχεται φυσικα απο την πατριαρχια και τον συνδυασμο αυτης με θρησκευτικη ανατροφη που εχει την εκκλησια και τον χριστο ως βασικο κομματι των εφ’ορου ζωης κοινωνικων και υπαρξιακων πεποιθησεων μιας τεραστιας ποσοτητας ανθρωπων που μεγαλωνουν σε πολιτειες οπως Οκλαχομα, Μιζουρι, Μισισιπι, Αλαμπαμα, Τεξας και δε συμμαζευεται. Αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν συντηρητικοι, θρησκοληπτοι, ημι-αμορφωτοι κολλημενοι στις υπολοιπες πολιτειες, αφου ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και σημαντικες ποσοτητες τετοιων σε πολιτειες οπως Καλιφορνια και Νεα Υορκη, τις παραδοσιακα προοδευτικες, μορφωμενες και ανοιχτομυαλες πολιτειες, αλλα η συμμετοχη και συνεισφορα των πολιτειων που ανεφερα πρωτα (και πολλων αλλων δηλαδη, μερικα παραδειγματα εβαλα) ειναι αυτη που κανει την διαφορα, ετσι οπως ειναι το δικαστικο και νομοθετικο συστημα εδω περα.

Βασικα, αυτο που βλεπουμε να παει να γινει τωρα, ειναι συνεπεια της εκλογης της πορτοκαλι αμοιβαδας πριν 6 χρονια, αφου το χειροτερο που εγινε ηταν η εκλογη των δικαστων απο το κομμα των Ρεπουμπλικανων, και οχι η κυβερνηση, η οποια εν τελει κρατησε μονο 4 χρονια και δεν προλαβε και να γαμησει τα παντα - οχι οτι δεν προσπαθησε.

Οι φιλοι μου και γνωστοι μου ειναι προφανως ολοι υπερ του δικαιωματος στην εκτρωση απο οσο γνωριζω, γιατι η ζωη ειναι μικρη και δεν εχω καθολου χρονο και ενεργεια να σπαταλησω σε κοινωνικες διασυνδεσεις με αμοιβαδες. Γινονται διαδηλωσεις κι εδω περα, μην φανταστεις οτι ο κοσμος το περναει στο ντουκου. Απλα με το προσχεδιο αυτου του νομου ψιλο-ετοιμο, δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο μπορει να αλλαξει κατι.

Ευχομαι χημικη στειρωση σε οσους αντρες ειναι κατα του δικαιωματος στην εκτρωση, και να μην κανουν ποτε παιδια για να γλιτωσουμε απο ελαττωματικο DNA ως ειδος (και απο την αθλια ανατροφη που θα εδιναν στα παιδια τους). Και αν ποτε ανακαλυψουμε καποιου τυπου χρονομηχανη, ευχομαι εκτρωση απο τη μανα τους. Οσον αφορα τις γυναικες που θελουν να αποφασιζουν αλλοι για το τι θα κανουν στο σωμα τους… πραγματικα δεν ξερω τι να πω. Απο τη μια θα ηθελα να κανω σοβαρη συζητηση με καποια τετοια γυναικα απλα για να μπορεσω να καταλαβω σε ποσα επιπεδα εχει εισελθει η πρεζα γλυκια στον εγκεφαλο της, απο την αλλη οποτε εχει τυχει να δω σχολια απο γυναικες που ειναι κατα του δικαιωματος στην εκτρωση σε social media, το μονο συμπερασμα που βγαινει ειναι πως μιλαμε για βαθια πλυση εγκεφαλου και ανθρωπους ανδρεικελα, που δεν αξιζει καν να τους δωσω σημασια. Απλα ευχομαι καποια μερα να εξαφανιστουν ολοι αυτοι σιγα σιγα, ισως σε 2000 χρονια ξερω γω…

Το καλο ειναι οτι λογικα η νομοθεσια αυτη θα ειναι εν τελει στην δικαιοδοσια καθε πολιτειας ξεχωριστα, οποτε οσοι ζουμε σε πολιτειες που η πλειονοτητα του κοσμου δεν ειναι πρωτογονοι, θα ειμαστε σχετικα οκ. Μπορει ισως να μας πει περισσοτερα κι ο @akefaloskavalaris για το θεμα αν γνωριζει, γιατι τις ακριβεις διαδικασιες που εχουν σχεση με το νομοθετικο σωμα στην Αμερικη ομολογω δεν τις γνωριζω, και δηλαδη δε με ενδιαφερει να τις μαθω κιολας.

5 Likes

Δεικτης του ενεργειακου περιεχομενου της τροφης που καταναλωνει ενας ανθρωπος ειναι. Και η μεταβολη του βαρους ειναι ενεργειακο ισοζυγιο. Του οποιου ισως η σημαντικοτερη εισοδος ειναι οι θερμιδες που καταναλωνεις και η κατανομη τους σε κατηγοριες.

Με οποιονδηποτε τροπο, εξυπνακια. Αν δεν πλακωθεις στο φαγητο το πρωι που ξυπνησεις αφου εχεις κοιμηθει φαγωμενος, δε θα κανεις καποια ζημια στο βαρος σου. Που θα μου πεις και λολ :stuck_out_tongue:

1 Like

Το ιδιο λεμε ναι, απλα αν φας του σκασμου και πεσεις για υπνο και το κανεις και συχνα, ε με απλα μαθηματικα αποκλειεται να καψεις οσες θερμιδες θα εκαιγες αν ησουν πιο δραστηριος. Καποιες απο αυτες, θα πανε εκει που δεν πρεπει και θα κατσουν.

Να λες παλι καλα που δεν λεω λολ κυριολεκτικα σε καθε απαντηση στο Champions League thread με αυτα που διαβαζω :stuck_out_tongue:

Τεσπα οκ παραιτουμαι, τρωτε βραδυ εσεις και μετα πατε για υπνο αν θελετε. Καλα θα παει αυτο :vulcan_salute:

@QuintomScenario διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλά το εν λόγω δικαστήριο δεν έχει δύναμη να επιβάλει τον νόμο και είναι στο χέρι κάθε πολιτείας σωστά;

Σαν να λέει ουσιαστικά μπορείτε αν θέλετε να γίνετε πιο αυστηροί στο θέμα των εκτρώσεων σε κάθε πολιτεία.

Θα μπορούσε πχ η Καλιφόρνια να μην αλλάξει στάση και το Τέξας να τις απαγορεύσει πχ. Λέω τίποτα σωστό η μαλακίες μόνο;

1 Like

^ :stuck_out_tongue:

1 Like

Είπα μήπως ξέρεις κάτι παραπάνω :stuck_out_tongue:. Σαν ομοσπονδία που είναι η Αμερική πιστεύω έτσι είναι. Έστω στο περίπου

1 Like

Ακόμα τους πονάει…

2 Likes
7 Likes

Και αυτή είναι η μαύρη τρύπα στο κέντρο του γαλαξία μας…
Σε απόσταση 26000 ετών φωτός από τη Γη και με μάζα 4 εκατομμύρια φορές την μάζα του ήλιου.

6 Likes

Μολις ερχομουν να το ποσταρω… καλυψα αυτο το κεφαλαιο (με τον Γαλαξια μας και την μαυρη τρυπα στο κεντρο) κυριολεκτικα πριν 3 μερες για τους φοιτητες μου, και τωρα παιρνουμε αυτο.

3 Likes

Το άρθρο αναφέρει ότι “βρίσκεται σε απόσταση περίπου 26.000 ετών φωτός, ή αλλιώς 9,5 τρισεκατομμύρια χιλιόμετρα από τη Γη.”

Προφανώς είναι λάθος στην έκφραση, 9,5 τρισεκατομμυρια χιλιόμετρα είναι το 1 έτος φωτός.
Η μαύρη τρύπα δηλ είναι 26000× 9,5 τρισεκατομμυρια χιλιόμετρα ή αλλιώς 2.47e+17.

Δηλ 247 τετράκις εκατομμύρια με λίγα λόγια. :grin:

4 Likes