Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

10 Likes

Εγώ νομίζω ότι οι πραγματικά στεναχωρημένοι με τον θάνατο της Ελισάβετ είναι αυτοί που πρέπει να ξεκωλωθουν ( ενδεχομένως ) στη δουλειά γιατί πρέπει άμεσα να αντικατασταθεί ο,τι αφορά / έχει την Ελισάβετ με τον Κάρολο :stuck_out_tongue: ***

Από λεφτά μέχρι διαβατήρια μέχρι εθνικό ύμνο κλπ ( ενδιαφέρον το άρθρο που ποσταριστηκε για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις . Ψυχεδέλεια :stuck_out_tongue: )

*** Ο οποίος Κάρολος εγώ θυμάμαι είχε παραιτηθεί από τη διαδοχή και την μεταβίβασε στον μεγάλο γιο του αλλά μάλλον κλαιν :rofl:

Μάλλον τον γιο του Καρόλου έχεις στο μυαλό σου. Ο οποίος δεν γουστάρει όλα αυτά τα μπουρζουαζία και έχει δηλώσει ότι δεν θέλει να γίνει βασιλιάς

Εγω θελω παντως. Αν υπάρχει καπου να κανουμε καμια αιτηση πειτε μου.
Βαρεθηκα να είμαι μικροαστουλης θελω να παω κατευθείαν στα μεγάλα πράγματα.

5 Likes

Οχι ακουγοταν πολυ καποια χρονια πριν οτι θα το εκανε ο Καρολος επειδη ειχε μεγαλωσει αλλα δεν επιβεβαιωθηκε ποτε, φημη ηταν.

Γενικα προσωπικα δεν καταλαβαινω καθολου αυτους που εκφραζουν θλιψη αλλα ουτε αυτους που πανηγυριζουν. Η Ελισσαβετ ηταν μια παντελως αδιαφορη προσωπικοτητα που δεν ειχε την παραμικρη δυναμη να παρει αποφασεις. Καταλαβαινω οτι ο “προισταμενος” συγκεντρωνει την πολιτικη ευθυνη για τις αποφασεις τον υφισταμενων του αλλα μεχρι εκει, το να λεμε “η Ελισσαβετ εσφαξε τοσους” η “η Ελισσαβετ κρεμασε παιδακια στην Κυπρο” κατα την γνωμη μου ειναι ακυρο. Το μονο που εκανε ειναι να τρωει και να πινει με τα λεφτα του Βρεττανικου λαου ωστε να παριστανει το embodiment του Βρεττανικου κρατους, σαν ενοποιητικη φιγουρα, οπως αντιστοιχες υπαρχουν σε ολα τα κρατη, ειτε μιλαμε για καποιο προσωπο ειτε για καποιον θεσμο, ειτε για καποιο συμβολο. Απο το Crown αλλα υποθετω ειναι αρκετα ακριβες, μια φορα πηγε να εναντιωθει σε αποφασεις προθυπουργου (απλα διαρρεοντας “δυσαρεσκεια”) και εγινε ο κακος χαμος, πιστευει κανεις οτι θα ειχε την δυναμη να πει "μην εκτελεσετε τον παλληκαριδη πχ? Ειναι τοσο αφελες οσο η αποψη “ο Παπουλιας θα μπορουσε να μην υπογραψει τα μνημονια”.

Προφανως καμια στενοχωρια που πεθανε ενα αργομισθο παρασιτο. Επισης τα πανηγυρια τα καταλαβαινω οταν γινονται για να την σπασουν στους φιλομοναρχες εντος και εκτος (αν ειναι δυνατον) Αγγλιας. Εντελως θεμιτο και επικροτω.

4 Likes

Εξαρταται τι εννοεις “πανηγυριζουν”. Δεν ειδα και πολυ κοσμο να πανηγυριζει. Βασικα σχεδον κανεναν. Τωρα αν εννοουσες “χαρηκαν που πεθανε”, ναι, εγω προφανως και χαρηκα. Και πολυ αργησε.

Η Ελισαβετ και καθε Ελισαβετ ειναι συμβολο εξουσιας και πλουτου. Θεσμοι οπως η μοναρχικη διακυβερνηση σε χωρες απο τις λεγομενες βασιλικες οικογενειες, ειναι απο αυτους που εχουν κανει τον κοσμο που ζουμε σκατενιο, και συντηρουν ενα ανθυγιεινο καθεστως στο οποιο ο κοσμος ρομαντικοποιει κατι τετοια sociopathic σκουπιδια που μας κυβερνουν.

Αν θυμαμαι καλα σιχαινεσαι τον Elon Musk και εχεις εκφραστει παθιασμενα εναντιον του. Το προσημο προσφορας του Elon Musk σε αυτον τον κοσμο ειναι μαλλον πολυ πιο θετικο απο το προσημο της καθε καριολας βασιλισσας της οποια μονο το διαμαντενιο στεμμα θα μπορουσε να πληρωσει για την τριτοβαθμια εκπαιδευση 75000 Αφρικανων, στην ηπειρο των οποιων βρισκονταν τα αιματοβαμμενα διαμαντια που βρισκονταν στο κεφαλι της καριολας πριν ψοφησει, και προφανεστατα τα εκλεψε ο λαος της για να κανει επιδειξη αυτη. Τουλαχιστον αυτος ο περιεργος τυπος χωνει τα εκατομμυρια δολλαρια που βγαζει πισω στην αγορα και σε επενδυσεις για νεες τεχνολογιες, οι βασιλικες οικογενειες τι διαολο προσφερουν στην κοινωνια?

fixxxed

5 Likes

Εξυπνο και ευρηματικο, αλλα οχι αληθινο, προχωραμε

1 Like

Ο Musk παιρνει αποφασεις που καταστρεφουν ζωες και ολοκληρες χωρες. Το αργομισθο παρασιτο δεν εχει παρει καμια αποφαση ποτε στην ζωη της. Ναι ο Μασκ εχει πολυ πιο αρνητικη επιπτωση στον πλανητη που ζουμε απο το ανδρεικελο που εβαλαν για να συμβολιζει το Βρεττανικο κρατος.

Η Μοναρχια οπως ειναι σημερα στον Δυτικο κοσμο ειναι ενας παρωχημενος θεσμος με καθαρα συμβολικο χαρακτηρα. Απο την αλλη ο Καπιταλισμος διαλυει τις ζωες και τον πλανητη που ζουμε εμεις και (δεν) θα ζησουν οι επομενες γενιες. Σκατα στον καπιταλισμο και τους Tech Bros τυπου Μασκ, απολυτη αδιαφορια για πραγματα τυπου παππουλια η Ελισσαβετ.

ΥΓ: φυσικα ειδα πανηγυρια και οπως ειπα τα επικροτω, αρκει να γινονται για τον σωστο σκοπο.

ΥΓ2: Επειδη εγραψες για τα διαμαντια των καημενων Αφρικανων, ψαξε και βρες απο που κληρονομησε τα λεφτα του ο αυτοδημιουργητος Ηλον και τι δουλεια εκανε ο μπαμπακας του.

2 Likes

Δικε μου ειναι ο real life tony stark και θα μας στειλει στον Αρη, θα σωσει την ανθρωποτητα, notice me senpai Elon

λυπάμαι που δεν καταλαβαίνεις το σφάλμα των λεγομένων σου

Η γη έχει έναν πυρηνικό αντιδραστήρα κοντά της που κάποια στιγμή θα την καταπιεί. Όλοι οι μπροκιτο που φιλοσοφούν, ας βρουν ένα τρόπο οι μακρινοί απόγονοι τους να μπορούν να φιλοσοφούν και αυτοί και τα λέμε μετά

Κάπου μπερδευτηκατε. Δεν είπα πουθενά ότι δεν είναι σιχαμα ο Ηλον Μασκ. Προφανώς και είναι. Τουλάχιστον όμως προσφέρει και κάτι στην κοινωνία. Ούτε αυτοδημιούργητο τον είπα πουθενά, ούτε έκατσα να τον εξαιρω πουθενά. Την γνωρίζω πολύ καλά την φάση με το πως έβγαλαν λεφτά οι πρόγονοι του. Στα δικά μου τα μάτια παραμένει ένας πολύ πιο χρήσιμος άνθρωπος από ότι κάθε βασίλισσα του κώλου

Καλα και να ισχυει δεν ειναι και κανα κατορθωμα, και εγω πιο χρησιμος ειμαι απο την βασιλισσα.

Διαφωνουμε στο οτι για εμενα η (καθε) βασιλισσα ειναι αν αργομισθο αχρωμο πραγμα που δεν εχει καμια επιδραση στον πλανητη αφου και μια καρεκλα να εβαζες στην θεση της τα ιδια θα εκανε. Ο (καθε) Μασκ εχει αρνητικη επιδραση, αλλα ας μην κανουμε την κουβεντα περι Μασκ, οποτε το αφηνω εδω.

Screenshot 2022-09-10 120351

Summary

Summary

Screenshot 2022-09-10 114522

Summary

Screenshot 2022-09-10 114545

Summary

19 Likes

6 Likes

Πως δεν έχει επίδραση στον πλανήτη? Δηλαδή ότι το πως δομείται πολιτικά το ΗΒ, δεν επηρεάζει τον πλανήτη? Τα δικαιώματα που δίνει ότι υπάρχει το commonwealth στους ανθρώπους, εξαιτίας της βασιλείας δεν επηρεάζει τον πλανήτη? Υπάρχουν ένα εκατομμύρια πράγματα που θα ήταν διαφορετικά, ότι δηλαδή δεν παίρνει τις αποφάσεις είναι το μόνο κριτήριο?

Για τον Μασκ, και την προηγούμενη φορά πάλι κλείσαμε τη συζήτηση χωρίς καν να ανοίξει αλλά οκ. Για τα πρακτικά, εγώ πχ δεν καταλαβαίνω ούτε τον ορισμό αυτοδημιουργητο ούτε αν έχει περιουσία ή όχι. Υπό ένα πλαίσιο καταλαβαίνω και να έχει κάποιος ένα ορυχείο στη Ζιμπάμπουε, αφού δε μου πολυαρεσει η φάση “κρατικος/τοπικός πλούτος” και ότι εγώ δεν έχω δικαιώματα σε κάτι στη Βραζιλία πχ, επειδή γεννήθηκα στην Ελλάδα. Πιο συγκεκριμένα, το να μπορείς να εκμεταλλευεσαι την ενέργεια που δίνει ο ήλιος και να σκεφτόμαστε πως το ανθρώπινο είδος θα έχει συνέχεια πέρα από τη Γη είναι τα πιο σημαντικά προβλήματα. Αν δε μας απασχολούν αυτά και το πως θα υλοποιηθούν, ας πεθάνουμε όλοι αύριο, τι διαφορά έχει αν γίνει τώρα ή σε κάποιες χιλιάδες χρόνια?

Εδω δεν μιλαμε για τον θεσμο ομως, μιλαμε για την συγκεκριμενη βασιλισσα την οποια και θεωρω διακοσμητικη και interchangeable. Ακουω τους συμπατριωτες μου να λενε οτι πεθανε η Ελισσαβετ που κρεμασε τον Παλληκαριδη πχ, λες και αν αντι για την Ελισσαβετ ητα ο οποιοσδηποτε αλλος στην καρεκλα της θα μπορουσε να κανει κατι διαφορετικο. Υπο αυτο το πρισμα μου ειναι εντελως αδιαφορος ο θανατος της.

Ο θεσμος της βασιλειας ΣΗΜΕΡΑ δεν εχει απολυτως καμια διαφορα απο τον ΠτΔ σε εμας πχ. Η διαφορα εγκειται στην επιδειξη πλουτου και εξουσιας αυτων των ανθρωπων, αλλα αυτο το βλεπουμε σε ενα σωρο αλλους θεσμους (εκκλησια λολ), σε ουσιαστικα θεματα λειτουργιας του πολιτευματος και του κρατους δεν εχουν την παραμικρη διαφορα με την average προεδρευομενη αστικη Δημοκρατια.

@morgoth
Συμφωνώ σε γενικές γραμμές μαζί σου, με τη μόνη διαφορά πως δεν θεωρώ κακό το να υπάρχει cancel culture λόγω του Παλληκαρίδη ΑΛΛΑ και των υπολοίπων που εκτελέστηκαν επί βασιλείας της σε όλη την αυτοκρατορία. Δικαιολογημένα cancel culture τρώει και κοτζάμ Λίνκολν από α) όταν βγήκαν στην επιφάνεια οι δηλώσεις του πως δεν τον ενδιέφερε η ελευθερία των μαύρων αλλά η πολιτική επιβίωση της ένωσης όπου ο βορράς χρειαζόταν τους μαύρους ελεύθερους και β) γιατί εκτελούσε δίχως στρατιωτική δίκη τους Ινδιάνους του Εμφυλίου. Από το να θυμόμαστε τι χρώμα σαγιονάρα φορούσε η Ελισάβετ ή πόσο μακρύ ήταν το γένι του Λίνκολν, εγώ ίσως και να προτιμώ να θυμάται ο κόσμος το τι δεν έκαναν σωστά.

Το αποκλειστικό focus στον Παλληκαρίδη -λες και οι Άγγλοι μόνο στην Κύπρο είχαν αποικία- που βλέπω τις τελευταίες μέρες όμως, με κάνει να σκέφτομαι πως για πολλούς η κριτική έχει εθνικιστικό χαρακτήρα: η μακαρίτισσα δε τα έκανε μόνο στους βαρβάρους αλλά και σε εμάς -τον περιούσιο λαό- και για αυτό της αξίζει μεταθανάτιο κράξιμο.

@nnnkkk ΥΓ. Από πότε ο Μασκ ασχολείται με τη συνέχεια του ανθρώπινου είδους; Το target group του είναι εμφανώς οι υπερβολικά πλούσιοι. Ακόμη και τα οχήματα που σχεδιάζει (βλέπε εκείνο το αύθραυστο τζιπ που σπάει στην παρουσίαση) είναι για να κινούνται οι πλούσιοι. Δε δουλεύει για την ανθρωπότητα. Προσπαθεί να πείσει τους πλούσιους πως καταστρεφόμαστε και πρέπει να πάρουν τα προϊόντα του για να παραμείνουν ασφαλείς από εμάς την πλέμπα.

1 Like

Γενικα οποιος πιστευει οτι οποιοσδηποτε δισεκατομυριουχος “ενδιαφερεται για την ανθρωποτητα” ειναι κλινικα αφελης, και εκφραζομαι παρα πολυ ευγενικα.