Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Η Χιροσίμα και το Ναγκασάκι είναι ένα τεράστιο έγκλημα κατά της ανθρωπότητας και καμιά “αναγκαιότητα” δεν μπορεί να το δικαιολογήσει.

Το μόνο καλό που ίσως βγήκε από αυτή την ανεπανάληπτη καταστροφή είναι ότι είδαν τα αποτελέσματα και τον όλεθρο που προκαλούν και ίσως αυτός να ηταν ένας βασικός λόγος που δεν πατήθηκε ποτέ το κόκκινο κουμπί στη διάρκεια του ψυχρού πολέμου. Έφτασαν και οι δύο κοντά πολλές φορές αλλά ευτυχώς δεν το ολοκλήρωσαν.

3 Likes

Αυτό είναι αλήθεια. Η Χιροσίμα και το Ναγκασάκι δεν ήταν οι πιο πολύνεκροι βομβαρδισμοί πόλεων στο Β’ Παγκόσμιο πόλεμο. O βομβαρδισμός του Τόκιο είχε παραπάνω νεκρούς και από τη Χιροσίμα και από το Ναγκασάκι, δίχως να φέρει τους Γιαπωνέζους πιο κοντά στη συνθηκολόγηση. Αν οι ΗΠΑ συνέχιζαν τον βομβαρδισμό του πολυπληθέστερου Τόκιου, τότε θα υπήρχαν περισσότεροι νεκροί ακόμη και με τα συμβατικά όπλα. Οι Γιαπωνέζοι είχαν ξεμείνει από πετρέλαιο αλλά προετοιμάζονταν για άλλη μια -μέχρι θανάτου μάχη- για ένδοξο θάνατο. Η Χιροσίμα και το Ναγκασάκι έληξαν τον πόλεμο γιατί οι ΗΠΑ πέτυχαν πρώτες την πυρηνική βόμβα και οι Γιαπωνέζοι είδαν πως δε θα έχουν ένδοξο θάνατο.

Επίσης, το ερώτημα για τo αν οι ΗΠΑ έπρεπε να βομβαρδίσουν τη Χιροσίμα και το Ναγκασάκι είναι από τα τυπικά ερωτήματα σε όσους προπονούνται σε ομάδες debate. Δεν υπάρχει μία απάντηση με γενική αποδοχή.

1 Like

Κι οι δικες μου ερωτησεις ειχαν να κανουν με το αν “οι ΗΠΑ δεν κανουν τετοια πραγματα”. Ευχαριστω για το confirmation, καθως και για το οτι καταλαβα το σκεπτικο σου.

Δεν ειπα τπτ τετοιο, ουτε καν αναρωτηθηκα. Η αναφορα (και μαλιστα σε σποιλερ για προφανεις λογους) αφορουσε καθαρα το context του “war casualties” και οχι τις ΗΠΑ.

Wrong answer εδω :x:

Οσο κι αν δεν θελεις να παρεξηγηθεις, η “αναγκαια πυρηνικη βομβα” ακουγεται οπως η “καλη Χρυση Αυγη”. Προφανως οχι στο ιδιο επιπεδο, αλλα αν ριξουμε μερικες ακομη, ισως τις ξεχασουμε με λιγο καλο ξεπλυμα σε χαμηλες θερμοκρασιες τις επομενες δεκαετιες. Αν εχει μεινει και κανενας ζωντανος. No big deal.

Τωρα αληθεια, αυτο το διαβαζω πραγματικα ή κολλησε το πισι μου; Και συζηταμε τι; Οτι αν μια πυρηνικη βομβα κανει κακο πρεπει να αποτελεσει και θεμα debate;

Αληθεια ομως; :rofl:

1 Like

Τι λες μωρέ. Οι Ιάπωνες έσκιζαν τους Κινέζους, έσκιζαν όλη τη ΝΑ Ασία, πήγαν απ’ το πουθενά στο Περλ Χάρμπορ για να επιτεθούν στις ΗΠΑ, και όταν πήγαν οι Αμερικανοί εκεί, μάθαιναν μέχρι και στα παιδιά στο σχολείο να πολεμάνε. Η ηγεσία τους στο ΒΠΠ προήλθε από κάτι σαν στρατιωτικό πραξικόπημα, και δεν είχαν κανένα απολύτως ενδοιασμό να πεθάνουν όλοι οι Ιάπωνες παρά να σταματήσουν και να παραδοθούν.

Καλά λέει ο karvou, ότι δεν είναι άσπρο-μαύρο η απόφαση. Αν επιλέγεις τόσο αβίαστα το να μην έπεφτε η ατομική βόμβα, τότε επιλέγεις αυτομάτως να γινόταν ένας ασταμάτητος “συμβατικός” πόλεμος στην Ιαπωνία μέχρι να ισοπεδοθεί και όπως αναφέρθηκε, μια χαρά σκότωναν και αμάχους στο Τόκιο με νορμάλ μπόμπες από τα αεροπλανοφόρα. Κι εγώ μπορώ να πω “θα επέλεγα να μη γινόταν κανένας πόλεμος” και να ξεγνοιάσω, όμως γινόταν πόλεμος και έπρεπε να παρθούν τέτοιου είδους αποφάσεις.

Εχει ενδιαφερον να διαβασει κανεις για τις “comfort women” η’ για τα φρικτα “ιατρικα” πειραματα που εκαναν οι Ιαπωνες στα στρατοπεδα συγκετρωσης, ξεπερνουσαν και τον Μενγκελε.

Το debate για την ατομικη βομβα νομιζω κι εγω οτι εχει βαση. Ηταν εγκληματικο και ειχε ως αποτελεσμα να τελειωσει ο πολεμος. Ισχυουν και τα δυο.

4 Likes

Αυτες οι αποφασεις δεν ειναι ποτε ευκολες και ασπρο-μαυρο, για παραδειγμα η επεμβαση του ΝΑΤΟ στην Σερβια αν δεν γινοταν κατα πασα πιθανοτητα θα ειχε ως αποτελεσμα αλλη μια γενοκτονια μετα τα ομορφα που εγιναν στην Βοσνια απο τον Καρατζιτς και τους Χασαπηδες του. Απο την αλλη δεν μπορουμε να μην καταδικασουμε το ΝΑΤΟ για το τεραστιο ανθρωπιστικο εγκλημα που εγινε εκει και τις “παραπλευρες απωλειες” των βομβαρδισμων τους.

Γενικα η συζητηση σε αυτα τα θεματα δεν ειναι ποτε απλη.

1 Like

Εδώ έχει εφαρμογή μια παραλλαγή του γνωστού οπαδικού συνθήματος «γαμιουνται όλοι εκτός από εμας». Γαμιουνται όλοι, κι εμείς μαζί.

2 Likes

Δεν ειμαι σιγουρος πως το εννοεις αυτο αλλα οκ :stuck_out_tongue:

Επειδή γράφονται ιστορικές ανακρίβειες, να βάλουμε κάποια πράγματα στη θέση τους. Ξεκινώντας από το τέλος, οι 2 ατομικές βόμβες που έριξαν οι ΗΠΑ, με εντολή του τότε προέδρου Τρούμαν (έχει σημασία και το πρόσωπο), δεν έπληξαν στρατιωτικούς στόχους, αλλά άμαχο πληθυσμό στις 2 αυτές πόλεις. Αυτό και μόνο αποτελεί ένα έγκλημα που μένει ατιμώρητο, όπως και ο βομβαρδισμός της Δρέσδης.
Μετά την παράδοση της Γερμανίας τον Μάιο του 1945, υπήρχε συμφωνία μεταξύ των τότε συμμάχων ότι η ΕΣΣΔ θα κήρυττε πόλεμο στην Ιαπωνία τον Αύγουστο, όπως και έγινε επίσημα στις 8 Αυγούστου του '45 (2 μέρες μετά τη Χιροσίμα και 1 μέρα πριν το Ναγκασάκι).
Η κατασκευή της ατομικής βόμβας δεν προοριζόταν αρχικά για την Ιαπωνία, αλλά για τη Γερμανία, σε περίπτωση που οι Γερμανοί προλάβαιναν να φτιάξουν και αυτοί κλπ. Όμως, μετά τον θάνατο του Ρούζβελτ, και αφού βρέθηκε στην προεδρία ο Τρούμαν, ο οποίος δεν έτρεφε και ιδιαίτερα φιλικά αισθήματα για την ΕΣΣΔ, όπως άλλωστε και ο Τσώρτσιλ, οι ΗΠΑ δεν ήθελαν να μπαίνει στο ανατολικό μέτωπο η ΕΣΣΔ και ειδικά στην Ιαπωνία, για να μην ασκεί έλεγχο μεταπολεμικά στην περιοχή. Οπότε, η ρίψη των 2 ατομικών βομβών είχε ως κύριο στόχο την αποτροπή εμπλοκής της ΕΣΣΔ στην περιοχή και ταυτόχρονα τον εκφοβισμό της στα πλαίσια του ψυχρού πολέμου που θα ξεκινούσε.
Αυτά είναι γνωστά ιστορικά στοιχεία που μπορεί να αναζητήσει ο καθένας.
Αν οι ΗΠΑ ήθελαν να πλήξουν στρατιωτικά την Ιαπωνία (η οποία πράγματι διέπραξε άπειρα εγκλήματα στην Ασία και ειδικά στην Κίνα), θα επέλεγαν άλλους στόχους και όχι τη Χιροσίμα και το Ναγκασάκι.

Σε άλλα φρέσκα νέα:
Τελικά δεν ήταν ρωσικός ο πύραυλος που έπεσε στην Πολωνία, αλλά ουκρανικός (S-300 της αεράμυνάς τους από ότι γράφεται τώρα)!!!
Αυτοί οι Πολωνοί (μαζί με τα βαλτικά παράσιτα) προσπαθούν διακαώς να σπρώξουν τις ΗΠΑ σε ανοιχτό πόλεμο με Ρωσία, όπου στα πλαίσια του ΝΑΤΟ να βρεθούμε και εμείς ξαφνικά στον πόλεμό τους! Τουλάχιστον, μέχρι τώρα, οι ΗΠΑ επιδεικνύουν σχετική νηφαλιότητα στο θέμα αυτό (δεν είναι και αυτοκαταστροφικοί).

1 Like

Λεω ακριβως ο,τι διαβασες, αλλα εισαι τοσο biased με το οτι ο πολεμος ειναι κατι που πρεπει να αποδεχτουμε ωστε δεν σε περιαζει και καποια ατομικη βομβα που και που. Επειδη ομως μπορει να διαβασω κι αλλες παρομοιες παπατζες, δεν συνεχιζω. Σας αφηνω σε αναμονη της επομενης “καλης πυρηνικης βομβας”, ισως σε καμια Ουκρανια ή και πιο κοντα, για να αρχισουμε ενα νεο debate. Θα εχουμε να ξεπλενουμε και κατιτις νεο ετσι. Καλο βραδυ.

Καλα, δεν εννοουσα κατι πολυπλοκο, αλλα δεν το εξεφρασα καλα. Τελος παντων, εννοουσα οτι απλως ηθελα να επιβεβαιωσω πώς σκεφτεσαι οταν εγραψες οτι “δεν εκαναν τετοια πραγματα οι ΗΠΑ”, κατι που ηδη ειχε αναφερει ο morgoth. Αυτο ηταν ολο.

Δε συζητάμε αν ο πόλεμος είναι κάτι που πρέπει να αποδεχτούμε (το οποίο απαντάω με το “θα έλεγα κι εγώ να μην γινόταν πόλεμος”) αλλά συζητώντας ποιες είναι οι πιθανές αποφάσεις στο αντίστοιχο context. Για εσένα μπορεί να είναι εύκολο να πεις πως δε θα επέλεγες την ατομική βόμβα, χωρίς να σκεφτείς τις οποίες συνέπειες του τι σήμαινε αυτό, για μένα είναι πως δεν ξέρω πως θα μπορούσα να πάρω μια τέτοια απόφαση.

Τα υπόλοιπα τα προσπερνώ γιατί δεν ξεπλυνα τίποτα, το μόνο που έκανα είναι ότι τόνισα πως αν δεν έριχναν τη βόμβα, το αποτέλεσμα πιθανότατανα ήταν χειρότερο. Δεν ξέρω πως κάποιος έχει τόσο απόλυτες απόψεις

4 Likes

Σωστα, ειμαι απολυτος που δεν θελω ατομικες βομβες και πολεμους. Ευτυχως υπαρχουν οι σκεπτομενοι για να ζυγιζουν τις συνεπειες και να κανουν debate για εμας, τις αμοιβαδες.

Ξεκινας προταση με “Μην παρεξηγηθώ ως atomic bomb enthusiast” διοτι ξερεις τι θα γραψεις. Ολα τα αλλα ειναι

αυγολεμονος ιπποδρομος GIF - Αυγολεμονος Ιπποδρομος ...

Βομβες, σκεπτομενους, debate και μπλε κοκκους να εχουμε και ολα τα αλλα να πανε να γαμηθουν. Καλημερα σε ολους. Ακουω ενα πλυντηριο να δουλευει, παω να δουλεψω μεχρι να τελειωσει το προγραμμα.

Washer GIFs - Get the best gif on GIFER

2 Likes

Εμένα με έπεισες. Αποκλείεται να είναι το ερώτημα “ήταν απαραίτητο να πέσουν οι πυρηνικές βόμβες;” άσκηση στις ομάδες debate γιατί τότε θα ήμουν κι εγώ atomic bomb entusiast σαν τον @nnnkkk.

Γι αυτό λέω μια ατομική βόμβα θα σώσει τον κόσμο

3 Likes

Οκ, συνέχισε το passive aggressive όσο θέλεις, αλλά ούτε αμοιβάδα σε είπα, ούτε είπα πως θέλω πόλεμο.

1 Like

Χθες άλλοι 15 σκοτώθηκαν στο Ιράν. Ο μικρότερος ήταν 9 χρόνων. Επίσης καταδικάστηκαν πρωτοβάθμια άλλοι 4 σε θάνατο. Ο ένας εξ αυτών με μόνη κατηγορία πως εμπόδισε την κυκλοφορία. Συνελλήφθησαν και 7 Γάλλοι πολίτες σε αντίποινα που ο Μακρόν συναντήθηκε με Ιρανούς εξόριστους.

Ξεπλένει κάποιος εδώ τον Ιράν και δεν το έχω καταλάβει?

1 Like

Οχι απλα οκ ειναι το ιδιο να σκοτωνονται και να βιαζονται εκατονταδες γυναικες και παιδια στο Ιραν με το να πεθαινουν 10-15 ταλιμπαν στο γκουανταναμο, all lives matter φαση

Βασικα χειροτεροι οι Αμερικανοι γιατι εχουν υποκινησει πραξικοπηματα, αυτο που το πας

Κι αν υπάρχουν σχετικοποιήσεις στα κατά καιρούς post, και ειδικά σε αυτήν τη συζήτηση, αλλά αυτό

παίρνει βραβείο για την ανάλυση της πολιτικής των ΗΠΑ.
Να σκεφτούμε λίγο ότι κάποια πράγματα στη Μέση Ανατολή δεν θα ήταν όπως είναι τώρα χωρίς την πρόσμειξη των ΗΠΑ, ε;

8 Likes

said no one ever.

αν δεν εχεις καταλαβει οι οποιες αναφορες σε εγκληματα πολεμου των ΗΠΑ δεν ξεκινησαν για να πει κανεις οτι ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ αλλα γιατι προσπαθουμε να απαντησουμε στην εντελως απολυτη και φυσικα παντελως λανθασμενη αποψη σου οτι οι ΗΠΑ δεν σκοτωσαν ποτε αμαχο. Αλλα οκ, ο σκοπος πετυχε, ως συνηθως εγινε τριμπουρδελο η κουβεντα, μας βαζεις να επιχειρηματολκογουμε για ασχετα πραγματα και βαζεις αυτους με τους οποιους διαφωνεις να “λενε” πραγματα που μπορεις να τα καταρρριψεις ευκολα (δεν θα ξαναπω πως το λενε αυτο στο χωριο μου, θα μου πεις οτι κανω overuse τον ορο) ωστε να βγεις ο νικητης και να κερδισεις internet points. Ειλικρινα εχω αρχισει να βαριεμαι παρα πολυ ολο αυτο το παιχνιδακι.

Θελεις ειλικρινα να μπουμε σε αυτην την κουβεντα και να δουμε τι εχει στοιχησει η γαμημενη πολιτικη του παγκοσμιου μπατσου και η επιρροη του σε ξενες κυβερνησεις? Ποσες ανθρωπινες ζωες, ποσες χωρες που εχουν μεινει στον Μεσαιωνα, ποσοι ανθρωποι που γαμηθηκαν οι ζωες τους μεχρι 5 γενιες παρακατω και συνεχιζουν να γαμιουνται με αιμοσταγεις δικτατορες πανω απο τα κεφαλια τους? Αληθεια θες? Ουτε ο Παπαχελας τετοιο ξεπλυμα, δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα ειλικρινα.

10 Likes