Ειδήσεις από όλο τον κόσμο

Οι Αφρικανοι, οι Ασιατες και οι Λατινοαμερικανοι; Ε, στον πουτσο μας αυτοι.

2 Likes

Τελειωσα με ο,τι ειχα να πω. Αμοιβαδα με αποκαλεσα εγω. Παλι εγω λεω οτι μπορεις να συνεχισεις με την αφυπνιση μου, με αναλυσεις απο τον καναπε οταν στην Ουκρανια ανα πασα στιγμη μπορει να σκασουν πυρηνικα.

Καρβου, σε εκτιμω και δεν θελω να σε πεισω για κατι. Ατομικες βομβες δεν επρεπε να πεφτουν. Ποτε. Πουθενα. Για κανεναν λογο. Ποτε. Πουθενα. Ομως δεν καταλαβα καλα το μνμ σου διοτι ειμαι στη δουλεια τωρα :smiley: Σε ενα πιο χιουμοριστικο τονο, αν συμμετεχεις σε τπτ ομαδες debate, καλη συνεχεια με τα τοπικς που πιανετε.

Οσον αφορα στον αλλον που νομιζει οτι μπλεκω το Ιραν με τις ΗΠΑ, τρικυμια εν κρανιω. Η συναισθηματικη και συντομη αποψη μου για οσα συμβαινουν εκει ειναι καταγεγραμμενη.

Αλλα μετα απο τοσα μνμ, ειναι πανευκολο το πλοτ τουιστ κατα το δοκουν κι οπως βολευει. Καλα κρασια.

1 Like

Και διαλέξαμε και τη μέρα να πούμε για αμερικάνικο δάκτυλο σε ξένες χούντες ε???

3 Likes

Ξέρεις γιατί οι κουβέντες γύρω από αυτά τα θέματα δεν έχουν κανένα νόημα?

Γιατί πέρα από όλο σου το υπόλοιπο ποστ το οποίο είναι από την αρχή ως το τέλος μια αγενεστατη ηλιθιότητα και μια προσωπική επίθεση, πας και γράφεις μια μαλακία σαν κι αυτήν, και καταστρέφεις οποιαδήποτε διάθεση να πάρει ο άλλος την κουβέντα σοβαρά. Αυτά για internet points, νικητές και ξέρω γω τι άλλο, ούτε 5 χρόνων. Όρεξη είχα να λύσω διαφορές για την εξωτερική πολιτική κάθε χώρας τα τελευταία 600 χρόνια.

Βρες μου σε παρακαλώ που ακριβώς έγραψα ότι δεν έχουν σκοτώσει ποτέ άμαχο οι ΗΠΑ. Θα ήταν αφελές να υποστηρίζει κάποιος κάτι τέτοιο. Έχω βαρεθεί το να γίνεται η κουβέντα μόνο άσπρο μαύρο. Αν δεν είσαι ικανός να μιλήσεις πολιτισμένα, καλύτερα φάε μια Στιμορολ. Έχει και τα χρώματα της αμερικανικής σημαίας.

Θα με συγκρίνεις και με τον Παπαχελα όταν δεν κατάλαβες καν τι έγραψα. Πιες κάνα καφέ να ηρεμήσεις, πολλά νεύρα πρωί πρωί

Σε ευχαριστώ, θα το κορνιζαρω!

Γράψε τώρα και κάτι σχετικό με το θέμα αντί για εξυπνάδα.

Αν μπορείς φυσικά.

Συ είπας…

Θα έγραφα, αλλά δεν μπορώ, δεν δύναμαι. Θα πάρω την τάπα που μου έδωσες, όμως, να τη βάλω στο μπάνιο μου. Ευχαριστώ, με τη σειρά μου!

Κλασσικη τακτικη, ειρωνιουλες αμενσιοτες για να σου σπασει τα νευρα και μετα να σου λεει “εγω δεν ειπα ποτε αυτα που λες παρεξηγησες αυτα που εγραψα” και “εισαι αγενης”.

Για το μονο που μετανοιωνω ειναι που προσπαθησα να κανω σοβαρη κουβεντα χτες. Αφου ξερω που και ακριβως με ποοιον τροπο θα καταληξει οπως παντα.

2 Likes

Εγώ όμως μπορώ. Το θέμα μας ήταν το Ιράν στο οποίο γίνονται αισχη εδώ και μήνες, που είναι φυσικά το ξέσπασμα μετά από 5 δεκαετίες καταπίεσης.

Για πες μου, για την κατάσταση στο Ιράν οι Αμερικανοί φταίνε? Ή απλά το πεταξες για εξυπνάδα?

Το 1953 δεν έγινε τίποτα στο Ιράν

2 Likes

Ίσως αν μιλούσες σαν άνθρωπος να βοηθούσε. Λέω γω τώρα. Ζητάω πολλά βέβαια όταν περιμένω μια βασική συναίσθηση και έναν βασικό σεβασμό. Serious shit is serious, πρέπει να με βρίσεις και να με κράξεις σε ένα φόρουμ επειδή δεν ζητάω κεφάλια Αμερικανών αλλά μόνο Ιρανών.

Δεν έγραψα ότι με παρεξηγησες πουθενά παντως. Από το μυαλό σου τα έβγαλες. Έχει διαφορά.

Α δηλαδή ο νόμος της Σαρία και το ισλαμικό κράτος πήραν την εξουσία λόγω των ΗΠΑ και λόγω του 1953. Μάλιστα…

1 Like

χμ…

4 Likes

Προσεγγίσεις που υπονοούν πως όποιος καταδικάζει την αμερικανική εξωτερική πολιτική κ τις στρατιωτικές της παρεμβάσεις/ εγκλήματα, επί της ουσίας νομιμοποιεί τα απάνθρωπα καθεστώτα του Ιράν, ή τα εγκλήματα πολεμου του Πουτιν, ή της Ιαπωνίας του Β παγκοσμιου κλπ, αποτελούν εξ ορισμού ψευδοδιλημματα που προϋποθέτουν από τον συνομιλητή να εχει αποδεχτεί τις βάσεις κ τους όρους πανω στους οποίους έχει στηθεί η γεωπολιτική σκακιέρα.

Επίσης, τέτοιες προσεγγίσεις, προσωπικα δεν με παραπεμπουν σε καμιά ομάδα ντιμπέιτ, που να μπορω να φανταστώ.

Αντιθέτως, μου ακουγονται ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΑ όμοιες, ως προς την δομη τους, με την κλασική ρητορική που χρησιμοποιούν οι ιδεολογικοι ( κ συχνα βιολογικοι) απόγονοι των ταγματασφαλιτών της Κατοχής, οι οποίοι αρέσκονται να μετατοπιζουν τις συζητήσεις από τα εκτρωματικα εγκλήματα των Ναζί στα υποθετικα κ υπαρκτά εγκλήματα των Ρώσων, των αντιστασιακών, κ δεν ξέρω κ γω ποιου άλλου, προκειμένου να αλλοιώσουν/ απομακρύνουν την ουσία της συζήτησης από το προφανες:

Κάποιες ιστορικές τραγωδίες ΔΕΝ επιδέχονται ΚΑΜΙΑ αντιμετώπιση του τυπου: " Ναι μεν, αλλά ".

Ναι, η τραγικη κατάσταση που επικρατεί στο Ιράν είναι σε εξέλιξη την ιδια στιγμή που εμεις μιλάμε, όπως και οι βομβαρδισμοι στην Ουκρανία.

Δε νομίζω πως υπάρχει εστω κ ενα άτομο σ αυτό το φόρουμ, που να μην θελει να βρεθεί κάποια λυση με σεβασμό στην ανθρώπινη ζωή κ στα δικαιώματά της για αξιοπρέπεια κ ελευθερία.

Κ, οχι, ο Ironman που καθεται κ γράφει αυτή τη στιγμή στο φόρουμ του ρόκιν του τζιαρ, κάπου στην ελληνική επικράτεια, δεν έχει καμία τέτοια λυση να παραθεσει.

Ωστόσο, οσο η συζήτηση εμμένει σε ψευδοδιπολα τυπου: “απάνθρωπα τριτοκοσμικα καθεστώτα ή ΝΑΤΟ”, κ σε μια τόσο μα τόσο δυτικοκεντρικη ανάγνωση του παγκοσμιου γίγνεσθαι, δε νομίζω να απεμπλακουμε από το προφανες αδιέξοδο, ουτε καν στο θεωρητικο κ υπεραπλουστευτικο επίπεδο που το προσεγγιζουμε εδώ μέσα
( χωρίς καμία διάθεση διδακτισμου, κ δίχως να σχετίζεται απαραίτητα, τουλάχιστον άμεσα, με τα όσα συζητιούνται αυτή τη στιγμή εδώ, θα ήθελα να συστήσω, σε όποιον τυχαίνει να ενδιαφέρεται, το τρομερα διορατικό βιβλίο του Marshall Sahlins
Η Δυτική Ψευδαίσθηση της Ανθρώπινης Φυσης- θεωρώ ότι φωτίζει εντυπωσιακα τις βάσεις πανω στις οποίες εχει στηθεί το modus vivendi που καταλήγει να θέτει ψευδοδιλημματα σαν αυτα που ανέφερα παραπανω).

Κλείνοντας, διευκρινίζω ότι προσωπικα δεν συνηθίζω να γράφω στο φόρουμ σε εξωμουσικα θρεντς, αλλά πρεπει πω, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν, πως μου είναι ειλικρινά αδυνατο να μην αισθανθώ τρομερα ΑΒΟΛΑ με κάποια πράγματα που γράφτηκαν παραπάνω σχετικά με Γκουαντάναμο, την ρίψη ατομικής βόμβας κλπ.

Όσο ρομαντικά, γραφικά, ανεδαφικα ή δεν ξέρω κ γω τι άλλο, κι αν φαντάζουν πλεον, σε καποιους, συνθήματα όπως το “Έξω οι Βάσεις του Θανάτου”, έχουν απόλυτα δικαιολογημένη υπόσταση κ δυστυχώς ηχουν καίρια όσο ποτέ.

Κ σε μια μέρα σαν την σημερινή, ναι, ειναι ακομα πιο ευκολο κάποιες από τις παραπανω τοποθετησεις (ανεξάρτητα από τις προθεσεις των παιδιων που τις έγραψαν) να φαντάζουν ως προκλητικο ξεπλυμα της αμερικανικής ( κ συνολικά της Δυτικής) πολιτικης.

Αν οι προσωπικες μου υποχρεώσεις το επέτρεπαν, σημερα θα ήμουν στην πορεια στο αθηναϊκό κέντρο, αλλά δυστυχώς δεν θα μπορεσω να είμαι εκει, οπότε έκρινα ότι θα ήταν καλό τουλάχιστον να προσπαθησω να αποτυπωσω τις σκέψεις που μου γεννήθηκαν, παρακολουθώντας, ειδικά ΣΗΜΕΡΑ (ναι, το ξανατονιζω), την συγκεκριμένη συζήτηση.

Αυτά από μένα

10 Likes

Ωραία.
Πηγαινε τώρα και 26 χρόνια μετά στο 1979.

Θα απαντήσετε έστω ΜΙΑ φορά σε αυτά που λέει ο άλλος ή έχουμε διαγωνισμοί ποιος θα κάνει το πιο οφφ τοπικ γκουγκλαρισμα?

Αν σου είναι δύσκολη η ανάγνωση και η κατανόηση κειμένου, τότε μπορεί, ναι.

Ρε φίλε με όλη πραγματικά την καλή διάθεση αν πεις ΜΙΑ φορά, σόρρυ δεν διατύπωσα σωστά αυτό που ήθελα να πω, θα σου πέσει ο κώλος?

2 Likes

Φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι ότι η ανατροπή μιας δημοκρατικά εκλεγμένης κυβέρνησης και η εγκαθίδρυση σκληρής και ξεκάθαρα φυτευμένης βασιλευόμενης δικτατορίας για 26 χρόνια, όσο να ναι, έπαιξε ΚΑΠΟΙΟ ρόλο στο τι πολιτικό σκηνικό διαμορφώθηκε και στο ποιοι εκμεταλλεύτηκαν την κατάσταση για να αρπάξουν την εξουσία.

4 Likes

Το εχω γραψει σε αυτο το φορουμ αυτο που λες, γιατι εχει οντως συμβει. Δεν εχω θεματα ψευτο-εγωισμου, εχω γραψει και πραγματα που ηταν απλα εντελως λανθασμενα και εχω πει “sorry dudes my bad” μετα. Οι εγωισμοι δεν εχουν καμια θεση στον διαλογο, οπως ακριβως δηλαδη και οι εντονα συναισθηματικες αντιδρασεις και προσωπικες επιθεσεις, αλλα φανταζομαι με αυτες εισαι οκ.

Εν προκειμενω, σορρυ, δεν ηξερα να πρεπει να πω οτι “δεν διατυπωσα κατι σωστα” επειδη το επιπεδο της συζητησης εχει πεσει στο να αποκαλουμε ξεπλυμα κατι με το οποιο δεν συμφωνουμε, επειδη εκφραζει μια διαφορετικη αποψη. Το οποιο ειναι αρκετα υποκριτικο αν σκεφτει κανεις οτι προερχεται απο χρηστη που μου εχει πει οτι δεν κανει διαλογο μαζι μου γιατι δεν του αρεσει ο τροπος μου :smiling_face_with_tear:

Τεσπα, ωραιος διαλογος. Ενιωσα οτι επεστρεψα στις γενικες εδρες στο Πολυτεχνειο, σε γενικες συνελευσεις, στις οποιες πατησα 4-5 φορες και μετα ποτε ξανα. Φονιαδες των λαων Αμερικανοι κι αλλα τετοια καταπληκτικα :+1:

Ολα καλα, ζητω ο επαναστατης και σωτηρας Αγιατολαχ που εσωσε το Ιραν απο τους κακους Αμερικανους. Μπουρκες για παντα.

Δε νομίζω ότι έγραψα αυτό ακριβώς ε. Μάλλον ότι όταν κάποιος ανακατεύει την άμμο της γάτας, το πιο πιθανό είναι να ξεσκεπάσει και τα σκατά.